Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

çamaşır kurutma makinası

forgiver

Öne çıkan mesajlar

Liebe said:

Holy said:

O çıkan tozdan ziyade çamaşırları kuruturken yıpranan kumaşların parçaları.

Bizde de yaklaşık 7 kg çamaşıra 1 avuç çıkıyor ondan. Görünüş direkt toz gibi ama.

abi yalnız çorapların donların üzerinde bir gram tüy gözükmüyor, sanki yıkanırken falan yıpranıp üstünde kalan tüyleri de toplamış gibi. onları dökmese çamaşırların üstünde bi ton tüy kalıyordu. en güzel bunu t-shirtlerimle test edeceğim gibi. normalde her yıkamadan sonra şu tüy toplama bantlarından kullanmak zorunda kalıyordum ki eşim hep çamaşır deterjanı kullanıyor, düşük devirde ve sıcaklıkta yıkıyor ama hep leş gibi tüy içinde çıkıyordu.
Baya farkedecek, özellikle ilk 3-4 kurutmada baya yıpranacak, sonrasında daha fazla deforme olmuyor ama.

Çekmeye müsait kumaşı olanları hiç atmayın derim, çekiyor çünkü. Yeni kıyafet alırken de hafif bol almaya başladım, 2-3 yıkama sonra tam oturuyor. Asarak kurutma yaparken çekme olmuyordu mesela.

Yıkama sonrası oluşan tozlar da aynı şekilde toz değil, yıpranan kumaşın yüzeyinden kopan parçalar.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Liebe said:

Holy said:

Bizde de yaklaşık 7 kg çamaşıra 1 avuç çıkıyor ondan. Görünüş direkt toz gibi ama.

abi yalnız çorapların donların üzerinde bir gram tüy gözükmüyor, sanki yıkanırken falan yıpranıp üstünde kalan tüyleri de toplamış gibi. onları dökmese çamaşırların üstünde bi ton tüy kalıyordu. en güzel bunu t-shirtlerimle test edeceğim gibi. normalde her yıkamadan sonra şu tüy toplama bantlarından kullanmak zorunda kalıyordum ki eşim hep çamaşır deterjanı kullanıyor, düşük devirde ve sıcaklıkta yıkıyor ama hep leş gibi tüy içinde çıkıyordu.
Baya farkedecek, özellikle ilk 3-4 kurutmada baya yıpranacak, sonrasında daha fazla deforme olmuyor ama.

Çekmeye müsait kumaşı olanları hiç atmayın derim, çekiyor çünkü. Yeni kıyafet alırken de hafif bol almaya başladım, 2-3 yıkama sonra tam oturuyor. Asarak kurutma yaparken çekme olmuyordu mesela.

Yıkama sonrası oluşan tozlar da aynı şekilde toz değil, yıpranan kumaşın yüzeyinden kopan parçalar.

Eyvallah abi bilgilendirmen için, aynen dikkat edeceğiz düzgün kıyafetleri yine asarız normal.

@µh

makinenin kapağının oturduğu yerde filtre var iki tane iç içe, onları her kurutmadan sonra temizliyorsun. o filtrenin çıktığı yerde de azıcık kalmıştı onları da böyle alıverdik. bir de buharlaşan suyun olduğu kocaman bi hazne var onu döküyorsun onda da bi parça toz gördüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

En çok yıpratan işlem aslında yıkama. Su ile şişen iplikler, ağırlaşan çamaşırlar ve bir o tarafa bir bu tarafa çalkalama ile yapılan çitileme simülasyonu derken çamaşırlar yıpranıyor. Kurutma makinası, bu yıpranma anında kopan tiftikleri topluyor.

Kurutma makinasının en büyük yıpratması, yüksek ısı kullanılması ile çamaşırın çekmesi oluyor. Ben ayarlardan düşük sıcaklığı aktif ediyorum mesela. Bir de pamuklu çamaşırlarda bir beden büyük alınıyor çocuklar için. Bazı kaliteli ürünlerde çekme olmuyor ama ucuz olanlarda az da olsa çekme gerçekleşiyor.

Bizim ufaklık altına kaçırmış gece; sabah yorganını yıkadık (1 saat), sonrasında kuruttuk (3 saat). Öğlen yatağına serildi tekrar. Sadece yorgan gibi büyük ve hacimli parçalarda işlemi 1-2 kere durdurup yorganı ters-yüz ediyorum ki içte kalan kısımdaki nemi de rahat alsın.

Çamaşırda kalan deterjan kokularını da azaltması iyi oluyor.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
sıklıkla gördüğüm bir olay var.
çamaşır makinesinin üstüne kurutma makinesi koyuyorlar.
bu kombinasyon, çamaşır makinesine zarar vermez mi? ya da çamaşır makinesi çalışırken sallanırsa üstteki kurutma makinesine zarar vermez mi? ya da çamaşır makinesinin üstünde kurutma makinesi olması, çamaşır makinesinin daha az sarsıntılı çalışmasını mı sağlar?

yeni çamaşır makinesi almam gerekecek. yanında da kurutma makinesi olması isteniyor. en son kurutma makinesi kullandığım, öğrenci hayatı nedeniyleydi. ev hayatında hep salona asıp kurutmaya alışkınım. kurutma makinesi mevzusunu konuşurken bu topic aklıma geldi ve çamaşırların yıprandığını tartıştığımızı hatırladım.

Deathblade said:

Kurutucu = Renk Soldurucu

KHaRoN said:

evde o kadar elektronik aletin icinde olmasa kafayi yiyecegim cihazlarda basi ceker muhtemelen.

Fin said:

3.5-4 saatte kurutuyor çok ses yapıyor baya bi elektrik harcıyor renkler solabiliyor.

Mighty_THoR said:

paticik ahalisi ne anlar kurutma makinesinden :). Valide aldı bir süre önce, gittim ona sordum şimdi, kurutma makinesi olmadan yaşanmazmış dedi. Case closed

KHaRoN said:

combo makineler genelde yikamayi verimli yapiyorsa kurutmasi D sinifi ve alti oluyor, ayni zamanda kurutma sureleri uzayip gidiyor; bu da faturaya pek guzel yansimiyor.

MrLevie said:

abi bence şahane bir alet ama, annem inatla kıyafetlerin havını aldığını ve kıyafetleri acayip deforme ettiğinden bahsediyor.

Holy said:

Liebe said:

abi yalnız çorapların donların üzerinde bir gram tüy gözükmüyor, sanki yıkanırken falan yıpranıp üstünde kalan tüyleri de toplamış gibi. onları dökmese çamaşırların üstünde bi ton tüy kalıyordu.

Holy said:

paramecium said:

En çok yıpratan işlem aslında yıkama. Kurutma makinası, bu yıpranma anında kopan tiftikleri topluyor.

Bazı kaliteli ürünlerde çekme olmuyor ama ucuz olanlarda az da olsa çekme gerçekleşiyor.

Sadece yorgan gibi büyük ve hacimli parçalarda işlemi 1-2 kere durdurup yorganı ters-yüz ediyorum ki içte kalan kısımdaki nemi de rahat alsın.

sonuç nedir? çamaşır makinesi mi yıpratır, kurutma makinesi mi? makine mi makina mı? asmayla idare eden birisi kurutma makinesi almalı mı?
Sosyal ağlarda paylaş

paranın dedigi işte

yıkama ve sıkma lifler oluşturabiliyor kumaş üstünde
kurutma makinesi de topluyor bunları.

gidip 1600 devirde yıkamadıkça hazır tekstil ürünlere kolay kolay bişi olmuyor, 1000 devirde 800 devirde yıkayın geçin.

daha hassasını da kuru temizlemeciye verin zaten.

tshirt dediğin max 10 yıkama dayabiliyor, hadi en iyisinden aldın 20 olsun. Ucuz tekstili de çok düşünememek lazım gg olunca yenisni al geç.
Sosyal ağlarda paylaş

bildiğim kadarıyla aynı marka falan alınca zaten ona uygun bi aparatı falan oluyor, zaten üst üste konması için ayarlanmış yani. bi sorun yaratacağını sanmıyorum. miele'de gördüklerim böyleydi.

yıpranma konusunda senko'ya katılıyorum. kurutma makinesi alıp yarısını sökecek değil mükemmel kalitedeki ürünlerin. bu arada 4 yıldır giydiğim tişörtlerim falan var, nası bi zenginseniz artık.....
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar merhaba,

Beko bayisi olarak ve ürünler hakkında tek tek eğitim almış olarak genel soruları cevaplayayım.

1. Kurutma makinesi KESİNLİKLE çok gerekli. Sadece kıyafet kurutmak için değil.

*Çamaşır makinesi lekeleri çıkartır, kurutma makinesi dezenfekte eder temizler
*Evin içine, özellikle kalorifere astığınız kıyafetler sizde doğrudan akciğer ve alerjik sorunlar yaratırken, kurutma makinesi bunu engeller.
*Balkona astığınız kıyafetler gün boyu dışarının pisliğini, egzosunu biriktirirken kurutma makinesi %99.9 a kadar arındırır.
*Kıyafetleri astığınızda ciddi bir yer kaplar. Kurutma makinesi bunu 60cm x 60cm'e düşürür.
*Pek çok kıyafette ütülemenize gerek kalmaz, gerek olanların da kolay ütülenmesini sağlar.
*Kurutucu kullandığınız zaman yumuşatıcıya ihtiyacınız kalmaz bu sayede kimyasal kullanımınız da azalır.

2. Kırışıklık ve yıpratma hk.

*Kurutucu kırışıklık yapmaz, kullanım hatası yapar. Çamaşır makinesine renklerine göre ayırıp atarken, Kurutma makinesine pamuklu, sentetik başta olmak üzere kot, gömlek, narin vs. kategorileriyle atarsanız hem süreler, hem kurutma kaliteleri artar. İçinde bulunan akıllı nem sensörü yüzünden sentetiğin kurumadığı ama pamuklulunun kuruduğu durumlarda makine durmaz ve pamuklu kırış kırış olana kadar kurur, kırışıklığın sebebi bu.
*Kurutma yıpratma yapmaz hatta kıyafetlerin tiftiklerini topladığı için kalitesini ve ömrünü uzatır. Yeni model Isı Pompalı teknolojilerde buhar desteği de olduğu için kurutmaya dayalı hiç bir yıpratma gerçekleşmez.

varsa sorular alabilirim. Almayı düşünen varsa Beko marka kurutma makinelerini de Pati özel fiyatlarıyla adrese teslim gönderebilirim. kıps
Sosyal ağlarda paylaş

Voys said:
*Kurutucu kırışıklık yapmaz, kullanım hatası yapar. Çamaşır makinesine renklerine göre ayırıp atarken, Kurutma makinesine pamuklu, sentetik başta olmak üzere kot, gömlek, narin vs. kategorileriyle atarsanız hem süreler, hem kurutma kaliteleri artar. İçinde bulunan akıllı nem sensörü yüzünden sentetiğin kurumadığı ama pamuklulunun kuruduğu durumlarda makine durmaz ve pamuklu kırış kırış olana kadar kurur, kırışıklığın sebebi bu.
*Kurutma yıpratma yapmaz hatta kıyafetlerin tiftiklerini topladığı için kalitesini ve ömrünü uzatır. Yeni model Isı Pompalı teknolojilerde buhar desteği de olduğu için kurutmaya dayalı hiç bir yıpratma gerçekleşmez.

varsa sorular alabilirim. Almayı düşünen varsa Beko marka kurutma makinelerini de Pati özel fiyatlarıyla adrese teslim gönderebilirim. kıps

(tu)

faydalı olmuş. böyle faydalı postları tek bir topicte toplamak lazım aslında, değer.

bu arada o ısı pompalı makinelerde baca felan yok di mi, ek olarak baca sistemi kurmaya gerek yok yani?
Sosyal ağlarda paylaş

Black_Hand said:

@Voys

bu aletlerin gidersiz olanlarından randıman alınıyor mu?
sadece elektrik yeterli mi? pis su tahliyesi falan nasıl ve ne sıklıkta yapılıyor?

Kurutma makinelerinin hiçbirinde gider yok zaten. Çamaşır makinesinin üstüne koyduğunuz zaman, gider borusu bağlanıp çamaşır makinesinin giderine T ile bağlanıp oradan gider sağlanıyor.
Kendi su hazneleri var. Bütün suyu oraya depoluyor, siz de onu döküyorsunuz. (Kurutma makinesinden çıkan su saf h2o olduğundan ütülerinizde kullanırsanız kireçlenme yapmayacaktır)
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

kurutma mk şöyle faydalı böyle faydalı kısmını diyorum

müşteri deneyimlerimde

*astım (özellikle yeni bebekler)
*zaman (kışın özellikle)
*yer sıkıntısı (ufak evler ve balkonda asma izni olmayan siteler)
*yumuşak ve ütüye gerek bırakmaması
*evcil hayvan besleyenlerin tüy sorunundan kurtulmaları

en çok sorulan ve memnuniyet geri dönüşü olan konular
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...