Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sabancı vs koç

pch

Öne çıkan mesajlar

asinanyavuz said:

oha üsttekinin tam tersini düşünüyorum, bi sabancı mezunu olarak. sabancı, çünkü istediğin interdisipliner alana kayabilirsin. bilgisayar mühendisi mi olmak istiyorsun, belki scientific computing ilgini çekecek, belki biyoloji ya da malzeme hoşuna gidecek, computational olarak o işlerle ilgilenmek istersen sabancıda çalışabileceğin insanlar olacak. koçta departman içerisinde takılıp kalma ihtimalin sabancıdan daha yüksek. he bilgisayar mühendisliği okudun, 1-2 yıl, dedin ki şapiyim ben böyle işe, he o zaman napıcaksın koçta? yatay geçiş kasıcaksın. sabancıda napıcaksın? diğer bölümün derslerini alıp vakti gelince ben karar değiştirdim reyiz endüstri okuyorum diceksin okula. bu kadar basit.

gelelim algıya, bana koç hep soğuk bi üniversite gibi gelmiştir, sabancı da bi o kadar samimi. sırf mezuniyet videolarına bakarak bile bunu diyebilirim ben şahsen :)

dediğim gibi objektif olamam ben, sabancı mezunuyum. ama aklında en ufak bir bölümünle ilgili şüphe varsa sabancıyı seç, bölüm değiştirirsen pişman olmazsın.

bu arada ben de senin gibi bilgisayar mühendisi olcam diye üniversiteye girdim, biyoloji bilimleri ve biyomühendislik mezunuyum.

selamlar.

bölüm değiştirmek için herhangi bir sınırlandırma yok mu not ortalaması vs. yoksa kafama göre istediğim herhangi bir bölümü seçebiliyor, beğenmezsem değiştirebiliyor muyum ?
Sosyal ağlarda paylaş

ilk olarak zaten sabanci muhendislik > koc muhendislik

sabanci, bilkent ve bogazici turkiye'nin en iyi bilgisayar bolumlerine sahip. yurtdisi falan dusunuyorsan ileride, doktora vs., sabanci veya bilkent direk.

sabanci bilgisayar mezunuyum ben, detayli sorun varsa cevapliyim. tek tercih sabanci yaptim ben ve hayatimin en dogru kararlarindan biriydi sabanciya gitmek.

nedenine gelirsek;

1- kemal oflazer gibi bi adamdan ders aldim. calistigi konuya cok ilgim oldugundan + tecrube icin + ileride doktora vs istedigim icin kasip derste cok iyi projeler yaptim adamin gozune girdim yaz staji yaptim yaninda 2. sinif sonunda.

2- ust siniflardan arkadaslarim teker teker yurtdisina gitmeye basladi. sadece harvard cs'e 2005'te bi arkadasim, 2006'da bi arkadasim doktoraya gitti. bunlarla kontagim surdu gitmelerinden sonra.

3- uppsala'da exchange yaptim, benim icin akademik degil eglence oldu da bi arkadasim bu exchange sayesinde optimizasyon isine girisip brownda doktora yapti simdi oracle'da calisiyor.

4- 1 ve 2'nin kombinasyonuyla harvard'da staj ayarladim 3. sinif yazinda, bu staj sirasinda intelligent agents isine ilgi duyup brown'da bi hocayla tanistim.

5- kemal oflazerle bitirme projesi yaptim.

6- ismet inonu'den bilim tarihi dersi aldim

7- brown cs'e kabul aldim, ilk plan doktoraydi.

8- 7 sayesinde microsoft'ta staj yaptim. masterimi aldim biraktim browni.

9- su an microsoft'ta calisiyorum.

bisuru sirkette, okulda vs. sadeec sabanci sayesinde kontagim var. her sene harvard'da sabanci reunion yapiliyor, guler sabanci basta olmak uzere bisuru onemli insan orada cok guzel kontaktlar kuruyorsun falan.

eminim koc da guzel okuldur da, sabanci, hele muhendislik, bildigin yurtdisina adam basiyo direk ve cok kaliteli universitelere basiyor yani.
Sosyal ağlarda paylaş

pch said:

asinanyavuz said:

oha üsttekinin tam tersini düşünüyorum, bi sabancı mezunu olarak. sabancı, çünkü istediğin interdisipliner alana kayabilirsin. bilgisayar mühendisi mi olmak istiyorsun, belki scientific computing ilgini çekecek, belki biyoloji ya da malzeme hoşuna gidecek, computational olarak o işlerle ilgilenmek istersen sabancıda çalışabileceğin insanlar olacak. koçta departman içerisinde takılıp kalma ihtimalin sabancıdan daha yüksek. he bilgisayar mühendisliği okudun, 1-2 yıl, dedin ki şapiyim ben böyle işe, he o zaman napıcaksın koçta? yatay geçiş kasıcaksın. sabancıda napıcaksın? diğer bölümün derslerini alıp vakti gelince ben karar değiştirdim reyiz endüstri okuyorum diceksin okula. bu kadar basit.

gelelim algıya, bana koç hep soğuk bi üniversite gibi gelmiştir, sabancı da bi o kadar samimi. sırf mezuniyet videolarına bakarak bile bunu diyebilirim ben şahsen :)

dediğim gibi objektif olamam ben, sabancı mezunuyum. ama aklında en ufak bir bölümünle ilgili şüphe varsa sabancıyı seç, bölüm değiştirirsen pişman olmazsın.

bu arada ben de senin gibi bilgisayar mühendisi olcam diye üniversiteye girdim, biyoloji bilimleri ve biyomühendislik mezunuyum.

selamlar.

bölüm değiştirmek için herhangi bir sınırlandırma yok mu not ortalaması vs. yoksa kafama göre istediğim herhangi bir bölümü seçebiliyor, beğenmezsem değiştirebiliyor muyum ?
tamamen kafana gore, tek durum su ki, 1. ve 2. sinifta haybeye ders almiyorsun, bunlarin hepsi mezuniyet icin gerekli olan bolum dersleri vs. yani 3. sinifa kadar 2-3 muhendisligi bir arada goturmen icin ekstra bisey yapmana bile gerek yok, alacagin derslerin cogu zaten ayni, farkli olan derslerde de X dersi A bolumunun core B bolumunun faculty elective'iyken, Y dersi B bolumunun core'u A bolumunun faculty elective'i vesaire. yani totalde alacagin dersleri degistirmiyor bolum degistirmen. ama 3. sinifta bilgisayardan gorsel iletisim tasarima gecersen (ki gecebilirsin), gorsel iletisim tasarima giris zart zurt derslerini oturup alman lazim, muhendislikten aldigin krediler de anca fakulte disi electivelere sayilir, ve tahminen okulun uzar tum mezuniyet kredilerini bitirebilmen icin. anlatabilmisimdir umarim biraz karisik oldu
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
fixmen said:

Mühendissen Koç'a gitme nokta (.)

neye dayanarak böyle bir şey söyleniyor saçma..

forumda zaten çok ciddi bir Sabancı lobisi var, o yüzden bu başlık altında direk Sabancı ağırlıklı cevaplar çıkacak. her iki okula gittiğinde ikisinden de kaliteli bir eğitim alacaksın. burada karar verirken hangisinin biraz daha ağır bastığını düşünmeye bak derim. mutlaka birinden biri bazı alanlarda kafandaki kriterlerde diğerinden öne çıkıyordur..

bende Koç diyorum, Koç'a alalım seni ;)
Sosyal ağlarda paylaş

iki okulda da öğrenciye bakıyor olay, sabancıdan penth örneği var burda, bizden de bu tarz örnekler var. doktora vs düşünüosan baya sağlam adamlar var(dı hala var mı bılmıorm ) yurt dısında sozu gecen.
Teknik eğitimi bilemem, istiosan alıosun o eğitimi, ama koç zorlamaz öle. Yani 7-8 dersin seçmeli olacak, okurken ne olacağına karar veriosun bi yandan ( bide yeni olaylar açıldı, talent dizilimleri gibi, gidiosun advisoruna ben şundan olcam diosun, sana bi paket verio işte onun sertifikasını falan alıosun sonra ).

Ama koç bilg. müh okuosan sonrası yapaman gereken iş yöneticiliğe oynamak ki okudğun okulun hakkını veresin.

nese,
ben mesela okulumun bana gerekli mühendislik kafasını verdiğini düşünüorm, işim biraz teknik içeriyor ( yoo roket yollamıyorum ama mesleğimi yapıorm sonuçta ) ve hiiiiç zorlanmıyorum diğer insanlara nazaran.

sabancıdada okusan koçtata, iş sende bitiyor biraz.
ha ne var, sabancı biraz daha teknik kafadır
koç biraz daha yönetici kafadır.
Sosyal ağlarda paylaş

orc_lord said:

fixmen said:

Mühendissen Koç'a gitme nokta (.)

neye dayanarak böyle bir şey söyleniyor saçma..

forumda zaten çok ciddi bir Sabancı lobisi var, o yüzden bu başlık altında direk Sabancı ağırlıklı cevaplar çıkacak. her iki okula gittiğinde ikisinden de kaliteli bir eğitim alacaksın. burada karar verirken hangisinin biraz daha ağır bastığını düşünmeye bak derim. mutlaka birinden biri bazı alanlarda kafandaki kriterlerde diğerinden öne çıkıyordur..

bende Koç diyorum, Koç'a alalım seni ;)

Ben Koçluyum, mühendis değilim ancak deneyimlerime ve mühendis arkadaşlarıma dayanarak söylüyorum. Okulun mühendislik bölümü sinir krizi geçirtmeye en müsait bölümdür.
Sosyal ağlarda paylaş

fixmen said:

Okulun mühendislik bölümü sinir krizi geçirtmeye en müsait bölümdür.

eğer zorluk açısından diyorsan adam gibi mühendislik eğitimi veren her okulun özelliğidir bu. ama mesela bu arkadaşın mesajda koçta okuyan insanların akademik hayata nasıl yaklaştığına bir örnek sdfsjfd

insanların kafasındaki zor okul = kötü okul denkliği yüzünden dandik dandik özel üniversiteler türedi ülkede (şimdi birileri yine nerd rage'e girecek ÖZÖL ÖKÖLLÖR PÖRÖYLÖ DÖPLÖMÖ DÖĞÖTMÖYÖ diye ama bunu demeden önce bu sözü her özel okula demediğimi belirteyim)
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

bogazici turkiye'nin en iyi bilgisayar bolumlerine sahip.

bence bu o kadar da değil. boğaziçinin elektroniği iyi de bilgisayarın hocalarını gördüm bazıları baya kötü lan. yurtdışına öğrenci gönderme profilleri de sanırım o kadar iyi değil. buna kıyasla "oha çok süper hoca lan" diyebileceğin de bir iki kişi var gibi sadece
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...