Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnternet2

sldsnake

Öne çıkan mesajlar

IP adresi sorunu yüzünden yeni bir proje başlatılmış(USA Ünileri arasında). 7GB(yanlış yazmadım) veriyi Amerikadan Hollandaya (DSL gibi sistemlerde mesafe uzadıkça hız da yavaşlar)1 dakika dan kısa bir süre aktarmayı başarmışlar!!! İnternet2 de IPv6 kullanılacakmış. Yani 340 Trilyonun 3. Kuvvet kadar IP no var.

Örnek bir ip adresi:

205b:8b:cc16:6e:210:a4ff:fe12:fec4[hline]There can be only one Solid Snake; and one Big Boss!
Sosyal ağlarda paylaş

yav birçok bilgi okumustum ama suan bulamıyorum
bi dergide okumustum bu hızlı net ile harddisklerin sonu geldi

Microsoft fln yeni projelere hazırlanıyor
ama projelerin ne olduğunu unuttum :)
daha fazla bilgi için
www.internet2.edu
[hline]Bir leoparı sakın kuyruğundan tutma
Tutarsanda sakın bırakma

[Bu mesaj homoid tarafından 10 May 2003 13:31 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj homoid tarafından 10 May 2003 13:40 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben olsam o kadar ümitsiz olmazdım..

Özellikle bu yıl içerisinde Türk Telekom'un özelleştirilmesi, TT tekelinin kalkması söz konusuyken.. Alcatel, AT&T gibi büyük firmalar aç Türkiye pazarına girmek için bekleşirken.. Mevcut alt yapı için " Kendi alt yapımızı kurarız son teknoloji olur, mevcut yapıyı iyileştirmekten daha ucuza gelir" derlerken..

Internet2 vs. gibi kavramlar o kadar da uzak değil türkiye için bence..

IPV2 için ise zaten söylenecek birşey yok..
Şu anda kullanmakta olduğumuz 32bit ip adresleri zaten tükenmiş durumda.. Teknolojik olarak gelişmiş pekçok ülke'de artık kullanıcılara yetecek kadar IP adresi kalmamış durumda.

IpV2 ile 128bit ip adresleri geldiği zaman sadece ip adreslerinin sayısında bir artış olmakla kalmayacak aynı zamanda IP adresleri üzerinden gerçekleştirilen trafik kalitesinde büyük bir artış olacak..

bkz. 32 bit IP adreslerinde QoS ( Quality of Service ) için çok az parametre varken 128 bit IP adreslerinde QoS için pekçok seçenek vs. var.. veri iletim hızlarında IPv2 ile ciddi bir hız farkı olmaz ama kalitede artış olacağı kesin...

Tabiiki yeni üretilen IPv2 destekli sistemler, network altyapı aletleri vs. bu kalitenin artmasında pay sahibi olacaklar ama önümüzdeki yıllarda ciddi bir takım gelişmeler olacak..[hline] MCP | MCSE | CCNA
--------------------------------------
Haradrim lvl50 Warden RR5+ [R.I.P]
Rnz lvl50 Skald RR5+ [R.I.P]
Ezzz lvl42 Runemaster [R.I.P]
Currently in Progress Cleric Celine
Excalibur | Albion / EU

Sosyal ağlarda paylaş

Kötü bir olay be... Benm küçükken dedeme hödöme yaptığım "Hehe sizin zamanınızda hep radyo dinliyodunuz dimi...Heeeheee sizde cd yoktu hehee" şeylerini bizde yaşıycaz:
Dede yaa sizin zamanınızda internet paralıydı dimiiiii
Dede Harddisk nası bişeydi anlatsanaaaaaaa
Dede bizi Yazıcıoğlu Kopya Oyunlar Müzesine götürseneeeeee
[hline]nebuchadnezzar, 04 Mayıs 2002 19:28 tarihinde demiş ki:
bana bir frp bug ı söyleyin

Reality Isn't What You See
Reality Is What You Feel
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Eminimki çoğumuzun ömrü böyle bir teknolojiyi Türkiye'de görmeye yetmiycektir. Çünkü genelde yapılan yenilikler kullanıcıyı ezmeye yönelik. Mesela eskiden 822'den ücret bile almıyorlardı. Şimdi öcünü alıyor adamlar. Zaten 90 milyon geldi yine, başvurumu yaptım kabloya bezdim artık.[hline]Hick!Memur bey ben alkollüyüm, siz nerelisiniz ehi ehi

Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar, 7 ay içerisinde Türk Telekom Tekeli kalkıyor, sanırım bunun ne anlama geldiğini tahmin edebiliyorsunuz, yani ileride özel firmalar TT'nin yaptığı işleri kendi devreleri, kendi çıkışları vs. üzerinden yapacaklar..

Şu gün Türkiye'nin çıkışlarının düşük olması, bağlantının sorunlu olması, pahalı olması tamamen TT'nin tekel olmasından kaynaklanıyor, TT hat almadığı sürece neden yurtdışında bulunan provider'lar Türkiyeye yatırım yapsın ?? O nedenle 7 ay sonra TT Tekeli kalktığı zaman açılacak olan şirketler, kendileri backbone olarak hizmet verecek olan şirketlerin sayısındaki artışa bağlı olarak yurtdışındaki şirketlerin TR'ye yapacakları yatırımlar artacak..

En basitinden 70 milyon'luk bir pazar var burada Avrupanın en fazla nüfusuna sahip ülkelerinden birisiyiz, böyle bir pazarı kaçırmamak için TT Tekelinin kalkmasını bekleyen pekçok firma var dışarıda, yani bundan 1-1.5 yıl sonra çok farklı bir durumda olma ihtimalimiz yüksek..

Piyasaya rekabet girecek, hizmet kalitesi artacak, fiyatlar düşecek, yapılan yatırımlar yeni teknolojiler kullanılarak yapılacak.. Internet2 denilen olayın temelinde IPv6 yatıyor, ki bu da kullanımına başlanmasından itibaren bir Internet standardı olacak, yani Türkiyede'de kullanılacak, buna bağlı olarak da TR'deki standart'larda da artış olacak..

Lütfen bu kadar karamsar olmayın ;)
Bizler bu sektörde çalışanlar olarak önümüzün açık olduğunu biliyoruz, sizler de ümidinizi yitirmeyin yeter :)[hline] MCP | MCSE | CCNA
Excalibur | Albion / EU

Sosyal ağlarda paylaş

said:
Thalion, 23 May 2003 10:10 tarihinde demiş ki:
Arkadaşlar, 7 ay içerisinde Türk Telekom Tekeli kalkıyor, sanırım bunun ne anlama geldiğini tahmin edebiliyorsunuz, yani ileride özel firmalar TT'nin yaptığı işleri kendi devreleri, kendi çıkışları vs. üzerinden yapacaklar..

Şu gün Türkiye'nin çıkışlarının düşük olması, bağlantının sorunlu olması, pahalı olması tamamen TT'nin tekel olmasından kaynaklanıyor, TT hat almadığı sürece neden yurtdışında bulunan provider'lar Türkiyeye yatırım yapsın ?? O nedenle 7 ay sonra TT Tekeli kalktığı zaman açılacak olan şirketler, kendileri backbone olarak hizmet verecek olan şirketlerin sayısındaki artışa bağlı olarak yurtdışındaki şirketlerin TR'ye yapacakları yatırımlar artacak..

En basitinden 70 milyon'luk bir pazar var burada Avrupanın en fazla nüfusuna sahip ülkelerinden birisiyiz, böyle bir pazarı kaçırmamak için TT Tekelinin kalkmasını bekleyen pekçok firma var dışarıda, yani bundan 1-1.5 yıl sonra çok farklı bir durumda olma ihtimalimiz yüksek..

Piyasaya rekabet girecek, hizmet kalitesi artacak, fiyatlar düşecek, yapılan yatırımlar yeni teknolojiler kullanılarak yapılacak.. Internet2 denilen olayın temelinde IPv6 yatıyor, ki bu da kullanımına başlanmasından itibaren bir Internet standardı olacak, yani Türkiyede'de kullanılacak, buna bağlı olarak da TR'deki standart'larda da artış olacak..

Lütfen bu kadar karamsar olmayın ;)
Bizler bu sektörde çalışanlar olarak önümüzün açık olduğunu biliyoruz, sizler de ümidinizi yitirmeyin yeter :)[hline] MCP | MCSE | CCNA
Excalibur | Albion / EU

ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH!!!!!
Kalkıp sefer düzenlicem şimdi çok gaza geldim
*galeyana gelir*
abi sen politikaya atıl bune böyle ya :D :D[hline]karpuz, 30 April 2003 11:46 tarihinde demiş ki:
abi aşmış bişey o cici bebe
-------------------------------------------
Bu aralar ordunuzun arttığını görüyorsanız bilinki ben imzalarda gördüğüm her linke tıklıyorum.E bi zahmet artık
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...