Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

D&D masaüstüne en benzeyen CRPG sistemi?

Sam

Öne çıkan mesajlar

masaüstü oynama şansım olmadı maalesef, ancak bilgisayar oyunlarıyla idare ediyorum.. :)

fakat birbirinin aynı edition'ı kullanan oyunlarda bile sınıflar, feat'ler, race'ler, silah'lar, skill'ler, class'lar vs arasında çok fark olduğunu görüyorum. masaüstü oynayan arkadaşlar masaüstü D&D'ye (AD&D ile farkını da tam anlayamadım) en yakın sisteme sahip olan 2e ve 3e bilgisayar oyunlarını söyleyebilir mi acaba?[hline]Agent Thompson: You!
Agent Smith: Yes, me.
[turns Thompson into another Smith]
Agent Smith: Me... me... me...
Agent Smith Clone: Me too.
Sosyal ağlarda paylaş

şu an 3rd. ed. d&d ye en yakın CRPG iwd ve nwn
ama iksinde de eksikler/eklemeler var.

2nd ed. e göre yapılan oyunlar da genelde kurallar tam olarak uygulanmıyo. uyarlarken modifikasyon yapılması gerekiyo ama geri kalan black isle ad&d oyunları (planescape:torment hariç) baya yakın.[hline]Endure. In enduring, grow strong...
Sosyal ağlarda paylaş

peki mesela şimdi nwn'ye hazırlanan genişleme paketinde blackguard, harper gibi prestige class'lar olacakmış, masaüstünde var mı onlar mesela?[hline]Agent Thompson: You!
Sosyal ağlarda paylaş

AD&D (Advanced Dungeos and Dragons), genel (ve ilk) adı D&D olan dünyanın en yaygın FRP sisteminin 2. Edition'ına verilen isim, yani AD&D 2E den sonra D&D 3E geliyor.. 2E de yapılan bu eklentinin belirli bir sebebi vardır şüphesiz, ancak masaüstüne girdiğimde ortalıkta AD&D olduğu ve çıkışına şahit olmadığım için ben bilemiyorum.

AD&D'ye yakın pek çok oyun var, Baldur's Gate ve Icewind Dale bunların arasında en bilinenleri.. D&D 3E içinse yukarıda da denildiği gibi Neverwinter Nights ve Icewind Dale 2 doğru seçimler olacaktır ..
Sosyal ağlarda paylaş

D&D'ye yönelik son çıkacak iddialı oyunlardan bir çoğu kendi sistemini kullanmayı tercih ediyor, masaüstüne uygun olmak için yapılan oyunlar genellikle senaryolarını masaüstünde çıkardıkları ve masaüstü oyuncularına yönelik oyunlar oluyor (BlackIsle'ın yaptığı ve yapacağı oyunlar genellikle d20 sistemine kayıyor son dönemde)

Onun dışında masaüstü sistemleriyle aynı oyunu taşıyan eski oyunlar var 2nd sistemini kullanan (kullanmaya çalışan yada :) )
Sosyal ağlarda paylaş

doğru, harper scout diyecektim.. :)

benim bildiğim masaüstünde d20 kullanıldığı, başka zar sistemleri de mi kullanılıyor? d6, d100 diye okumuştum ama CRPG'ler çin sanıyordum ben..[hline]Agent Thompson: You!
Sosyal ağlarda paylaş

aklıma çok takılan birşeyi soracaktım esas, unutuyordum az daha: :)

chromatic orb masaüstünde var mıdır uydurulmuş mudur?[hline]Agent Thompson: You!
Sosyal ağlarda paylaş

d20 en ıyısı bence tabı benım planlarım arasında bır cok sıstemı bırlestırıp global ve en uygun en ıyı sıstemı cıkartmak var sanırım 6 ayımı alır bole bı proje..chr orb vardır masaustunde ama DM ıcın kasınctır bu olay her elementalın ve benzerının wall u olmasına ragmen oyunlarda sadece fırewall ve benzerı bır ıkı tane wall olması oyunlardakı buuylerın ne kadar yetersız kaldıgına bır ornektır kanımca ....[hline]A little less conversation a little more action please
Sosyal ağlarda paylaş

Birde büyü konusunda sınır yok sadece Dmle senin konuşmalarına kalmış masa üstünde , mesela normalde darkvision büyülü karanlıklarda görmez level 2 bir büyüdür sen bunun level 3 nü yaparsın 30 ftde büyülüdede görsün dersin DM kabul ederse olur yada benzeri o nedenle sınır olmayan bir ortamda o büyü var bu yok pek önemli değil :=)

3 edition benzeri çok oyun yok çünkü seconddan farklı olarak 3 editionda konuşmalarda skillere bağlanmış vede bu nedenle oyunlar bu konuda zorlanıyor bana göre sadece savaş kısmını uygun olarak alıyorlar...
Sosyal ağlarda paylaş

Chromatic Orb olmaması 3E nin ayıbı ..
Gerçi IWD 2'de eklemişler, ama en üst eviyesi geçici olarak felç edio, olmamış yani ..

Epic Spells'e (Epic Level Handbook dan) göz atan oldu mu bu arada, bana fazla uçuk geldi..? Eskisi gibi 10./11./12. .. seviye büyü sistemini kullanmayı tercih ediyorum ben..

[Bu mesaj Xasf tarafından 21 May 2003 13:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

3rd Ed sistemi ile yapılmış 2 oyun var NWN ve İcewind Dale 2. 2nd Edition sistemini kullanan oyunlara Baldurs Gate 1-2, Planescape Torment[role play simulasyonu konusunda tartışmasız bir numaradır] daha eskilerden, deneyimsiz oyuncu katili SSI serileri var. Genel camp,rest,büyü, hex movement olaylarını en iyi simule eden oyunlar SSI oyunları. Underdogs ya da diğer eski oyun sitelerinden indirip oynayabilirsin.

Chromatic Orb Wizards Handbook da vardı. İWD 2 de olmayabilir şu anda hatırlamıyorum, zaten ilk göründüğü oyunda Baldurs Gate 1 di.

[Bu mesaj Narsil tarafından 21 May 2003 15:47 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

peki mesela 3e masaüstünde nwn'deki gibi +5'e kadar gidiyor (15 ar ile başlayıp 45 ar bitiyor mübarek oyun) mu her eşya yoksa iwd2'deki gibi full plate (chapter 4 olduk böcek kabuğu giyiyoruz) bulunca yarabbi şükür mü deniyor? :)

net'te handbook vb pdf'leri var deniyordu aslında merak ettim sırf bu bilgisayar versiyonları nedeniyle ama bulamadım.. masaüstü oynayacağım yok ya (bodrum monastery) işte merak..[hline]Agent Thompson: You!
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamiyle DM ine bakar, ama bence dengeli bir oyunda ikisinin ortası olmalı.. Yani başlarda, (mesela ilk 12 level gibi) oyuncuları +5 lik eşyalarla, artifact lerle donatıp azdırmamak lazım, ama ondan sonra giderek arttırılabilir..
Zaten karakterler bir süre sonra kendileri düşeceklerdir böyle şeylerin arayışına..
Sonuçta da, 20. seviyeye gelecek/aşacak kadar ilerlemiş her karakter, mitlere konu olabilecek bir kahraman gibi güçlü olmalıdır bence (kahraman falan dedim die "good" kastettiğimi sanmayın), yani elinde gerçekten çok güçlü eşyalar bulunmalıdır.

Ama masaüstünde genel olarak CRPG lerdeki gibi eşya bulamazsın. Yani ambarın birine girip oradaki fıçılara bakarsan içinden ok, kılıç, deri zırh falan değil, en fazla kaliteli şarap çıkar..
(Hele BG2 de bi handaki gizli kapıdan girilince Lich daliodu da, ordan undeadleri mahveden süper bi kılıç çıkıodu falan.. Olmaz böyle şeyler, handaki gizli bölmede Lich'in işi ne?!?!)

Aynı şekilde canavar öldürdükçe de mantık kurallarına uygun eşyalar ve silahlar bulursun üzerlerinden, sonuçta "biri beni öldürürse üstümden alır" die eşya taşımaz hiç kimse :)

Ama mesela CRPG lerin gene aksine olarak, eğer çok da genç olmayan bir ejderhayı öldürebilirsen, ufak bir krallığı içindeki herkesle beraber satın alabilecek miktarda eşya, para ve ziynet bulman garantidir. Ama ejderhalar da öyle Baldur's Gate'dekilere benzemez, aman diim..

Bir de bütün kitapların pdf lerini netten bulabileceğin doğru, Kazaa dan "D&D" diye aratmayı dene.. Ama o kitaplarla oyunu öğrenmek zor olabilir, hem rahatça okunmuyor ekrandan, hem de başlarda oyun sırasında sık sık kitaba danışma ihtiyacı oluyor, her seferinde bilgisayara bakmak iyi olmayabilir.. O yüzden mümkünse paraya kıyıp en azından bir Player's Handbook almanda yarar var ..
Sosyal ağlarda paylaş

gayet güzel anlattın, teşekkürler.. :)

masaüstü oynayacak olsam mutlaka alırdım handbook vs (paladin's book, monk's book felan da varmış) ama benimki oyunlardan kaynaklanan bir merak olduğu için pdf'le yetinmek istiyorum şimdilik..[hline]Agent Thompson: You!
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...