Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star haberin namaz sıkıntısı

Turkceplease

Öne çıkan mesajlar

Raincloud said:

Çoğu tc yatılı lisenin yatakhanesinde dergah olmasa bile mescid var. Hazırlıkta gelen 150 ögrenciden 10 kişi namaz kılıyorsa 1 sene sonra bu sayı 50yi buluyor. Bu da ilginç ki abiler nedense bedava abilik yapmıyor. Keşke dinini seven insanlar ordu basmak yerine ibadetine odaklansa da din amacından sapmasa.

KAL yatakhanesinde abiler çok açık şekilde dincileri barındırmayacaklarını belirtmişti bize. Ne güzel günlerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşlar burası bir TC okulu, din öğretmek, namaz kıldırmak, dua ezberletmek laik bir ülkede olucak iş değil, laik demek, belli bi yaşın altında dinini yaşayamazsın demek. onun yerine öğrencilerimiz marş ezberlemeli, her sabah and içmeli, türklüğün ne yaman bişey olduğu bilinciyle eğitilmeli, lütfen.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

arkadaşlar burası bir TC okulu, din öğretmek, namaz kıldırmak, dua ezberletmek laik bir ülkede olucak iş değil, laik demek, belli bi yaşın altında dinini yaşayamazsın demek. onun yerine öğrencilerimiz marş ezberlemeli, her sabah and içmeli, türklüğün ne yaman bişey olduğu bilinciyle eğitilmeli, lütfen.

işte bu! sabahları at üstünde silah eğitimi almalı!bozkurda intikale çıkartılmalı!hepimiz askeriz!
Sosyal ağlarda paylaş

çok saçma olmuş o yazı bu konuda. bi sordunuz mu önce ona karşı tutumunuz nedir diye? ben o tarz şeylere de karşıyım burda kaç kere de söyledim. kendi kafanızda bir senaryo yazınca dediklerimi haksız mı çıkarmış oluyorsunuz? önce söylediklerime bir cevap yazın.

resmen kötü bir olayı kullanıp başka kötü bir olayı haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz çok acizce. söylediğiniz şeyler sadece "insanların kaç yaşında namaz kılacağına paticik karar verecek bundan sonra" sığlığında çaresiz cevaplar üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

kımız içip at üstünde ok atmayı öğrenmeli
Sosyal ağlarda paylaş

soris bak ben kendimi yırtsam senin fikrin değişmez,sen yırtsan benimkisi.senin her cümlen bana salakça geliyor.benimkiside sana. bunu böyle kabul edip, ' nezaket çervesinde' görüş beyan etmek taraftarıyım ben.burda sana birşey empoze etmeye çalışmıyorum.bu yüzden kendi kendine oyun oynama
Sosyal ağlarda paylaş

ardeth ikisi de yanlış eyvallah, ama bu haberde zorla yaptırılan, öğrencilere dayatılan bişey mi görüyoruz, yoksa inançları gereği mi namaz kılıyolar? ve bunu bu kadar büyük bir tehlike olarak lanse edenler, benim bahsettiğim zorlamayı da aynı oranda tehlikeli bulmaktalar mı? benim derdim o. yoksa dinsiz bir dünya daha güzel olurdu o kesin =)
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Ne farkeder ki hacıcım paticikden random bir adam seçsen onun bile vurduğunun yarısı boşa gider böyle doğruları bilmeyen sizin gibi arkadaşlara. Aktivite alanınız burası değil yani yanlış yere gelmişiniz ona gülüyorum bende zaten ahah

bak işte normal bir tonla sana cümle kurulunca bile verdiğin tepki bu.Kapasiten bu senin.Bak ben medeni cesaretimle benim görüşüme birebir zıt adamların ortamında konuşmaya çalışıyorum.Sen 98127341 tane adamla aynı dili kullanmayı beceri sanıyorsun.Ne yazıkki gülünecek tek şey var oda halin.
Sosyal ağlarda paylaş

Turkceplease said:

Soris said:

Ne farkeder ki hacıcım paticikden random bir adam seçsen onun bile vurduğunun yarısı boşa gider böyle doğruları bilmeyen sizin gibi arkadaşlara. Aktivite alanınız burası değil yani yanlış yere gelmişiniz ona gülüyorum bende zaten ahah

bak işte normal bir tonla sana cümle kurulunca bile verdiğin tepki bu.Kapasiten bu senin.Bak ben medeni cesaretimle benim görüşüme birebir zıt adamların ortamında konuşmaya çalışıyorum.Sen 98127341 tane adamla aynı dili kullanmayı beceri sanıyorsun.Ne yazıkki gülünecek tek şey var oda halin.

Havanda su dövmeye devam et sen o ahmaklık senin olsun GÜLUM
Sosyal ağlarda paylaş

abi hala inançları gereği diyorsun o yaştaki çocuğun inancının gereğinin namaz kılmak olması demek o çocuğa ilkokuldan beri bunun empoze ediliyor olması demek. sen inanıyor musun ilkokuldaki çocuğun "ben anlayabildiğim kadar dünya dinlerini anladım sonra da müslüman olmaya karar verdim" gibi bir inanca sahip olduğunu. inancı gereği demen en baştan hatalı olan nokta zaten. 13 yaşındaki çocuk mu 5-13 yaş arasında din ve ilahiyat hakkında sağlıklı ve özgür iradeli bir karar verip namaz kılmaya gitmiş olan? komik olmayın
Sosyal ağlarda paylaş

abi iyi de inancın böyle matematiksel-genetik kodları mı var? bişeylere inanmanın "mantıklı" yaşı kaçtır? bence bi lise öğrencisi pekala inançlı olur yani. bi de inanç öyle "bütün dinleri okudum, en iyisi bu" diyerek seçilmez zaten, çünkü ütü seçmiyosun. sosyo-kültürel bi hadisedir inanç.
Sosyal ağlarda paylaş

barnacle said:

7 yaşından sonra kurana göre yeterliydi galiba. psikologlar filan uyduruyo

Orta okul din dersinden hatırladığım kadarıyla 12 yaştı sınır. Yanlış hatırlıyor olabilirim.

Böyle bir durumda hukukla dinin çatışması var, ki sakat bir durum, bir tarafta dini özgürlüğü kısıtlayan hukuk diğer taraftaysa din adına hukuku hiçe saymak söz konusu, ne seçilirse seçilsin bir sakatlık çıkıyor yani.

Habere dönüş yaparsak, okuldaki durum organize ve bir anlamda zoraki bir uygulama sanırım. Böyle bir uygulamaya karşı olmak, hatta bu dayatmayı haber yapıp tepki göstermek son derece yerinde bir davranış. Ama okul "cuma günleri namaz kılmak isteyen öğrencilere müsaade ediyoruz, izin veriyoruz" derse gayet güzel, doğru bir iş yapmış olur.

Tabii burada da alttan alta bir etkileşim var, örneğin namaz kılmaya alternatif derse devam etmekse hiç kılacağı olmasa bile çocuk namaza gitmeyi tercih edebilir (koşullandırma) ya da tam tersi namazın alternatifi diğer öğrencilere o süre için teneffüs olarak dönüyorsa namaza meraklı öğrenci de arka bahçede top oynamayı tercih edebilir (yine koşullandırma)

Okul sadece namaz kılmak isteyen öğrencilere (ve diğerlerine hiçbir zorunluluk, baskı ya da seçimlerine göre ayrım yapmadan) ailelerinden de izin almak kaydıyla ve başlarına bir öğretmen vererek olanak sunsa, güzel bir uygulama olabilir.

Ancak aynı şekilde din dersleri de zorunlu değil seçmeli olmalı, ve din dersleri islam odaklı değil tüm dinleri (daha doğrusu semavi dinler ve bunun dışında büyük nüfuslar tarafından inanılan budizm vb gibi belli dini/teolojik inanışlar, benzer şekilde çok tanrılı dinler, şamanizim gibi geçmişteki inanışlar) kapsayacak şekilde olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...