Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

On 31.12.2020 at 09:35, sipeyskeyk dedi ki:

Peki hisseleri satıp karımızı realize edersek, yani mesela bir miktar parayı Türkiye'ye getirmek istiyoruz. O zaman beyan edip vergilendirmemiz gerekiyor değil mi?

mevzuat ne der bilmiyorum, bununla ilgili bir mevzuat var mı onu da bilmiyorum ancak sonuçta bu "para getirme" işlemi bankalar aracılığı ile olacağı için banka "kara para aklama" şüphesi ile bildirimde falan bulunmadığı sürece kimsenin umurunda olacağını düşünmüyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

önceki sayfada tartışıldı @memetarif ve @Archangel_

banka'nın gammazlamasına gerek yok, y.dışında işlem yaptığın broker bildirmekle yükümlü.

şu aktif mi USA <-> TR arasında vergi bilgisi akışı onu öğrenmek lazım.

2020'de başlayacak demişlerdi önceden...

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Yok degil. Amerika da yasayan Turk vatandaşı normalde Turkiye de yaptigi gelirden de amerika da vergi ödemesi gerekiyo ama ödeyen yok. Amerika su anda senin Türkiye de ne kadar paran oldugunu ve ne kadar para kazandigini göremiyor.

Arastirmaya girersen gorur de su ana kadar duymadım.

Ama TR den yuklu miktar para getirmeye calisirsan bu paranin nerden geldigini ispatlı belgeli olarak istiyor ameriga 

Valvyn tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

15 saat önce, Goering dedi ki:

önceki sayfada tartışıldı @memetarif ve @Archangel_

banka'nın gammazlamasına gerek yok, y.dışında işlem yaptığın broker bildirmekle yükümlü.

şu aktif mi USA <-> TR arasında vergi bilgisi akışı onu öğrenmek lazım.

2020'de başlayacak demişlerdi önceden...

Başlamadı ama başlamak üzere çok araştırdım bu konuyu, avukatımla mali müşavirimle konuştum, internetten de epey baktım. Artık eminim.

Sonuç: Bankanın gammazına gerek yok, broker şirketin TC vatandaşlarının hesap dökümlerini çatır çatır maliye'ye bildirecek :) Maliye de 2 yıl önce TESLA opsiyonlamışsın kardeşim, kazandığın parayı paylaşmaya ne dersin? diye tepemize binecek.

Ben maalesef bu şartlar altında broker şirketindeki paramı kademeli olarak çekmeye karar verdim. Kazandığım paranın 40%'ını tayyip amcaya vermek istemiyorum.

Buyrun:

CRS ülkeler arası bilgi değişimi de başladı. virman da çare olmaz. Yurt dışı bilgileri yine gelecek Türk Maliyesine. Yapılması gereken kur farkını yani ana parayı vergileyen kanun maddesinin değiştirilmesi. Öneri1olar olarak kazanç neyse ondan vergi vermek. Ayrıca vergi oranı da yüksek max %40. O kadar uğraş döviz kazandır ülkeye ve böyle yüksek bir vergi ver. Öneri2: YP hisseler de geç 67.ye göre %10 oranındavergilensin. O zaman herkes beyan eder. Bist hisselerinde ise hiç vergi yok.

Buyrun 2 (Bu en acısı!!!)

Totalde 45 bin tlden 1 milyon tl kazandım 360-400 bin arası vergi çıkıyor ülkede ihracat yapanlar teşvik edilirken bana resmen ceza veren bu sistemi kabul edemiyorum . Vergi aflarında hocam cezayı siliyorlar bildiğim kadarıyla , böyle ise vergi yüzde 10-15 düzeylerine inene kadar ödeme yapmayacam. Gerekirse yurtdışına virmanlanyacam kalsın orada.

Sonradan canınız yansın istemiyorsanız, kim bilecek ya diye yaklaşmamanızı tavsiye ederim. Uyarmış olayım. Bu konuda lale devri bitti sanırım, sonuna yetiştik maalesef :)

sipeyskeyk tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 - evet, vergi kademeli. -> 20%'den maks 40%'a kadar gidiyor.

2 - geriye dönük bilgi akışı olmaz broker'dan.

3 - "capital gain tax" her ülke alıyor, almayanları listelememin anlamı yok. gidip o ülkeden residency almanız lazım. TR vatandaşı olup residency malta olursa, malta'ya akıyor vergi bilgisi...

Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba arkadaşlar, 

yukarıda yazılan hiçbir şeye karşılık olarak değil, sadece bu işlemin yurt dışı ayağında nasıl yapıldığı, hangi bilgilerin paylaşıldığı ile ilgili ilk elden öğrendiğim bilgileri paylaşmak için yazıyorum;

Swissquote'de çalışan arkadaşım ile tekrar görüştüm. 2020 sonu itibari ile Almanya-Türkiye arası yapılan auto exchange of information da yılsonu hesap anlık snapshot çekilip o anki toplam equity değeri  1.kalem + o yıl için elde edilen toplam faiz ve temettü gelirleri 2.kalem olarak sadece 2 bilgi paylaşılacakmış. hesaba giren çıkan para miktarı, hangi equityden ne kadar var, hangisini yıl içinde aldın sattın vs vs hiçbir şey yok. sadece üstteki 2 kalem.

2021 sonu için İsviçre-Türkiye arasında da çok büyük ihtimal aynı şekilde olacağını söyledi. o da yakından takip ediyor durumu Türkiye'de hesabı olduğu için. bir değişiklik olursa yazarım yine.

Türkiye-ABD arası böyle bir bilgi paylaşımı anlaşması var mı bilmiyorum. öğrenirsem yazarım onu da ayrıca.

Sosyal ağlarda paylaş

On 07.01.2021 at 11:27, sipeyskeyk dedi ki:

Aa sağol valla teşekkürler @memetarif , İsviçre'den alınan bilgi en doğru bilgidir ?

Faiz ve temettü olmadığı senaryolarda problem gözükmüyor. (Bir de parayı getirme konusu var) Türkiye - ABD ayağını öğrensek çok iyi olur. Yeni bilgiler bekliyoruz. ?

rica ederim ne demek. TR-ABD kısmını öğrenmek için ilk uygun zamanımda bir girişimde bulunacağım. webull'dan hesap açmıştım. onlara sormayı planlıyorum. bir şey öğrendiğimde yazarım buraya.

Sosyal ağlarda paylaş

On 12.01.2021 at 15:46, adamınbiri dedi ki:

Yatırım tavsiyesi verenleri şikayet etmek istiyorumda acaba bunları yapan insanların linkleri var mıdır? 

twitter, telegram dolu. Spk zaten ceza yağdırıyor. yatırım tavsiyesi verdi diye şikayet edilemiyor da spk yatırım tavsiyesi verenin hesabını inceliyor, sana al dediği kağıdı 1-2 gün içinde satıyorsa cezası var

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Gungor dedi ki:

nerede verilen tavsiyeleri kastediyorsun? burada mı?

takip edebiliceğim kişi önerin anlamında söylemiştim.

59 dakika önce, bLackcha0s dedi ki:

twitter, telegram dolu. Spk zaten ceza yağdırıyor. yatırım tavsiyesi verdi diye şikayet edilemiyor da spk yatırım tavsiyesi verenin hesabını inceliyor, sana al dediği kağıdı 1-2 gün içinde satıyorsa cezası var

işte kim onlar bi takip ediyim 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...