Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kalorifer coştu

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Petek gaz yapmış. Boruların bağlandığı tarafın aksi tarafında üstte peteğin havasını almak için ufak bir vana vardır. Özel bir anahtar ya da tornavida ile açılan modelleri var. Kaloriferciniz varsa ona söyle, o halleder.

Ha yok, tornavidalı modelse çok yavaş yavaş çevirerek açman lazım. Açma derken sonuna kadar değil, içindeki havayı tıslayarak çıkarması yeterli. Hava yerine de su gelmeye başladığında bir kaç saniye daha akmasına izin verip kapatman lazım.

Özel anahtarı olan da aynı işlemi yaparsın. Anahtarını da tesisatçılarda bulursun.
Sosyal ağlarda paylaş

yorumları okumadım.

hava yapmış yan tarafında hava alma yeri var. iki valften biri giriş biri çıkış. peteği değiştireceğin zaman içini boşaltabilmen için ikisinide kapıyorsun. yani sistemi tamamen boşaltmadan yapabilmeni sağlar o iki valf. ama dediğim gibi peteğin havasını al. sonra git kombiden tekrar su bas basınç düşecek çünkü
Sosyal ağlarda paylaş

Anahtara gerek yok. Petekleriniz eski tip döküm petek değilse düz tornavida kullanarak da alabilirsiniz havasını.

Onun dışında, 2 ihtimal var. Biri hava, diğeri tesisat filtresinin tıkanmış olması. Eğer uzun süredir petekler boş bırakıldıysa çürüme yapmıştır. Su bastığın zaman pislik filtreye yürür ve tıkar. Evde temel alet edevat varsa filtreni temizleyebilirsin.

Ama önce hava al, devam ederse filtreye bakarsın. Öyle bi durum olursa anlatırım filtre olayını.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Purjör anahatarı ile giriştim siz dedikten sonra, pıss etti su çıktı tamam dedim oldu cidden de olmuştu.

Ama dün gece yine başladı, tekrar açtım vanayı hava çıkmadan sadece su çıkıyor. Ses de hala devam ediyor..:S

Seagle filtre işinden bahsetmişti, o mu acaba sıkıntı? Borulardna baya şırıl şırıl su sesi geliyor ama kesinlikle dışarıya sızan su yok.

Bir de arkadaşlar bu havasını alırken çıkacak olan suyun pis kapkara olacağını falan söylemişlerdi de baya temiz bir su çıkıyor :S
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Purjör anahatarı ile giriştim siz dedikten sonra, pıss etti su çıktı tamam dedim oldu cidden de olmuştu.

Ama dün gece yine başladı, tekrar açtım vanayı hava çıkmadan sadece su çıkıyor. Ses de hala devam ediyor..:S

Seagle filtre işinden bahsetmişti, o mu acaba sıkıntı? Borulardna baya şırıl şırıl su sesi geliyor ama kesinlikle dışarıya sızan su yok.

Bir de arkadaşlar bu havasını alırken çıkacak olan suyun pis kapkara olacağını falan söylemişlerdi de baya temiz bir su çıkıyor :S

Eöö, filtreye bi bak. Hatta filtreye girmeden şuna giriş.

Sonra şöyle birşey yapıyosun. Purjör vanasının altına kova koyuyosun. Açıyosun vanayı. Sonra vananın bulunduğu uçtan peteği havaya kaldırıyosun biraz. Yani purjör yukarıda olacak şekilde eğim veriyorsun. Çok fazla zorlama yanlız, zaten bi noktadan sonra kaldıramazsın da, yine de vanalara fazla yük bindirme.

Bazen petekler düzgün terazilenmemiş oluyor. Hava rekorlara doğru birikecek şekilde kalıyor eğimi peteğin. Sen sadece buz dağının ufak bi miktarını alabiliyorsun. Dediğim gibi purjörü açıp peteğe eğim verirsen havanın purjöre doğru akmasını sağlarsın.

Önce bunu dene. Sonra filtreye girişirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Pis su temiz su olayı duruma göre değişir.

Çok eski olmayan tesisatlarda ya da ilk su basıldıktan sonra hava almayacak şekilde korunmuş olan tesisatlarda pislik oluşumu yaşanmaz pek. Pislik dediğin oksitlenmedir. Peteklere su bastıktan sonra herhangi bi sebeple o su eksilirse, büyük hava boşlukları oluşursa ya da tesisatın suyu boşaltılırsa ıslanan petek yüzeyi havayla buluştuğu için hızlı bi oksitlenme sürecine giriyor. Daha sonra su bastığınızda su bu pislikle karışıyor.

Bahsedilen pislik o oluyor. Bide kokulu çıkar zaten su öyle bi durum olduğunda.

Senin suyun temiz olduğuna göre peteklerinin sağlığı iyi şu an. Yazın falan suyunu boşaltma. Hattaki suyun kimseye zararı olmaz. Bi sebeple suyu boşaltırsan da tekrar su bas. Öyle yani.

Suyun pis değilse filtrede de bi sıkıntı yoktur. Az önce dediğimi yaparsan çözülür muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 yıl sonra ...

bizim peteklerden biri şırıl şırıl su sesi çıkartıyor. biraz araştırdım bu konuya vardım bi şekil. havasını boşaltacağım yeri sanırım boyadan kapanmış. ya da ben yanlış anladım. deliğini bulamıyorum sonuç olarak peteğin. napayım?

tornavidayla vanasını tutan vidayı çıkarttım baktım ama emin değilim pek ingiliz anahtarıyla girişsem o vidanın çıktığı yere saçma da olabilir gibi geldi.

bana lazım olan yer boyandığı için ulaşılamıyor doğru tespit mi bu? yine tornavidayla eşelemeye çalıştım 2.resimdeki yeri ama açılacak gibi değil. bişey var mı zaten o da belli dğeil

napak

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...