Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

9 dakika önce, ginaly dedi ki:

ikinci dip dedikoduları başladı

Avrupaya gumbur gumbur ikinci dip geliyor bence. Q1 sonuclari aciklaniyor sirketlerin artik ve her aciklamanin ardindan o sirketin hissesi taban yapiyor. Hayir ne bekliyorlardi anlamadim, tabiki zarar yazacak herkes hem hisseler hem petrol her bok dibe inmis hahahahaha

Ben aciklama yapan sirket iki gun arka arkaya -5-6% yiyince direk girip aldim oralardan ama ikinci dip icinde para tutmak lazim ozellikle avrupa borsalari icin bence. Hos bir cok sirket FVnin altinda seyrediyor bunca impairment ile birlikte bile. Orta ve/veya uzun vadede bu isten bayaa karli cikmasi zor olmayacak diye dusunuyorum nacizane. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
1 saat önce, Xenus dedi ki:

abi hisse satışından ne kadar süre sonra vadesiz tl hesabına geçiyor para? yapı kredi'de işlem yapan varsa.

anında geçer. Brüt takasta ise hisse T1 T2 olarak belirtilir. T1 ise 1 gün sonra T2 ise 2 gün sonra. Bu hisseleri alırken de aynı şey geçerli. Bunun dışında hissede brüt takas uygulaması yoksa zaten sattığında para hesabına geçer.

ben yanlış mı anladım? :d 

Sosyal ağlarda paylaş

standardi t+2 olarak ifade edilir. // bu zamanda arada kalan paraya "takas bakiyesi" deniyor.

"brut takas"a alinan hisse, bir nevi koruma altindadir (olagandisi fiyat hareketleri vs)

yani standart islemin imkb'deki valörü t+2'dir.

brütle kafa karıştırma ? 

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

?

aldim ESEN, halka arz'da sikinti fiyati onlar belirliyor incelemek lazim X eder mi etmez mi, normal islemde borsa zaten fiyatini hakettigi yere getiriyor gozun kapali market pricetan alabiliyosun. bakalim 8.5 eder miymis bu gorecegiz ?

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
On 14.05.2020 at 09:50, fresia dedi ki:

yabancı borsalar için en düşük komisyonları garanti bankası mı veriyor

benim aklıma yattı aslında para dövizde duruyor

şirket analizleri yapan, borsa kurallarını anlatan nereleri var, nereden başlayalım

Yabancı piyasalar için en mantıklısı yabancı bir aracı kurum ile çalışmak. Türk vatandaşlarına uzaktan hesap açanlar var.

Belki min 5-10 kat masraf farkı olur Türkiye'deki bir banka aracılığıyla işlem yapmaya göre. Zaten onlar da bu firmalarda sana alt hesap açıyorlar genelde.

Ayrıca da aracı firmanın bağlı olduğu ülkeye göre miktarı değişmekle beraber ( oranın bizdeki SPK benzeri kurumundan onaylı bir yer ise tabi ) sermaye garanti altında oluyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 01.10.2020 at 10:40, sardalya dedi ki:

?

aldim ESEN, halka arz'da sikinti fiyati onlar belirliyor incelemek lazim X eder mi etmez mi, normal islemde borsa zaten fiyatini hakettigi yere getiriyor gozun kapali market pricetan alabiliyosun. bakalim 8.5 eder miymis bu gorecegiz ?

konu uplaninca baktim ESEN 18.18 ?

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Son 2 aydır baya iyi gidiyorum ya.  % olarak paylaşayım, PLTR (Palantir Technologies) hayatımda yaptığım en iyi yatırım oldu, keşke call option da alsaydım. 300-400$ olacak diyenler var, olmaması için de bir sebep yok gibi gözüküyor gelişmelere bakarsak.

Portfolyo şuan bu şekilde, global gelişmelere göre ufak değişiklikler yapabilirim ama bu aşağıdaki ETF ve hisselere yatırım yapmaya devam etmeyi düşünüyorum, sizinle de paylaşmak istedim.

AaNtlZ.png

Edit: Bunlara ek olarak, NIO'dan 35% + ile çıktım geçen hafta, burada gözükmüyor.

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 20.10.2020 at 17:45, kith87 dedi ki:

Yabancı piyasalar için en mantıklısı yabancı bir aracı kurum ile çalışmak. Türk vatandaşlarına uzaktan hesap açanlar var.

Belki min 5-10 kat masraf farkı olur Türkiye'deki bir banka aracılığıyla işlem yapmaya göre. Zaten onlar da bu firmalarda sana alt hesap açıyorlar genelde.

Ayrıca da aracı firmanın bağlı olduğu ülkeye göre miktarı değişmekle beraber ( oranın bizdeki SPK benzeri kurumundan onaylı bir yer ise tabi ) sermaye garanti altında oluyor. 

Bunu +1 ' leyeyim. Bunlara ek olarak;

Ben Interactivebrokers (IBKR) kullanıyorum. Tavsiye ederim. Komisyon oranları düşük, paranız SIPC tarafından güvence altında. (Yanlış hatırlamıyorsam 250.000 $'a kadar, daha fazlasını tutmazsınız zaten herhalde...)

Ha yarın bir gün Türk vatandaşlarının tüm assetlerini donduruyoruz ABD'deki derlerse karışmam, tek risk o :)

Bir de vergisel yönünü araştırmanızı öneririm benim araştırmam şu şekilde;

ABD tarafı vergisini al-sat yaparken kesiyor zaten. O konuda sıkıntı yok. Sıkıntı her zaman olduğu gibi bizim tarafta. Şuanda ABD'den buraya para getirdiğinde, yüksek meblağlar değilse "Hayırdır?" diyen yok. Fakat, bazı uluslararası anlaşmalar olma olasılığı, ve karşılıklı tüm hesapların ülkeler arası paylaşılma olasılığı var. Türkiye henüz böyle bir anlaşmaya dahil değil ABD ile, ama olursa bizim vergi dairesi bir telefon açıp ABD'de yaptığınız gainlerin vergisini bir zahmet rica edelim diyebilir, worst case scenario. 

Sosyal ağlarda paylaş

Yabancı piyasada sürekli al-sat yapmakla, aracı kurumlarla çalışmakla uğraşmamak için fon'lar alternatif düşünülebilir mi?

Hangi firmaya yatırım yapılacağını seçemiyorsunuz tabi ama fon yönetimi de benzer firmalara yatırım yapıyordur diye düşünüyorum. Son 1 yıl kar oranları genelde %50-%100 arasında değişiyor.

Bunlarla ilgili düşünceleriniz neler?

Sosyal ağlarda paylaş

Bence düşünülür, daha önemlisi seni zaman harcamaktan kurtarıyor. Hisse yatırımı belirli bir uzmanlık ve takip ister, bu da zaman demek.

Yalnız fona yatırım yaparken geçmiş getirisine ve işletme gideri olarak % kaç aldığına bakmak lazım. Bu oran 2 katına kadar oynuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bizim gibi limitli bilgiye sahip, üst seviye teknik analiz yapıp karar bunu baz alarak karar veremeyen - news based spekülatif hisselere tav olabilecek kişiler için biraz risk isteyenler için aktif yönetilen, düşük risk isteyenler için ise endeks takip eden yatırım fonlarını öneririm.

Bir artı da, mesela amazon hissesi 3.185$ şuanda, alabilecek misin 1 hisse?  buna cevap genellikle hayır oluyor :) Ama mesela growth stocklara yatırım yapan bir fonu satın aldığında, (içinde ne kadar oranda varsa) amazon hissesi almış oluyorsun, 5% olabilir, 10% olabilir. Fonun fiyatı 100$ oluyor mesela, içinde Amazon da var, Tesla da var, Microsoft da var. Bu da fonların bizim gibi küçük yatırımcılar için en büyük avantajlarından biri.

Ben bu yüzden Ark Investment fonlarına yatırım yapıyorum. Aktif yönetiliyor, Cathie Wood tarafından. Seçeceğiniz fonun sahip olduğu assetlere mutlaka bakın, hangi sektörlere yatırım yaptığını inceleyin. Geçmiş performansına bakın. Ark investment fonlarının benim seçtiklerimi yukarıdaki postumda görebilirsin. Risk istemeyenler için ise 2 tane DEV tavsiye edebilirim; Vanguard ve Blackrock. Çok çeşitli fonları var, NASDAQ, S&P 500, uluslararası endeksleri takip eden vs. bazı şirketlerde crypto fonları bile var... Yatırım fonu işi baya bir ilerledi ve özellikle ABD'de popüler yani.

Türkiye'de takip edip beğendiğim 2 tane fon var, daha kolay erişim isteyenler için. 

MAC (Marmara Capital) fonu. Fon yöneticisi Haydar Acun'u ve yaklaşımlarını beğeniyorum. BIST hisse senedi fonu bu, şu sıralar çok tavsiye etmiyorum ama illa BIST'e yatırım yapmak istiyorsanız bu fonu tercih edebilirsiniz.

Bir de Ak Portföy'ün ve İş Portföy'ün yabancı hisse senedi fonları var. Hatta İş portföyün elektrikli araçlar fonu bile var. Maliyetli yalnız, yönetim ücretleri yüksek bunların. Ben bu yüzden kendim ABD'deki aracı kurumda hesap açtım ve epey geniş bir yelpazede yatırım yapabiliyorum epey düşük komisyonlarla. Türkiye'de bir bankada yatırım hesabı açıp kolayca alabileceğiniz fonlara şuradan bakabilirsiniz;

https://www.tefas.gov.tr/FonKarsilastirma.aspx

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...