Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk'ün 80 yıl önce sansürlenen mektubu

Myshkin

Öne çıkan mesajlar

ha bride bir insanin emevi halifelerini taniyip saygi duymasi icin ya arap olmasi lazim yada aptal, hitleri seven yahudi gibi bi durum lan bu

emeviler direk kafatasci, arap olmayan muslumanlari gercek musluman olarak bile gormemis lan herifler, kendilerine hizmetkar ve asker olan lesser raceler olarak gormus, kole olarak almis

fikih kafasini gectim anca LCD kafasi lazim arap olmayan bir muslumanin emevileri sevmesi icin

yada bidon kafali bi cahil olmasi lazimki cuk diyo oturuyor taslar
Sosyal ağlarda paylaş

"digger of the hede" said:

Ve üzgünüm ki Atatürk "benim dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizi boylamasını istiyorum", "Arapoğlu'nun yaveleri", "bütün dinler (şarlatan tanımı) sayesinde tesis olmuştur" derken gayet de direkt bir üslup kullanıyor Allah'ın birliğine, Muhammed'in onun elçisi ve Kuran'ın da onun kitabı olduğuna şahitlik eden biri bunları söyleyemez.

abi herif inanmıyorsa inanmıyor seni geren ne ben onu anlamadım
bi yerde çıkıp demiş mi ben çok büyük müslümanın,dini bütün bir insanım dememiş.

ee daha nee ozaman sanane adam istediği dini yaşar isterse ineğe tapar.

inanıyorsa iyi inanmıyorsa kötü seviyesine getirmek için kasıyorsan yapma onu bak o kadar örümcek kafalı olma.yapma.
Sosyal ağlarda paylaş

ben bu mektubu biliyordum zaten. her cümlesinin altına imzamı da atarım.

''Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar'' bu kadar cahilin arasından böyle düşünebilen bir adamın çıkabilmesi gayet sevindirici. yıl 2011 hala müslümanlık şakirtlik ne ayaksınız olm. millet bilime düşman oldu şakirtlerin yüzünden
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

bi dine inanmakla allah'ın varlığına inanmak ayrı şeyler. insanlar bir dinin kurallarına uymadan da allah'a inanabilir. ki o sözlerde hep dinlerin kurallarına ve uygulanısındaki kendine göre sapkın şeylere laf demiş.

Eh Allah tanımının İslam'ın var ettiği bir tanım olduğunu hesaba katarsak tüm ruhani doktrinlerden bağımsız olarak bir Allah deizmi çok da olabilecek birşey değil gibi gözüküyor.

Eh, hadi diyelim ki İslam'ın yarattığı Allah'a değil de tanrılaştırılmış bir tabiat döngüsüne revize ettiği bir Allah'a inanıyor, ee ne fark eder? Sonuç olarak ateist de olsa deist de olsa dinlere uzak, ve beslediği duygular da demeçlerinden anlaşılıyor. Bu kişinin ruhani doktrinlerden bağımsız olarak bir tanrısı varmış yokmuş, budistmiş, tengriistmiş ne fark edecek, tartıştığımız şey Atatürk'ün deity slotu değil ki?

Zep said:

ahahah herif pragmatizmi "köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek, kimin arabasına binerse onun türküsünü öttürmek, nabze göre şerbet vermek" indirgedi.

alın bu arkadaşı dışarı.

İndirgemedim, bilmeyen birine durumu en kolay yoldan kavratmak için sıradan bir Türk insanının dağarcığında var olan deyişlere başvurdum.

Bir de üstüne basa basa zul değildir dediğim halde Atatürk'ü karalamak için konuştuğumu ya da şakirt olduğumu söyleyenlere ise hiç anlam veremedim, yahu benim Müslüman olduğumu nereden çıkardınız, bir erdem-kabahat tanımı ya da iması yaptığımı nerede gördünüz de karalamak için konuştuğumu söylüyorsunuz?

Umarım bunun üzerine karalamaktan çark edip Atatürk'ü kendime benzetmek için konuştuğumu söylemezsiniz. Sözler ortada işte arkadaş, anlayabildiğimiz bir dille 80 yıl önce söylenmiş 1400 sene öncesinin Kuran-ı Kerim'i değil ki tefsiri yahut sahtekarlığı olsun?
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır Atatürk Müslüman'dı demiyoruz ki zaten, olmasa ne olacak yani? Öyle bir üslupla yazıyorsun ki hiç kusura bakma ama gayet de "ümmet-i muhanmmediyeyi kandırmaya çalışan bir şerefsizdi"ye geliyor dediklerin

@red: Abi hayatta en çok saygı duyduğum adamın mirasını ayakta şey ediyolar, ağlamam çok mu garip? Sanki 7/24 ağlıyorum dsfsdf
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Eh, hadi diyelim ki İslam'ın yarattığı Allah'a değil de tanrılaştırılmış bir tabiat döngüsüne revize ettiği bir Allah'a inanıyor, ee ne fark eder? Sonuç olarak ateist de olsa deist de olsa dinlere uzak, ve beslediği duygular da demeçlerinden anlaşılıyor.

problem ?

Nigger_of_the_sand said:

Velhasıl kelam, Atatürk büyük ihtimalle dinsiz ve siz de onu aslında büyük ihtimalle bu yüzden seviyorsunuz yoksa Kuran'a inananarak İslam'ın hayatın her alanındaki süpremasisini kabul eden ve Türk milletini de Anadolu'nun anasır-ı İslamiyesi olarak bellemiş biri bekleyin ki laiklik de laiklik diye tuttursun.

niye öyle birini bekleyelim. zaten dediğin nedenlerden ötürü seviyorum. gayet de güzel

Nigger_of_the_sand said:
Bir de üstüne basa basa zul değildir dediğim halde Atatürk'ü karalamak için konuştuğumu ya da şakirt olduğumu söyleyenlere ise hiç anlam veremedim

e o zaman 3 sayfadır bu yazıların ne diye ? ha, bilgilendirmek için yazıyorsan zaten biliyoruz
Sosyal ağlarda paylaş

Ha bu arada

"kum zencisi" said:

Yahu Muhammed ve 4 halifeye saygısı olan insan "Muhammed'in halifesi ünvanını taşıma maskaralığında bulunanlar" diye mi konuşur?

şunun nesini anlamadığını anlayamadım. Adam kendilerini halife ilan edip İslam'ı kullanarak güce konan, insanlara zulmeden sonraki halife tayfasından bahsediyor o lafı ederken. Muhammed ve 4 halifeye saygısı olan biri de bunu söyleyebilir, hatta söylemeli de zaten çünkü yapılan olay İslam'ı kullanarak insanları sömürmek, hala yapıldığı gibi. Atatürk orada buna laf etmiş işte. Bu Muhammed'e ve 4 halifeye saygısız demek değildir, hatta çoğu Müslüman'dan daha saygılıdır demek
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Hayır Atatürk Müslüman'dı demiyoruz ki zaten, olmasa ne olacak yani? Öyle bir üslupla yazıyorsun ki hiç kusura bakma ama gayet de "ümmet-i muhanmmediyeyi kandırmaya çalışan bir şerefsizdi"ye geliyor dediklerin

@red: Abi hayatta en çok saygı duyduğum adamın mirasını ayakta şey ediyolar, ağlamam çok mu garip? Sanki 7/24 ağlıyorum dsfsdf

Eh kusura bakma ama bence sen pek de okumamışsın yazılanları.

Konuya şu şekilde girdim
"Yahu Muhammed ve 4 halifeye saygısı olan insan "Muhammed'in halifesi ünvanını taşıma maskaralığında bulunanlar" diye mi konuşur?

Çünkü başlığa atılan 2. mesajda şu yazıyordu: "atatürk'ün peygambere değil ama dört halifeden sonraki halifeler saygı duymadığı malum."

Ben de vaziyeti bildiğimi düşünerek duruma açıklık getirmek istedim.

Tekrar soruyorum, bana göre neyin erdem neyin kabahat olduğunu nerede ima etmişim de maske düşürmek gibi bir gayem olduğu sonucuna vardın?
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşım TÜRK TARİH KURUMU'na yazdığı mektupta babasının oğlundan bahseder gibi "Muhammed'in halifesi ünvanını taşıma maskaralığında bulunanlar" diyen bir insanın;

a)Muhammed'e
b)İlk 4 halifeye
c)İlk 4'ten sonraki halifelere

duyduğu saygıların ayrı gayrılığının malumatının nerede olduğunu açıklar mısın lütfen?
Sosyal ağlarda paylaş

ya orada net bir şekilde ilk 4'ten sonra gelen, kafasına göre kendini halife ilan edip öbür halife ilan edene ve ümmetine savaş açan ve bu güne kadar da güç için İslam'ı kullananlardan söz ediyor. Atatürk hakkında biraz okumuş etmiş herkes de bunu anlayabilir. Sen de okumuş etmiş adamsın, neden anlamıyorsun anlamadım yani.

ha Atatürk'ün Muhammed'e saygı duyması da hoş değil bence de, orası ayrı konu :D
Sosyal ağlarda paylaş

Bu malumat nereden geliyor işte onu soruyorum ben de, alıntılar mısın lütfen?

Ayrıca Atatürk hakkında okuyup etmekten bahsediyorsun da dinlere insanları kandırmak için oluşturulmuş dogmalar bütünü ve tanrının elçisi olduğunu iddia edenlere de şarlatan diyen birine göre Muhammed ve 4 halifesi de o tanımın içerisine girmiyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Ayrıca Atatürk hakkında okuyup etmekten bahsediyorsun da dinlere insanları kandırmak için oluşturulmuş dogmalar bütünü ve tanrının elçisi olduğunu iddia edenlere de şarlatan diyen birine göre Muhammed ve 4 halifesi de o tanımın içerisine girmiyor mu?

yetersiz kalınca, topiği ikili tartışmaya çalışmaya neden çalışıyorsun ki. o cevap vermediyse üstteki mesajımda ben verdim zaten. ''a)Muhammed'e
b)İlk 4 halifeye
c)İlk 4'ten sonraki halifelere'' e de saygı duymuyorsa yine tekrar yazıyorum

x

Sosyal ağlarda paylaş

Ya sanki dinler hakkında sadece onları söylemiş gibi ağzına sakız ettin sen de. Atatürk'ün İslamiyet hakkında dendiği gibi şakirtleri gözyaşlarına boğacak konuşmaları da var. Adamın içini bilemeyiz, ama halifelikle saltanatın ayrı şeyler olduğunu anlatmya çalışan, zaten mevcut halifelik sistemini eleştiren adamın o sözlerindeki olayın "siz kimsiniz de kendinize koskoca Hz.Muhammed (S.A.V.)in elçisi diyorsunuz?"dan farklı olduğunu düşünmüyorum. Ülkeyi Arap etkisinden kurtarmak isterken Arap halifelere çemkiriyor ve güncel olanlara tabii ki. Orada Muhammed'in elçisi diyen şarlatanlar diyor. Burada Muhammed'e saygısızlık yok ki. Onun ismini kullanarak insanlara zulmeden şarlatanlara laf ediyor işte, çok açık bence bu yani :/

edit: bir de polyushka haklı yani, problem? :D
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Arkadaşım TÜRK TARİH KURUMU'na yazdığı mektupta babasının oğlundan bahseder gibi "Muhammed'in halifesi ünvanını taşıma maskaralığında bulunanlar" diyen bir insanın;

a)Muhammed'e
b)İlk 4 halifeye
c)İlk 4'ten sonraki halifelere

duyduğu saygıların ayrı gayrılığının malumatının nerede olduğunu açıklar mısın lütfen?

Bay Muhammet, Allah'ın sadece kulu ve elçisidir.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

ee giriyor.?

kimse atatürk bunları söylememiş peygamber hakkında öyle konuşmaz dememiş ki zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...