Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İngiltere Planları ve Eğitim Kredisi

Mortis

Öne çıkan mesajlar

Merhabalar,
Yeni konu açmak istemedim. İngiltere'de lisansüstü eğitim için MEB bursu kazandım. Eğitimle ilgili tüm masrafları MEB karşılayacak. Ayrıca 1200 sterlin burs verilecek. Bu koşullarda İngiltere'de öğrenci olmak nasıl olur? Bir de İngiltere'de hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

Su an cok yazamiycam da burs imkani bolume okula gore degisiyor. Ben hukuk yuksek lisansi yaptim okulun bursu vardi notlarimla degil ama cv mle aldim bursu.

Jean monet bursu var misal ab nin ama 2 sene sigortali calisma veya hala ogrenci olmak istiyor

Once okul bolum tercihini yapip sonra arastirin

Garanti tek soleyebilecegim irlandada okul sonrasi direk vize alabileceginiz ve vergi oranlari sebebiyle it sektorunun dublin de konuslanmasindan dolayi londraya gore daha az rekabetle daha rahat is bulabileceginiz

Benim kiz arkadasim londraya tasindi simdi. Cuma aksami isten cikip 45 dk ucusla gatwicke gidiyorum. Islignton da hatunun evde olmam isten cikinca totalde 2-3 saat suruyor. Pazartesi sabah da ayni sekilde ise gidiyorum. Masraf yaklasik 80 euro veya 60 pound oluyor

Londra ve ingiltere sevdaniz buyukse boyle de yasayabilirsiniz dublinde.

Oski biraz açar mısın burayı mesela ne gibi artıların vardı sertifika vs. gibi detaylar nelerdi? Bi de bu dediğin bizim ülkede geçerli değil değil mi çünkü ilk elek olarak ortalamaya bakılıyo sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

L'amante said:

Merhabalar,
Yeni konu açmak istemedim. İngiltere'de lisansüstü eğitim için MEB bursu kazandım. Eğitimle ilgili tüm masrafları MEB karşılayacak. Ayrıca 1200 sterlin burs verilecek. Bu koşullarda İngiltere'de öğrenci olmak nasıl olur? Bir de İngiltere'de hangi üniversiteleri tavsiye edersiniz?

Selam,

1200 pound'a neler dahil ? Konaklamayi kim karsiliyo mesela ?
Sosyal ağlarda paylaş

pontipati said:

Oski biraz açar mısın burayı mesela ne gibi artıların vardı sertifika vs. gibi detaylar nelerdi? Bi de bu dediğin bizim ülkede geçerli değil değil mi çünkü ilk elek olarak ortalamaya bakılıyo sanırım

yok ben direk okuldan almistim bursu; tr'den degil.

simdi tekrar okuyorum da ''CVmle aldim'' amma iddialiymis ahah. CVMLE ALDIM!!11

soyle ki, not ortalamam 65.36ydi benim undergrad'te (100 uzerinden). bu tek basina yeterli degildi. ben Cover Letter'imda neden benim iyi bir tercih olacagima yuklenmistim baya. iste irlanda - tr arasindaki ticari iliskileri guclendirmek icin iki ulke arasinda daha aktif calisan hukuk adamlari gerektigini, okul sonrasi irlanda'ya yerlesip bu alanda calisacagimi falan yazmistim. amacimin diplomayi alip ulkeme donmek olmadigini, Irlanda'ya ve universiteye katma deger olarak karsiligini verecegimi soyledim. bu tarz seyler iste. bulursam cover letter i yollarim. baya gurur duydugum bi eserimdir kendisi :P

cv'm de de bunu destekleyecek uluslararasi egitim ve PQE vardi. direk undergrad sonrasi master'a basvurmadim ben yani. o zamanlar turkce haric 2 dil biliyordum vs.

onlar da acik acik ''academic'' basarin degil ''PQE''ne bakarak burs teklif ediyoruz demislerdi.

dediklerimin de cogunu yaptim hakkaten. ha dersen, iki ulke arasinda ne iliski kurdun... nerdeyse sifira yakin. burda kaldim, verdikleri bursun 2 kati gibi vergi oduyorum yilda. ama baska bi ulkeye/ulkelere yonelik calisiyorum.

hayat boyle iste, ne oldum degil ne olazagim diycen

ozet: Cover Letter en onemli belgedir bence basvurudaki.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

L'amante said:

Merhabalar,

Selam,

Abi maaş gibi düşün 1200 pound'u. Cebine parayı koyup ne halin varsa gör diyorlar. Tabii okul ücretini falan devlet veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

di said:

L'amante said:

Merhabalar,

Selam,

Abi maaş gibi düşün 1200 pound'u. Cebine parayı koyup ne halin varsa gör diyorlar. Tabii okul ücretini falan devlet veriyor.

Londra'da yasiyorum 3 senedir ve buranin piyasasiyla imkansiz geliyo abi o paraya yasamak. Cok sansli olmak lazim, haftada 50-80 pound'a kutu gibi oda bulmak lazim falan ama diger sehirler hakkinda cok bi fikrim yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Öğrenci olarak yaşar ya. Londra İngiltere'nin kalanıyla karşılaştırınca özellikle konaklama anlamında bayağı ekstrem benim bildiğim kadarıyla. Üniversite şehirlerinlerinden bir tanesine giderse yetmesi lazım.

Benim arkadaş yeni döndü Essex'te doktoradan, o da YÖK bursuyla gittiydi. Ne şartlarda yaşadı bilmiyorum ama yaşadı yani eheh.

Bir de bu sene ilk defa MEB alınan ekstra burs ve ödüllere karışmayacağını açıkladı. Gittiği yerde research assistant falan olursa gelirini ikiye katlar direk. Ki kesinlikle kovalanmalı böyle şeyler.
Sosyal ağlarda paylaş

Oski said:

asd

pontipati said:

yok ben direk okuldan almistim bursu; tr'den degil.

simdi tekrar okuyorum da ''CVmle aldim'' amma iddialiymis ahah. CVMLE ALDIM!!11

soyle ki, not ortalamam 65.36ydi benim undergrad'te (100 uzerinden). bu tek basina yeterli degildi. ben Cover Letter'imda neden benim iyi bir tercih olacagima yuklenmistim baya. iste irlanda - tr arasindaki ticari iliskileri guclendirmek icin iki ulke arasinda daha aktif calisan hukuk adamlari gerektigini, okul sonrasi irlanda'ya yerlesip bu alanda calisacagimi falan yazmistim. amacimin diplomayi alip ulkeme donmek olmadigini, Irlanda'ya ve universiteye katma deger olarak karsiligini verecegimi soyledim. bu tarz seyler iste. bulursam cover letter i yollarim. baya gurur duydugum bi eserimdir kendisi :P

cv'm de de bunu destekleyecek uluslararasi egitim ve PQE vardi. direk undergrad sonrasi master'a basvurmadim ben yani. o zamanlar turkce haric 2 dil biliyordum vs.

onlar da acik acik ''academic'' basarin degil ''PQE''ne bakarak burs teklif ediyoruz demislerdi.

dediklerimin de cogunu yaptim hakkaten. ha dersen, iki ulke arasinda ne iliski kurdun... nerdeyse sifira yakin. burda kaldim, verdikleri bursun 2 kati gibi vergi oduyorum yilda. ama baska bi ulkeye/ulkelere yonelik calisiyorum.

hayat boyle iste, ne oldum degil ne olazagim diycen

ozet: Cover Letter en onemli belgedir bence basvurudaki.

Oski önümüzdeki sene bende hukuk master'ı için ingiltere yolcusu olmayı planlıyorum. anladığım kadarıyla sen baya yerleşmişsin oraya. kafamdaki plan masterdan sonra en az 1 sene orada çalışmak. sen master'ı hangi bölüm üzerine yaptın? iş imkanları şu master programından mezun olanlara göre daha çok, boşta kalmazsın diyebileceğin bir alan var mı yoksa iş kişinin direk kendini göstermesine mi bakıyor? ayrıca ingiltere'de baroya kayıt olmak için orada llb yapmak şart mı yoksa belirli süre ve aşamalardan sonra kaydını kabul ediyolar mı? şunları bir açarsan çok sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

ben ingiltere'de degilim, irlanda'dayim.

uk'de okul sonrasi calisma izni vermiyorlar. ayrica yaklasik her 10 hukuk mezunundan 15'i uk veya usa'e llm'e gittigi icin inanilmaz bir rekabet olacak. okul sonrasi sana is verebilecek belki 1 veya 2 yere de 100 kisi basvuracak.

cok sansli degilsen LLM sonrasi turkiye'ye donersin. tercihini alandan ziyade okul sonrasi otomatikman 6 ay veya 1 sene work permit veren bir ulkede dene sansini. work permit'in olunca is bulman kolaylasir, o calistigin surede de kendini begendirip work permit icin sponsor olmalarina ikna ettirirsin.

uk'de baroya kaydolmak icin tekrar training contract ile calisman lazim 2 veya 3 sene. training contractler de tr'den gelen adam icin fena degil aslinda 40-50k arasi aliyor stajyerler. ama londra'da magic circle bi firmanin kabul etmesi imkansiz gibi bisey tr'den llb'si olan adami.

yurtdisinda qualify olmak istiyorsan us daha iyi bir tercih. amerikada llm yaparsan NY barosu sinavina girebilirsin direk. onu gecince staj vs. olmadan direk baroya kaydoluyorsun. ama work permit yine nanay.

illa ingilizce konusan bi ulke istiyorsan avustralya, yeni zelanda veya bi ihtimal singapur'a falan bakmani tavsiye ederim. ben bilmiyorum oralarda durum nedir ama
Sosyal ağlarda paylaş

hehe yazayım madem ^^

Bu topicden 1 sonra 2011 Eylül'ünde gittim İngiltere'ye, Cambridge'deki Anglia Ruskin Universitesine. Okul pek de başarılı olmasa da dayım Cambridge'de yaşıyor diye orayı seçmiştim, kalma masrafından kurtulurum, kredi çekip sırf eğitimimi karşılarım diye.

Okul hayatım eğlenceliydi, Cambridge tam bir öğrenci şehri çok güzel. Kaldığım süre boyunca Sainsbury's de (supermarket) part time çalışıp harçlığımı çıkardım. Eğitim anlamında orta, sosyal anlamda çok keyifli bir yıl geçirdim. O sene mezunlara verilen 2 senelik work permit kalktı. Nisan'da son work permitler verildi, biz kaçırdık.

Oraya 2 sene ajans deneyiminden sonra gitmiştim. Yazın, derslerimin bitmesine yakın benim çalıştığım ve ona benzer ajansların Londra ofislerine başvurdum, hepsi saolsun az da olsa deneyimimi görünce geri döndüler, fakat EU vatandaşı veya Work Permit'imin olmadığını duyunca ne yazık ki dediler.

Derslerim Mayıs'da bitti, tez için 6 ay vardı. Fakat ben dayımın yanında kalkmaktan, ve ona yük olmaktan rahatsızlık duydum. Part time işle de zar zor geçinmek istemedim (20 saat work permitim vardı haftada), bir süre yine reklam medya ajansları üzerinden iş aradım, work permit nedeni ile olmayınca haziranda istanbul'a döndüm. Döndüğüm gibi yine bir ajansa işe girdim. 2.5 seneye yakın çalıştım o ajansta, oldu sana 2014 Yazı.

2014 yazında da bir IT şirketinin Irlanda ofisinden teklif aldım. Dublin'e taşındım. Oski ile de ev arkadaşı oldum hehe. Kendisi şu an içeride götü deviriyor.

Kasım'dan beri de Dublin'de yaşıyorum. Askerlik derdini de bedelli saolsun atlattım. Şimdilik burada kalırım gibi gözüküyor, keyfim yerinde. Dublin güzel. 5-6 sene sonra da vatandaşlık alıyorsun. Çift vatandaşlık sahibi olur ondan sonrasına bakarım diye düşünüyorum.

Bu şekilde

edit: Şükrü daha iyi özetlemiş
Sosyal ağlarda paylaş

Oski bilgiler için çok sağol hocam. büro stajımda londra'da partnerı-ofisi olan bir büroya giricem bir aksilik olmazsa. şayet kendimi ispatlayabilirsem work permit için sponsor olmalarını talep edebilirim. amerika çok tuzlu kalıyor sanırım ve madem work permit nanay hiç gerek yok sürünmeye. londra'yı özellikle istiyorum tahkim alanında gözüm var. az da olsa buradan bir enerji hukuku alt yapısıyla gidicem bakarsın tutunurum. hayat işte...

Mortis kutlarım abi baya temiz başarı grafiği çıkarmışın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...