Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

şahsen etik değerler konusunda haklı olabileceğini düşünüyorum ancak bu konu veganların mc donalds veya dominos pizza hissesi almamasına veya müslümanların cannabis ile ilgili hisse almamasına kadar gider. 

ben bu kadar derin düşünmüyorum, bugün palantirden kazanacağımı düşünüyorsam onu alırım, yarın durum değişir, satıp a firmasını veya b firmasını alırım. bu firmaların hisselerini yasal olarak alıp satabilmem ve bunlardan para kazanabileceğime inanmam yeterlidir.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, memetarif dedi ki:

tebrikler ?

açılış ve gün sonu ne olur bilemem ama şu an pre-markette +9% daha var.

bu arada buradaki arkadaşların forum harici yurt dışı borsalar ile ilgili fikir alış verişi yaptığı bir sosyal mecra var mı?

Var, seni de aramızda görmekten memnuniyet duyarız. Discord linki (#kektips kanalı);

https://discord.gg/2mD9TcUS

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Lancelion dedi ki:

palantir'e yatirim yapip sonra kimseye etik degerlerinizin ustunlugunden bahsetmeyin yalniz =< almisken lockheed falan da ekleyin bari

Haklısın, fakat paranın dini imanı olmaz demişler bir yandan da. "Yatırımcı" gözüyle baktığın zaman bu hisse senetlerini al-sat yapmamızın amacı finansal fayda sağlamak, dolayısıyla duygulara yer yok. Ona bakarsan ABD borsasında herhangi bir işlemin "emperyalizmi besliyor" diyebiliriz. O zaman iphone da almayalım diye uzar gider. 

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

18 saat önce, memetarif dedi ki:

şahsen etik değerler konusunda haklı olabileceğini düşünüyorum ancak bu konu veganların mc donalds veya dominos pizza hissesi almamasına veya müslümanların cannabis ile ilgili hisse almamasına kadar gider. 

ben bu kadar derin düşünmüyorum, bugün palantirden kazanacağımı düşünüyorsam onu alırım, yarın durum değişir, satıp a firmasını veya b firmasını alırım. bu firmaların hisselerini yasal olarak alıp satabilmem ve bunlardan para kazanabileceğime inanmam yeterlidir.

tarih boyunca müslümanların uyuşturucusu cannabis olmuştur. Ottur günahı yoktur ayrıca. Müslüman adam hisse falan almaz zaten islamda biriktirmek haram.

Sosyal ağlarda paylaş

19 saat önce, memetarif dedi ki:

safsata yapmayin boyle, ne vegani ne muslumani. degerlerinize uyan sirketlere yatirim yaparak da para kazanabilirsiniz. tech/pharma/clean energy stocklari yilan gibi akarken silah ve survelliance hisselerine yatirim yapmak bunlarin parcasi olmaktir. 'ben parama bakarim aga, oradan coal ver f-35 ver saudi aramco cikarsa onu cek' diyorsaniz en azindan speys gibi acik olun secimleriniz konusunda ?

Sosyal ağlarda paylaş

gamestop 4 dolardan 77 dolara cikmis 6 ayda, pardon pre-markette simdi de 95 dolar olmus.

insanlar bir gun uyanacaklar ve USD'nin hic bir degerinin olmadigini tamamen sanal bir para oldugunu anlayacaklar.

basin orda 7000 milyar dolar at bir imza FED kocum, amerikanin paraya ihtiyaci var. bu sene 500 trilyon dolar da basabilirler.

so-yu-lu-yo-ruz

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, sardalya dedi ki:

gamestop 4 dolardan 77 dolara cikmis 6 ayda, pardon pre-markette simdi de 95 dolar olmus.

insanlar bir gun uyanacaklar ve USD'nin hic bir degerinin olmadigini tamamen sanal bir para oldugunu anlayacaklar.

basin orda 7000 milyar dolar at bir imza FED kocum, amerikanin paraya ihtiyaci var. bu sene 500 trilyon dolar da basabilirler.

so-yu-lu-yo-ruz

gamestop u ben borsada yeni sandım daha önce 90 ları görmüş firma için normal bu sıçramalar. 

Jakk pacifice a bakın bide benzer sektör benzer fiyatlar oda uçabilir YTD 2 arkadaşım yüzde 1 ini aldı bu şirketin babalarından kalan parayla adhajdad

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, Lancelion dedi ki:

safsata yapmayin boyle, ne vegani ne muslumani. degerlerinize uyan sirketlere yatirim yaparak da para kazanabilirsiniz. tech/pharma/clean energy stocklari yilan gibi akarken silah ve survelliance hisselerine yatirim yapmak bunlarin parcasi olmaktir. 'ben parama bakarim aga, oradan coal ver f-35 ver saudi aramco cikarsa onu cek' diyorsaniz en azindan speys gibi acik olun secimleriniz konusunda ?

Şu zihniyetteysen intihar edip bu dünyada yaşamayı bırakabilirsin. Dağın başında kendi kendine yeten, tedarik zincirinden hiçbir şey tedarik etmeyen manisa tarzanı tarzı bir adamsan saygı duyarım ve sen haklısın derim.

Ha yok, beyaz gömlek yakanla evden çalışma donu ve kulağında kulaklık ile bu yorumları ekran kartını yeni değiştirdiğin gaming PC'inden yapıp yandan iphone'dan instagramına bakıyorsan o zaman samimi değilsin kardeşim.

Abi bir de, her şeyi geçtim. PHARMA demen ne kadar bilgisiz olduğunu gösteriyor zaten lol, baya güldüm ya. Hasta insanların umutlarını sömürerek ayakta kalan ve en EVIL sektörlerden biri olan pharmayı önerip devlet kurumlarıyla çalışıyor diye PALANTIR alanlar şerefsizdir diyorsun, kendi içinde çelişmelere doyamamışsın zaten. 

Tech demişsin, hepsi Çin'de köle çalıştırıyor 3 kuruşa, insanlar intihar ediyor. Çocuk işçi çalıştırıyorlar en dikkat ediyorum diyeni bile. Etik mi? İçin rahat mı? Telefonun ne marka mesela? cifors 5300 fx gt aldın mı gaming bilgisayarına? Onu kamboçyalı okula gitmek yerine fabrikada günlüğü 1 dolara çalışan çocuk monte etti. O çocuğun hayatını siktin, mutlu musun? Seni kınıyorum.

Her neyse, sana bir anımı anlatayım, sigara üreten global bir şirkette çalışırken, bir ilaç şirketi ile görüşüyordum. Sigara sektöründe etik anlamda içimin çok huzurlu olmadığından bahsettim konusu açılınca. Şirketin bir yöneticisi off the record sen sigara üretimini etik bulmuyorsan, bizim şirkette yönetici pozisyonunda vakıf olacağın bilgiler neticesinde daha ciddi sorgulamalara girebilirsin benden söylemesi demişti.

Neden bu saçma argümanalara bu kadar uğraşıp cevap yazdım bilmiyorum ama, neyse.

Finansal yatırımın etiği olmaz. Teknik analizi olur. Ben Palantir'de paramı 2'ye katladım, bir enayiye satıp çıkacağım yakında. Yatırımda duygu yoktur, paranı ikiye katlamak vardır. 

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, sipeyskeyk dedi ki:

Şu zihniyetteysen intihar edip bu dünyada yaşamayı bırakabilirsin. Dağın başında kendi kendine yeten, tedarik zincirinden hiçbir şey tedarik etmeyen manisa tarzanı tarzı bir adamsan saygı duyarım ve sen haklısın derim.

Herseyden once birseyi tam uygula yada hic uygulama, dogada yasa hicbir seye zarar verme yada herseye zarar ver direk herseyi salla gibi bir onerme sacma geliyor bana. Senden gelmesi de sacma, genelde bu kadar ters dustugum bir mesajini gormuyordum. Neyse asil cevap vermek istedigim kisim asagida. 

16 dakika önce, sipeyskeyk dedi ki:

Finansal yatırımın etiği olmaz. Teknik analizi olur. Ben Palantir'de paramı 2'ye katladım, bir enayiye satıp çıkacağım yakında. Yatırımda duygu yoktur, paranı ikiye katlamak vardır. 

Finansal yatirimin etigi olur abi. Olmak zorunda degil sadece, herseyde oldugu gibi. Firmalar sermaye ihtiyaclarini gidermek icin o hisse senetlerini satiyorlar sonucta. O hisse senetlerinin degeri firmanin yatirim yapacagi projeleri belirlemekte direk etkili (ki backgroundini dogru hatirliyorsam sende bunun farkindasin). Haliyle ornek veriyorum bir silah sirketinden alinan hisse senedinin bir sonraki silahin uretimine dogrudan katkisi var diyebiliriz gayet. Pharma da guzel bir ornek evil sirketlere dedigin gibi, onlarda da aynisi gecerli. He bunu tabiki kendi yatirimlarinda goz onune almak zorunda degilsin, ama etik olup olmamasi apayri bir tartisma. Ayrica bildiginden de eminim, sadece etik trading yapan firmalar oldugu gibi sadece etik investment yapan bankalar falan var piyasada. Yani var olan bir terim ve halihazirda kullaniliyor bircok sirket tarafindan. 

Sosyal ağlarda paylaş

Kullanılıyor, çünkü alıcısı var. Bir tanesi de yukarıda. Ben de saçma olduğunu düşünüyorum ve hali hazırda sistemin içindeysen, küresel sermayeye herhangi bir şekilde destek veriyorsan böylesi instagram duyarlılığına giriyor birazcık onu diyorum.

Faizsiz, "helal" vs. bankacılığın da alıcısı var mesela, bu mantıklı bir şey olduğu anlamına mı geliyor?

Sosyal ağlarda paylaş

Yarın gelin bu sistemi yıkıyoruz küresel sermayeye savaş açıyoruz deyin yakalım her şeyi sistemi değiştirelim.

Ancak her sene iphone yenileyen attığı her adımda kürsel sermayeye hizmet eden, sistemin çarkı bir insanın x şirketinin hissesini almıyorum çünkü etik değil demesi baya fıkra konusu.

Sosyal ağlarda paylaş

8 dakika önce, sipeyskeyk dedi ki:

Kullanılıyor, çünkü alıcısı var. Bir tanesi de yukarıda. Ben de saçma olduğunu düşünüyorum ve hali hazırda sistemin içindeysen, küresel sermayeye herhangi bir şekilde destek veriyorsan böylesi instagram duyarlılığına giriyor birazcık onu diyorum.

Faizsiz, "helal" vs. bankacılığın da alıcısı var mesela, bu mantıklı bir şey olduğu anlamına mı geliyor?

Faizsiz yapmiyor ama o faizsiz bankacilik. Gene paranin zaman degerini veriyor yatirimcilara, sadece baska bir isimle.

O zaman sen etik yatirim yaptigini iddia eden sirketlerin aslinda bunu hic sallamadigini milleti kekledigini iddia ediyor oluyorsun? Dogru mu anliyorum? Bildigin alinan hisseleri, sirketlerin analizlerini vs detaylica musterileriyle paylasmalarina ragmen? Yada bunlarin hicbir anlami yok sen sistemin icindesin birader, ya %100 compliance sisteme yada %100 resistance, iphone aldigin anda is bitiyor zaten diyorsun?

Yani acikcasi bir bireyin icinde bulundugumuz sistemin iyi gordugu yanlarini destekleyip/parcasi olup kotu gordugu yanlarina destek olacak hareketlerden kacinmasinin neyini fikra konusu buldugunu ise anlayamiyorum. Sanki biraz kendi yaptigin isin dogru oldugunu iddia edebilmek icin digerlerinin yaptigini/yapmak istedigini ezikleme/boklama yoluna gidiyorsun gibi geldi. 

Unrelated: Yatirim konusunda benim portfolyo pek etik degil acikcasi, cok acayip etik yatirim yaparim he diye bir iddiam yok yani yanlis anlasilmasin

Sosyal ağlarda paylaş

Etik trading temsili, Türkiye'nin ilk vegan kasabı aslfjassdl

turkiye-nin-ilk-vegan-kasabi-kadikoy-de-

Tamam abi siz etik trading yapın. Pfizer falan alın aşı buldu diye :) kendi yaptığımı aklamaya çalışmıyorum zira aklanacak bir şey yok, işin doğrusu bu. PARANIN DİNİ, İMANI, VATANI, MİLLETİ yoktur. Trading yaptığını iddia eden bir insan, teknik analiz yapar, şirket onun için sadece ticker'dan ibarettir. Hisseyi alıyorsun, değerleniyor ve satıyorsun. Bu noktada yaptığın ucuza bir mal alıp, değerlenince elden çıkarmak.

Küresel arenada başarılı olan şirketlerin 99%'u temiz değil abi, buna inanmak naiflik ve belki de biraz saflık. Bir sömürü düzeni var, ve hissesini alabildiğin aşağı yukarı her şirket buna hizmet ediyor.

Palantir yerine pharma, tech, clean energy (lol) önermek en hafif tabiriyle romantiklik. 

Varını yoğunu bir şirkete akıtıp 20 yıl tutacağım ben bu şirkete inanıyorum arkadaş diyorsan başka konu. Tesla müritleri öyle yapıyor mesela. Tesla'yı Palantir'den iyi yapan ne gerçi, o da tartışılır. 

Neyse, herkes parasını istediği gibi değerlendirsin. x şirketi alıyorsanız hiç şunu demeyin bunu demeyin diye de ahkam kesmesin, sıkıntı yok.

Sosyal ağlarda paylaş

biriktirdiği 3 kuruşu "bari dolar alayım da param durduğu yerde erimesin" diyen vatandaş vatan haini olmadığı gibi sipeys de silah üreticisinin dolaylı sebep olduğu ölümlerden sorumlu değildir. konu yatırım, para olunca dini milliyeti etiği berisi gerisi kalmıyor maalesef dünyada. elbette ki bu konuda da tek doğru yoktur, parasını değerlendirmek isteyen, istediği şekilde yatırım yapar, çok da şeyetmemek lazım sanki yahu

Sosyal ağlarda paylaş

Birsey etmiyorum zaten ben, ethical investment diye birsey yoktur dendi. Ona cevap verdim sadece. 

Ethical investment diye bir terim var. Sustainability nasil sirketlerin cogu tarafindan uygulanmayip sadece publice satiliyorsa, ethical investment icinde benzer bir ortam olusmakta, bu elestiri de cok yerinde. Ama bu kavramin varligini ortadan kaldirmiyor veya anlamini degistirmiyor. Ayrica, inanin yada inanmayin, bir sirketin hissesini aldiginizda onun yaptigi islerde sizinde artik bir payiniz var. Bu yuzden dividend aliyor hisse sahipleri. Bu yuzden corporate finance derslerinde proje finansmani bolumunde de bahsediliyor public offeringden. 

Palantirle vs ilgili kisimlar benim icin alakasiz, hic girmiyorum oralara. Ne sirketin ne yaptigini ne finansmanini ne icin kullandigini incelemedim. Ismi guzelmis ama, uo server ismi gibi. 

cicibeybe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...