Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yunanistan Niye Battı ?

Jeeztro

Öne çıkan mesajlar

EKLEME

Fistan said:

almanya merkel ile coşmuştu ama yunanistanın resti bence baya sıkıntıya soktu alman süpergücünü
bundan sonra avrupayı toparlamak onlara hem vakit hem prestij kaybına uğratacak
üretimin gerçekten önemini tüm dünya yavastan anlayacak
çin burada iyice kendini hissettirir, avrupa ekonomik sıkıntıya gireceği için abd rusya çin süper güçleri ile artık yarışında biraz geride kalabilir
yunanistan çalışsaydı üretseydi, bu arada sadece yunanistan değil bir çok avrupa ülkesi artık sömürge ve balon ekonomilerini bir dayanağa oturtabilseydi amerika ile aşık atabilecek seviyede olabilirdi ama olmadı
tüm avrupa yenildi bana göre.
türkiye burada her zaman kaybeden olacak tartışmaya bile giremez
çünkü sıcak paraları duble yol yaparak(ve inşaata yüklenerek) üretim ve istihdam yaratacak bilgi ve teknolojiye yatırmayarak resmen avrupanın koltuk değneği olabilecekken hem kendi hem de avrupanın kafasına sıktık
geçmiş olsun hepimize
zaten yıllarca geri kalmışız artık ortadoğu bataklığından çıkmamız çok zor orta vadede ve avrupayı da bu bataklığa çekebiliriz

Doğru diyorsun, geleceğe ve teknolojiye yatırım yapsaydık, Avrupa bu sıkıntılı sürece hızla koşarken, biz yıldızımızı parlatabilirdik. Hoş bu akan sıcak paralar da, bankacaılık, finans, sigortacılık gibi likit veya likide kolay geçilen sektörlere girdi hep. Krediler de emlağa yatırılmak üzere getirildi. Bir iş fikrim var diye bankaya gidersen kredi yok. Ev alıcam, ev yapıcam dersen bütün kapılar açılıyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

Istari said:

bu olay nereye bağlanacak ben de çok merak ediyorum. uluslararası hukuk diye bir şey var öyle küstüm oynamıyorum diyemezsin, hele ki gittikçe küreselleşen avrupa'da diğer yandan avrupa'nın da yunanistan'a icra müdürü yollayacak hali yok. nasıl bir çözüm bulacaklar, cidden merak ediyorum.

Şirketlerin iflası gibi düşün işte. İflas kanunlarını diye birşey var. O tarz düşünmen lazım, küstüm oynamıyorum gibi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an en olası ihtimal,Avrupa Merkez Bankası'nın karşılık olmadığı için kredi vermemesi Yunanistan'a. Evet çıksa, kredileri serbest bırakacaklardı.
Bu durumda Yunanistan kredilerini ödeyemez duruma gelir, para basmak için Euro'dan çıkarak drahmi'ye geçecektir. Bu da Euro'nun karşılaştığı en ciddi kriz olarak yorumlanıyor, çözülmeyi beraberinde getirmemesi için proaktif bir politika izlemeleri gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha ne kadar gorecek abi resti.

Borcunu ode, daha fazla borc vermiyoruz, yapilandirmaya da gitmiyoruz dediler.

Referandum bunun icin yapilmadi mi?

Kole mi olalim yoksa kendi yolumuzu mu cizelim diye sormadilar mi?

Tek sikinti mevzuatta uyenin nasil cikacagi durumu. O da ekonomiden cok siyasetin problemi.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Eu o resti gordu yalniz.

Cikarsa ciksinlar

Sıkıntı Yunanistan değil. Esas korkulan, bunları Ispanya, Portekiz, Irlanda ve Italya'nın izlemesi. Izleme ihtimali olması daha doğrusu. Oralarda da Çipras'a yakın görüşleri dile getiren partiler var.

Bu sıralar Ispanya'da ve sanırım Portekiz'de genel seçimler geliyor. Domino etkisi başlayabilir. Yüksek bir ihtimal.

Gündem'de "Ekonomik kriz ? " başlıklı konularda aylar önce bu konulardan bahsetmiştim. EUR sonu gelmiş bir para birimi. Aynı şekilde Avrupa Birliği'de öyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Italya ve ispanya nispeten duzeldi.

Ama tarihleri geregi ispanya ve portekiz ureten bir ulke degil.

Onemli olan ulkenin batmasi degil. Batarken bile uzun donemli kredi alabilmek , bulabilmek.

Kimse kredi vermiyo yunanistana simdi. Pustluk burada. O yuzden resti gordu diyorum almanya. Resmen bankalara ozel kuruluslara falan "vermeyin bu ipnelere kredi" denmis.
Sosyal ağlarda paylaş

Euro, uretim gucune dayali bir para brimi degil de o yuzden.

Iste uretim gucu olmayan ulkelerin en ufak krizde nasil sallandigini, eu nun ne kadar tolare edebilecegi sinandi.

Bana sorarsan euro zone u 10 devletle falan sinirlamalari lazim artik. Ekonomik guc > siyasal guc
Sosyal ağlarda paylaş

Kithnos said:

Şirketlerin iflası gibi düşün işte. İflas kanunlarını diye birşey var. O tarz düşünmen lazım, küstüm oynamıyorum gibi değil.

tamam da bu noktada uluslararası hukukun hep tartışılan yaptırım problemi ortaya çıkacak. iç hukukta borcunu ödemezsen uğrayacağın yaptırım bellidir (ki onda da alacağını tahsil edemeye biliyorsun)
alacaklılar, alacağın tahsili için nasıl bir yaptırım uygulayacak, ben asıl onu merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Rerore said:

eu balonu söndü

zaten almanyanın 22 tane ülkeyi kaldıramayacağı belliydi
çare karşılıksız euro basmak

Kaldırma diye birşey yok, yıllarca sömürdü resmen. Gümrüksüz, çoğunluğu kendi kontrolündeki para birimi ile bütün sanayi ürünleri, ilgili pazarları ele geçirdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kithnos said:

Rerore said:

eu balonu söndü

zaten almanyanın 22 tane ülkeyi kaldıramayacağı belliydi
çare karşılıksız euro basmak

Kaldırma diye birşey yok, yıllarca sömürdü resmen. Gümrüksüz, çoğunluğu kendi kontrolündeki para birimi ile bütün sanayi ürünleri, ilgili pazarları ele geçirdi :)

pazar olabilmesi için alıcı da olması lazım. euro'nun gücü almanya ve fransa'dan geliyor, geri kalanlar skindirik ekonomiler. euro kullanıyorlar diye almanya, fransa'nın getirdiği değerle ucuz borçlandı yunanistan gibiler. o piyasaları ele geçirmenin maliyeti oldu nihayetinde almanya'ya. euro öncesi almanya'nın borcu gsmh oranı %60 civarıydı şimdi %90'ları buldu. işler tıkırında gitse çok önemli değil diyelim; ama 90 milyar euro mu ne şu anda almanya'nın kıçına kaçan rakam, 70 milyar fransa'ya. yunanistan'ın yanına 2-3 ülke daha eklense sıkıntı büyük. euro ile sahte saadet yaşayan sadece yunanistan gibileri değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

atıptutma mode on

almanya 230 milyar euro dış ticaret fazlası verdi

bunun tek nedeni almanlık değil ab sanayi politikaları
ve bu fazla sübvansiyon için yeterli değil

yunanistan ağlamakla haklı böyle bir birlik kuruyorsan herkesin mamasını vereceksin
evet adamlar har vurup harman savurmuşlar, kamu maaşları yüksek vs.
o zaman ab vatandaş sayısı oranlı emeklilik maaş sistemi getirecektin

koyun güdemeyen ülkeleri dönem başkanı, g.kıbrısı da üye yaparlarsa olacağı buydu
Sosyal ağlarda paylaş

beyler, avrupa ekonomisinin analizini yaparken unuttuğunuz bir nokta var, yunanistan'ın battığı ortaya çıkınca borcundan da vazgeçildi, seneler önce hem de, kimsenin şeyinde değil yunanistan'ın ödemeyeceği borç şu anda, şu son günlerde yaşanan referandum falan hep hikaye, kaybedilmiş para gözüyle bakıldı o paraya, stokta kayıp kaçak olur ya, onun gibi bişey işte, kendi arasında avrupa yüklenecek bu yükü, yunanistan'ı da komple türkiye'ye mi satarlar, kendileri mi aralarında bölüşür, bilemiyorum o kadarını, şu anda emekli değil çalışan fakat yakın zamanda emekli olacak insanları müthiş bir fakirlik bekliyor, çok yazık cidden, gariplerin satacak bir şeyi de yok, iki tane otel üç tane gemileri kaldı, onlar da yerli yatırımcının elinde
Sosyal ağlarda paylaş

dış ticaret fazlası iyi bir şey değildir sanılanın aksine, ele geçen o parayı bir yerlere yatırıp işletmen gerekiyor, para durduğu yerde değer kaybeder yoksa, kendi elinde tuttuğun parayı kendin işletemeyeceğine göre ya başkasına borç vereceksin ya da x bir ülkeden devlet tahvili alacaksın, çin'in abd devletine yatırım yapması gibi aynı, ticaret fazlası ekonomiye zararlı bir olaydır aslında, sömürünün bile bir ayarı var, o ayarı kaçırırsan kendi ekonomine zarar verirsin, on dokuzuncu yüzyıl ekonomileri gibi işlemiyor günümüz ekonomileri, bir ülkeyi sömür oh ne güzel zenginlik içinde yaşa falan böyle bir durum yok artık
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...