Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

dogmeat'in yorumlarindan anladim ki SNDL yakinda 0$ olur ?

`100mm market capi olup 40mm zarar yazan bir şirkete ben para yatırmam`

space kandirdi beni baktim 3.5 milyar dolarlik firma nerden cikti 100 mm ? fena gozukmuyor, arastirma yapacak vaktim yok ama biraz para atmaktan zarar gelmeyecek bi firmaya benziyor.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, sardalya dedi ki:

dogmeat'in yorumlarindan anladim ki SNDL yakinda 0$ olur ?

`100mm market capi olup 40mm zarar yazan bir şirkete ben para yatırmam`

space kandirdi beni baktim 3.5 milyar dolarlik firma nerden cikti 100 mm ? fena gozukmuyor, arastirma yapacak vaktim yok ama biraz para atmaktan zarar gelmeyecek bi firmaya benziyor.

S57’de goering yazmıştı, kendim araştırmadım. Goering yazdıktan sonra artmış olmasın?

Sosyal ağlarda paylaş

Yalan değildir de vardır cinliği. Türkiye'de bi hedge fund'la görüşmüştüm (machine learning engineer olarak), Euro'yla bonus veriyolardı ama bonusun %50sini kendi fonlarına yatırmak zorunluydu, istersen hepsini aktarabilirsin diye fırsat veriyodu ? Mayışları da asgari ücretten göstereceğini söylemesi tuzu biberi olmuştu bi de

Phoenixlin tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Söylemesi ayıp ABD borsasından küçük bir servet kazandım son 3 ayda. Aslında çok daha fantastik yerlere gidebilirdi karım Gamestopta ama amatörlüğüme geldi. Sağlık olsun. Yalnız bu yurtdışı piyasalarda kazançlar beyana tabidir diye bir şey okudum ve başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Direkt 40% vergi dilimine giriyorum. ABD'de, abd vatandaşı olsam daha az vergi ödeyecektim. Nereden tutsan elinde kalıyor. 

Bunun takibi ne şekilde yapılıyor. Beyan etmezsek öperler mi ?

Sosyal ağlarda paylaş

Varlık barışı yurtdışında olan bir hesaptan paranın gelmesini gerektiriyor.

Ben yurtdışı hisse alım satım işlemleri için bankamın yatırım birimini kullanmıştım. Parayı çektiğim zamanda benim yatırım hesabımın tanımlandığı banka hesabına yollayabiliyorlar. 

Sıçmış mı oluyorum bu durumda ? O kadar stres ve uykusuz geceden sonra bir 40% da devlet kesecekse kendimi doğrarım 

Sosyal ağlarda paylaş

varlık barışı bu durumda olmaz, direkt mali müşavire gideceksin s.a. nasıl yapacağız bunu diyeceksin. yurt dışından bir şekil alırsın paranı ama banka başkasına ya da senin bir yurt dışı hesabına göndermez bu parayı herhalde, sözleşmede yazıyordur yabancı borsa işlemleri farklı bir durum ayrı bir sözleşmesi var. ayrıca yurt dışında yerleşik arkadaşa yollayım falan durumunda da o kişiyi vergi kapsamına sokabiliyorsun bilgin olsun, sonuçta o parayı banka hesabına alan ters bir durumda kaynağını açıklamak zorunda olacak.

Sosyal ağlarda paylaş

Karı realize etmeden hisseleri yabancı bir hesaba aktararak gelir vergisi doğurmasının önüne geçilebilir mi acaba? Öte yandan al satla gelir doğduysa, onunla tekrar hisse alsan bile gelir vergisine tabi olmuş olman gerekir. Yani 50 bin lira koydun bu 1 milyon oldu, bozana kadar gelir doğmuş sayılmaz. Ama sen 50 bin lira koydun, arada al satlar yaptın, her kar satışın için beyan edilmesi gereken bir gelir doğmuş olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Gelir vergisi o kadar düşük değil ABD'de. İşin doğrusu Türkiye'de alım gücü düştüğü için gelir vergisi dilimleri çok düşük kaldı. Ama vergi ödeyen çok az olduğu ve otoriterleşen bir ülkede olduğumuz için pek itiraz çıkmıyor. En yüksek gelir diliminin 100 bin dolar bile olmaması bayağı komik. Bence 1 milyon dolar olması lazım, ama vergi ödeyen de pek yok, o da başka bir sorun. Zaten mükellef sayısı da nüfusun yarısı bile değil. 

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 yıldır tuttuğum da var ama GME değil tabi. 

Düşen vergiyi hesapladığımda long term'de TR de ödenecek vergi ABD'deki long term cap tax'in 40% fazlası oluyor. Saçmalık. 

Vergi kaçıran yurtdışından varlık barışıyla bedavaya getirsin, devlet de bizim risk alıp yaptığımız yatırımın neredeyse yarısına ortak olsun. Ne güzel valla

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...