Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Atatürk'ün 80 yıl önce sansürlenen mektubu

Myshkin

Öne çıkan mesajlar

abi Atatürk yanlıs yapmıs, bu ülkeyi kurtardı da noldu, işte bu tiplerle hergün ugrasıp duruyoruz.

sömürselerdi zamanında su ülkeyi de, biz de bugün rahat etseydik.

ne yazık ki o zaman deil, bugün sömürüyorlar. gözümüzün önünde hem de.

bi de utanmadan kalkıp Atatürk inanmıyordu bilmem ne. inanmıyorsa inanmıyor be adam. SANANE??

müslümansanız müslümanlıgı ögrenin bence, atatürkün dini size mi kaldı??
Sosyal ağlarda paylaş

Polyushka said:

Nigger_of_the_sand said:

Bu malumat nereden geliyor işte onu soruyorum ben de, alıntılar mısın lütfen?

Ayrıca Atatürk hakkında okuyup etmekten bahsediyorsun da dinlere insanları kandırmak için oluşturulmuş dogmalar bütünü ve tanrının elçisi olduğunu iddia edenlere de şarlatan diyen birine göre Muhammed ve 4 halifesi de o tanımın içerisine girmiyor mu?

yetersiz kalınca, topiği ikili tartışmaya çalışmaya neden çalışıyorsun ki. o cevap vermediyse üstteki mesajımda ben verdim zaten. ''a)Muhammed'e
b)İlk 4 halifeye
c)İlk 4'ten sonraki halifelere'' e de saygı duymuyorsa yine tekrar yazıyorum

x

3 sayfadır niye konuşuyorsun demiştin bana, sen bana "şakirt", "problem?", "ben o yüzden seviyorum zaten" ve "3 sayfadır neden yazıyorsun" dan başka ne dedin, neyin cevabını verdin ve ortaya ne koydun ki, 3 sayfadır yazmaktan, paylaşmaktan çekinmeyen biri olarak sana cevap verememiş olayım a self centered insan? Hayır senin mesajını görmemiş olabilirim, seninkiyle benzer argümanlara cevap vererek sana da cevap verdiğimi düşünmüş olabilirim, keramet alıntıda yazan isimde mi ki Sir'ün başına üşüşüp de alıntıda kendi ismini göremeyince sevinen ego avcıları gibi zafer ilan ediyorsun?

nileppezdel said:

Ya sanki dinler hakkında sadece onları söylemiş gibi ağzına sakız ettin sen de. Atatürk'ün İslamiyet hakkında dendiği gibi şakirtleri gözyaşlarına boğacak konuşmaları da var. Adamın içini bilemeyiz, ama halifelikle saltanatın ayrı şeyler olduğunu anlatmya çalışan, zaten mevcut halifelik sistemini eleştiren adamın o sözlerindeki olayın "siz kimsiniz de kendinize koskoca Hz.Muhammed (S.A.V.)in elçisi diyorsunuz?"dan farklı olduğunu düşünmüyorum. Ülkeyi Arap etkisinden kurtarmak isterken Arap halifelere çemkiriyor ve güncel olanlara tabii ki. Orada Muhammed'in elçisi diyen şarlatanlar diyor. Burada Muhammed'e saygısızlık yok ki. Onun ismini kullanarak insanlara zulmeden şarlatanlara laf ediyor işte, çok açık bence bu yani :/

edit: bir de polyushka haklı yani, problem? :D

İnanmak istemeyince agnostizmin şüpheciliğin köküne vuruluyor zaten.

"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletlerinin yardımıyla, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."
Burada Muhammed'in hariç tutuluyor olabileceğine ihtimal veren ibareyi lütfen gösteriniz.

Dahası - ve +'nın çarpımı durumunda çarpımın hangi işareti taşıyacağını öğrenerek Müslüman bir ülkede meclisi açarken İslam için "aziz dinimiz" ve kendi ajandasını oturtacak güce sahip olduğunda "Arapoğlu'nun yaveleri" diyen bir birinin alignmentına da yorum getiriniz.

Burada - ve + iyi veya kötü için metafor değildir, anlatım zenginleştirsin diye kullanılmıştır.

Ve tekrar ediyorum, ben burada neyin marifet neyin kabahat olduğunu hiçbir şekilde ima etmedim, kimileriniz kendinize göre marifet olan durumların varlığına muhalefeti bir saldırı olarak algılıyor kimilerinize göre ise ben Atatürk'ü size göre marifet bana göre kabahat olan şeylerle yaftalıyorum, iki durumda da kendi kendinize gelin güvey oluyorsunuz.

Hele Viktor sen de beni yanlış anladın ya, yanarım yanarım ona yanarım. Hadi diğerleri neyse de sen yapma bari.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar insan yanlış anlıyorsa dönüp kendine bakmalısın bence, üslubuna falan.

Atatürk bence zaten dinsiz, ona lafım yok. Ama o mektuptaki o cümlede Muhammed'e ve 4 halifeye karşı bir saygısızlık yok. Tek cümle üzerinden gittik yani burada. Yarım saattir saçmasapan tartışıyoruz aslında ne gereksiz
Sosyal ağlarda paylaş

''3 sayfadır yazmaktan, paylaşmaktan çekinmeyen biri olarak'', senin şu 3 sayfadır, hatta 4 sayfadır yazdığın şeylerin arasında 1 tane değer verilecek cümle yok ki. anca kendi kendine polemik oluşturup, saçmalıyorsun. o açıdan anca dalga geçebilirim seninle.

"Tarih bize öğretir ki, bütün dinler, milletlerinin cehaletlerinin yardımıyla, utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur."

burada Muhammed'in hariç tutuluyor olabileceğine ihtimal veren ibare olduğunu söylemiyoruz ki zaten. sen okuduğunu anlayabildiğine emin misin ?
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Öncelikle ne demişim tekrar bir okuyalım:

Nigger_of_the_sand said:

Makyavelizm gereği 1923'te Müslümanlar'a verdiği demeçlere bakıp da sonuca varmak biraz kendi kendini rahatlatmak olur, Müslüman ya da dine saygısı olan adamın bu sözleri 4 duvar arasında bile söyleme lüksü yoktur.

Makyavelizm ya da pragmatizm ne demektir biliyor musun bilmiyorum ama hiçbir gücünün olmadığı ümmet-i Muhammed bir ortamda "Arapoğlu'nun yaveleri" dersen en fazla kafan kesilir. Eğer ki bu terimlerin anlamını bilmiyorsanız köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek, kimin arabasına binerse onun türküsünü öttürmek, nabze göre şerbet vermek deyimlerini de kullanabiliriz.

İdolündeki insanları Sir Barristan olarak düşünmeden edemeyenlere söyleyim: Bunlar birer zul değildir.

Ve üzgünüm ki Atatürk "benim dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizi boylamasını istiyorum", "Arapoğlu'nun yaveleri", "bütün dinler (şarlatan tanımı) sayesinde tesis olmuştur" derken gayet de direkt bir üslup kullanıyor Allah'ın birliğine, Muhammed'in onun elçisi ve Kuran'ın da onun kitabı olduğuna şahitlik eden biri bunları söyleyemez.

Üzülmeyin arkadaşlar, zaten Türkiye gibi bir yere laiklik de ancak böyle biri tarafından getirilebilirdi.

Güya bu adam dindar. Ama daha herkesin dini kendisinedir ilkesini bile kavrayamamış.

Atatürk muhtemelen bu milletin din adı altında neler çektiğini ve ilerde neler çekeceğini görmüş de konuşmuş. Benim de umrumda değil dininiz. Sizin için önce dinse arapları üstün görüyorsanız o sizin sorununuz. Atatürk'ün o yukarda alıntıladığın çoğu sözünün dine değil Araplara yönelik olduğunu bile anlamamışsın. Sonra gelmiş "Sizde dinsizsiniz ondan seviyorsunuz" deme cehaletini ve terbiyesizliğini göserebiliyorsun. Hastalıklı düşüncelerini de al ve git.
Sosyal ağlarda paylaş

sen şu asagıda söyledigine bi bak da, ondan sonra agzını ac bence.

laik devlet istemiyorsan git iranda yaşa, senin zihniyetindeki yaşam formları yüzünden bu ülke bu halde zaten.

Nigger_of_the_sand said:

Üzülmeyin arkadaşlar, zaten Türkiye gibi bir yere laiklik de ancak böyle biri tarafından getirilebilirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

Polyushka said:

''3 sayfadır yazmaktan, paylaşmaktan çekinmeyen biri olarak'', senin şu 3 sayfadır, hatta 4 sayfadır yazdığın şeylerin arasında 1 tane değer verilecek cümle yok ki. anca kendi kendine polemik oluşturup, saçmalıyorsun. o açıdan anca dalga geçebilirim seninle.

There goes your "yetersiz kalınca, topiği ikili tartışmaya çalışmaya neden çalışıyorsun ki. o cevap vermediyse üstteki mesajımda ben verdim zaten." argument.

Polyushka said:

burada Muhammed'in hariç tutuluyor olabileceğine ihtimal veren ibare olduğunu söylemiyoruz ki zaten. sen okuduğunu anlayabildiğine emin misin ?

Öncelikle:

nileppezdel said:

Orada Muhammed'in elçisi diyen şarlatanlar diyor. Burada Muhammed'e saygısızlık yok ki. Onun ismini kullanarak insanlara zulmeden şarlatanlara laf ediyor işte, çok açık bence bu yani :/

İlk önce ısrarla 4 halife ve Muhammed'i hariç tuttuğu söylendi ama ortada 4 halifeyi hariç tutan bir ibare yok. Referans olsun diye Atatürk'ü okumaktan bahsetti yine bu arkadaş, ama Atatürk'ün din ve peygamber tanımı zaten kandırmaca ve şarlatanlık şeklinde yani referanslar da benim yanımda. Bunun dışında politically correct diye bir tabir vardır, inananın inanmayanın bu isimlerden hiçbirini "Hz." olmadan adını ağzına alamadığı bir ortamda, yazdığı resmi bir mektupta 4 tanesini Muhammed'in halef gösterdiği halifelere "Muhammed'in maskarası" diyen birinin böyle bir gayesi yoktur dolayısıyla bahsi geçen şeyler hakkında ne düşündüğü konusunda bir intiba verir.
Sosyal ağlarda paylaş

Atatürk'ün din ve peygamberlik hakkında pek çok yorumu var ama bunun sen de farkındasın, işine gelen kısımlarını alıyorsun sadece.

Ha evet Atatürk bence dinsizdi ama ben o cümleden o mektuptan bahsediyorum. O cümle ve o mektupta da Muhammed'e saygısızlık yok.

Ki Atatürk'ün Muhammed'e saygı duyduğundan eminim, dinsel duygularla değil sadece, zekasını takdir etmiştir. Benim Hitler'e duyduğum saygı gibi mesela

Ve dediğim gibi, o mektupta o cümlede kendilerini halife ilan eden soytarılardan bahsediyor, bayıldığınız Arap'lara şarlatan diyor. Anlamak işine mi gelmiyor anlamıyorum ki
Sosyal ağlarda paylaş

abi herif en büyük pragmatistlerden biri işte yeri gelmiş mecliste dinimiz amin demiş yeri gelmiş dinlerin hepsi safsata demiş.
ha bu benim gözümde şartları yönetme kabiliyeti senin gözünde döneklik olabilir.
sen çıkıpta meclis açılışında çıkıp allah yoktur dinler safsatatır demesini beliyoduysan o senin saflığın bence.

öyle bişey yapmış olsa linç ediliceğni cumhuriyetinde bi kaç yüzyıl daha erteleneceğini kestirmiştir heralde.

ee ama peygambere böyle demiş diye tartışcağına yatın kalkın adamın pragmatistliğine dua edin yoksa bi arpa boyu yol alamayacaktınız haberiniz yok
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Ha evet Atatürk bence dinsizdi ama ben o cümleden o mektuptan bahsediyorum. O cümle ve o mektupta da Muhammed'e saygısızlık yok.

nileppezdel said:

ya orada net bir şekilde ilk 4'ten sonra gelen, kafasına göre kendini halife ilan edip öbür halife ilan edene ve ümmetine savaş açan ve bu güne kadar da güç için İslam'ı kullananlardan söz ediyor. Atatürk hakkında biraz okumuş etmiş herkes de bunu anlayabilir. Sen de okumuş etmiş adamsın, neden anlamıyorsun anlamadım yani.

Hmm..

"Yoktur da yoktur" diye iddialaşmaktan başka birşey yapmayıp sonra bana demeyin polemiğe giriyorsun diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam çelişen bir şey yok ki, adamın son yüzyıllardaki halifeliğe karşı bakışı belli, Arap'lara ve türklerin araplaşmasına bakışı belli, o cümleden de o anlam çıkıyor, Muhammed'e karşı değil kendini halife ilan edenlere karşı saygısızlık var sadece.

Neyse demir ağlarla örmüşsün sen beynini, uzatmanın anlamı yok
Sosyal ağlarda paylaş

''İlk önce ısrarla 4 halife ve Muhammed'i hariç tuttuğu söylendi ama ortada 4 halifeyi hariç tutan bir ibare yok. ''

ben hiçbir zaman böyle olduğunu söylemedim. benimle ikili olarak tartışmak istiyorsan, başkalarının sözleri yerine, benim sözlerimde olası bir mantıksızlığı aramaya çalış.

istediğin kişiyle de gidip pmden saatlerce tartışabilirsin ikili tartışmalarını.

beni ilgilendiren kısıma gelince,

''Bunun dışında politically correct diye bir tabir vardır, inananın inanmayanın bu isimlerden hiçbirini "Hz." olmadan adını ağzına alamadığı bir ortamda, yazdığı resmi bir mektupta 4 tanesini Muhammed'in halef gösterdiği halifelere "Muhammed'in maskarası" diyen birinin böyle bir gayesi yoktur dolayısıyla bahsi geçen şeyler hakkında ne düşündüğü konusunda bir intiba verir.''

politically correct saçmalığı dışında diğerleri benim sana söylediklerim zaten. bahsettiğin öyle birinin zaten öyle saçma bir gayesinin olduğunu söylemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Polyushka said:

''İlk önce ısrarla 4 halife ve Muhammed'i hariç tuttuğu söylendi ama ortada 4 halifeyi hariç tutan bir ibare yok. ''

ben hiçbir zaman böyle olduğunu söylemedim. benimle ikili olarak tartışmak istiyorsan, başkalarının sözleri yerine, benim sözlerimde olası bir mantıksızlığı aramaya çalış.

istediğin kişiyle de gidip pmden saatlerce tartışabilirsin ikili tartışmalarını.

Senle neyi tartışacağım ben, süren bir tartışmaya ucundan bucağından trollfacelerden ibaret mesajlarla dahil olup cevap bulamayınca Saddam generalleri gibi zafer ilan ediyorsun, gelen talep üzerine söylenmiş sözlere muhalefete yönelik 1-2 şey söylüyorsun cevap gelince de "ben dememiştim zaten" diyorsun. Ben seninle tartışmıyorum ki zaten, neyi tartışacağız yani?
Polyushka said:

beni ilgilendiren kısıma gelince,

''Bunun dışında politically correct diye bir tabir vardır, inananın inanmayanın bu isimlerden hiçbirini "Hz." olmadan adını ağzına alamadığı bir ortamda, yazdığı resmi bir mektupta 4 tanesini Muhammed'in halef gösterdiği halifelere "Muhammed'in maskarası" diyen birinin böyle bir gayesi yoktur dolayısıyla bahsi geçen şeyler hakkında ne düşündüğü konusunda bir intiba verir.''

politically correct saçmalığı dışında diğerleri benim sana söylediklerim zaten. bahsettiğin öyle birinin zaten öyle saçma bir gayesinin olduğunu söylemiyorum

İtiraz ettiğin nokta nedir o zaman?
Sosyal ağlarda paylaş

atatürk müslüman mıydı değil miydi bilmem. benim bildiğim ezilmek ve soyulmak istenen müslüman ve çaresiz bir milleti ingiliz emperyalizminin ökçesinin altından kurtardığıdır. gerisi allah'la atatürk'ün arasındadır.

bu durumu içine sindiremeyen, adı mehmet yüksel olan ama mustafa kemal'e ve kurduğu cumhuriyete düşman çok adam var. böyle arada kendilerini belli ediyorlar işte.

ha bu arada şu idli http://forum.paticik.com/read.php?13,5694809,page=1#msg-5694871 mesajda geçen çoğu söylem bir batılı tarafından batıda söylenmiş olsaydı geçen yüzyıl şimdi üniversitelerde derslere başlarken hocaların giriş cümleleri olurdu, kitaplarda referans olarak gösterilirdi, çerçeveletilip duvarlara falan asılırdı, derlenip kitap olarak basılırdı, özgün elyazmaları vesaire varsa açık artırmalarda kapışılırdı laf sokulmaya çalışılacağı yerde. işte bu yüzden bütün dinler bu coğrafyaya iniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

x

Polyushka said:

ben bu mektubu biliyordum zaten. her cümlesinin altına imzamı da atarım.

''Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar'' bu kadar cahilin arasından böyle düşünebilen bir adamın çıkabilmesi gayet sevindirici.

sayfa 1

Polyushka said:

Nigger_of_the_sand said:

Eh, hadi diyelim ki İslam'ın yarattığı Allah'a değil de tanrılaştırılmış bir tabiat döngüsüne revize ettiği bir Allah'a inanıyor, ee ne fark eder? Sonuç olarak ateist de olsa deist de olsa dinlere uzak, ve beslediği duygular da demeçlerinden anlaşılıyor.

problem ?

Nigger_of_the_sand said:

Velhasıl kelam, Atatürk büyük ihtimalle dinsiz ve siz de onu aslında büyük ihtimalle bu yüzden seviyorsunuz yoksa Kuran'a inananarak İslam'ın hayatın her alanındaki süpremasisini kabul eden ve Türk milletini de Anadolu'nun anasır-ı İslamiyesi olarak bellemiş biri bekleyin ki laiklik de laiklik diye tuttursun.

niye öyle birini bekleyelim. zaten dediğin nedenlerden ötürü seviyorum. gayet de güzel

Nigger_of_the_sand said:
Bir de üstüne basa basa zul değildir dediğim halde Atatürk'ü karalamak için konuştuğumu ya da şakirt olduğumu söyleyenlere ise hiç anlam veremedim

e o zaman 3 sayfadır bu yazıların ne diye ? ha, bilgilendirmek için yazıyorsan zaten biliyoruz

sayfa 2

Polyushka said:

sayfa 4

bu yazdıklarımı anlamayıp da, 5.sayfanın sonunda söylediğim şeyi kavrayabildiğin için, önceden de belirttiğim gibi, okuduğunu anlayamama sorunun olduğu çok açık. bunu söylediğim için neyin zaferini, neyin egosunu kazanıcam kim bilir, bunu da hiç düşünmemiştim gerçi.

5 sayfadır sürüp giden tartışma bu şekilde.

''Herkesin Hz.Muhammed dediği bir ortamda, Hz.Muhammed'in halef gösterdiği haleflere 'Muhammed'in maskaraları' vs. vs. diyen adamın Muhammed'i bu söylediklerinin dışında tutmaya çalışması gayesi nerede ? '' gibisinden saçmalayıcı sözler söylüyorsun. eh, işte sabit fikirlilik kötü bir şey. zaten 1.sayfadan itibaren bunun böyle olduğunu ve burdaki ters olan şeyin, kötü olan şeyin ne olduğunu soruyorum sana ?

evet, söylediklerin zaten doğru. ve böyle olması da son derece doğru diyorum ben. sen sanki yeni bir kıta keşfetmiş gibi, aynı şeyleri sayfalardır tekrarlıyorsun. çok yazık
Sosyal ağlarda paylaş

sanirim niggerofthesand in yazi tarzi boyle biraz sert ve garip oldugu icin (ya da bilerek olta attigi icin) bu kadar uzamis. adam gayet dogru soylemis. ilk sayfadaki ataturkten alintilar da mukemmel gercekten.

"Muhammed'in halifesi ünvanını taşıma maskaralığında bulunanlar"
derken de gayet asagilamis hepsini. hicbirine de saygi duymasi gerekmiyo. neden illa saygi duyuyodu diye iddia ettiniz ki?
inanmadigi bariz olan bi adam neden muhammede saygi duysun ki zaten? anca helal adam iyi toplamis milleti etrafina da yonetmis diye duyar.
Sosyal ağlarda paylaş

Kabahat bende polemiğe girmek isteyen insanlara teker teker cevap veriyorum.

Sayın okumayan, okuduğunu anlamayan yahut gerçek hayatta şakirtlere veya dinsizlere hınçlanıp forumda antikorluk yapmak isteyen arkadaşlar:

Kiminiz objektif bir tanım idol bellediğiniz insana kafanızda oluşturduğunuz marifet tanımına aykırı olduğu için gaza geldiniz kiminiz başlığa girdinizde "bu kadar insan nereye cevap veriyor" diye baktınız, benim yazılarımı gördünüz ve genel gidişata göre cevaplar verdiniz.

Oltayı boşa sallıyorsunuz.

Çok değil, ilk 2 mesajı okusanız benim Atatürk'ün maskesini düşürme gayesiyle değil yazılmış birşeye cevap verdiğimi anlardınız.

İlk mesajda yer alan Atatürk'e ait mektup "Muhammed’in halifesi unvanını taşımak maskaralığında bulunanlar" gibi ahalisi Müslüman, ülke kurulurken ahali tanımı Anasır-ı İslamiye olarak yapılmış bir ülke için son derece politically incorrect bir ibareye sahip iken 2. Mesajı yazan arkadaş demiş ki "atatürk'ün peygambere değil ama dört halifeden sonraki halifeler saygı duymadığı malum.". Eh ilk mesaja baktığımızda böyle bir malumat göremiyoruz, peki nereden geliyor bu malumat? Ben de Atatürk'ün İslam ve genel olarak dini görüşü ile ilgili başka sözlerini paylaştım ki ortada ne yönde bir malumat varmış daha iyi anlaşılsın.

Müslüman olmayı ya da olmamayı bir erdem ya da kabahat olarak sunmadım, Atatürk'ün pragmatistliğini bir zul olarak sunmadım ama teistiniz de ateistiniz de kendi kafanızdaki erdemleri idollerinin üstünde muhafaza etmek adına bana karşı antibiyotiklik yapmayı seçti, kimisi de sanki ben subjektif bir yorum getirmişim gibi "ee ne olmuş yani zaten bu yüzden seviyoruz" diye trollface koydu.

Yahu akıl var mantık var, ben Muhammed'den nerede hazretleri diye bahsettim de Atatürk'ün politically incorrect söylemlerini zul olarak sunuyor olayım? Bunu bile anlayamayacak kadar redneck misiniz yahu?

Muhafazakarlık illa dinle olmuyor, her ne olursa olsun kafalarındaki inançları/doğruları revize etmeye açık olmayan insanlara muhafazakar diyoruz ve bazılarınız da bu alışılagelmedik dinsiz muhafazakarların gayet güzel birer örneği.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...