Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

roket adam'ın iphone soruları

roket adam

Öne çıkan mesajlar

moderatör arkadaş, konuyu -ben cevaplarımı aldıktan sonra- diğer iphone topiği ile birleştirirsen sevinirim.

EDİT: Şu anda güncel tek soru şu. Gerisini hallettik.

Özet: Gmail'im var, POP3'üm var. Bilgisayardan GMail'e girince aldığım gönderdiğim tüm maillere ulaşmam lazım. Telefondan ise yalnızca POP3'tekileri alıp onları gönderebilmem gerekiyor. Bu iki işlem senkronize olmak zorunda. Nasıl olacak.

1) Whatsapp yükledim, o kadar noob'um ki mal gibi kaldım ortada. BBM tarzı bir kodu yok mu bunun, nasıl ekleniyor insanlar? -- Tamam çözdüm bunu sdfklsdkf

2) Normalde, bilgisayarımda mail client'i olarak Gmail kullanıyorum. Bu Gmail'e 5+1 farklı POP3 hesabı bağlı. iPhone'un mail app'ine Gmail'i bağladım, bu sefer alet bütün mailleri çekmeye başladı ki, böyle bir şey istemiyorum. Ayrıca bu şekilde bağlayınca maillere cevap atarken yalnızca "@gmail" uzantılı adresimi kullanabiliyorum. (Ben atıyorum [email protected] uzantılı adresime mail geldiyse o adresten cevap vermek istiyorum halbuki)

İstediğim konu, bu POP3 hesaplarından "yalnızca biri"ne gelen mailleri göreyim, yalnızca o hesaptan mail atayım, fakat aynı zamanda yaptığım "tüm" işlemler gmail hesabımla da senkronize olsun. Sanıyorum bu da mümkün değil zira POP3'ü direkt iPhone'a bağlarsam, bu sefer iPhone'a düşen mesajlar Gmail'e düşmeyecek, ya da iPhone'dan okuduğum mesajlar Gmail de okundu olarak çıkmayacak, kısacası senkron çalışmayacak yani.

Bu senaryoda ne yapılması gerekir?

3) Twitter app'i mention'lara kadar push notification gönderirken, Facebook app'i yalnızca gelen kutusuna gelen mesajları gönderiyor, notification'ları, ne bileyim yorumları falan push olarak çekemiyor telefon. Ayarlar kısmında ayarını gördüm, aktif hale getirdim ama hala yorum eklendiğinde push alamıyorum, neden?

4) Push notification almak için atıyorum Twitter'dan, o app'in arkada çalışıyor olması şart mı?

5) Programları direkt kapatmanın bi yolu yok mu? İlla arkaya mı atacak yani, bu multitasking zorlaması nedir? Hava durumuna baktım, kapatıcam arkadaşım, niye arkaya atıyosun

6) Arkada çalışan app'lerin bir zararı, ramden yemesi, şarjı uçurması vesaire oluyo mu?

7) Skype app'i gelen mesaj ve çağrıları, "arkada çalışıyor olsa dahi" gösteriyor mu?

8) Skype app'i çalışmıyorken gelen mesajları notification olarak almanın bi yolu var mı?

9) Buraya kadar okuduysanız teşekkür ediyorum, cevapları bekliyorum. Saygılar :)

Özet: soruların büyük kısmı push notification'ları ile ilgili, sanıyorum ben yanlış yapıyorum bir şeyleri ki beceremedim.

Bonus: Türkçe karakter içeren klavye düzeni nasıl yapılıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

2) gmail i exchange mail olarak ayarliyorsun,
server: m.google.com
domain : yok
ssl on

maillerim her sekilde senkron. exchange olmadan ayarlarsan push yok, sadece fetch calisiyor.

3) settings altinda fb nin event basina neyi push edecegi ayarlanabiliyor, problem olmamali.

4) bazi programlar bunu yapiyor , mesela ntvmsnbc yi kapatmama ragmen arada haber geliyor. veya mail client i tamamen kapatmama ragmen geliyor. programin multitasking derecesine gore degisiyor (evet boyle bisey var, hepsi tam ios 4 kafasinda calismayabiliyor)

5) home double tap; wait on icon, close.

6) destekleyen programlar pil yiyor, ama mesela el feneri app i varsa arkaya attigin anda sadece bi simgeden ibaret.

7) acik olup online status un yoksa bisey alamiyorsun. arka planda calismaya devam ettigi surece problem yok.

8) nimbuzz, beejive falan gibi bi multi client messenger lzm.
Sosyal ağlarda paylaş

Kharon,
mail konusunda tam olarak dediğim konuyu karşılamıyor o. En büyük sorunum, aletin hesaptaki "tüm" mailleri çekmesi ki ben x pop3 adresinden gelen mailleri telefonumda görmek istemiyorum, aciliyeti yok. Ya da ne bileyim sadece "önemli" klasörüne düşenleri eşlesin bana.

İkinci sorunum da gelen maile, bana geldiği mail adresinden cevap yazamamam. İlla ki gmail adresimden yazmak zorundayım, halbuki pop3'ten gelmiş, o hesaptan cevaplamam lazım.

5inci soruda da, onu yapmayı biliyorum da, her program için onu yapmak sıkıyo bi yerden sonra, onçün sorduydum.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

2) Normalde, bilgisayarımda mail client'i olarak Gmail kullanıyorum. Bu Gmail'e 5+1 farklı POP3 hesabı bağlı. iPhone'un mail app'ine Gmail'i bağladım, bu sefer alet bütün mailleri çekmeye başladı ki, böyle bir şey istemiyorum. Ayrıca bu şekilde bağlayınca maillere cevap atarken yalnızca "@gmail" uzantılı adresimi kullanabiliyorum. (Ben atıyorum [email protected] uzantılı adresime mail geldiyse o adresten cevap vermek istiyorum halbuki)

her hesabini iphone'a ekleyeceksin. gmail'de de ekledigin hesaplari "skip inbox" diyeceksin, baska bir label'a yonlendireceksin, boylece telefonuna gelmeyecek.

"roket adam" said:

4) Push notification almak için atıyorum Twitter'dan, o app'in arkada çalışıyor olması şart mı?

hayir. push notification uygulamanin serverindan cikiyor, apple araciligiyla senin telekom firmana, oradan da telefonuna ulasiyor. uygulama acikmis kapaliymis bir onemi yok. eger notificationlar gelmiyorsa uygulamadan degil de serverlardan ya da senin cekim gucunden kaynaklanmistir.

"roket adam" said:

5) Programları direkt kapatmanın bi yolu yok mu? İlla arkaya mı atacak yani,

evet

"roket adam" said:

6) Arkada çalışan app'lerin bir zararı, ramden yemesi, şarjı uçurması vesaire oluyo mu?

hayir*. tam aksine senin kapamaya calisman ve bu sirada bellegin temizlenmesine ayrilan islemci gucu sarjini azaltir.

edik: *: hayir derken, voip ve location takip eden uygulamalar disinda cok buyuk bir kaynak tuketimi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi Mum'un dediği çözümde şöyle bir konu geldi aklıma, girdim ayarlara, sadece şu klasörleri al diyerek seçilebiliyor. Oradan o POP3 hesabımın etiketinin olduğu klasörü seçebiliyorum. Böylece sırf o POP3 leri aldırabiliyorum, fakat inbox default olarak seçili ve değiştirilemiyor. Meh.

Mum biraz daha açar mısın onu, Gmail'de skip inbox dersem bu sefer Gmail'ime gelmez mailler?
Sosyal ağlarda paylaş

Özet: Gmail'im var, POP3'üm var. Bilgisayardan GMail'e girince aldığım gönderdiğim tüm maillere ulaşmam lazım. Telefondan ise yalnızca POP3'tekileri alıp onları gönderebilmem gerekiyor. Bu iki işlem senkronize olmak zorunda.

Mum, ben o şekilde yaparsam, telefonumun POP tan çektiği mailler bu sefer Gmail'e düşmeyecek. Kopyasını sunucuda bırak desek, tamam onu hallettik, benim telefondan okuduğum mailler Gmail'de yeni geldi olarak görünecek vesaire? Senkron olmayacak yani? Yanlış mıyım? Şunu daha açık anlatabilir misin?
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

"roket adam" said:

hayir. push notification uygulamanin serverindan cikiyor, apple araciligiyla senin telekom firmana, oradan da telefonuna ulasiyor. uygulama acikmis kapaliymis bir onemi yok. eger notificationlar gelmiyorsa uygulamadan degil de serverlardan ya da senin cekim gucunden kaynaklanmistir.

PNS (apple push notification server) bi timeout mekanizmasi calistiriyor olmali bazi uygulamalar icin, cunku bazi app lerden push alamiyorum ben. mesela twitter a telefondan 10 gundur bakma ihtiyaci hissetmemisim, ama hic bi turlu push gelmiyor su anda eskiden gelmesine ragmen.
yazdigim istisna buydu. yok boyle bi mekanizma yok sadece twitter gibi yogun servislerin push lari kaybolmus da olabilir onu bilmiyorum.

pil mevzusu da, ios arkaya dusen her uygulama icin dram refresh attigi icin dandik programlar bile pil yiyor. bazilari dedigin gibi digerlerinden az yiyor, ama yiyor.

birde oyun gibi sisman app ler dram refresh ihtiyaci cok dusuk olmasina ragmen yine de buyuk yer kapladigi icin diger programlarin islem tamamlama cyclarini etkiledigi icin yine pil omrune olumsuz katkisi var.

custom domain li mail olayini da di ye sormak lzm, sen diyorsun ki "[email protected] adli accountuma mail geliyor, fakat cevap verirken bu doamin in bagli oldugu [email protected] dan cevap veriyorum. halbuki ben sadece o domainden geri cevap gitsin istiyordum." degil mi? yanlis anlamiyorum bunu yani?
Sosyal ağlarda paylaş

sisman@pati yi
add account > other > add mail account > seklinde ekle?
exchange destekliyorsa daha iyi hatta.

sordugun tum senkron islemleri server uzerinde oluyor ztn, clientlarda cift tarafli. ben problemi anlamadim sdfad.

mail atarken de accountlardan birini default atarsin, degistirmek istediginde de from kismina atinca problemsiz olarak accountlar arasi degisebiliyor ztn.

neyse , mum soruyu anlamis galiba o halledicek gibi ben kacayim.
Sosyal ağlarda paylaş

Mum'un linklerinde anlatılan olaya göre Gmail'i IMAP olarak tanıtınca, ek gönderim adresleri tanımlanabiliyormuş. Fakat bu sefer de Push notificationlarını kaybediyoruz, telefon amele gibi saat başı server'a bağlanıcak ta, kimlik kontrolü yapıcak da, mail çekicek de, o pil de bana yetecek. Meh.
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

sisman@pati yi
add account > other > add mail account > seklinde ekle?
exchange destekliyorsa daha iyi hatta.

sordugun tum senkron islemleri server uzerinde oluyor ztn, clientlarda cift tarafli. ben problemi anlamadim sdfad.

POP3'leri Gmail'de çekiyor, ben bilgisayardan ordan kontrol ediyorum. POP3 olarak eklersem iPhone'a, okuduğum mailler Gmail'de okunmuş çıkmayacak vesaire.

Ulan ne karışık işmiş ahahahah
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Mum'un linklerinde anlatılan olaya göre Gmail'i IMAP olarak tanıtınca, ek gönderim adresleri tanımlanabiliyormuş. Fakat bu sefer de Push notificationlarını kaybediyoruz, telefon amele gibi saat başı server'a bağlanıcak ta, kimlik kontrolü yapıcak da, mail çekicek de, o pil de bana yetecek. Meh.

push cok daha fazla pil harciyor diye biliyorum ben? 15 ya da 30min sync ayarlarsan pil omrun uzar?
Sosyal ağlarda paylaş

push mantiken notification server ile devamli bi tcp connection halinde, sadece keep alive yolluyor ama devamli yolluyor.

fetch ise periyodik olarak nispeten daha buyuk bi paket yolluyor ama onun disinda server baglantisi kapali.

dolayisiyla fetch 5dk nin altina inmedikce push daha fazla batarya harciyor olmali.
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni fikrim şu: Gmail'i Exchange olarak atamak, böylece push'u da kullanmak. Diğer yandan mail göndermek istediğim POP3 hesabımı alete tanımlamak, fakat şöyle ki;

gelen posta sunucusunu gidip yahoo'dan boş bir mail alıp, ona tanımlayacağım. giden posta'yı da asıl göndermek istediğim mail sunucusunun smtp'sine ayarlayacağım. ayrıca bu mailleri de hiç çekme diye ayarlayacağım ki o yahoo daki boş maili kontrol etmekle hiç uğraşmasın.

Bakalım olacak mı.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Yeni fikrim şu: Gmail'i Exchange olarak atamak, böylece push'u da kullanmak. Diğer yandan mail göndermek istediğim POP3 hesabımı alete tanımlamak, fakat şöyle ki;

gelen posta sunucusunu gidip yahoo'dan boş bir mail alıp, ona tanımlayacağım. giden posta'yı da asıl göndermek istediğim mail sunucusunun smtp'sine ayarlayacağım. ayrıca bu mailleri de hiç çekme diye ayarlayacağım ki o yahoo daki boş maili kontrol etmekle hiç uğraşmasın.

Bakalım olacak mı.

gmail'i iki kere eklesen olmuyor mu? birinde manual fetch yaparsin?
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Bakalım olacak mı.

Oldu. Gmail'i iki defa eklemedim zira ilk seferde çat diye tüm mailleri çekiyor, tamamen karışıyor olay.

Threaded messaging olayı yalan olmasın diye iPhone'un mail app'inden attığım her maile cc'ye bir de gmail adresimi ekliyorum.

Şu anki durumda, mail geliyo bana, ben okuduğumda Gmail'de de okunmuş görünüyor, Gmail.com uzantılı mailden cevap yazabiliyorum, tam senkron çalışıyor. Eğer diğer tanımladığım POP3 ten cevap yazarsam maile, Gmail'deki threaded messaging yalan oluyor zira Gmail'in gönderilenler kutusunda çıkmıyor doğal olarak. Bu da nasıl yapılır bilmiyorum artık, oturup bir mail hesabı daha açtırıp gönderilen tüm e postaları şuraya ccle deyip gmail'e onu POP3 external olarak tanıtıp sonra bu maile gelen tüm mailleri gönderilenler kutusuna yönlendir gibi bi etiketleme ile kasamam yani zaten canım çıktı. Meh.
Tüm bunların sebebi Push destekleyen ve mail atarken From: hanesini gösteren bir Gmail app'inin olmaması, Google seni kınıyorum ve sana laflar hazırladım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...