Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Tsk uçakları şırnak uludere'de kaçakçılık yapan konvoyu vurdu.

Hao

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

ahmedinejad said:

Suark said:

abi gözünüzü seveyim acıtasyon yapmayın, yokluk fakirlik demeyin şuna.
bu açgözlülüktür, başka bişey değil. $$ dir ordaki olay, eve ekmek götüreyim derdin olan adam zaten harama el uzatmaz.

hayır bunu nasıl kabullenebiliyorsunuz onu anlamıyorum, oh ya ne güzel güneydoğuda kanunlar farklı anasını satayım, sanki oranın fakiri diğer bölgelerin fakirinden daha fakir.
Yok öyle bişey, sadece öyle bir hal almış ki adamların yaptıkları suçları masumane şeyler olarak gorusonuz

aç gözlülük? evet hepsi zaten çok zengin aslında, 50-60 lira yevmiyeyle gece -20 derece soğukta, hem asker tarafından vurulma tehditi altında, hem de pkk tarafından vurulma tehditi altında katırla ticaret yapacaklar. sonra aç gözlü olacaklar.

deyin ki o malların sahibi ağalardır, o köylüleri oraya süren feodal yapıdır, benim yaptığım ajite etmek değil ama pkk terörü yüzünden yoksul kalmış insanları, safariye çıkmış adamlar gibi göstermek zalimlik.

bi yerden 1 kere güzel para gelirse, onu yapmaya devam edersin. kimse 3-5 lira için böyle bir şeyi göze almaz. Ne töre söker adama ne ağa muabbeti. Gider adam en basidinden asker olur karın tokluğuysa dert.

Gerçekçi olun biraz abi, bi kilo toz bi otoboz mottosunun doğduğu yerler burası, başkent dedikleri yerde sokak ortası en işlek caddesinde neredeyse yolsuz olmayan mal olmayan yer burası.
Geçiceniz karın tokluğu muabbetini, aynı açlığı burada çeken insan yok mu? bana bunun cevabını ver hacı, oranın fakiri daha mı değerli? neden yolsuzluk yapmasına göz yumuyoruz?
Neden burada ki fakir ekmek çalınca 10 sene yiyorda, orada ki adam dünyanın malını yürütünce "ama o fakir" oluyor?

burada yok mu hırsızlık? büyük şehirde yok mu açlık? var çok var da bu adamlar gidip pkk ya katılmamış işte biz açız diye. bir yolunu bulup iş bulmuşlar.

abi nasıl anlatayım düşün sen şimdi şırnak'ta doğmuşsun 20 tane kardeşin var.

okula gitmişsin, eğitim rezalet. terör yüzünden ya öğretmen hiç yok, ya da gelenler zaten korkudan işini yapamayan insanlar. hemen kaçıp gitme derdinde.

baban önüne gelen kadınla evlenmiş, bi ton çocuk var geçinmek için çalışmak zorundasın. liseye ya gidersin ya gidemezsin belli değil, yine eğitim kalitesi belli. zaten kürtçe konuşuluyor etrafında, belki türkçeyi anca okulda duyuyorsun öğreniyorsun, bir nevi yabancı dil senin için, bu şartlarda üniversiteye gitmen hayal.

lise bitti, askere gittin geldin işe girmen gerek. şırnak'ta fabrika var mı? özel sektör dediğin şey mahalle bakkalı küçük esnaf, onların da iş verme olanakları belli.
iş yok. kazara aşık da oldun evlenmen lazım, başlık parasını kol gibi sokuyor kızın babası. etrafındaki insanların çoğu pkk sempatizanı veya üyesi, akrabaların arasında dağda olanlar var.

önünde üç seçenek kalıyor, ya dağa çıkacaksın sen de onlar gibi, ya istanbul'a mersin'e izmir'e göç edeceksin bir akrabanın yanına karın tokluğuna çalışmaya. ya da eldeki imkanları değerlendirip, zaten herkesin yaptığı gibi kaçakçı olacaksın. (yıllık vergi kaybı 2 milyar dolarmış sırf bu kaçakçılıktan resmi açıklama bu yani, öyle 3-5 kişinin yaptığı bir şey değil bu, tatarın dediği gibi 50 kişi ilk kez görülüyor değil. bildiğin bir meslek bu orada, ve devlet de karışmıyor. açıkca karışmıyor hem de)

dağa çıkınca zaten şerefsiz oluyor otomatikmen. istanbula izmire gelince şehrin içine sıçan hayvan oluyor hor görülüyor, biraz para görünceye kadar adam yerine konmuyor, kaçakçılık yapınca "bunlar zaten hep böyle kanunsuz şerefsizler geberdiler üzülmedim" oluyor.

ne yapalım o zaman? öldürelim kurtulalım abi, şu kürtler olmasa ne güzel yaşarız memlekette.

her neyse bu da konuyla ilgili son mesajım olsun çünkü sıkıldım. humanist değilim ayrıca, insan öldü insan diye bakmıyorum olaya. insan var insan var. ama bugün olan olayda kendileri masum olmasa bile yaptıkları işle bu ölümü hak etmeyen insanlar öldü.

umarım resmi özür dilenir ve ailelerine tazminat ödenir. bu devleti küçültmez aksine büyütür.
Sosyal ağlarda paylaş

BDP'li Vekil: Bırakın vatandaş biraz molotof atsın...

http://siyaset.milliyet.com.tr/bdp-li-vekil-birakin-vatandas-biraz-molotof-atsin-/siyaset/siyasetdetay/29.12.2011/1482028/default.htm

Simdi her yerde gosteri var, insanlarin dukkanlarina, evlerine, araclarina, benim vergimle alinan toplu tasima araclarina zarar veriyorlar. http://siyaset.milliyet.com.tr/bdp-liler-taksim-i-savas-alanina-cevirdi/siyaset/siyasetdetay/29.12.2011/1482035/default.htm
Birileri kalkmis bunu mesru gostermeye calisiyor. Bu mudur demokrasi?
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Suark said:

abi gözünüzü seveyim acıtasyon yapmayın, yokluk fakirlik demeyin şuna.
bu açgözlülüktür, başka bişey değil. $$ dir ordaki olay, eve ekmek götüreyim derdin olan adam zaten harama el uzatmaz.

hayır bunu nasıl kabullenebiliyorsunuz onu anlamıyorum, oh ya ne güzel güneydoğuda kanunlar farklı anasını satayım, sanki oranın fakiri diğer bölgelerin fakirinden daha fakir.
Yok öyle bişey, sadece öyle bir hal almış ki adamların yaptıkları suçları masumane şeyler olarak gorusonuz

aç gözlülük? evet hepsi zaten çok zengin aslında, 50-60 lira yevmiyeyle gece -20 derece soğukta, hem asker tarafından vurulma tehditi altında, hem de pkk tarafından vurulma tehditi altında katırla ticaret yapacaklar. sonra aç gözlü olacaklar.

deyin ki o malların sahibi ağalardır, o köylüleri oraya süren feodal yapıdır, benim yaptığım ajite etmek değil ama pkk terörü yüzünden yoksul kalmış insanları, safariye çıkmış adamlar gibi göstermek zalimlik.

arkadaşım askerliğini güneydoğuda ve doğuda kritik yerlerde yapanlara bir sorun gece o asker nöbet beklerken gördüğünde o grubu,yapılan baskınların % kaçı şırnak hakkari hattında mazotla alakalı? emin olun %1 i ancak çünkü sınırdan geçireceğin 20 kilo esrar kaç ton mazota eğdeğerdir bunu bilmezsiniz ancak sallarsınız,peki şunu sorun kendinize,ölenlerin çoğunluğu korucu çocukları ve aynı sülaledenmiş,soracağınız soru şu olsun kendinize karakol baskınlarında kullanılan silahların ağır mühimmatın % kaçı korucular vasıtasıyla getirilmiş bunun bir araştırması varmı? size bir örnek vereyim sene x tarihinde askerliğimi yaptığım yerde ki ermenistan sınırında karakolun karşısından geçen dağlarda 4 çoban 10 koyundan şüphelenen,gece görüşçü tırsak hasan abimiz sayesinde çobanın sırtında 25 kilo sırt çantası içinde esrar yakalamıştık,bence eğer ölü sayısı 39 ise azmış keşke 39000 olsaydıda ne kadar kaçakçılık yapıp pkk ya lojistik sağlayan vatan haini var hepsi geberseymiş,ve şunuda iyi bilin kış vakti -20 derecelere düşen o dağlarda bu saatte kimse mazot kaçırmaz bunu adım gibi değil gözlerimle gördüğüm için söylüyorum onun için buna göre yorumlar yaparsanız daha iyi olur,39 kişi ölmüş diyorlar katırlarla aralarında en az 20 şer 30 ar metre mesafe bırakırlar sebebi ise yakalanmama korkusudur,bu kadar geniş bir bombardımanda adım gibi eminim ki taşıdıkları roketler ve el bombaları patladığından telef oldu hepsi .
Sosyal ağlarda paylaş

Kalten said:

Evet karadeniz daglarındada özellikle artvinde var kaçakçılık olayı ama tahminimce hatayda/karadenizde kaçakçılık yapan insanlar pkk ya yardım ve yataklık yapmıyorlardır güney doğudakiler gibi o yüzden asıl empati yapıcam ayaklarına sen fail duruma düşüyosun bence.Evet bi insan pkkya yardım ve yataklık yapıyorsa bu kaçakçılık adı altında Türk askerlerinin Türk vatandaşlarının ölümüne sebebiyet veriyorsa o veya buşekilde zarar gördügü zaman üzülmem.

Kaçakçılık çeşittir. Kaçakçılığın çeşidine göre suç ve ceza mevcut. Ben Hopalı olarak, Doğu karadeniz dağları hakkında bilgin ne olduğu tam muamma. Şunu söylemeliyim ki, oralarda yok denecek azdır. Doğu Anadolu'dan iş için gelenler kendi yanlarına herşeyi getiriyorlar, onları kastediyorsanız orası ayrı. Onların getirdiklerini bir görseydiniz. Kaçakçılıktan para kazandıktan sonra bu parayı tutmıyorlar hemen hemen PKKa yada dini tarikatlara gidiyor. Biz onlardan hiçbir şekilde hoşnut değiliz. Bu yüzden gürcü işcilerini çalıştırıyoruz.

Bu ülkede okuma-yazma oranı en yüksek olduğu tek bölge olan Artvin'de kaçakçılık olduğunu ileri sürenlerden şüphelenmek lazım.

DoGMeaT said:

yani hatayda,artvinde kaçakçılık yapanlar normal kaçakçı
ama güneydoğulu isen
vanlı,şırnaklı,ığdırlı,hakkarili isen
direk pkk'ya yardım eden kaçakçısın

tabi tabi

/golfclap

Devlet, polis ve asker böyle genelleme yapmıyor. Böyle genelleme yapan yorumculardır. Tetikleyen ise medyaydı. Birde Doğu Karadenizlileri Güneydoğulularla kıyaslama yapmak nasıl bir mantık? Bu ülkede kaçakçılığın yoğun olduğu yerler güneydoğu sınırlarında değil miydi? Köleden farksızlardı. Dediğim gibi Kaçakçılıktan zorlukla para kazanıp ta yalnız PKK değil, dini tarikatlara parayı zorlukla veriyorlardı.

Uludere olayın sorumluluğunu hükümetimiz tarafından üstlenmekte. TSK görevini yapmıştır. Kaçakçılıkta suçtu. Kaçakçılık yapan ölümü hak etmediğini düşünüyorum. Yine de Hükümet ve TSK gereken açıklamalarını vermişlerdir. Onların açıklamaları beklemeniz daha iyi olurdu. Bilgi sahibi olmadan yorum yapmamak doğru olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

abi maalesef ekle o 35 sivili, ama bundan sonra kaçakçılık falan olmaz en azından ve kaçakçı kılığında sızmız terörist yüzünden şehit vermeyiz.

haaa belkıde, bu insanların hepsi anti-pkk idi ve bir şekilde bize bu şekilde ihbar edildiler.
buda olabilir, işte böyle birşeyse durum gerçekten fena.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...