Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

Evet arkadaşlar , aracı kurum sahibi olarak bu topicte borsa ile alakalı sorularınıza cevap vermeye çalışacağım tabiki sormak isterseniz.. Troll olucaktır tabikide , fakat çok olmazsa birşeyler öğrenmek isteyen arkadaşlara faydamız dokunabilir. Belki yatırımlar hakkında ÖM den yorumda yapabilirim hisse senedi bazında..

Unutmayın , borsa kumar değildir...
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

eğer ar-ge ve benzri yatırkm yapmayan bir firmanın kağıt değeri sürekli yükseliyorsa.. bu kumardır dostum

ama yine de borsa iyidir içeride adamı olabilene

içerde adamdan kastın ne anlamadım fakat hisse senedi olan şirketten bahsediyorsan orada içeride adam olması herhangi bir getiri sağlamaz. Çünkü halka arz olmuş şirketler tamamiyle şeffaf çalışmadırlar.. Şirket bünyesinde doğacak en ufak gelişmeyi(tabi yatırımcıyı ilgilendiriyo ise) açıklama olarak sunmak zorundalar.sadece bazı önemli kararları önceden öğrenebilirsin..

Eğer içerideki adamdan kastın "broker" anlamında ise bunun sana pek bir faydası olmaz..
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

BJK ve GS ile FB nin halka açılma yöntemleri arasındaki fark nedir? Neden BJK ve GS nin ki daha iyi deniyor?

Hep merak etmişimdir.

BJK ve Gs halka arz yapılırken , şirket borçlarını tek parça şeklinde yani mevcut şirket üzerinde göstermişlerdir.. FB ise borçları başka bir şirketinmiş gibi gösterip , mevcut FB aş. borcu olmayan bir şirket olarak göstermiştir. İlk başta bakıldığında bu gayet mantıklı gibi durmaktadır , fakat SPK nın son kararlarında FB nin borçlarını üzerine alması söylenmiş ve böyle bir düzültmeye gidilmeye başlanmıştır.. Bunun için FB kulubü iyi bir şirket gibi gözükürken , mevcut borçlarının gelmesi ile yatırımcısını korkutmuştur. Kabaca böyle anlatılabilir..
Sosyal ağlarda paylaş

valla brokerın faydasını gördüm, %20 ücreti vardı ama

muhtemelen şu en son ki meşhur tabela kapanma olaylarında yakalandı galiba, o olaylardan sonra adamdan hiç ses seda çıkmadı

büyük firmalarda hâlâ yapmakta olanlar var ama çok referanslı gitmek gerekiyor

ha bana bir faydası oldu mu.. yani az oldu daha büyük parayla girmeye cesaret edemedim
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

valla brokerın faydasını gördüm, %20 ücreti vardı ama

muhtemelen şu en son ki meşhur tabela kapanma olaylarında yakalandı galiba, o olaylardan sonra adamdan hiç ses seda çıkmadı

büyük firmalarda hâlâ yapmakta olanlar var ama çok referanslı gitmek gerekiyor

ha bana bir faydası oldu mu.. yani az oldu daha büyük parayla girmeye cesaret edemedim

Abi galiba sen maniplasyondan filan bahsediyorsun yada borker senin için işlem yapıyor zarar sana ait kardanda %20 bir para alıyor anladığım kadarıyla.. O dediğin birinin yerine işlem yapmak , bunun şöyle bir faydası var o insanlar piyasanın devamlı içerisinde olduğu için ve brsa binasında devamlı bu işleri yapan insanlar ile beraber oldukları için tabiki ister istemez diğer yatırımcılara göre daha başarılı olabiliyorlar.. borsa uzun vadede bir yatırım aracıdır , basit olarak iyi durumda gördüğün bir şirkete ortak olursun , şirket kazanır sende kazanırsın.. Bunun haricindeki kısa vadeli işlemler devamlı risk teşkil ederler...
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

o değilde ford otosan hissesi almak akıllıca lur mu? adamlar NY ihalesini alsa bize ne kadar getirisi olur?

Şuan kağıdın teknik incelemesine bakarsan zaten çok primli olduğunu görürsün.. Bana sorarsan çok akıllıca olmaz çünkü bu ihalenin sonucunu bekleyen kişiler çok fazla.. hissenin takas poziyonuna baktığında çok fazla aracı kurumun mala sahip olduğunu ve düşük maliyetle sahip olduğunu görüyoruz. Bu durumda olası bir ihalenin zaten yükleşini gerçekleştirmiş hisse senedi.. Bence çok akıllıca değil çünkü tavan fiyatından alırsın hisseyi , ama şunu söylemekte yarar var burda yazdıklarım sadece benim yorumum ..Ben burda sana alma hisseyi derim kağıt %50 değer kazanır onu bilemem , onun için bu yazdıklarım yönlendirme olmasın sadece yorum olarak kalsın..
Sosyal ağlarda paylaş

O spekülatif işleme giriyor abi işte senin dediğin , bir kağıt üzerinde tek hakim oluyor , bütün tahtadaki alış satış işlemlerini kendi gerçekleştiriyor ve kağıdın hareketine kendi yön veriyor filan.. Çok uzun mevzu bu , gereksiz de bir mevzu o tip kağıtlarda vezirde olursun rezilde...

bkz. C gurubu ve birçok B grubu hisseler.. Gözlaltı piyasasına girmiş hisselerin çoğu bu tip işlemlerden ötürü girmiştir mesela
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

BabacumMostors said:

o değilde ford otosan hissesi almak akıllıca lur mu? adamlar NY ihalesini alsa bize ne kadar getirisi olur?

Şuan kağıdın teknik incelemesine bakarsan zaten çok primli olduğunu görürsün.. Bana sorarsan çok akıllıca olmaz çünkü bu ihalenin sonucunu bekleyen kişiler çok fazla.. hissenin takas poziyonuna baktığında çok fazla aracı kurumun mala sahip olduğunu ve düşük maliyetle sahip olduğunu görüyoruz. Bu durumda olası bir ihalenin zaten yükleşini gerçekleştirmiş hisse senedi.. Bence çok akıllıca değil çünkü tavan fiyatından alırsın hisseyi , ama şunu söylemekte yarar var burda yazdıklarım sadece benim yorumum ..Ben burda sana alma hisseyi derim kağıt %50 değer kazanır onu bilemem , onun için bu yazdıklarım yönlendirme olmasın sadece yorum olarak kalsın..

eyw, babamları sıkştırıyordum da "alsanıza alsanıza" diye gerenk yok

bir de bu türkiyye yeni giren sigorta şirketleri var, genel anlamda türkiyede sigorta şirketlerinin kağıtları için ne diyeiblirsin? sonucnda 26 yaş ve altı nüğfuz neen baksan %50 üstüşu anda ve 10 yıllık süre içerisinde özel sigortanın devletin önüne geçeceği ihtimali çok yüksek (bkz: japonya deneyimi) yoksa türkiyedeki insanların özel sigortaya bakış açısından değrlnedirirsek bu adamlar emeklilik fonalrının ödenmesi için yeterli likiditeyi yakalayamaz patlar diyebilir miyiz?
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

suBzer0 said:

BabacumMostors said:

eyw, babamları sıkştırıyordum da "alsanıza alsanıza" diye gerenk yok

bir de bu türkiyye yeni giren sigorta şirketleri var, genel anlamda türkiyede sigorta şirketlerinin kağıtları için ne diyeiblirsin? sonucnda 26 yaş ve altı nüğfuz neen baksan %50 üstüşu anda ve 10 yıllık süre içerisinde özel sigortanın devletin önüne geçeceği ihtimali çok yüksek (bkz: japonya deneyimi) yoksa türkiyedeki insanların özel sigortaya bakış açısından değrlnedirirsek bu adamlar emeklilik fonalrının ödenmesi için yeterli likiditeyi yakalayamaz patlar diyebilir miyiz?

Sigorta hisseleri benim özellikle takip ettiğim hisselerdir ve çok tuttuğum hisselerdir. Özellikle GUSGR , AVIVA hisseleri benim favorilerim arasındadır. Dediğin çok doğru özel sektöre geçiş TR de sıkıntılıdır fakat özellikle metropollerde bu geçiş yavaş yavaş sağlanmaktadır. Taşra kesimide metropollerin geçişlerini her konuda takip eden yerler olarak görürsek bu geçiş er yada geç olacaktır. Onun için teknik incelemeler bu tip hisse senetleri için çok verimli olur. tabiki söylediklerimin hepsi uzun vadeli yatırımlar için gereklidir. Mesela bir miktar parayı gözden çıkarıp , unutup, sağlam bir sigorta şirketine yatırmak akıllıca olacaktır...
Sosyal ağlarda paylaş

Bimas bugun baya alici cekti hatta bazilari neden bimas yukseliyor filan diye birbirlerine soruyorlardi..bence sirket olarak cok saglam ve 3 aylik kari yuksek bekleniyor ama teknik analiz sat veriyor eger kirarsa direnc seviyesini baya iyi olabilir.. Froto onermiyorum bastada soyledim... Bu hafta anele alinir aklinda olsun
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...