Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

A Song of Ice and Fire

GERGE

Öne çıkan mesajlar

axedice said:

Nasıl yani gelecek kitaplardan spo verirse? Açıkça beyan edildi zaten dizi yapımcılarının hikayenin nasıl biteceğini bildiği, spo vermemesi gibi bi durum yok ki.

Kötü yazarlığın kriteri spoiler olması mı nedir? Hikayenin sonunu tahmin ettiğin kitapları okumuyor musun?

yıllarca bekleyerek kitaplarını okuyan adamlara küfür resmen. hikayeyi güzel yazsa da adamın kötü anılacağı kesin.

yani kötü yazar derken okuyucularına saygısı olmaması vs gibi kriterlere göre dedim hikayeye göre değil. çok istiyorsa baştan senaryo yazsaymış.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
Robert's Rebellion' ın güzel bi özeti var şurda zaman sırasına dizilmiş, quorada heralde takip ettiğim tek yazar zaten şu kadın. Çok da güzel derlemiş beğendim (tu)

281 AC

The tourney at Harrenhal.

Early 282 AC

Rhaegar Targaryen and Lyanna Stark elope (WOIAF specifies that this occurred early in the new year, the new year being 282). The Kingsguard Arthur Dayne and Oswell Whent are with them and stay with them for the duration of the war.

Early-to-mid-282 AC

Brandon Stark goes to King’s Landing and is taken prisoner along with his men

Rickard Stark goes to King’s Landing to fight in a trial by combat for Brandon. Both Starks and most of their men are killed.

Mid-282 AC

Aerys II demands that Jon Arryn execute Robert Baratheon and Ned Stark and send him their heads.

Arryn refuses Aerys’ order and instead calls his banners, declaring war on the Targaryens. This is the “official” start of the rebellion (this may have happened slightly later but I’d rather peg it to “mid” to be safe).

Mid-to-late 282 AC

With Gulltown in loyalist hands, Ned is forced to return to the North via the Fingers and Sisterton.

While Ned is returning to the North, Arryn and Robert retake Gulltown from the Targaryen loyalists. After this, Robert goes back to the Stormlands to call his own banners.

Late 282 AC

Robert makes it back to the Stormlands and calls his banners. At the Battles of Summerhall, he gets his vassals in line. Winning at Summerhall gives Robert an open path to the Reach, which leads to …

… The Battle of Ashford, which occurs in the Reach and which is Robert’s major defeat at the hands of Randyll Tarly. This forces Robert to retreat into the Riverlands, which leads to …

… The siege of Storm’s End, which the Tyrells are able to begin once Robert’s forces have left the Stormlands undefended. We know that this siege began in 282 AC because the WOIAF specifies that the defenders were already in bad shape “by year’s end.” Since we know the siege began in 282 AC, this means we also know that Gulltown, Summerhall and Ashford all also must have happened in 282 AC, since these all occurred before (and directly led to) the Storm’s End siege.

Early 283 AC

The rebels win the Battle of the Bells at Stoney Sept, which occurs when Robert, having gone into the Riverlands after Ashford, joins Ned’s forces (which have spent the preceding time coming south from the North) and Hoster Tully’s. The Battle of the Bells is the turning point of the rebellion, with Aerys sending Jon Connington into exile and sending Gerold Hightower to retrieve Rhaegar. We know the Battle of the Bells occurred in 283 AC because Connington recalls that it’s been 17 years since the battle in 300 AC. We also know that Robb and in turn Jon were conceived after this battle, so it can’t have come too late in the new year.

Ned and Catelyn wed, as do Catelyn’s sister Lysa and Arryn. Ned and Catelyn have about two weeks together, during which Robb Stark is conceived.

Rhaegar and Lyanna conceive Jon Snow at the Tower of Joy in Dorne.

Aerys names Qarlton Chelsted as Hand of the King to replace Connington.

Mid-283 AC

Gerold Hightower finds Rhaegar in Dorne. Rhaegar returns to King’s Landing to lead the Targaryen forces but orders Hightower to stay at the Tower of Joy with Lyanna, Dayne and Whent.

Aerys begins setting up his wildfire plot, having pyromancers create caches of the stuff to stash around King’s Landing.

Davos Seaworth smuggles onions past the Redwyne naval blockade at Storm’s End, allowing the castle’s starving garrison, including Stannis Baratheon, to survive long enough to outlast the Tyrells’ siege.

Mid-to-late 283 AC

Rhaegar rallies Targaryen forces from Dorne. He then leaves the capital with Kingsguard Jonothor Darry and Barristan Selmy, with Jaime Lannister staying in the capital with Aerys, Queen Rhaella and Viserys.

Rhaegar and Robert’s forces meet at the Trident. Rhaegar is killed in battle with Darry and Lewyn Martell. Selmy is wounded and goes to Robert’s side. Robert is also wounded, with Ned taking over the forces marching to King’s Landing.

In order to not lose out, the Greyjoys raid the Reach and engage ships from the Shield Islands in the Battle at the Mander. The fight kills Lord Quellon Greyjoy, making Balon Greyjoy the new Lord Reaper of Pyke.

Chelsted tries to talk Aerys out of his wildfire plot, and fails. Aerys has him dipped in wildfire and burned alive. After Chelsted’s execution, Aerys rapes his wife Rhaella and conceives Daenerys Targaryen.

Once news of the Trident gets out, Rhaella and Viserys evacuate to Dragonstone.

Tywin Lannister, having sat out the entirety of the war up to this point, arrives at King’s Landing. Against Varys’ advice, Aerys opens the city gates to him. The Lannister forces proceed to sack the city. Rhaegar’s wife Elia is killed with their children Aegon and Rhaenys. Jaime Lannister kills Aerys when Aerys demands that Jaime kill Tywin. Stark forces enter the city, and Robert is declared the new king of the Seven Kingdoms.

Late 283 AC

After breaking with Robert over the murder of Aegon and Rhaenys Targaryen, Ned leaves King’s Landing to relieve Storm’s End and end the Tyrells’ siege. The Tyrells and Redwynes bend the knee and recognize Robert’s new regime.

Catelyn gives birth to Robb at Riverrun.

Lyanna gives birth to Jon at the Tower of Joy.

Ned discovers where Lyanna is and goes to the Tower of Joy with seven men, including himself. This results in the deaths of five of Ned’s men and the Kingsguard Whent, Hightower and Dayne. Lyanna dies and Ned retrieves the infant Jon Snow from the Tower of Joy.

Ned returns the sword Dawn to Starfall and presumably this is when and where he sends the infant Jon up to the North via ship, probably in Howland’s care. Ned then goes back and makes amends with Robert, Lyanna’s death bringing them together.

Early-to-mid-284 AC

Robert marries Cersei Lannister.

Catelyn makes her way to Winterfell with the infant Robb to find Jon already in residence with his wet nurse. At some point Ned returns to the North as well, and stays there. (Catelyn could have gone back before the end of 283 AC also; it’s a little fluid. Given that Catelyn thinks that she’s been away from Ned for a year since their wedding, I’m putting their reunion at Winterfell in early 284 as they married in early 283.)

The Baratheons build a fleet in order to take Dragonstone, the last holdout of the Targaryen regime.

Mid-284 AC

A storm at Dragonstone destroys the Targaryen fleet protecting the castle. During this storm, Rhaella gives birth to Dany and dies. Willem Darry takes Viserys and the newborn Dany and smuggles them across the Narrow Sea to Braavos (this is the “official” story).

The destruction of the Targaryen fleet gives Stannis, commanding the new Baratheon fleet, the opening he needs to take the castle. With Dragonstone taken, the Targaryen footprint in Westeros is over (for now).

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 1 ay sonra ...
  • 5 ay sonra ...

Dizi bittiğine göre kitap ile dizi arasında nasıl farklar olabileceğini konuşalım. Elbette Martin olayları hikayeye çok daha iyi bir şekilde yedirecektir, ama hikayenin genel hatlarında ve finalde de bazı farklar olacaktır. Benim tahminlerim:

Daenerys: Dizi ile hemen hemen aynı şey olacaktır, bir ihtimal öldüren kişi Jon olmayabilir. Mesela Jorah veya Barristan öldürse daha iyi olabilir.

Jon: Büyük ihtimalle en sonda dizideki gibi kuzeye gider ama o noktaya kadar hikayesinde büyük değişiklikler bekliyorum. Targaryen olmasının dizideki tek etkisi Dany'i kızdırmak oldu, kitapta daha önemli bir etkisi olur. Azor Ahai da odur ve büyük ihtimalle white walkerların yenilmesinde daha aktif bir rolü olur. Ayrıca dirilme prosesi dizidekinden daha karmaşık olur ve dirilen Jon biraz farklı olabilir.

Arya: Dizide her ne kadar Night King'i öldürmüş olsa da aslında kendi hikayesi Walder Frey' öldürünce bitti, dizinin geri kalanında hikayede kullanılan bir araca dönüştü. Kitabın sonuna kadar daha odaklanılan bir hikayesi olacağını tahmin ediyorum. Belki Walder Frey'i öldürmesi daha uzun sürer ve Lady Stoneheart ile de karşılaşır. Dizinin sonunda batıya gitmesi ise tamamen rastgele düşünülmüş bir şey gibi duruyordu.

Sansa: Winterfell'in başına geçer, fakat bağımsızlık ilan edeceğini sanmıyorum, en azından dizideki şekliyle böyle bir şey olamaz. Ramsay ile evlenmediği için Littlefinger ile olan ilişkisi daha ön planda olacaktır.

Bran: Tahta geçmesi pek mantıklı gelmiyor. Ancak kitapta bunu kolaylaştıracak iki faktör olabilir. Öncelikle three eyed raven olunca ruhsuz ermiş moduna girmeyebilir. İkinci olarak da white walkerlara karşı verilen savaşta daha aktif bir rol oynayıp liderlik pozisyonuna gelebilir. O savaşta sadece Daenerys ve Kuzey ordusu değil, Westeros'un her köşesinden gelenler olursa herkesin gözüne girebilir.

Tyrion: Daha aktif bir rolü olacaktır ama en sonda hand olması makul bir son

Jaime: Dizidekinden çok farklı bir sonu olabilir. Cersei ile birlikte ölse bile onu oraya getiren motivasyonun farklı olmasını bekliyorum.

Cersei: Jon ve Daenerys'e karşı en önemli güç odağı olmayacaktır. Zaten kitaplardaki Cersei son derece beceriksiz bir lider, hatta Varys Kevan'ı sırf Cersei beceriksizce yönetmeye devam etsin diye öldürdü. Dizideki Cersei'in kısmen kitaplardaki Aegon ile birleştirildiğini tahmin ediyorum, en sonda Daenerys'in ordusu Aegon'un emri altındaki Golden Company ile kapışabilir.

Bronn: Ne Highgarden'ı yönetir ne de Master of Coin olur. Burada yazdığım diğer hiçbir şey tutmasa bile bundan eminim. Zaten kitaplarda daha kalabalık olan Tyrell ailesinin de tamamen ortadan kalkacağını sanmıyorum. Kitaplarda bir daha hiç görünmeyebilir.

Hound: O da bir daha ortaya çıkmayabilir. Keşiş olarak hayatına devam etmesi gayet uygun bir son.

Sam: Grand Maester olmaz, daha maester bile değil. Ama mutlu bir sonu olur, belki Tarlylerin başına geçer.

Littlefinger: Sansa bir şekilde haklar.

Varys: Dizidekinden farklı şeyler olur gibi geliyor. Zaten Dany'nin yanına henüz gitmedi ve gidecek gibi de durmuyor.

Brienne: Jaime ile ilişkisi farklı şekilde gelişecektir. Ama en sonda Kinsguard'ın başına geçebilir.

Night's King: Aslında kitaplarda white walkerların başında onun olduğı bile henüz söylenmedi. Dizinin yaklaşımına bakıldığında kitaplarda bahsedilen karakterler arasından rastgele bile seçilmiş olabilir. Ama başında o olsun veya olmasın bir white walker tehdidi var. Bu tehdidin diziye göre fnalle daha bağlantılı şekilde halledileceğini düşünüyorum. Bran'ın kral seçilmesi de bu sayede daha mantıklı bir çerçeveye oturtulabilir.

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

NK loredaki orjinal haliyle (baska bir karakter) binlerce yil once mefta olan NW komutani olarak kalmasi tercihim dediydi grrm onceden.

Dizideki gibi havadan sallama bir karakter ile gelecegini sanmiyorum o acidan.

o degilde adamin niye yazamadigini da cozduk:

"As a producer, I’ve got five shows in development at HBO (some having nothing whatsoever to do with the world of Westeros), two at Hulu, one on the History Channel.   I’m involved with a number of feature projects, some based upon my own stories and books, some on material created by others.  "

Sosyal ağlarda paylaş

Artik adam da asiri goz onunde. Acayip celebrity oldu. Durmadan her gun youtube'da yeni interviewi dusuyor filan. Zor tabi kafayi bulup yazmak. Okudugumuz kitaplarin yazarlarin tipinin filan kucuk resimleri disinda ne oldugunu bilmeyiz bile birak boyle durmadan interviewlari.

Sosyal ağlarda paylaş

O kendi tercihi, bu kalibredeki  yazarlardan Stephen King çok daha meşur. O nasıl çatır çutur yazabiliyor. Bana göre Martin iyi bir yazardan ziyade iyi bir seri yazmış bir yazar. Kaldı ki bu seriyi de bitiremeyeceği konusunda çok iddialıyım. İstediği kadar iyi bir son yazamadığını gördüğü için bitiremiyor, zor işi görünce başka şeylere sarma sendromundan muzdarip gibime geliyor.

Seriye tadını veren Ned Stark ve Rob Stark'ın ölümü, Renly'nin ölümü gibi avantajlı durumda olanın bir şekilde kaybetmesi diye nitelendireceğim etkiyi Daenerys'le de yakalamak istiyecek ama o tren kaçtı. Muhtemelen de 4 kitaptan 7 kitaba çıkarma kararını aldığında kaçtı. Daenerys'in yumurtaları çatladıktan sonraki karakter gelişimi sıradan ve hatta bayık. Sakız gibi uzatarak olmaz. Ha onu uzattı, belki o sayede  hiç koyamayacağı karakterler koyma ve geliştirme şansı buldu ama fark etmez, neticede kitabın bir yerde bitmesi lazım. O evren genişledikçe işler kurgusal anlamda boka sardı. Şimdi de içinden çıkamıyor.

Kendisi Tolkien'ı çok takdir ediyor ve ondan esinlendiğini söylüyor, bence onun için Tolkien'ı aşmak önemli bir motivasyon. Fakat aynı zamanda trajedisi çünkü bir sanatçıyı aşmak için ondan daha iyi bir eser ortaya koymaya çalışırsın, onda eksik gördüğün yanları tamamlamaya çalışmazsın. Yok efendim bin yıl mutlu yaşamışlar da bu nasıl olmuş, efendim orklar neymiş, vergi sistemi falan fiso, kendi kurduğu evrenin bu tür şeylere cevap verdiğini sanıyorsa da çok yanılıyor. Önemli olan, bir şey yaratıp okuyucuyu buna ikna etmek, bir serüvene çıkarmak, zihinde bir tat bırakmak. Bunu nasıl yaptığın tercih meselesidir, bunun iyisi-kötüsü olmaz. Yüzüklerin Efendisi çok iyi bir kitaptır, Ateş ve Buzun Şarkısı iyi bir kitap olma şansını; yazarı mükemmel bir kitap yazmaya çalıştığı için yitirmiştir.

Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, Komutan dedi ki:

Daenerys: Dizi ile hemen hemen aynı şey olacaktır, bir ihtimal öldüren kişi Jon olmayabilir. Mesela Jorah veya Barristan öldürse daha iyi olabilir.

Jon: Büyük ihtimalle en sonda dizideki gibi kuzeye gider ama o noktaya kadar hikayesinde büyük değişiklikler bekliyorum. Targaryen olmasının dizideki tek etkisi Dany'i kızdırmak oldu, kitapta daha önemli bir etkisi olur. Azor Ahai da odur ve büyük ihtimalle white walkerların yenilmesinde daha aktif bir rolü olur. Ayrıca dirilme prosesi dizidekinden daha karmaşık olur ve dirilen Jon biraz farklı olabilir.

Barristan Paşa dizideki kadar erken olmasa da olayların sonunu göremez bence, ve Dany'nin ölümü kesinlikle ona karşı bi hayranlık besleyen Jon'dan olur çünkü bi Nissa Nissa lazım. Jon un olayının 2 extremitynin sonunu getirip insanları barışa götüren karakter olacağına az çok emin gibiyiz, mutlaka kehanetlerdeki gibi ama tabii ki çarpıtılmış halleriyle gerçekleşecektir bu son, o yüzden danyi fragleyen bence Jon. 

Alıntı

Bran: Tahta geçmesi pek mantıklı gelmiyor. Ancak kitapta bunu kolaylaştıracak iki faktör olabilir. Öncelikle three eyed raven olunca ruhsuz ermiş moduna girmeyebilir. İkinci olarak da white walkerlara karşı verilen savaşta daha aktif bir rol oynayıp liderlik pozisyonuna gelebilir. O savaşta sadece Daenerys ve Kuzey ordusu değil, Westeros'un her köşesinden gelenler olursa herkesin gözüne girebilir.

Burda reverse aragorn and Frodo teorisi var benim beğendiğim. Bran Frodo gibi zor bi büyülü yükü omuzlarında taşıyor, Jon Aragorn gibi kimse bilmese de kehanetin işaret ettiği çok önemli bi aileden gelen sıradan bi ranger gibi görünüp ordulara hükmediyor falan, ama sonunda Aragornumsu karakter self imposed exile a giderken Frodo'msu karakter siyasi güce hükmetmeye başlıyor. Tam GRRM'lik bi twist var o yüzden teori çok hoşuma gitti ama yine de Bran'ın bunu neden isteyeceği kısmı kafama tam yatmıyor. Ha bide 7 krallığın Holy roman empire gibi elected monarch sistemine dönmesi de baya mantıklı bi son yine.

Alıntı

Arya: Dizide her ne kadar Night King'i öldürmüş olsa da aslında kendi hikayesi Walder Frey' öldürünce bitti, dizinin geri kalanında hikayede kullanılan bir araca dönüştü. Kitabın sonuna kadar daha odaklanılan bir hikayesi olacağını tahmin ediyorum. Belki Walder Frey'i öldürmesi daha uzun sürer ve Lady Stoneheart ile de karşılaşır. Dizinin sonunda batıya gitmesi ise tamamen rastgele düşünülmüş bir şey gibi duruyordu.

Aryanın faceless men trainingini doom of valyria ile bağlıyorum ben, ice olsun fire olsun extremitylere ve büyüye karşılar, dolayısıyla mutlaka bu iki güçten birine karşı (belki ikisine birden) etkili bişey yapacaktır Arya. Zaten bi night king de yok dizide, ihtimal hiç de olmayacak ama dizideki gibi intikam REEEE diye gezerken kendi yolunu bulması mümkün. Ha west of westeros geyiği de Elissa Farman olmasa bana da saçma gelirdi ama Brandon the Shipwrighttan sonra ikinci bi foreshadowing çıkmış olması o senaryoyu olası kılıyor artık.

Alıntı

Sansa: Winterfell'in başına geçer, fakat bağımsızlık ilan edeceğini sanmıyorum, en azından dizideki şekliyle böyle bir şey olamaz. Ramsay ile evlenmediği için Littlefinger ile olan ilişkisi daha ön planda olacaktır.

Harry the Heir remzi kadar psikopat olmayacaktır öyle bi izlenim vermedi, zaten sansa ile Jeyne Poole birleşmişti dizide sırf remziye screen time vermek için. Ama bi ihtimal littlefingerla bi taciz / tecavüz vakası yaşayabilir, sonunda littlefingerı onun öldüreceği kesin tabi slaying a titan kehanetinden.

Alıntı

Tyrion: Daha aktif bir rolü olacaktır ama en sonda hand olması makul bir son

Jaime: Dizidekinden çok farklı bir sonu olabilir. Cersei ile birlikte ölse bile onu oraya getiren motivasyonun farklı olmasını bekliyorum.

Cersei: Jon ve Daenerys'e karşı en önemli güç odağı olmayacaktır. Zaten kitaplardaki Cersei son derece beceriksiz bir lider, hatta Varys Kevan'ı sırf Cersei beceriksizce yönetmeye devam etsin diye öldürdü. Dizideki Cersei'in kısmen kitaplardaki Aegon ile birleştirildiğini tahmin ediyorum, en sonda Daenerys'in ordusu Aegon'un emri altındaki Golden Company ile kapışabilir.

Tyrion ve Jaime biraz daha kolaylar burda, ben Cerseiyi gerçekten çözemedim. Aegonun aktif olabilmesi için Cerseinin ortadan kalkması lazım ama ungregor ve qyburn gibi allyları ve bir erkek değil bir kadın tarafından yerinden edilmesi kehaneti varken aegon&co tarafından öldürülmesine çok ihtimal vermiyorum. Belki yer altına kaçıp / saklanıp sonda intikam alabilir Arienne + Aegon'un Sept of Baelor'da düğünleri sırasında patlatıp falan, hani dizinin zaten sanırım EN İYİ bölümüydü orası kurgu olsun müzik olsun, kitaplarda herhangi bi halde yer almaması gerçekten yazık olur. Zaten Harry Strickland in bi Miles Toyne olmadığını biliyoruz, son tahlilde aegon ölünce cerseiden taraf tutması ihtimal dahilinde.

Alıntı

Bronn: Ne Highgarden'ı yönetir ne de Master of Coin olur. Burada yazdığım diğer hiçbir şey tutmasa bile bundan eminim. Zaten kitaplarda daha kalabalık olan Tyrell ailesinin de tamamen ortadan kalkacağını sanmıyorum. Kitaplarda bir daha hiç görünmeyebilir.

Bronn baya lord of stokeworth olmuş durumda, hatta crownlandsdeki diğer lordlarla birlikte (ki biri de büyük ihtimal Rosby'nin wardı olan Olywar Frey) Aegon un tarafına geçebilir. Highgarden + master of coin Jerome Flyn'in karizması yüzünden gelse de hayatta kalırsa önemli bi pozisyonu olacaktır bence. Diğer taraftan süper babanne olsun sakat abi olsun kılıç ustası ortanca kardeş olsun Tyreller geldikleri gibi (aka westerosa inen bir aegonla birlikte) gidecekler, benim tahminim budur. Tabi hightowerların florentlerin redwyneların falan olduğu bi reachte paramount houseluk heralde bi upstarta kalmaz.

Alıntı

Hound: O da bir daha ortaya çıkmayabilir. Keşiş olarak hayatına devam etmesi gayet uygun bir son.

Namümkün. O cleganebowl olacak, kehanet gerçekleşecek. Hele ki yaşadığı falan belli belirsiz anlatılmışken daha aktif rolünün olmaması hiiiiç GRRM tarzı değil.

Alıntı

Sam: Grand Maester olmaz, daha maester bile değil. Ama mutlu bir sonu olur, belki Tarlylerin başına geçer.

Eh yani. Zaten A Song of Ice and Fire kitabını çıkarınca aha dedim bu yazmış kesin, başkası yazmış meğer. Direk yazar self insertü lel. Ha beelki grandmaester olabilir çünkü maester falan da olacaktır, daha Jaqen/Pate + Sphinx Martell infiltration hikayelerini dinleyeceğiz onun bakış açısından. Marwinle keza konuşan eden o, baya merkezi bi rolü olacak diye tahmin ediyorum diziye göre.

Alıntı

Littlefinger: Sansa bir şekilde haklar.

Varys: Dizidekinden farklı şeyler olur gibi geliyor. Zaten Dany'nin yanına henüz gitmedi ve gidecek gibi de durmuyor.

2

Littlefinger bariz zaten de, Aegon ölünce Varys gerçekten Dany'e döner mi emin değilim. Gerçi yeğenini Cersei öldürdüyse niye dönmesin, hiç bi zaman blackfyre good targaryen bad milliyetçiliğine sahip değil son nesiller (belki golden companyciler hariç). Sokaklarda falan büyümüş olması daha pratik bi insan haline getirecektir onu, sonda danye ihanet etmesi de mümkün. Eğer ölürse de ilk defa kendinden başka birini (aka danyden kurtarmak istediği insanları) düşündüğü için ölür, kendisi için mantıklı bi son olur.

Alıntı

Brienne: Jaime ile ilişkisi farklı şekilde gelişecektir. Ama en sonda Kinsguard'ın başına geçebilir.

ICE'dan yapılan ikiz kılıçlarla winterfelli savunma konsepti başarılıydı baya, kitapta yer alması muhtemel. Onun haricinde Tarth'ın tek varisi olarak kingsguarda katılması bi taraftan yazık ama diğer taraftan karaktere uygun. Duncan the Tall reyizin ailesi de böylelikle son buluyor =/

Alıntı

Night's King: Aslında kitaplarda white walkerların başında onun olduğı bile henüz söylenmedi. Dizinin yaklaşımına bakıldığında kitaplarda bahsedilen karakterler arasından rastgele bile seçilmiş olabilir. Ama başında o olsun veya olmasın bir white walker tehdidi var. Bu tehdidin diziye göre fnalle daha bağlantılı şekilde halledileceğini düşünüyorum. Bran'ın kral seçilmesi de bu sayede daha mantıklı bir çerçeveye oturtulabilir.

CotF'ın tahmin ettiğimiz gibi Walkerların orijininde payının olması bence yeterli bi revealdı dizi açısından, Ice Dragon'un literal olacağını hiç sanmıyordum (jon diye tahmin ediyorduk onu) ama mutlaka diziden daha detaylı anlatılacaktır evet.

Sosyal ağlarda paylaş

6. kitap büyük ihtimalle bir sene içinde çıkacak.

http://georgerrmartin.com/notablog/2019/05/21/thanks-new-zealand/

Spoiler

"And as it happens, I already have plans to return.   In the summer of 2020, Wellington is hosting the World Science Fiction Convention, the oldest and most important con in the SF/ fantasy calendar, and they’ve asked me to serve as Toastmaster for the Hugo Awards.   Writers, fans, and artists from all over the world will be headed down to check out all of your wonders.   I hope lots of you Kiwis will join us.

www.conzealand.nz

Of course, I was especially moved by your offer to bring me to New Zealand “on us.”  How wonderfully generous.   As it happens, I do have enough money to make it to New Zealand on my own… but there are many American writers, fans, and artists who do not.   If you’d care to fly, say, twenty or thirty or fifty of them to Wellington in place of me, I have no doubt they would instantly accept, and fall in love with Middle Earth.. er, New Zealand… just as I have.   And you have such big planes, I’m sure you could squeeze them in.

As for finishing my book… I fear that New Zealand would distract me entirely too much.   Best leave me here in Westeros for the nonce.   But I tell you this — if I don’t have THE WINDS OF WINTER in hand when I arrive in New Zealand for worldcon, you have here my formal written permission to imprison me in a small cabin on White Island, overlooking that lake of sulfuric acid, until I’m done.   Just so long as the acrid fumes do not screw up my old DOS word processor, I’ll be fine."

Sosyal ağlarda paylaş

Oh iyi bari , son kitabı da kendisi tamamlayamasa bile 6dan sonra önemli bi kısmını bitirir birileri çıkarır en kötü

Hazır major plotların sonlarına dair ipuçlarımız da var, biraz kehanet analizi yapalım.

Alıntı

…three heads has the dragon… mother of dragons… child of storm…

Kendisi + Fake Aegon + Gerçek Aegon olmasına bi engel göremedim dizide. Zaten çok da önemli bir cümle değil (mi acaba?)

Burdan sonraki klasik üçleme baya kafa karıştırıcı. Mesela geçmiş olaylar (örneğin ejderhaların doğması) bu kehanetin içinde mi, yoksa yalnızca geleceğe mi yönelik? İlk iki sette "must" kullanıyor, demek ki bazı olaylar geçmişi de anlatıyor olabilir , ama üçüncü set will dediği için tamamen geleceğe yönelik olması lazım. Danynin tahminlerini direk yanlış diye elersek (mirri maz dur u treason for blood olarak algılıyor mesela, ne biliyim jorah gold diyor bunlar hep isabetsiz), ejderhaların yumurtadan çıkışı için yakılan ateşi de "fire for life" olarak elememiz gerekir mi? Neyse bi kısmı hakkında sağlam tahminler var, öbürleri hala kafa karıştırıcı, belki kitaplar bittikten sonra bile anlayamamış olacağız.

Alıntı

three fires must you light… one for life and one for death and one to love…

Ben kasik düşünceden devam edip fire for life a ejderhaların yumurtadan çıktığı gece diyeceğim. One for death vaes dothrakta khalların yakılması olabilir, dizideki gibi fire immunitysi olmasa da drogon un bi rol oynayacağını ve onu kurtaracağını düşünüyorum. İkinci bi ihtimal pale mare salgınını bitirmek için Mereen'in tamamını ateşe vermesi de olabilir ki sanki death konseptine daha uygun oldu bu. Gelelim one to love a. Jon u kurtarmak için duvarın kuzeyine gittiğinde yaktığı bir ateş belki? 

Alıntı

three mounts must you ride… one to bed and one to dread and one to love…

Burda hep cinsellik göndermerli algılıyor insanlar. Sırayla drogo > hizdar zo loraq (korkuyor danyden vs. muhabbeti - dread) > ve jon. Da sonuçta dany drogoyu da seviyordu, niye o bedken jon love olsun falan açıkçası kafama yatmıyor bu çözümleme. Yani tamam ilki silverı sürüp sonra Khal Drogoyla yatağa girmesi kabul, ikincisi drogon a binip.. Mereen i yakması? Hmm belki de bu ikincisi aslında Vaes Dothrakta khalasarları egemenliği altına almasını anlatıyor olabilir, ejderhalarıyla korku salıp güç elde etmesi için yaptığı herhangi bir zaman olabilir aslında. Üçüncüsü de yine Jon için duvarın kuzeyine geçip ejderhasını kaybedeceği zaman olabilir.

Alıntı

three treasons will you know… once for blood and once for gold and once for love…

İşte bunların üçü de geleceğe yönelik, diğer ikisinden farklı olarak must yerine will var. Treason for blood için bence de en mantıklı çözümleme Illyrio Mopatis ve Varys. Tabii ki kendi oğlunu ve yeğenini (fake aegon) dany'nin üstünde tutup ona destek verecekler. Once for gold için genelde Hizdar'ın adı geçiyor ama ne onun ne de green grace in motivasyonu para vs. değil, milliyetçi bi arkaplanla bir yabancının istilasına karşı savaşıyorlar danye ihanet ederken. Ben o yüzden daha ileri bi tarihe bakıp, fake aegon un ölümünden sonra golden companynin danynin saflarına geçmek yerine Cersei'ye para için katılması diye düşünüyorum. Burdaki mantığım da şöyle, dizide golden company niye cerseinin yanında yer alsın ki? Lannister askerleri de tıpkı unsulliedler ya da dothrakiler gibi mitoz bölünerek çoğalabilirdi, mantık hataları dizi için hiç bi zaman bi engel teşkil etmedi. Neden Harry Strickland i özellikle Cerseinin yanında ve danye karşı görüyoruz? Fake aegon sonrası bi kısım supporterı danye geçerken bi kısmı da cerseide kalacak diye tahmin ediyorum, o noktada betrayal for gold gelebilir.

Son olarak once for love, bu da jon un nissa nissa kehanetini gerçekleştirmesi işte. Realm e olan sevgisi, insanlara olan sevgisi, Dany'nin iyi ve temiz biri olduğu haline olan sevgisi belki? Lightbringerı zaten hiç bi zaman Melissandre gibi gerçek bi kılıç olarak algılamamıştık, burda lightbringerın aydınlattığı dany'nin tiranlığıyla getireceği ölüm ve yıkımdan oluşan karanlık vs. olabilir. Hatta diziden sonra ben White Walkerları yok etmek için bi kurban gibi bile görmüyorum, aynı dizideki gibi kontrolden çıkan danye karşı son çare olacak bu ihanet.

Sosyal ağlarda paylaş

Golden Company'nin Aegon'dan başkasına gitse bile Cersei'in yanına gideceğini sanmıyorum. Belki de Aegon en sona kadar yaşar, belki Kimg's Landing'i ele geçirir ve ondan sonra Daenerys tarafından öldürürlür. Hatta belki Cersei altıncı kitapta ölür. Bir de Jon'un gerçek ismi herhalde Aegon değildir. Başka anneleri bile olsa iki kardeşe aynı ismi vermek tuhaf.

Mount to dread'i spesifik bir olay gibi değil de direk Drogon olarak yorumluyorum. Jon'u mount olarak nitelemek, en azından şimdilik, garip geliyor. Tabii sadece cinsellikle alakalı olabilir ama Drogo ve Drogon'un mount'un gerçek anlamıyla daha yakın bir ilişkileri var.

İlk söylenenlerin hep geçmişte yaşananlar olduğunu tahmin ediyorum. Will kelimesi o konuşma kalıbında geçmişe yönelik kullanılabilir. O nedenle blood Mirri Maz Dur'u işaret ediyor bence.

Treason for gold Daario olabilir mi?

Bir de Daenerys'in House of the Undying'de gördükleri var:

https://awoiaf.westeros.org/index.php/House_of_the_Undying

Bunların büyük kısmı ne oldukları tahmin edilebilir şeyler. Bana en ilginç geleni "A great stone beast takes wing from a smoking tower, breathing shadows." Melissandre'nin söylediği "I have seen it in the flames, read of it in ancient prophecy. When the red star bleeds and the darkness gathers, Azor Ahai shall be born again amidst smoke and salt to wake dragons out of stone." ile bağlantılı görünüyor.

"A corpse standing at the prow of a ship with bright eyes and grey smiling lips." Victarion'u işaret ediyor olabilir ama başka bir şey de olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Great stone beast Connington'ın westerosa getirip Oldtown'dan (smoking tower) yayılan bi greyscale salgını olabilir ya, en az ipucu olan kehanetlerden biri zaten.  Red star bleeds için yine dizinin bariz bi Dawn göndermesi vardı, bilmiyorum ne kadar kitaptan aldılar. Salt&smoke ve dragons out of stone aka petrified dragon eggs danye yönlendiriyor gibi görünse de jonla ilgili şu anda düşünemediğim bi bağlantı vardır diye tahmin ediyorum keza bu kadar bariz olmamalı.

Bu arada "grey" smiling lips i wiki bile direk greyscale olarak taglemiş, conningtına asıl gönderme bu da olabilir. Ama euron/victarion ikilisinden biri de olabilir tabi.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...