Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Isletim sistemi oneri

DareJedi

Öne çıkan mesajlar

Arkadaslar siz dalga mi geciyorsunuz, troll musunuz nesiniz.

Oturup da bana MS isletim sistemlerini *ix based isletim sistemleri ile karsilastirmayin gelip buraya. Hem uzerinize cullanirlar - muhtemelen birazdan olacagi gibi - hem de rezil rusva olursunuz. Isletim sistemleri karsilastirmasini son kullanicinin tecrubelerine gore yapamazsiniz, yaparsiniz da kisitli ve eksik bilgi ile yapacaginiz icin sacma sapan bir istatistik elde etmis olursunuz.

MS 'in guclu oldugu konular var, guclu olmadigi konular var. Office urunlerini karsilastiran var mi ? Yok. Bariz belli cunku adamlar en iyi office urunlerine sahipler. Ama OS ? Orasi dusundurucu biraz..

Topic'i acan sahsiyet MS den ve Windows urunlerinden sikildigini soyluyor, sen hala Windows 7 kur, yok soyle super, yok dunyanin % bilmem kaci kullaniyor diyorsun.

Ha Dunyadaki kullanimina gelince, sadece Linux based communityler MS based communitylerden hem daha kalabalik hem daha cok. Netekim bunun da OS'un karsilastirlmasi ile alakasi yok, zira ne Windows 'u *ix'la, ne *ix'u Windows la karsilastirmalisiniz. Biri armut, biri elma.

Ha yok programcilar kullanir, yok deliler kullanir. Bu sizin kisisel yorumunuz, netekim cogru enterprise seviyesinde firma urunlerinde *ix based urunleri kullaniyorsa, oturup bir dusunmelisiniz iki defa. Ev urunleri icin de gayet gelismis durumda su anda Linux, ha gecmek, kullanmak, gormek, tecrube etmek tamamen sizin seciminiz. Ona da kimse karisamaz zaten.

O mesaji da son kullanici olarak Windows uzerinden atip, Embedded Linux la calisan ADSL modem uzerinden gondermen de ironi olmus bir hayli.
Sosyal ağlarda paylaş

Bloodless said:

Malesef katılmıyorum. Dağıtımların bu şekilde karşılaştırılması sanırım biraz psikolojik olsa gerek. Ben Arch'a hayranım nedeni ise güncelliği depolarının doluluğu AUR gibi özellikleridir. Sistemin hızı her zaman kullanıcıya ve yapılan işlemlere bağlıdır. Başlangıç uygulamaları, servisler vs.

Kaynak: Is Arch Linux Really Faster Than Ubuntu?

Soyle. Linux kerneldir zaten, uzerinde GNU applicationlari ile distrolar olusturulur - hepimizin bildigi gibi. Dolayisi ile o distro daha hizli, bu distro daha hizli demek evet yanlis. Netekim, bir hardcore Slackware kullanicisinin yapacagi tweaklerle, bir hardcore Ubuntu kullanicisinin yapacagi tweakler biraz farkli.

Sonuc olarak Slackware kurarsiniz, Ubuntu'nun birebir aynisi yaparsiniz. Ya da Ubuntu kurarsiniz, Slackware'in birebir aynisini yaparsiniz. Sadece zaman harcamak lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

Windows'tan sıkıldıysan bence ubuntu yükle, yeteri kadar mainstream, forumlaır iyi. En azından linux'a giriş için bence en iyi distro. Ubuntu'ya iyice ısınınca artık istersen devam edersin, istersen başka distrolara geçersin. Ben böyle yaptım ubuntu'yla da baya rahattım ama sonra oyun oynamak istedim (SF 4). Sadece windows'ta çalışıyormuş galiba (ubuntu'da çalıştırmak için çok da uğraşmadım açıkçası) gittim geri yükledim windows'u.

Kısacası oyun oynayacaksan windows'ta kal veya dual boot. Oyun yok diyorsan bence başlangıç için en iyisi ubuntu.
Sosyal ağlarda paylaş

sharky said:

Arkadaslar siz dalga mi geciyorsunuz, troll musunuz nesiniz.

Oturup da bana MS isletim sistemlerini *ix based isletim sistemleri ile karsilastirmayin gelip buraya. Hem uzerinize cullanirlar - muhtemelen birazdan olacagi gibi - hem de rezil rusva olursunuz. Isletim sistemleri karsilastirmasini son kullanicinin tecrubelerine gore yapamazsiniz, yaparsiniz da kisitli ve eksik bilgi ile yapacaginiz icin sacma sapan bir istatistik elde etmis olursunuz.

MS 'in guclu oldugu konular var, guclu olmadigi konular var. Office urunlerini karsilastiran var mi ? Yok. Bariz belli cunku adamlar en iyi office urunlerine sahipler. Ama OS ? Orasi dusundurucu biraz..

Topic'i acan sahsiyet MS den ve Windows urunlerinden sikildigini soyluyor, sen hala Windows 7 kur, yok soyle super, yok dunyanin % bilmem kaci kullaniyor diyorsun.

Ha Dunyadaki kullanimina gelince, sadece Linux based communityler MS based communitylerden hem daha kalabalik hem daha cok. Netekim bunun da OS'un karsilastirlmasi ile alakasi yok, zira ne Windows 'u *ix'la, ne *ix'u Windows la karsilastirmalisiniz. Biri armut, biri elma.

Ha yok programcilar kullanir, yok deliler kullanir. Bu sizin kisisel yorumunuz, netekim cogru enterprise seviyesinde firma urunlerinde *ix based urunleri kullaniyorsa, oturup bir dusunmelisiniz iki defa. Ev urunleri icin de gayet gelismis durumda su anda Linux, ha gecmek, kullanmak, gormek, tecrube etmek tamamen sizin seciminiz. Ona da kimse karisamaz zaten.

O mesaji da son kullanici olarak Windows uzerinden atip, Embedded Linux la calisan ADSL modem uzerinden gondermen de ironi olmus bir hayli.

arkadaşım biz ms işletim sistemleri ile büyüdük. 15 sene boyunca. kurdu olduk bunun. şimdi kalkıp os için bi 15 sene daha harcayamam. uzun süre ms kullanıp sonra os a geçen arkadaş 3 4 gün takılır. sonra "eee ak ama he bu ne lan" diyip kaldırıp yine dönücektir win7 ye. sen ilk pcyi aldıgın günden beri os, ms falan haşır neşirsindir, bilirsin nasıl kullanıldıgını takılmadan..

benim dediğim arkaadaş boşuna zaman harcamasın, sıkılacak anlamıcak kafası karışıcak..
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun :
DareJedi said:

Uzun zamandir Windows kullanmaktan gina geldi iyice.
.
.
.
.
.
linux seslerini duyar gibiyim fakat onunda versiyonlari fln var sanirim. Mesela pardus deneyen varmi nasildir?

Önerilen Çözüm :
escape said:

benim dediğim arkaadaş boşuna zaman harcamasın, sıkılacak anlamıcak kafası karışıcak..

Sonuç = FAIL

Adam ne diyor, sen neler diyorsun. Su topice bir suru gereksiz post atarak, bosu bosuna linux uzerinde calisan adsl modemini isitmissin. Pek gereksiz olmus.
Sosyal ağlarda paylaş

Linux Mint kur, Nasıl olsa oda Ubuntu tabanlı, eh dagıtım olarak ta gayet basarılı,
Gerge pek memnun olmasa da, Pardus 2011 gayet basarılı buldum.Denenebilir.
Yalnız bu KDE sine ye ısınamadım ben o ayrı.
Slackware filan yukleme, pek acemi bir kullanıcıya gore degil.
ama ,oo ben asarım linux dunyasına feleğini sasırtırım diyorsan kurabilirsin.

acemii Kullanıcı sıralamasına gore soyle bir cizelge yapayım sana.

1.Ubuntu
2.Linux Mint.
3.Mandriva
4.Fedora
5.Pardus - deneme amaclı tavsiye ederim.Bakarsın hosuna gider kullanırsın.
Sosyal ağlarda paylaş

steamde backupladığın dosyayı gene yeni yüklediğin steamde restore dediğnde gösterirsen steame aktarır düzelir. ya da alternatif bir yol ama garanti mi bilmiyorum. Steam klasöründe sadece steamapps klasörünü ve steam.exe yi bırakırsın gerisini silersin sonra Steam klasörünü alır atarsın bir yere. Format attıktan sonra kurucağın yere Steam klasörünü atıp steam.exe yi çalıştırırsan kendisi patchler halleder herşeyi. Ama backup en garantisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

konuyla alakası yok pek ama sorayım dedim topic bulmuşken.

vista ultimate 32 bit kullanıyorum şu an. win7'ye geçsem steam falan nolacak mesela? D sürücüsünde hepsi şu anda. backup alsam yeterlimi yoksa gerek kalmadan kullanabilinirmi acaba ?

ben cevap verem :)
upgrade olarak yapiyorsan gerek yok.Da bu windows isi belli olmiyor pek.Yinede sen bir yedek al ne olur ne olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...