Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Matrix semboller...

Dygrogrand

Öne çıkan mesajlar

O 15 sayfalık konuda yazıldı mı bilmiyorum sadece 7. sayfaya kadar dayanabildim okumaya...
İlk filmde bazı semboller vardı mesela ;
-Nechubannazzar: (yannış yazdım kesin) bir efsane . Efsanede İran'lı imparator(şeyh?)un biri çok toprak sahibi oluo çok zengin oluo ve en sonunda tanrıya karşı gelio tanrı da bunu cezalandırıp herşeyini elinden alıo(sağlık,aşk vs..) sadece parası ve toprakları kalıo... (İnsanlar AI'yi buluo biz artık yaratıcıyız dio ve makineler onların sonu oluo)

- Neo : New (Anderson'un kurtulmuş hali yani yeni hali)

- Trinity : Bu çok söylendi :) Hristiyanlıktaki Kutsal ruh (Trin), İSa (NEo) Tanrı(Morph) üçlemesi

- Eğitim sahnesinde Neonun beyaz içine siyah Morph.un siyah içine beyaz giymesi :(daha sonradan asıl usta olan neo çaylak olan morph. olacağı için)

- Cypher :(virüs) ispiyoncu olduğu için

- Neoyu evinden cluba çağıran kızın gruptaki kızın dövmesi (white rabbit) :(hani şu allice'in tavşan deliği olayı)

- Morpheus :(morph'tan gelio) değişimi sağlayan

falan diye bayaa daha vardı hoca anlatmıştı.. bunun gibi semboller neler var ikinci filmde bilenler paylaşırsa sevinirim[hline]
Sosyal ağlarda paylaş

Nabuchadnazzar baya ünlü bir kraldı ve efsane değil, en azından kralın varlığı kesin ancak söylediğin hikayesini duymamıştım, onun hatta ünlü bahçeleri mi vardı öyle bir şeydi hatırlıyorum tek tük ama...
Ayrıca Trinity aynı zamanda latincede 3 demek, neo new, yeni dediğim gibi, morpheus da değişimden geliyor dediğim gibi... Osiris de ayrıca mısır tanrısıdır (last flight of Osiris'den), bu arada trinity bence filmde 3 anlamına geliyor çünkü Ceday'ın önceden söylediği gibi, Trinity Matrix kodlamasında 3'ü temsil ediyor ve ben bunun rastlantıdan ibaret olduğunu düşünmüyorum =)[hline]Antimodes a.k.a Bhaal Pheles.
UIN: 123455555
Sosyal ağlarda paylaş

morpheus rüyalar ve ilüzyon tanrısı gibi bişeyin adı. (ben oyüzden ikinci bir matrix olduğunu düşünüyorum.)

fekat ben bu filmin herhangi bir etnik ya da dinsel grubu yücelttiğini düşünmüyorum kesinlikle. pekçok din ve düşünce akımının parçaları kullanılmış. hristiyanlık (neo(isa reborn), trinity(baba, oğul, kutsal ruh)), uzak doğu(dövüş stillerinden tutun da adamların duruşuna kadar, ayrıca daha yüksek bir varoluş ve karvrama düzeyine ulaşma olayı), eski tribal inanış biçimleri(ziondaki "savaş dansı" sahnesi), yunan mitolojisi(persephone ve hades(fransız(?) eleman. marovingean(?). o da tanıdık geldi biyerlerden ama...) zeus, tanrıların babası(the architect)). bunlar benim kısıtlı bilgimle farkettiğim şeyler...
fakat bütün bu inanışlar ve mitler pek çok yerde birbiriyle çatışır durumdalar. hepsinin birden fanatiği olmak da olası değil.[hline]Endure. In enduring, grow strong...
Sosyal ağlarda paylaş

Abi Matrixte adamlar bütün sahneleri kare kare cekmişler sanki. Aslında izlerken farkedilmeyen tonlarca şey var.
Mesela bir de şey varmıs. İlk filmde Neonun şirkete girerken ve çıkarkenki Şirket tabelası değişiyomus.
Neo şirketten ayrıldıktan sonra o şirket özelligini kaybediomuymus neymiş. falan filan..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Antimodes52, 21 May 2003 18:49 tarihinde demiş ki:
Nabuchadnazzar baya ünlü bir kraldı ve efsane değil, en azından kralın varlığı kesin ancak söylediğin hikayesini duymamıştım, onun hatta ünlü bahçeleri mi vardı öyle bir şeydi hatırlıyorum tek tük ama...
hline]Antimodes a.k.a Bhaal Pheles.

Babilin asma bahceleri dünyanin yedi harikalarindan biridir.[hline]R4 Assasin Alex'i Elensar
Cold as Corpse.

nukbasliklikiz, 25 January 2003 21:03 tarihinde demiş ki :
silin o goril i
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Antimodes52, 21 May 2003 18:49 tarihinde demiş ki:
hline]Antimodes a.k.a Bhaal Pheles.

Babilin asma bahceleri dünyanin yedi harikalarindan biridir.[hline]R4 Assasin Alex'i Elensar
Cold as Corpse.

nukbasliklikiz, 25 January 2003 21:03 tarihinde demiş ki :
silin o goril i
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Berk, 22 May 2003 22:55 tarihinde demiş ki:
Neo => oNe
Kimse yazmamış[hline]Do you ever think of me
And get lost in the memory
When you do, I hope you smile
And hold that memory a while…

E zaten herkes bilio bunu hem MTV de P.O.D nin matrix için yaptii soundtracki izlediysen ordada gorursun Neo yazio 3 harf yan yana bir şekilde daha sonrada harfleri yerinden oynatip one yazio ayni harflerle....[hline]This is our war and we are the soldiers....
Sosyal ağlarda paylaş

said:
LvL_Sabo, 23 May 2003 01:03 tarihinde demiş ki:
jim lee
icq bağlanıyor mu senden, bağlanıyorsa proxy atıversene

ciddi ciddi okuyodum aniden koptum ya naalaka :D[hline]karpuz, 30 April 2003 11:46 tarihinde demiş ki:
abi aşmış bişey o cici bebe
-------------------------------------------
Bu aralar ordunuzun arttığını görüyorsanız bilinki ben imzalarda gördüğüm her linke tıklıyorum.E bi zahmet artık
Sosyal ağlarda paylaş

said:
jankis, 23 May 2003 19:44 tarihinde demiş ki:
ya da THOmas aNdErsOn

dan the one çıkıyo ![hline]so much to live for
so much to die for
the one ı THO ONE die yazıosan haklısın ama biz öle yazmıoruz hehe bi e daha lazım..[hline]Kontrolsüz GÜÇ,GÜÇ değildir..
#MiX.gen.tr# Admin Mixer
MiX Editör olmak için ICQ'ma gelin...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
SilphatosIce_, 23 May 2003 19:54 tarihinde demiş ki:
aaa thOmas aNdErsOn

çok güzelmiş[hline]Silphatos Iceheart - Locus@NBL
Synthetic Intelligent Lifeform Programmed for Harm/Android Trained for Observation and Sabotage

yada ONE ı ONEO diye :=P[hline]karpuz, 30 April 2003 11:46 tarihinde demiş ki:
abi aşmış bişey o cici bebe
-------------------------------------------
Bu aralar ordunuzun arttığını görüyorsanız bilinki ben imzalarda gördüğüm her linke tıklıyorum.E bi zahmet artık
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...