Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2010 Referandum Sonuçları

Estel_Anorien

Öne çıkan mesajlar

AKP'den hiç haz etmem, yargı ile ilgili hala da güvenmiyorum güvenemem de. Başta CHP ya da koalisyon olsaydı bu noktaya gelemezdik. Yurtdışındaki itibarımız daha iyi sanki, bir de ekonomi daha tıkırında gibi geliyor. Bilmiyorum ilizyondur belki ama CHP den daha iyi yaptıklarına inanıyorum bu işi.
Sosyal ağlarda paylaş

sir said:

1- evet cüce, bu kadar vahşice yaşanmamıştı, çünkü wispy'nin de dediği gibi "geç kalındı". bütün devleti bütün ülke geç kaldı, çünkü zenginleşmek hep namussuzluk olarak addedildi, devletin büyük ve güçlü olması için bütün sermayeyi elinde tutması gerektiğine inanıldı..sonra bi anda özalla beraber patlayınca herşey

2- dediğin atılımların olması için, hele hele "sosyal devlet" gibi bir iddiayı gerçekleştirebilmek için en gerekli şey bizde yok ki arkadaşlar? sermaye, sermayenin ülkede birikmesi, doğru düzgün yatırımlara dönüşmesi, istihdam yaratması..bugün sosyal devleti gerçekleştirebilmiş demokratik ülkelere bi bakın, yaşam kalitesi en yüksek, insanların en mutlu yaşadığı devletlere bakın..hepsi de kapitalizmi sonuna kadar işletmiş devletler değil mi?

1 ile 2 çelişmiş.

ayrıca şu var. evet ayda birkaç milyar lira kazanan birisi bir anda zengin oluyorsa, bunun arkasında bir namussuzluk çıkabiliyor. o yüzden insanların şüphelenmesi normal.
özal dönemi dediğimiz şey hayali ihracatla devleti ve dolaylı olarak halkı dolandırıp para kazanların dönemiydi.

öte yandan sosyal devlet tanımını yanlış aktarmışsın, yukardaki yazdıklarına göre.

sosyal devletle kapitalizm tamamen zıt şeyler. o yüzden "sosyal devlet aynı zamanda kapitalizmi sonuna kadar işletmiştir" demek mümkün değil. sosyal devlet olabilmek için halka sosyal güvence sunabilmen gereklidir. hizmeti halkın ayağına götürmen ve bunu hiç bir topluluk ayırmadan yapman gereklidir.
avrupa'daki sosyal devlet sorumluluklarından bazılarını görebilmek için sicko belgeselini izlemeni öneririm.

said:
devlet bu kadar büyük ve hantalken, anayasa bu kadar büyük ve üniterken zaten olacak iş değil işte bu, onu anlatmaya çalışıyorum. neden yabancı sermaye bu kadar değerli bizim için, işte bu yüzden. insanlar zenginleşecek ki kültür, değer, eğitim vs üretecek vakit ve imkan bulsun.

insanların kültür ve eğitiminin gelişmesi için yabancı sermayeye ve neoliberalizme bel bağlamak gerekmiyor ki?
köy enstitüleri gibi bir sosyal devlet yapılaşmasıyla gayet güzel kültür ve eğitim arttırılabilir. aşık veysel gibi kişilerin bu projelerin içinde olduğunu, hem kültürümüze ve eğitimimize önemli katkılarda bulunduğunu hatırlatmak isterim. ama neoliberalizm böyle bir şeyi arzulamaz zaten, gerek de görmez.

said:
akp de bu değişim ve dönüşümün, dünyaya entegrasyon sürecinin taşıyıcısı, mecburen. çünkü zenginleşen kitle, devlet yönetiminde söz sahibi olmak istiyor.

yani hoş geldin plütokrasi.
Sosyal ağlarda paylaş

Turkceplease said:

ya abi ne 2002 seçimi ne 2007 seçimi ne cumhurbaşkalığı seçimi öncesinde sölenenlerden farklı birşey söylenmedi.

ŞERİAT GERİLEME LAİKLİK

ama iktidar aksine en cumhuriyetcilerin kendini modern ileri gören zihniyetlerin yapamadığını yaptı.tüm avrupayı türkiyeye getirdi.

avrupa şampiyonaları formula 1 ler uefa ş.ligi finalleri dünya basket şampiyonası müzik organizasyonları expo da finale izmiri çıkartmak. vsvs vs

şu inönüdeki son metallica konserinde bile iktidar payı var.açıkcası avrupayı bu iktidarla gördü toplum ben işin bu boyutuyla ilgieniyorum acıkcası referandumla ne ilgisi var derseniz kısacası boş bir korku politikasına gerek yok izleyelim görelim.

hacı kac yasındasın sen ya?
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

Turkceplease said:

ya abi ne 2002 seçimi ne 2007 seçimi ne cumhurbaşkalığı seçimi öncesinde sölenenlerden farklı birşey söylenmedi.

ŞERİAT GERİLEME LAİKLİK

ama iktidar aksine en cumhuriyetcilerin kendini modern ileri gören zihniyetlerin yapamadığını yaptı.tüm avrupayı türkiyeye getirdi.

avrupa şampiyonaları formula 1 ler uefa ş.ligi finalleri dünya basket şampiyonası müzik organizasyonları expo da finale izmiri çıkartmak. vsvs vs

şu inönüdeki son metallica konserinde bile iktidar payı var.açıkcası avrupayı bu iktidarla gördü toplum ben işin bu boyutuyla ilgieniyorum acıkcası referandumla ne ilgisi var derseniz kısacası boş bir korku politikasına gerek yok izleyelim görelim.

hacı kac yasındasın sen ya?

İstanbul'da belediye SHP'de. İSKİ skandalı patlamış. Haftada 2 gün su geliyor oda çamurlu akıyor. Annem küvete su dolduruyor. Çamurun çökmesini bekleyip gündelik işlerde suyu kullanıyor. RTE belediyeye talip. Gazeteler sürekli başlık atıyor "Bunlar gelirse şeriat gelecek, otobüslerde haremlik selamlık oturacağız, herkesin başı zorla kapatılacak, içkili yerlerin hepsi kapatılacak" vb. vb.

Kaç sene önce? Çok sene önce. Büyük ihtimalle toggie'nin yaşının hatırlamasına müsade etmeyeceği kadar çok...
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Anayasa mahkemesi eğer ki rejim lehine böyle bir karar alıyorsa - hukuk dışı olmasına rağmen - bence bu meşru müdafaadır. Ve desteklerim.

Çünkü rejimin meşru vasıtalarını kullanıp, rejimi baltalamaya çalışmak nasıl ki rejimin meşru vasıtalarının kullanım amacına aykırı ise, anayasa mahkemesinin rejimi korumak amacıyla hukuk dışı davranması bence meşrudur.

Rejim kimdir? Nedir? Niye bu kadar koruyoruz? Tehlike altına girmesin diye hukuk dışı bile olsa müdaheleyi haklı buluyoruz? Kutsal mıdır? Sonsuza kadar aynı şekilde devam mı edecektir?

Cidden soruyorum niye kutsalımızdır bu rejim ve nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...