Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

olasılık sorusu...

L'amante

Öne çıkan mesajlar

Sınavın konusu veya tipi (test mi degil mi, testse kac şık vs) bir bilgi yok. Sınava giren insan sayısı da belli degil. O zaman butun insanları sıralamak gerekirse: en cahil insan hic bilemez, en bilgili insan hepsini bilir dersek, 11 tip insan oluyor (10 soru icin). Dunyada bu 11 tip insandan eşit sayıda oldugunu varsayalım cunku pek bilgi yok elimizde. Rastgele sectigimizde bu 11 tipten işimize sadece 4 tip yarıyor. yani herhangi birinin kazanma şansı 4/11 (7 bilen, 8bilen, 9 ve 10 bilen) mi bilmem uydurdum...

editler: zeki/bilgili ve testse kac soru/testse kac şık
Sosyal ağlarda paylaş

L'amante said:

Merhabalar,
Olasılıkla ilgili bir sorum var?

"Bir bilgi yarışmasında 10 sorudan 7 ve üzeri soruya doğru cevap veren bir kişi büyük ödülü almaya hak hazanacaktır. Yarışmaya katılan bir kişinin büyük ödülü kazanma olasılığı nedir?"

Bunun olasılık sorusu olduğuna emin misin? Ben hayatımda böyle olasılık sorusu görmedim de?

Sorular test olsaydı ve kaç tane seçenek olduğunu bilseydik yapılırdı bu soru ama bu yok. Ya da başka bir şeye göre?

Ben şimdi bu adamın 1 soruya doğru cevap verme olasılığını hesaplayamadan 7 ve üzeri soruyu doğru hesaplama ihtimalini nasıl hesaplayayım?
Bu tür sorularda sorunun açık olması çok önemli ama cevaplamanın nasıl olacağına dair hiçbir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle düşünelim bu adam Kim 500 Milyar İster'de yarışsın o zaman önünde 4 seçeneği olacak her soru için.
Bir de tüm soruları cevaplama zorunluluğu olsun. Bu olmazsa olasılık hesabı olmuyor papatya falına bakmak gibi oluyor.

en az 7 ve üzeri doğru yapması.

7 doğru 3 yanlış.
(1/4)^7 . (3/4)^3= 27/1048576

8 doğru 2 yanlış
(1/4)^8 . (3/4)^2= 9/1048576

9 doğru 1 yanlış.
(1/4)^9 . (3/4)=3/1048576

10 doğru
(1/4)^10=1/1048576

tüm ihtimalleri toplarsak bu adamın 7 ve üzeri doğru yapıp büyük ödülü kazanma ihtimali 5/131072
Sosyal ağlarda paylaş

belirli olmayan birsuru etken var. ister 1 soru bilse bile kazansın buyuk odulu, ister hepsini bilip genede, sınav test usulu olmadıgı surece, sınavın zorluguna gore değişen sonsuz ihtimal var. yani sınav aşırı cok zor da olabilir, cok kolay da. test olsa uydurma şansını da hesaba katmak gerekirdi falan... butun bu sınavın zorluguna gore degişen sonsuz ihtimallerin oluşma ihtimalleri aynı olduguna gore, %50 olması gerekir... ama evet olasılık sorusu degil
Sosyal ağlarda paylaş

Mertk said:

Sınavın konusu veya tipi (test mi degil mi, testse kac şık vs) bir bilgi yok. Sınava giren insan sayısı da belli degil. O zaman butun insanları sıralamak gerekirse: en cahil insan hic bilemez, en bilgili insan hepsini bilir dersek, 11 tip insan oluyor (10 soru icin). Dunyada bu 11 tip insandan eşit sayıda oldugunu varsayalım cunku pek bilgi yok elimizde. Rastgele sectigimizde bu 11 tipten işimize sadece 4 tip yarıyor. yani herhangi birinin kazanma şansı 4/11 (7 bilen, 8bilen, 9 ve 10 bilen) mi bilmem uydurdum...

editler: zeki/bilgili ve testse kac soru/testse kac şık

cevap olarak 4/11 veriliyor...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...