Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Dark Knight Rises (2012)

Innuendo

Öne çıkan mesajlar

yok ben occupy wall street olayına da bariz şekilde gönderme yapan ve işgalcileri bane'in ordusu ile özdeşleştiren, tipik 12 eylül sonrası ucuz amerikan milliyetçiliği dolu (ki Ra's Al Ghul da temel olarak radikal islam algısı yaratan bir karakter) böyle fantazmagorik filmlerin fanı olmam.

sendin o 11.00 matinesi love-seat homofobiği dimi?
Sosyal ağlarda paylaş

benim anlamadigim filme film olarak mi bakip sevmediniz ya da beklentilerinizi karsilamadi yoksa
cizgiroman hikayesinden yada karakterlerinden dogru aktarilmadigini dusunup mu sevmediniz ?

birde ben aslinda nolan hayraniyimdir fakat
dark knight ta ki basarisiz son (bu filminde sonu pek iyi degildi ama dark knighttan iyiydi bence)
inceptionda ki dialog felaketinden sonra ( kardesinin bok yemesi )
kirgindim kendilerine. ama bu filmde film olarak bakinca begenmeme durumumun olamayacagini dusunmekteyim. herkes begenecek diye bir sart yok tabi ama direk bok gibi film denmesini anlayamiyorum

bu arada bazi sahneler abarti hollywood koksada nolanin havasi onu gayet filmin icine yedirmis, o bile rahatsiz etmedi.
Sosyal ağlarda paylaş

bane e boyu kısa falan denmiş

napaydı adamlar sırf çizgi romana uygun olsun diye böyle transporterdı çarttı curtu o tarz filmlerde zorlu npc rollerini oynayan dev kaslı salak,yumruk atınca aa sinek mi ısırdı edasıyla sırıtıp düşmanını duvardan duvara fırlatan fakat en sonunda bi şekilde öldürülen basit aktörlerden mi koysaydı sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

Filmde fark etmedim ama inceptiondaki eamesmiş adam. Bide böyle boksör mü ne oynamış

http://www.awardscircuit.com/wp-content/uploads/2012/07/Tom-Hardy-Warrior.jpg

İri yarı herif olm işte gayet güzel gitmiş bence bane rolüne. Sesi falan da güzeldi, bi sonu güzel olmadı. Yakışmadı pek karaktere.
Sosyal ağlarda paylaş

The Dark Knight'tan sonra beklentim çok yüksek bir şekilde izledim filmi, Nolan yine bir şekilde üzerine çıkmıştır bir öncekinin dedim. Beklediğim kadar iyi değildi ama yine de çok güzel olmuş film.

Filmde beni özellikle rahatsız eden 2 şey vardı.

Birincisi, 2. filmde Batman'in dövüş sahneleri daha etkileyiciydi. Hong Kong'da Lau'yu almaya gittiği sahne ve filmin sonlarına doğru rehineleri kurtarırken SWAT + Joker'ın adamlarıyla dövüştüğü sahneler mükemmeldi. Bu filmde bu tarz etkileyici dövüş sahnesi yoktu. Gadget kullanımı da dövüş sırasında yok gibi bir şeydi. Bane ile olan ilk sahnesini buna dahil etmiyorum çünkü boss değil de thugların avlanmasından bahsediyorum. O sahne zaten kusursuzdu.

İkinci olarak da trailerları izlerken de rahatsız olduğum, gündüz vakti Batman'in dövüş sahnesi. Karanlığı kullanarak dövüşen birine pek gitmemiş bu sahne. Bunun yerine bombanın patlama saatini geceye denk getirerek polislerin saldırısından itibaren gece çekimi yapsalarmış çok çok daha etkileyici bir son dövüş izlerdik gibi geliyor.

Bunlar dışında Batman'in iyileşmesi dahil beni rahatsız eden bir şey olmadı.

Tom Hardy Bane rolünün hakkını vermiş, inanılmaz oynamış. Sesin etkileyiciliği, karakterin tehditkarlığı falan herşey mükemmeldi. Catwoman'ın filmde sırıtacağını düşünüyordum ama o da çok iyi oturmuş filme. Anne Hathaway de rolün hakkını vermiş.

Filmi eleştirenlerin bence asıl takılması gereken kısım hikayenin filmin süresine tam sığmaması olmalıymış.

Gotham'ın aylarca sıkı yönetimde kalıp Batman'in iyileşme süreci hızlı geçilmiş denebilir. Bu kısımların detaylandırılması filmin 2'ye bölünmesine kadar gidebilirdi. Ama bu sefer de para için filmi 2'ye böldüler diyenler çıkardı kesin. Knightfall + No Man's Land yapmışlar gibi duruyor demiştim tahminim tutmuş. Nolan bunları tek bir film için çok iyi bir şekilde uyarlamış.

Sosyal ağlarda paylaş

moncici said:

yok ben occupy wall street olayına da bariz şekilde gönderme yapan ve işgalcileri bane'in ordusu ile özdeşleştiren, tipik 12 eylül sonrası ucuz amerikan milliyetçiliği dolu (ki Ra's Al Ghul da temel olarak radikal islam algısı yaratan bir karakter) böyle fantazmagorik filmlerin fanı olmam.

Filmin çekimleri ocupy wall street olayından çok önce başladı...
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

moncici said:

Filmin çekimleri ocupy wall street olayından çok önce başladı...

çok önce... ne kadar önce mesela... ben baktım new york wall street çekimleri ekim sonu - kasım ortası yapılmış... (http://www.movieweb.com/news/the-dark-knight-rises-nyc-location-details-expose-new-spoilers)... filmin erken çekimleri de temmuzda başlamış... occupy wall street de temmuz ayından beri konuşuluyordu ve fiili olarak ekim başı başladı... senaryoda bir değişiklik gayet mümkün yani... mesela türkiye'nin en büyük prodüksiyonlu filminin son 20 dakikası çekimlerin yüzde 80'i bittikten sonra yazılmıştır (canlı tanığıyım)... bu durum yüksek maliyetli bir hollywood filminde de olabilir mi, amaç belli bir kesimin duygularını sömürmek ve günceli kullanarak ilgi çekmek ise neden olmasın... üç nokta...

bone hala soruma yanıt alamadım, 11.00 matinesi en arka sıra 22.koltukta oturan sen miydin? bence kesin sendin ya hahah
Sosyal ağlarda paylaş

Efektler guzel, oyunculuklar eh -o kadinin oldugu sahne neydi oyle yarebbim-, senaryo ise gayet boktan. Gelmis gecmis en kotu Batman filmiydi bence.

Zevkler renkler olsun yine ama cidden kotuydu ya. Salonda ki cogu kisi de benzer tepkiler verdi "oeh yok artik" gibisinden. Yalniz degilim sanirim bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Turk filmi ile Hollywood blockbuster'ını karşılaştırmak, Dark Knight gibi bir hikayenin son anda köklü değişikliklere tabi olacağını savunmak...

Ocupy Wall Street ile Dark Knight'ın zerre alakası yok.

hollywood'da senaryoda sonradan değişiklik yapılamayacağını mı sanıyorsun? işlerin nasıl yürüdüğünü zannediyorsun acaba? ayrıca borsa baskını hiç köklü bir değişiklik değil, yaptıkları işi çok başka bir mekanda, başka şekilde de yapabilirlerdi. ayrıca sahnenin ön hazırlığı ve çekilmesi de hiç zor değil, 1 bilemedin 2 günlük iş. ekim başı occupy wall street olayı tırmanıyor ve bu sahneler kasımda çekiliyor. benim haklı olma olasığım çok daha yüksek.
hadi diyelim ben haksızım, filmdeki patriotism, anti-komünist beyin yıkama, burjuvanın ve askeri-politik gücünün kaosun karşısındaki tek güç olarak gösterilmesi, halkçılığın bane ve talia gibi şiddetsever karakterler ile yansıtılması zaten occupy wall street göndermesinin yapmaya çalıştığı şeyi layığıyla yapmaya yetiyor ve bunu yırtılan amerikan bayrağına bakan polisler, bane'in ordusu şehre hakim olunca kesilen kimsesiz çocuk yardım fonları gibi iğrenç duygu sömürüleriyle yapıyorlar. kısacası filmin senaryosu vasat bir republican'a, veya türkiye gibi ülkelerdeki eblehlere hitap ediyor. ha imax'in cartın curtun tadını çıkarmak ayrı. filmin ilk sahnesi görsel açıdan gördüğüm en etkileyici sahnelerden biriydi mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

bane e boyu kısa falan denmiş

napaydı adamlar sırf çizgi romana uygun olsun diye böyle transporterdı çarttı curtu o tarz filmlerde zorlu npc rollerini oynayan dev kaslı salak,yumruk atınca aa sinek mi ısırdı edasıyla sırıtıp düşmanını duvardan duvara fırlatan fakat en sonunda bi şekilde öldürülen basit aktörlerden mi koysaydı sdfs

dev kaslı akıllı birisini koyabilirlerdi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi afedersinizde GÖTÜNÜZLE izliyorsunuz şu filmleri. Çocuk fonu kesilmesi Bane saldırısıyla olmuyor. Wayne Enterprise mali problemler yüzünden çok evvelden kesmiş yardımı. Filmin başında Bruce Wayne öğreniyor bunu daha. Bane'in ne alakası var.

Filmde olan biten Bane hareketinin "sosyalizme" falan benzetmeye kalkmak gerizekalıca bir olay. Yani çok ıkınmanız lazım böyle bağlantılar kurabilmeniz için resmen. Çünkü Bane hareketinin NEDENLERİ 1. filmde açıklanıyor daha. Hangi vizyon'a sahipler belli yani.

Pati'ye bir "Elitist olmaya kasmadan film nasıl izlnenir" tutosu mu yazmak lazım artık nedir? Yada "film takip edebilme ingilizcesi" dersleri olabilir, "alt yazı kaçırmama" dersleri olabilir falan.

Tek birşeye katılıcam o da halkın ayaklanmaya katılmaması AMA yine de bu bir şekilde açıklanabilir. Çünkü Bane millete "evinize gidin ve bekleyin" diyor. Tabi ki bu insanların bekleyeceği anlamına gelmez. Polislerde siz karışmayın demiş olabilir tabi.

Bunun gibi boşluklar mevcut filmde, ama biraz da çizgiroman sınırları içinde düşünüp, ona göre algılayacaksınız filmi. Shawshank Redemption izlemiyorsunuz...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...