Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

felsefe

yav

Öne çıkan mesajlar

Bu yaşıma -21- kadar felsefe okumaktan kaçtım
çünkü dev bir külliyat var belli
ve kümülatif bir şey olduğu için felsefe aradan dereden bir tane bişey okuyayım aklım düzene girsin demekle olmuyor, yetmediği gibi 3-5 tane okuyunca muhtemelen akıl düzeni daha da karışıyordur... Yemedi işte benim de. Şimdi gene bir kaşıntı geldi amma, başka işler hakkında adam gibi bir şeyler (akademik uğraşlar olsun, sanat olsun, siyaset olsun) üretebilmek için iyi bir felsefe bilgisinin gerektiğini sanar oldum tekrar. Bir de kendimi yakın hissettiğim 1-2 felsefi akım var ki o konularda da kendimi yetkin hissetmek istiyorum artık. İşte nedir bunlar, şüphecilik ile varoluşçuluk mesela. Sıfıra yakın felsefe bilgisi ile tamamen bunca yıl gelişmiş mantığıma göre bu 2'si bana çekici geliyor. Bir de hedonizm =p

Neyse efendim, geçenlerde yaşı 40ı geçkin bir büyüğümle bunu konuşurken ben sana bir liste yaptım onu atayım dedi ve attı. Bir sürü kitap var şimdi orda da. O listeyi hem paylaşayım hem de belki tavsiyeler alayım dedim.

ahan da liste:

1. Betül Çotuksöken, “Felsefi Söylem Nedir?”, İstanbul: İnkılap Kitabevi, 2000.
2. Nermi Uygur, “Felsefenin Çağrısı”, İstanbul: YKY, 2010.
3. Takiyettin Mengüşoğlu, “Felsefeye Giriş”, İstanbul: Remzi Kitabevi, 1997.
4. Heinz Heimsoeth, “Felsefenin Temel Disiplinleri”, Ankara: Doğu-Batı Yayınları, 2009.
5. Uluğ Nutku, “Felsefe ve Güncellik”, İstanbul: Bulut Yayınları, 2005.
6. Selahattin Hilav, “100 Soruda Felsefe”, İstanbul: Koç Yayınları, 2003.
7. Arda Denkel, “Düşünceler ve Gerekçeler”, Ankara: Doruk Yayınları, 2003.
8. Erkut Sezgin, “Felsefenin Açılımı”, İstanbul: Cem Yayınevi, 2005.
9. Harun Tepe, “Felsefede Doğruluk ya da Hakikat” Ankara: İmge Yayınları, 2003.
10. İoanna Kuçuradi, “Etik”, Ankara: Türkiye Felsefe Kurumu Yayınları, 2006.
11. Alasdair McIntyre, “Ethik’in Kısa Tarihi”, İstanbul: Paradigma Yayınları, 2001.
12. Vehbi Hacıkadiroğlu, “Bilgi Felsefesi”, İstanbul: Cem Yayınevi, 2002.
13. Vehbi Hacıkadiroğlu, “İnançtan Bilgiye”, İstanbul: Cem Yayınevi, 2002.
14. İoanna Kuçuradi, “İnsan ve Değerleri”, Ankara: Türkiye Felsefe Kurumu Yayınları, 2003.
15. İoanna Kuçuradi, “İnsan Haklarının Felsefi Temelleri”, Ankara: Türkiye Felsefe Kurumu Yayınları, 1996.
16. Vehbi Hacıkadiroğlu, “İnsan Felsefesi”, İstanbul: Cem Yayınevi, 2000.
17. Uluğ Nutku, “İnsan Felsefesi Çalışmaları”, İstanbul: Bulut Yayınları, 1998.
18. Nermi Uygur, “İnsan Açısından Edebiyat”, İstanbul: YKY, 1999.
19. Doğan Özlem, “Bilim Felsefesi”, İstanbul: NotosKitap Yayınevi, 2010.
20. Doğan Özlem, “Felsefe ve Doğa Bilimleri”, İstanbul: İnkılap Yayınları.
21. Doğan Özlem, “Kültür Bilimleri ve Kültür Felsefesi”, Ankara: DoğuBatı Yayınları, 2008.

Kendisi mantıklı bir şekilde bilerek yerli isimleri verdiğini çünkü yabancı dilden tercümelerde oluşan anlam kayıplarının felsefede özellikle kötü boşluklar oluşturabileceğini söylüyor.

gene de bana biraz uzak bir liste olabilir bu altında kalırım felsefe'den gene nefret ederim diye de çekiniyorum. O yüzden yaşı daha yakın 25-30 olur, genç birinin tavsiyelerine de ihtiyacım var.
Sosyal ağlarda paylaş

Akademik geçmişini bilmiyorum aslında başka bir kanaldan tanıştık fakat IT departmanından emekli, edebiyat ve fotoğraf meraklısı entelektüel bir kadın. Tüm bildiklerim bunlar hehe.

40 yaşında değildir muhtemelen zaten 50'ye yakındır tam kestiremedim orasını
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela şöyle yap varoluşçu akımı okumak istiyorsan başlıca fikir babaları Nietzsche, Sartre, Camus ve Heidegger (eksik olabilir) gibi düşünürlerdir. MEsela sartrenin esewrlerini oku özümsemeye çalış, akabinde sartreyi ve eserlerini daha iyi anlamak için sartre ve eselerini hakkında yazılmış eseleride oku :).

Böylece aradan kendi sentezinide yaapbilirsin. En sağlıklısı böyle olur.
Sosyal ağlarda paylaş

felsefeye falan merakın varsa böyle "felsefeye giriş" temalı kitaplarla niye uğraşıyorsun? aç büyük düşünürlerin yazdıklarını oku. sana verilen o listedeki çıkarımları yapan adamlar da o kitapları okuyarak birikimlerini oluşturmuşlardır. açık hava lisesi kalmadı ya artık?
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Mesela şöyle yap varoluşçu akımı okumak istiyorsan başlıca fikir babaları Nietzsche, Sartre, Camus ve Heidegger (eksik olabilir) gibi düşünürlerdir. MEsela sartrenin esewrlerini oku özümsemeye çalış, akabinde sartreyi ve eserlerini daha iyi anlamak için sartre ve eselerini hakkında yazılmış eseleride oku :).

Böylece aradan kendi sentezinide yaapbilirsin. En sağlıklısı böyle olur.

ben de öyle düşünmüştüm aslında
sonuçta devir biraz da özet geçme devri artık
öyle antik yunanda bu iş nasıl ortaya çıkmış teker teker açayım okuyayım bugünlere kadar geleyim demek için baya idealist olmak lazım ki pek bana göre değil zaten... ha neticede felsefe profesörü de olmayacağım ya sadece bir beslenme kaynağı olarak istiyorum uğraşmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Bukowski iyidir, ama işte nedense kartpostal edebiyatçısı gibi oldu sanki. Ben şahsen beğeniyorum ama alıpda hayatımın merkezine koymuyorum belli bir kesim bukowskiyi yaşıyor, adam yanlış anlaşılıyor. Hatta onun gibi yazmaya çalışanlarda var hehe.

Factotum isimli kitabını okuyarak başlayın c. bukowskiye ondan sonra diğer eserlerine devam edin. Factotumu çok sonradan yazmıştır kısaca hayat hikayesini anlatıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla felsefe bir disiplin. Ama malesef bizim ülkede daha çok bir edebiyat gibi algılanıyor. Lisede bile felsefe dersinde akla gelen her soruyu sormak sanki felsefeymiş gibi öğretiliyor insanlara. Millet platon bile okumadan önce nietzsche okuyunca 4 işlem öğrenmeden problem çözmeye çalışan insanlara dönüyor.

YAni diyeceğim o ki okumadıysan önce en temel eserlerden başla devlet gibi. Türkiyeden de olabilecek en güzel önerilerden biri: Server Tanilli - Yaratıcı aklın sentezi
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Bukowski iyidir, ama işte nedense kartpostal edebiyatçısı gibi oldu sanki. Ben şahsen beğeniyorum ama alıpda hayatımın merkezine koymuyorum belli bir kesim bukowskiyi yaşıyor, adam yanlış anlaşılıyor. Hatta onun gibi yazmaya çalışanlarda var hehe.

boş ver onları ya salak onlar.

felsefe konusunuda şöyle anlatayım. sokrates bi gün meydanda konuşma yapıyomuş. demişki bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğimdir. kalabalığın içinde bulunan bi septikte onu nerden biliyosun diye sormuş. felsefe orda bitmiş işte aslında. sonra spor olsun diye devam etmişler.
Sosyal ağlarda paylaş

Devleti muhakkak oku kitabın ilk yarısında adalet kavramını soru cevap şeklinde anlatıyor ama sonra diğer yarısında ideal devletini tasvir ediyor ve zaten devletini anlatırken çok dikkat edin, günümüz devletlerini yada kendisinden sonra meydana gelen devletleri ne güzel öngürdüğünü okudukça acaip dumur olacaksınız.
Sosyal ağlarda paylaş

atıyorum belki yüzde 20 öngörmüştür yüzde 80 şekillendirmiştir yada tam tersi.

90 dakikada filozoflar serisi var. onu okuyabilirsin aslında sırasıyla. çok kaba şekilde yüzeysel bilgi verir heralde. sonra istersen detaya girersin. bi ara bende alıp okuycam o seriyi.

http://www.iskenderiye.com/index.php?s=90+Dakikada+Filozoflar
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...