Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Windows 8

Mum_Chamber

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

dokunmatiğe odaklı olmasını sevmedim, gorilla arm denen bir olay var. tile da her ne kadar kozmetik olarak hoş görünse de karman çorman geldi ki ipod'dan biliyorum o kaydırmayla app arama bulma olayı ilk 15 dk'den sonra hayattan bezdiriyor. onun yerine vista search bar'ı koydu apple, ona yazıp buluyorsun app.

Onun için App Search var. Search kısmında App arayabiliyorsun. ya da kurulu olan appların alfabetik listesi var.

Bu arada Windows 8 kurmak isteyenler bu guide'i da kullanabilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

onu dedim zaten, vista'da ios'ten yıllar önce vardı. apple'dan herşeyi kopyalamaya gerek yok yani, onlar da windows'tan kopyalamak zorunda kaldı kaydır kaydır 5dk'de app bulununca. (mac os'te var mıydı bilmiyorum ama vardıysa baştan koymamaları kabahat)

mum, form faktör küçülmeye çalışıyor ama küçülemiyor bir türlü, matx kasa toplayana kadar bir hal oldum. o uyumsuz bu uyumsuz. hele hele öyle laptop'ımsı pc olsa olsa elektrikli daktilo olur. ofis & web tarayıcı yeten kullanıcılara zaten havada karada ölüm yok. ama işlem gücü lazım denince öyle ufak form faktörüyle olmuyor. bilgisayar kullanmaya başladığımızda çipler çıplaktı. heatsinklere, sonra da fanlara geçildi gene yetmedi, su soğutma standart olacak bu gidişle 2020 gelmeden. heatsinkli ram görünce şaşırdım ama fanlı ram görsem şaşmam artık. bu süreç küçülmeye doğru gitmiyor yani pek cpu vs %5-10 load'da çalıştıran facebook'ta scroll yapmıyorsan.

mobile ne istiyorlarsa yapsınlar, ama masaüstü os için 125$ alıyorlarsa çakma ios istemem ben. one size doesn't fit all.
Sosyal ağlarda paylaş

piyalepiyale said:

apple'ın parmak izini anında yokeden patenti vardı.
ilerde onu kullanır herkes sorun kalmaz.

o patenti önce süpermarketlerde satsınlar da dünya çapında her yıl 2187961761712781236318 işgünü camsil fısfıslamakla geçmese. gördüğüm zaman inanırım. :p
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

onu dedim zaten, vista'da ios'ten yıllar önce vardı. apple'dan herşeyi kopyalamaya gerek yok yani, onlar da windows'tan kopyalamak zorunda kaldı kaydır kaydır 5dk'de app bulununca. (mac os'te var mıydı bilmiyorum ama vardıysa baştan koymamaları kabahat)

mum, form faktör küçülmeye çalışıyor ama küçülemiyor bir türlü, matx kasa toplayana kadar bir hal oldum. o uyumsuz bu uyumsuz. hele hele öyle laptop'ımsı pc olsa olsa elektrikli daktilo olur. ofis & web tarayıcı yeten kullanıcılara zaten havada karada ölüm yok. ama işlem gücü lazım denince öyle ufak form faktörüyle olmuyor. bilgisayar kullanmaya başladığımızda çipler çıplaktı. heatsinklere, sonra da fanlara geçildi gene yetmedi, su soğutma standart olacak bu gidişle 2020 gelmeden. heatsinkli ram görünce şaşırdım ama fanlı ram görsem şaşmam artık. bu süreç küçülmeye doğru gitmiyor yani pek cpu vs %5-10 load'da çalıştıran facebook'ta scroll yapmıyorsan.

mobile ne istiyorlarsa yapsınlar, ama masaüstü os için 125$ alıyorlarsa çakma ios istemem ben. one size doesn't fit all.

one-size-fits-all konusunda hakli olsan da toplama bilgisayar konusunda haksizsin. toplama bilgisayar dedigin olay sana jack of all trades, but master of none bir cihaz verir. onun yerine devir uzmanlasmis cihazlarin devri. oyun+web icin 1000 dolara bilgisayar alacagina 500 dolara tablet 500 dolara console alacaksin, bilgisayara kiyasla daha kaliteli grafiklerle oyun oynayacak, her istedigin yerde internete gireceksin. devir artik boyle.

bu arada spotlight vistadan 2 yil once geldi osx'e (2004).
Sosyal ağlarda paylaş

daha ziyade master of everything, masaüstünde olduğu sürece. masaüstünde kullanılan bir uygulama çeşidi olup da pc'de emsali olmayan bir program grubu mu var? neden öyle dediğini anlayamadım doğrusu.

devrin uzmanlaşmış cihaz devri olduğuna katılmıyorum, tam tersine artık mümkün olduğunca bütün işleri tek bir alette görmeye çalışıyor insanlar. çamaşır/bulaşık hariç evdeki bütün elektronik işler pc'lere devredildi. mobil ihtiyaçların büyük kısmı ise smartphone'lara.

tabletleri uzun süreli bir kullanımda düşünemiyorum: düz tutsan gorilla arm, yatırsan boyun ağrısı. ikisinin arası açıda filan tutmaya çalışan aparatlarla boğuşuyorlar hala ama tam oturmadı, iki dezavantajı birden sunuyor ancak yoğunluğu azaltılmış. kaldı ki tekel store'larla filan ancak pc'yi feysbuk olarak kullanan insanlar hariç zor her işi görmesi. büyük ipod olarak popülarize edildi ve büyük ipod olarak kullanılıyor halihazırda. gerçek anlamda tablet oldukları zaman (kalem kullanımı vs) tekrar değerlendiririm ama hangi ipad'le youtube'da filan birşey izlemeye çalıştıysam saçlarımı yolmak istetti. çünkü kullanım kolaylığı kisvesinde kıt özellikten muzdarip yazılımların anlayışı.

konsolların grafikleri de çamur gibi. daha kaliteli grafik iddian kusura bakma ama tamamen yanlış. (oyun sitelerinin her yıl çıkan karşılaştırma ss'leri var kanıt olarak eğer lazımsa) doğaları gereği ilk çıktığı yıldan sonra devamlı gelişen pc'lerin gerisinde kalmaya mahkumlar. konsol kullanıcıları die-hard iphone sahipleri gibi her yıl yeni çıkarılan ps 3d, ps4, ps5 filan almak için yüzlerce doları ceplerinden çıkarmaya hazır olmadıkça da bu durum devam eder. kaldı ki o zaman bile konsol oyunlarının ezici çoğunluğu oturma odası refleks oyunu olarak kalmaya devam edecek. benim çocukluğum bu tarz oyunlardan kurtulacağım günlerin hayaliyle geçmişken bütün oyun ihtiyacımı karşılamaları mümkün değil sundukları çok kısıtlı tür yelpazesiyle.

http://www.anandtech.com/show/4816/metro-ie10-to-be-plugin-free

daha az özelliğin daha pahalıya satıldığı bir devri getirdiğin için teşekkürler steve jobs..
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

artik bilgisayarlarin form faktoru kuculuyor. buyuk bir ihtimalle microsoftun vizyonu asus transofmer gibi cihazlarin gelecekte daha yaygin olacagi yonunde. zaten windows belirli bir noktaya gelmis, bundan sonra sadece ufak tefek degisiklikler alacak bir isletim sistemi.

Mum_Chamber said:

kimse dekstopta 7/24 dokunmatik ekran kullanilmasini beklemiyor ki zaten?

sadece isletim sistemleri hibrid hale geliyor. mouse/klavye yaninda dokunmatik ekran olabilir, ya da iki ekrandan biri dokunmatik olabilir. isletim sistemi bunu destekler hale geliyor iste.

Mum_Chamber said:
onun yerine devir uzmanlasmis cihazlarin devri. oyun+web icin 1000 dolara bilgisayar alacagina 500 dolara tablet 500 dolara console alacaksin, bilgisayara kiyasla daha kaliteli grafiklerle oyun oynayacak, her istedigin yerde internete gireceksin. devir artik boyle.

developerların şu şekilde düşünüyor olması çok acı.

"tabletler son senenin modası, insanlar pc'yi facebooka girmek için kullanıyorlar, o zaman geri kalan kişileri dışlayalım" düşüncesi yaygın.
internete giriyorsan tablet kullan, oyun oynuyorsan konsol kullan. iyi de o zaman pc'yi niye kullanıcağız? desktop pc kalkacaksa, pc'ye yönelik tablet görünümlü windows vermenin ne gereği var?

her evde dokunmatik monitörün olacağını öngörmek bayaa zor.
yatay bir tablette dokunmatik ekran kullanmakla dik duran bir monitörde dokunmatik ekran kullanmak arasında çok fark var. minority report gibi saatlerce dokunmatik ekranda çalışmak kasar.

bir de bunun desktop pc'de işletim sistemini didikleyeni, oyun oynayanı, döküman yaratanı, kod yazanı, internette dolaşanı, film izleyeni gibi farklı tarzda kullanıcıları felan var.
bunların hepsini "oyun oynuycaksan konsola git, döküman için daktilo kullan, kod yazacaksan linux kullan, internet için tablet kullan, filmi televizyonda izle" diyerek dışlayacak mıyız?

windows vista'dan farksız olduğu görüşündeyim hala. windows 7 updated vista şeklindeydi, bu da windows vista für tablets gibi olmuş.

bu arada son olarak mum,
konsolların desktop pc kadar iyi grafiklere sahip olduğu çooooook yanlış bir kanı.
çoğu multiplatform oyun önce konsola yönelik hazırlanıyor. sonra pc'ye port ediyorlar. buna rağmen pc'lerde ultra/high arasında oynadığında aradaki farkı çok iyi görebiliyorsun.
daha da ilginci, konsoldaki grafikler, pc'deki low/medium'a denk geliyor.

elimizdeki pc'ler çok daha fazlasını yapabilecek güce sahipler. ama konsola göre sınırlandıklarından, bunun etkisini pek göremiyoruz.

tabii developerlar bunu da pek umursamıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

daha ziyade master of everything, masaüstünde olduğu sürece. masaüstünde kullanılan bir uygulama çeşidi olup da pc'de emsali olmayan bir program grubu mu var? neden öyle dediğini anlayamadım doğrusu.

devrin uzmanlaşmış cihaz devri olduğuna katılmıyorum, tam tersine artık mümkün olduğunca bütün işleri tek bir alette görmeye çalışıyor insanlar. çamaşır/bulaşık hariç evdeki bütün elektronik işler pc'lere devredildi. mobil ihtiyaçların büyük kısmı ise smartphone'lara.

tabletleri uzun süreli bir kullanımda düşünemiyorum: düz tutsan gorilla arm, yatırsan boyun ağrısı. ikisinin arası açıda filan tutmaya çalışan aparatlarla boğuşuyorlar hala ama tam oturmadı, iki dezavantajı birden sunuyor ancak yoğunluğu azaltılmış. kaldı ki tekel store'larla filan ancak pc'yi feysbuk olarak kullanan insanlar hariç zor her işi görmesi. büyük ipod olarak popülarize edildi ve büyük ipod olarak kullanılıyor halihazırda. gerçek anlamda tablet oldukları zaman (kalem kullanımı vs) tekrar değerlendiririm ama hangi ipad'le youtube'da filan birşey izlemeye çalıştıysam saçlarımı yolmak istetti. çünkü kullanım kolaylığı kisvesinde kıt özellikten muzdarip yazılımların anlayışı.

konsolların grafikleri de çamur gibi. daha kaliteli grafik iddian kusura bakma ama tamamen yanlış. (oyun sitelerinin her yıl çıkan karşılaştırma ss'leri var kanıt olarak eğer lazımsa) doğaları gereği ilk çıktığı yıldan sonra devamlı gelişen pc'lerin gerisinde kalmaya mahkumlar. konsol kullanıcıları die-hard iphone sahipleri gibi her yıl yeni çıkarılan ps 3d, ps4, ps5 filan almak için yüzlerce doları ceplerinden çıkarmaya hazır olmadıkça da bu durum devam eder. kaldı ki o zaman bile konsol oyunlarının ezici çoğunluğu oturma odası refleks oyunu olarak kalmaya devam edecek. benim çocukluğum bu tarz oyunlardan kurtulacağım günlerin hayaliyle geçmişken bütün oyun ihtiyacımı karşılamaları mümkün değil sundukları çok kısıtlı tür yelpazesiyle.

http://www.anandtech.com/show/4816/metro-ie10-to-be-plugin-free

daha az özelliğin daha pahalıya satıldığı bir devri getirdiğin için teşekkürler steve jobs..

sam, bu yeni teknolojik duzeni pek kavrayamamis gibisin. misal tablet demek sadece dokunmatik ekran demek degil. ipad zaten docklanabiliyor, asus transformer da ayni sekilde docklanabiliyor, ustune mouse da destekliyor. win8in de mouse destegi var. yani gorilla arm argumani anti-tablet bir arguman degil, anti-touchscreen bir arguman. laptop gibi kullan tabletini, istediginde kaldir gotur.

pluginler ise internetin virusleri gibidir. ozellikle de flash bence gelmis gecmis en evrimlesmemis, en seleksiyon hatasi plugindir. flashtan kurtulmak webi daha kotu degil, daha iyi bir yer yapar. hani steve jobsi ve ifascism'i tartisabiliriz, ama flashi temizlemek belki de jobsin dunyaya yaptigi en buyuk iyiliktir.
Sosyal ağlarda paylaş

@bone, tabletlere yatirim yapilmasi demek pc kullanilmayacak demek degil, cok buyuk bir yanlis anlasilma bu. su anda neyi nasil yapiyorsan aynen yapmaya devam edebilirsin, kimse etme demiyor. ama "tabletlerle ilgilenmeyin, bize daha cok ilgi gosterin" demek mantikli degil. tabii ki de win7 oturmussa, pc ihtiyacini gideriyorsa, win8 tabletlere odaklanacak. bundan daha dogal ne olabilir? adamlar yeni isletim sistemi cikarmasin mi yani?

konsol olayinda da hataniz 2006'da cikmis 350 dolarlik cihazi 2011'de aldiginiz 1500 dolarlik cihazla kiyaslamaniz.
Sosyal ağlarda paylaş

abi hakkaten yalnız, PC yok olmuyor ama bildiğimiz anlamda PC yavaş yavaş değişiyor. Su anki vizyon, bildiğimiz masaüstü bilgisayarın kişisel cloud sunucu haline gelmesi ve diğer tüm akıllı cihazların da aynı verilere bu kişisel cloud sayesinde ulaşması. Cep telefonu, tablet (arada fark yok zaten artık) notebook, ultrabook, TV vs. ne olursa olsun hepsinde aynı dosyalar, aynı veriler, aynı hesaplar...
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:
sam, bu yeni teknolojik duzeni pek kavrayamamis gibisin. misal tablet demek sadece dokunmatik ekran demek degil. ipad zaten docklanabiliyor, asus transformer da ayni sekilde docklanabiliyor, ustune mouse da destekliyor. win8in de mouse destegi var. yani gorilla arm argumani anti-tablet bir arguman degil, anti-touchscreen bir arguman. laptop gibi kullan tabletini, istediginde kaldir gotur.

pluginler ise internetin virusleri gibidir. ozellikle de flash bence gelmis gecmis en evrimlesmemis, en seleksiyon hatasi plugindir. flashtan kurtulmak webi daha kotu degil, daha iyi bir yer yapar. hani steve jobsi ve ifascism'i tartisabiliriz, ama flashi temizlemek belki de jobsin dunyaya yaptigi en buyuk iyiliktir.

@bone, tabletlere yatirim yapilmasi demek pc kullanilmayacak demek degil, cok buyuk bir yanlis anlasilma bu. su anda neyi nasil yapiyorsan aynen yapmaya devam edebilirsin, kimse etme demiyor. ama "tabletlerle ilgilenmeyin, bize daha cok ilgi gosterin" demek mantikli degil. tabii ki de win7 oturmussa, pc ihtiyacini gideriyorsa, win8 tabletlere odaklanacak. bundan daha dogal ne olabilir? adamlar yeni isletim sistemi cikarmasin mi yani?

konsol olayinda da hataniz 2006'da cikmis 350 dolarlik cihazi 2011'de aldiginiz 1500 dolarlik cihazla kiyaslamaniz.

bu yeni 'teknolojik düzen'den bir fayda görüyor muyum ona bakarım, görmüyorsam o düzene katılmamı gerektirecek birşey yok. trende uyayım diye ipad alan insan modeli değilim.

tabletin arkasına destek koyunca masaüstü olmuyor, onun yerine geçmiyor ve işini görmüyor. en basidinden bir usb bağlantısı bile olmayan alet mobil "iş görsün"den öteye geçmez. masaüstü pc parası bayıldı diye masaüstü işi gördürmeye çalışana üzülürüm ancak.

plug-in deyince neden "plug-in = flash" gibi bir kanaatle konuştun anlayamadım doğrusu, başka plug-in mi yok?

"konsol alın oyun için" demişsin, neyle kıyaslayacaktık? 1000 lira türkiye'de 5 yıllık alet, 1000 liralık pc ile kıyasla. 1500$ pc'sine hacet yok. bu kıyaslamayı 2007'de yapsan gene çamurdu. bkz: oblivion ekran görüntüleri ki 2006'da çıktı oyun.

konsolun eskiliğini mazeret olarak alıyorsun lakin benim dediğim zaten buydu: konsolun tabiatı gereği kullanım hayatının %80'i eski donanım olarak geçmek zorunda. bu nedenle "iyi grafik" iddian sadece 1996, 2001, 2006 yıllarında, 28 şubat çekmesi gibi zamanlarda gerçekleşebiliyor. aletten bağımsız, kavrama özgü bir sorun.

"tabletlerle ilgilenmeyin" diyen yok, "aynı os'i hem pc'de hem tablette kullanmayın" diyen var. git windows 8 mobile yap, ona koy tile'ını, barebones ie'ni. "windows 7 oturdu" nedir? hep win 7 mi kullanacağız? ms böyle düşünüyorsa neden win 8'i sıradaki masaüstü os olarak lanse ediyor peki? demek ki böyle düşünmüyorlar.
Mr_Hand said:

abi hakkaten yalnız, PC yok olmuyor ama bildiğimiz anlamda PC yavaş yavaş değişiyor. Su anki vizyon, bildiğimiz masaüstü bilgisayarın kişisel cloud sunucu haline gelmesi ve diğer tüm akıllı cihazların da aynı verilere bu kişisel cloud sayesinde ulaşması. Cep telefonu, tablet (arada fark yok zaten artık) notebook, ultrabook, TV vs. ne olursa olsun hepsinde aynı dosyalar, aynı veriler, aynı hesaplar...

cloud çok büyük yalan, google docs ve steam key config ötesine geçmesi için internet altyapı teknolojisinde veya veri sıkıştırmada çok büyük bir devrim olması ve bunun bütün köylere kasabalara kadar yayılması lazım. arizona'da değil tabii, amerikalı'nın "here be dragons" dediği dünyanın geri kalanında.

müzik, film ve oyunlarda digital download'ın popülerleşebilmesi için net hızlarının ve dosya formatlarının ne kadar gelişmesi gerekti. buna rağmen gidip hd videoyu hdd'ye kaydetmeden tekrar tekrar streaming izleyemiyoruz. üstüne bir de bütün iss'ler kotalı kullanımı zorunlu koşmaya başlamışken, cloud olayına o kadar bel bağlamamak lazım.

sistemin etkileşim hızını düşürmesi de apayrı bir olay, bugün programlar açılırken 10sn yerine 5sn bekleyelim diye ssd'lere geçmeye çalışıyorken, 10sn yerine 20sn bekletecek cloud'a geçmenin anlamı nedir? 500$ yerine 300$'lık makine alsam 3 yılda bir ne farkeder? hayatımın cloud yüklesin diye ekrana bakıp kaldığım saatleri 200$'dan kıymetsiz değil ki.
Sosyal ağlarda paylaş

özet:

cloud yalan, dokunmatik masaüstü yalan, tabletle masaüstüne ortak os yapmak yanlış.
Mr_Hand said:

hehehe cloud yalan mı? =))

bugünkü koşullarda sınırlı kullanım alanları hariç yalan.

teknolojik olarak mümkün olsa bile bazı verilerimi ASLA elimin altında olmayan ve net kablosunu 1,5sn içinde çekip çıkaramayacağım bir yere yüklemem. scarlett'in cebine giren adam gugıl'ın sunucu tarlasına mı giremeyecek heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

"tabletlerle ilgilenmeyin" diyen yok, "aynı os'i hem pc'de hem tablette kullanmayın" diyen var. git windows 8 mobile yap, ona koy tile'ını, barebones ie'ni. "windows 7 oturdu" nedir? hep win 7 mi kullanacağız? ms böyle düşünüyorsa neden win 8'i sıradaki masaüstü os olarak lanse ediyor peki? demek ki böyle düşünmüyorlar.

Şu çok doğru. Burada ciddi yanlış yapıyorlar. Ya da iki edition yaparsın, biri safkan mobile olur Windows uygulamalarını desteklemez, diğeri şu anki dev preview gibi hibrit bi oluşum olur eski uygulamalara da destek verir.
Sosyal ağlarda paylaş

Mr_Hand said:

o zaman yazdığımı bi daha bi oku bence. public cloud demiyorum orda. ayrıca şimdi de hacklenebilirsin, gelecekte de. değişen bişey değil o.

anladım, aslında baştan doğru anlamıştım ama sonra mum'a cevap verirken içimde cloud'a karşı birikenleri de dökmüşüm lol. senin yazı güme gitti. :p evet o dediğin doğru aslında.

evet her zaman hacklenebilirim ama hacklenecekse kendi makinem heklensin. sony heklenmesi gibi arada kaynamayalım. sonuçta usame filan değilim, özel olarak benim hedeflenmem zor. gugıl ise sırtında hedef tahtasıyla geziyor.

ha kaldı ki erik şimit gibi "net'e giriyorsanız özel gizliliğiniz diye bişi olamaz" diyen ve abd devleti her istediğinde özel bilgilerinizi verecek adama emanet etmem hayatta dosyalarımı.
Sosyal ağlarda paylaş

@roketadam

ölçeklendirilebilir ve modüler yapıdaki bi işletim sistemiyle istediğin cihazı kullanırsın. MS'in amacı bu. Linux dediğin meret de bu şekilde yapılmış en başından beri. öyle bi kernel yapıyo ki adam, her türlü cihazla kullanabiliyosun, üzerine eklenen shell tamamen modüler. Her zaman söylenir zaten, Linux sunucudan masaüstüne, Windows masaüstünden sunucuya doğru yol alıyor diye. Win 2003 zamanlarında denyo bi sunucuydu, ama son sürümlerinde ciddi ilerleme var. hele win 8 serverda olacağından bahsedilen özellikler çok ciddi derecede devrim niteliğinde. Linuxta çok uzun süredir yapılabilen şeyleri MS'in arayüz manyaklığıyla birleştirip çok kolay ölçeklendirilebilir bi altyapıya olanak sunuyo bu işletim sistemi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...