Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Günün Ünlüsü: Hanefi Avcı

sg-1

Öne çıkan mesajlar

Çok enteresan adamlarsınız. 1 hafta önce hiç bi şey yokken sorsak size bu adamı milliyetçi, muhafazakar takunyacı, cemaatçi, solcu düşmanı ve işkenceci derdiniz; şimdi adam aklandı kimilerinize göre.

600 sayfalık kitabında son bölümün cemaatle ilgili yazıldığı da gözönüne alınınca Avcı'nın kitabı sadece cemaatler için yazdığı açıklaması da biraz komik kaçıyor.

Bakın bana cemaatçi derken siz, ben bu adamı hiç bir zaman kişiliği hakkında bir övgü ya da yergide bulunmadığımı, iddaalar netleşene kadar bir yorum yapmadığımı görüyorsunuz. Sizse yakın zamanda aşağıladınız bu adamı tek gecede göklere çıkarıyorsunuz.

Sanırım bu adam hakkında şu an atıp tutmadığım için bu beni cemaatçi yapmıyor, fakat siz atıp tutttuğunuz için sizi ne yapıyor onu da bilemem.

Siyaset, kimilerinizin takım tutma mantığınızla sınırlı bir şey olmadığı için ve işin altında bizim bilmediğimiz binlerce şey de olduğu için, bu adamlar yargılanıyor ve açıkçası iyi ya da kötü yorum yapamıyorum ben. Yorum yapsam bunun pek de sağlıklı olacağını düşünmüyorum çünkü, o yüzden gerek duymuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

sg-1 said:

hanefi avcı'nın şahsıyla ilgili olumlu veya olumsuz yazdığım tek bir kelimeyi göstersene.

seninle konunun ne ilgisi var be adam, ben genel bir görüşten ve onunla ilgili yorumumdan bahsettim. Yani kişilerle spesifik uğraşacak değilim. Biriniz cemaatçi yapar, biriniz BAĞA MI DEDİN BAĞA? triplerine girer. hey allam.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

abilerim, ablalarım hiç takip etmiyor musunuz olayı?

avcı'nın gizli görüşme yapmak için başkalarının adına kayıtlı telefon hatlarıyla görüştüğü birisi terörist bi örgütle alakalı çıktı. bu adamın telefonları dinlenirken avcı ile yaptığı görüşmeler de dinlemeye takıldı.

bu son ifade daveti örgütle alakalı, kitapla değil.

Necip Hablemitoglu - Kostebek kitabi tam bunlari anlatiyor iste
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Anılarını yazan, güncel konularda kalem oynatan istihbaratçılardan Mehmet Eymür, bir dönem birlikte yol adıkları daha sonra çatıştıkları ve mahkemelik oldukları Hanefi Avcı’yla ilgili açıklamalarda bulundu.

NTV Canlı Ana Haber’de Can Dündar’ın sorularını yanıtlayan Eymür, Devrimci Karargah soruşturmasının ciddi olduğunu ve Avcı’nın ‘nedenlerini’ açıklaması gerektiğini belirtti.

Avcı’nın ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar’ kitabını samimi bulmadığını söyleyen Eymür'ün açıklamaları şöyle:

Hanefi Avcı ile birliklte çalıştınız, sonra çatıştınız ve mahkemelik oldunuz...

Pek birlikte çalıştık denemez. Herkes ayrı ayrı çalışıyordu.

Çatışmanızın temel nedeni neydi?

Susurluk’u ilk ortaya çıkaran benim, raporunu yazan kişiyim. Kazayı basına bildiren de benim. Kimsenin haberi yoktu. Bir gazeteci arkadaşıma söyledim: Burada bir kaza olmuş, bir bakar mısın? Şu şu varmış’ dedim. Bana haber gelmişti. Gazeteci arkadaşım bana, 'doğru mu söylüyorsun?' deyince bozulmuştum. ‘Aldığım bilgi bu teyit etmek için söylüyorum’ dedim...

Hanefi Avcı niye rahatsız oldu ortaya çıkmasından?

Çıktı ve devlet içinde yapılar olduğunu, polis içinde Mehmet Ağar'ın, jandarmada Veli Küçük'ün, MİT’te de benim adımı verdi. Ben oraya konmaktan çok rahatsız oldum. Hep mücadele ettiğim şey bu tip olaylardı.

Sizin dinlenmeniz var bir de...

Daireye ait resmi telefonlar dinlendi. MİT’in telefonlarını dinletti. O zaman İstihbarat Başkan Yardımcısı’ydı. Telefonlar izinsiz olarak dinlendi.

Bu durum tuhaf değil mi?

Olacağı buydu. O zamanlar harkes birbirini dinliyordu ve Türkiye onun için böyle...

Avcı’nın kitabında anlatılanlar?

Ben kitabın tamamını okumadım. Neden yazıldığını da tam anlayamadım. Eğer yanlış şeyler oluyorsa, kaç senenin birikimi var, neden yanlışı başından beri görmedi. Ya da görmek istemedi mi... Yoksa bir şeye bozuldu da onun için mi kitabı yazdı. Bunları teşhis edemedim.

Bir istihbaratçı böyle diyorsa, mutlaka teşhisi koymuştur...

Çok samimi olduğunu düşünmüyorum. Kimsenin günahını almak da istemek ama Hanefi bey kendini melek gibi anlatıyor. Ama bizim meslekte kötü şeyler de yapılıyor. İşkence de var. Pişmanlık yasasından yararlanan kişilerle ilişkisi vardı, bunlara kitabında yer vermemiş.

Gözaltına alınışı?

Adalete güvenmek lazım. Her şey çok mükemmel değil ama yine de güvenmemiz gereken yerlerden biri yargı.

Biz mahkemelik olduk ve sonra da barıştık. Hanefi beyin yolsuzluğunu bilmem ve duymadım da. Bunun için bende artıları vardır ama eksileri de var. Her şeyi tam anlatmıyordu, kendi işine geldiği için anlatıyordu.

Polis içinde cemaat yapılanması var mı?

Muhakkak var. Ama sadece bu dönem için değil. Sağcılar iktidara gelinde camiye gidenlerin sayısı artar, solcular gelince azalırdı. Her devirde yaşanıldı bunlar ama bu devirde biraz abartılı gidiyor.

Türkiye’de bunlar yeni şeyler değil. Ben biraz değişik düşünüyorum. Bazı şeyler simge gibi ortaya konuyor. Biz onalara hücum ediyoruz ama arkasında çok daha büyük güçler var.

Okyanus ötesi mi?

O güçleri arkasından çekseniz, simge haline gelen kişiler belki o kadar etkin olmayacaklar...

O güçler nasıl bertaraf edilir?

Herkes kendi sorumluluğundaki işi ciddi yapacak. Yabancı merakı bırakılacak.

Avcı meselesi bir yere gider mi, soruşturmadan bir şey çıkar mı?

Ciddi bir konuyla ilgili içeriye alınmış. Hanefi beyin nedenlerini açıklaması lazım. Tersi bir durum rahatsız edici olur...

NTV

Ben kitabın tamamını okumadım. Neden yazıldığını da tam anlayamadım. Eğer yanlış şeyler oluyorsa, kaç senenin birikimi var, neden yanlışı başından beri görmedi. Ya da görmek istemedi mi... Yoksa bir şeye bozuldu da onun için mi kitabı yazdı. Bunları teşhis edemedim.

abi suraya katılmamak elde degil.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

Çok enteresan adamlarsınız. 1 hafta önce hiç bi şey yokken sorsak size bu adamı milliyetçi, muhafazakar takunyacı, cemaatçi, solcu düşmanı ve işkenceci derdiniz; şimdi adam aklandı kimilerinize göre.

600 sayfalık kitabında son bölümün cemaatle ilgili yazıldığı da gözönüne alınınca Avcı'nın kitabı sadece cemaatler için yazdığı açıklaması da biraz komik kaçıyor.

Bakın bana cemaatçi derken siz, ben bu adamı hiç bir zaman kişiliği hakkında bir övgü ya da yergide bulunmadığımı, iddaalar netleşene kadar bir yorum yapmadığımı görüyorsunuz. Sizse yakın zamanda aşağıladınız bu adamı tek gecede göklere çıkarıyorsunuz.

Sanırım bu adam hakkında şu an atıp tutmadığım için bu beni cemaatçi yapmıyor, fakat siz atıp tutttuğunuz için sizi ne yapıyor onu da bilemem.

Siyaset, kimilerinizin takım tutma mantığınızla sınırlı bir şey olmadığı için ve işin altında bizim bilmediğimiz binlerce şey de olduğu için, bu adamlar yargılanıyor ve açıkçası iyi ya da kötü yorum yapamıyorum ben. Yorum yapsam bunun pek de sağlıklı olacağını düşünmüyorum çünkü, o yüzden gerek duymuyorum.

Genellemede başarılısın 10 puan verdim. 1 kişi belki şahsı göklere çıkarmıştır ama herkes payını almış maaşallah.

Aksine bu forumda bazı nicklerden bazı olaylara objektif bir yorum görebilmeyi çok isterdim ben.

Hanefi Avcıyla değil mesela derdim benim, yazdığı kitaplada değil. Benim derdim bazı medya kurumlarında nasıl hemen bu kişiye bir nedenden dolayı saldırıya geçilmiş olup arkasından tutuklanmış olması.
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

di mi sonra bu adam devrimci karargah (read: KOMUNIST) orgutune yardim etmekten tutuklaniyor.

kimse adami savunmuyor da yapilan neden yapilmis acik ve net. adam bu yapilanmanin icinde yillarca calistiktan sonra kitap yaziyor. konuyla ilgili dilekceler yaziyor ve bu dilekceler aylar gecmesine ragmen cevaplanmiyor. aciklama yapacak, yapamadan cat iceri aliniyor. niye? sol orgutle baglantisi bulunmus milliyetci muhafazakar takunyali adamimizin.

ollldu, baska?
Sosyal ağlarda paylaş

Cemaatin ne kadar vahşi olduğunu anlamak için Hanefi Avcının akıbetine bakın. Adam ilk kuşak ve sağlam olarak cemaatçi ama onların yaptıklarına dayanamayıp eleştri yapmaya ve ipliklerini pazara çıkardığı an adamın bu kadar yıllık geçmişine rağmen hiçbirşey yapmadılar. Zaten görünen o ki kitapta yazdığı diğer arkadaşları gibi bu da bazı şeylere itiraz etmeye başladığı için bu tutuklama belki çok önce yapılacaktı fakat o önce davrandı en azından olayı kitaplaştırdı. Eğer uzun süre tutuklu kalırsa ki öyle gözüküyor öldürülmezsede ki böyle bir adamı kolay kolay öldüremezler orada yazacağım dediği kitabı yazması daha kolay olur. Cemaatçi vs vs beni ilgilendirmez adam sonuçta böyle kritik günlerde hukuğa tecavüz iyice arttırılmışken cemaatçi olmayan diğer aydınlar gibi bu ülkenin sesi olabildi cemaatin içinden gelmesine rağmen olayları anlatabildi ki bu cemaat içinde bulunmamış insana göre çok daha zor gibi. Cemaat için yaptıklarını unutalım mı? Tabiki hayır. Ama en azından şu kritik günlerde böyle bir kitap yazmak yürek ister. Bunada birazcık olsa saygı duyalım.
Sosyal ağlarda paylaş

İleri demokrasi ülkesi olduk, işte böyle cemaate karşı çıkanların ipliği anında pazara çıkıyor. Bazıları dua ederken artık atlantik ötesine dönüyor.

O değil de terörist olmak ne kadar kolay oldu, yapacağın tek şey cemaat ile ters düşmek. Sonra anında azılı terörist oluyorsun. Bu karanlık zamanların, daha karanlık zamanlara dönüşmemesini umut ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu karanlik zamanlarin aydinligia dönüsmesi icin gereken isigi görememe gibi bir karamsarlik da ben de var.. Son umut genel secimler, orda büyük ihtimal tek basina gelemiyecek, ama bu seferde koalisyon krizleri bas göstericek. Öyle yada böyle ayagi .oka bulasti ülkenin. O kadar suclamaya ragmen, iktidar yandasi 1 kisiye bile -tutuklamayi vazgectim- dava bile acilamayan, hukuk cenneti korkaklar ülkesi olduk.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

abilerim, ablalarım hiç takip etmiyor musunuz olayı?

avcı'nın gizli görüşme yapmak için başkalarının adına kayıtlı telefon hatlarıyla görüştüğü birisi terörist bi örgütle alakalı çıktı. bu adamın telefonları dinlenirken avcı ile yaptığı görüşmeler de dinlemeye takıldı.

bu son ifade daveti örgütle alakalı, kitapla değil.

bu arada örgüt ile bağlantı şu şekilde imiş:

said:

Ancak, eski DKÖ üyesi Necdet Kılıç ile irtibatta imiş.

Nedim Şener’e göre irtibatın dayandığı gerekçe Hanefi Avcı’nın telefonunun adı geçen tarih ve saatte Necdet Kılıç’ın bulunduğu Galatasaray’dan sinyal vermesi!
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada zaytung haberi gibi olmuş. açıklamaya bak:

http://www.odatv.com/n.php?n=yakinda-orgutte-bize-yer-kalmayacak-diye-korkuyoruz-2809101200

said:
"YAKINDA ÖRGÜTTE BİZE YER KALMAYACAK DİYE KORKUYORUZ"

28.09.2010 22:04

İstanbul'da başlayan Devrimci Karargah Operasyonu'na bugün Hanefi Avcı'nın dahil edilmesinin ardından örgütten açıklama geldi. Avrupa'dan yayın yaptıkları internet sitesi aracılığıyla açıklama yapan örgüt, hem Hanefi Avcı'nın hem de tutuklanan isimlerin kendileriyle ilgisinin olmadığını açıkladı. Örgüt kendileri üzerinden AKP'ye muhalif kesimlerin tasfiye edildiğini iddia edeken espri de yaptı: "AKP’nin tasfiye etmeye niyetlendiği kim varsa Devrimci Karargah yapılanmamıza dahil edileceği ortadadır. Asıl korkumuz bu gidişle örgütte bize yer kalmayacağı üzerinedir."

Örgüt cemaat hakkında ise şu yorumu yaptı: "şunu da itiraf etmeliyiz ki; infazlara, yargısız infazlara, işkencelere, uzun hapisliklere rağmen ve onlara karşı mücadelede, bunları mücadelenin bir gereği gören bir anlayışla kolayca geliştirebildiğimiz karşıtlığı Fethullahçı bezirganlığın binlerce yıllık deneyimiyle üzerimize yönelttiği bu ilkellik ötesi kurgulu yalan ötesi saldırıları karşısında geliştirmekte son derece zorlanıyoruz. Bu konuda büyük bir acemilik içinde olduğumuz açıktır."

Odatv.com
Sosyal ağlarda paylaş

Ülkede yaşananlar (son zamanlarda değil , yıllardır , belki doğduğumuzdan beri ) beni (bizi) sürekli umutsuzluğa ve karanlığa sürükleyecek cinsten. Pek de geri dönüşü mümkün olmayan , olsa bile bir insan ömründen uzun sürecek ve çetrefilli olacak bir yoldayız.

Bana göre iki seçenek var , idealindeki hale getirmek için savaşacaksın (fiziksel savaş değil tabi ) ya da rahat yaşayabileceğin bir yere gidip , bu kimliğini unutacaksın.

Bana ikincisi daha çekici ve mantıklı geliyor , ne de olsa 30-40 senelik bir hayatımız var ortalama önümüzde , neden savaşarak geçirelim ki.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...