Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dresden Dosyaları

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Sonunda bu güzelim modern fantazi/polisiye serisini Türkçe'ye çevirmeye başlamışlar.

Büyücü Harry Dresden'in gözünden anlatılıyor öykü, Dresden'in basit, zeki, kendini okutan, esprili bir dili var. Bizim dünyamızda geçiyor.

Kurgu çok iyi. Her kitap kendi içinde bir bütün ama aynı zamanda tüm seriyi kaplayan büyük bir öykü de var. 12. kitabı şimdi bitirdim ben ve ilk kitapta olan olayların gerçek yüzü yeni yeni ortaya çıkmaya başlıyor. İlk kitap bittiğinde ne biz ne de Dresden olayların arkasında başka şeyler olduğunu ne biliyorduk ne de öyle olduğundan süpheleniyorduk tabii. Bu kadar spoiler yeter ama.

Elemanımız gazete ilanı ile çalışıyor. Sanırım bu kitap hakkında iyi bir fikir verebilir:

Harry Dresden – Büyücü
Kayıp eşyalar bulunur. Doğa Üstü Soruşturmalar.
Danışma. Tavsiye. Uygun Ücretler.
Aşk İksiri, Dipsiz Cüzdan, ya da
Başka Gösteriler Yok.

Buyrun alın diyorum: http://www.idefix.com/kitap/firtina-buyucusu-jim-butcher/tanim.asp?sid=DUFVENF05B7BD4SN4FVI

Burada hakkında konuşuruz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Anlatım çok iyi. Karakterler süper. Konu çok iyi. Her kitap kendi içinde bir bütün olduğu için büyük kurgunun içinde bir kitabı okuyup bitirmek bile öyküsel açıdan bir tatmin duygusu veriyor. Ayrıca çok uzun kitaplar da değil, ben her kitabı akşam 21 gibi başlayıp gece 3 gibi bitirip uyuyarak tükettim iki yıl içinde. İki ayda bir cilt okuyarak ilerledim. Son kitapları beklemek zor geldi sonra. Ez azından, eReader'lar sağ olsun, çıktığı gün satın alabileceğim artık.

Kurgu gerçekten çok sağlam. Polisiye yanı piyasanın en iyilerinden, fantazi yanı da öyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Gerge'nin fantastik edebiyat rehberinde görüp de başlamıştım okumaya seriyi, bir buçuk senede fln bitirdim 12 kitabıda bekliyorum şimdi yenisini. Baya güzel, sürükleyici ve komik bir anlatımı var serinin. Harry, Spider Man gibi olmadık yerlerde espriler yapar güldürür hep :) Yazar Jim Butcher'da rahat 20 kitaba tamamlarım demiş seriyi o yüzden kolay kolay bitmez bu seri.

Birde Gerge o fantastik edebiyat rehberin sayesinde baya yeni kitap keşfettim o yüzden teşekkürler rehber için :)
Sosyal ağlarda paylaş

serinin ilk kitapları noir dedektiflik romanı mantığında olduğundan kitap sayısı sorun olmuyor. tek bir olay anlatılmıyor yani. (babalarımızın zamanındaki mike hammer misali...)

ya bu noir dedektiflik romanı kalıbı çok kullanılıyor ama dresden serisi ordan başlayıp kendi yolunu buldu. misal anita blake de öyle başladı ama sonrası sarmadı beni.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Madem Dresden'i buradan konuşacağız, başlayalım:

Changes'in (12. kitap) sonuna kadar ağır spoiler

26 Ekim'de çıkacak öykü kitabında Changes'in sonundan 45 dakika sonra başlayan bir novella olacakmış Murphy gözünden anlatılan. Butcher ilk kez bir kitabı böyle cliffhanger ile bitirerek canımızı yaktı resmen. En azından bu sefer bir yıl yerine 6 ay bekletiyor. Bir novelle olsa da hiç yoktan iyidir.

Harry ölmez ama diyorum ben. Daha önce Butcher rahatça 20. kitaba gelirim demişti, seriyle asıl yapmak istediği şeylere yeni başlıyor gibi geliyor bana zaten. Ayrıca göle düştü, Mab daha yeni avcuna almışken bırakmaz Harry'i bence.

Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Madem Dresden'i buradan konuşacağız, başlayalım:

Changes'in (12. kitap) sonuna kadar ağır spoiler

26 Ekim'de çıkacak öykü kitabında Changes'in sonundan 45 dakika sonra başlayan bir novella olacakmış Murphy gözünden anlatılan. Butcher ilk kez bir kitabı böyle cliffhanger ile bitirerek canımızı yaktı resmen. En azından bu sefer bir yıl yerine 6 ay bekletiyor. Bir novelle olsa da hiç yoktan iyidir.

Harry ölmez ama diyorum ben. Daha önce Butcher rahatça 20. kitaba gelirim demişti, seriyle asıl yapmak istediği şeylere yeni başlıyor gibi geliyor bana zaten. Ayrıca göle düştü, Mab daha yeni avcuna almışken bırakmaz Harry'i bence.

O cliffhanger feciydi cidden. Bir dahaki kitabın adıda Ghost Story olacakmış. Başta kısaca Dead koyucakmış Jim Butcher da yayıncısı izin vermemiş hatta. Harry'yi ya Mab kurtarır yada Murphy o kısa hikayesinde son onda yetişirde hastaneye götürür fln. Fakat bir dahaki kitapta hayalet olsa böyle "haunt"lasa öbür karakterleride sonradan ressurectlense oda hoş olabilir tabii :)

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Changes

Kitabın kapağını gördün mü?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/56/Ghost_Story_Butcher.jpg

Here lies Harry Dresden. Başında da Harry. Belki de Mab öldü gösterecek Harry'i herkese geçmişi ile bağlarını kesip Mab için daha iyi çalışabilsin diye.

Sosyal ağlarda paylaş

changes

Bence Mab in ilgi ve alakasi yok. Hatta tam tersi ebenezzar tarafindan harry yi kurtarmak için yağmış olunan bir şey. Sebibini sorarsaniz. Gidi maya tapınağına red courtla olan son dövüş başlamadan önce hatirlarsaniz ebenezzar saldırıya başlamadan "Do not forget archangel" kılıklı bir şeyler bağırıyordu. Mab inda harry ile anlaşmasi "ölene kadar winter knightim olacaksin" idi, benim düşünceme göre ebenezzar Archangellarla Harry için bir anlaşma yapti ve tüm bu işin arkasinda Harrynin mabdan kurtulmasi için archangellar ve ebenezzar var. Ha derseniz normalde politikalari non-interference olan archangellar niye Harry için istisna yapsin, Şu archangellardan Mab in en tehlikelisi dedigi (ismini hatirlamayadim suanda) zaten harry ye soulfire vermiş, bir novellada daha öncede bunon-interference i bozup onla konuşmuş ve harry yi sevdigini belirtmişti, blackened denariuslara karşı yaptığı işlerde düşünülürse archangellarin harry için bir istisna yapmış olabielceğini düşünüyorum. Önce öldürüp sonra resleyeceklerki Harry mabdan kurtulsun. Ha tabi Mab bun un üzerine harry nin hayatini zehir etmesse şaşırırım.

Öte yandan bir ihtimal kincaiddende şüphelenmiyor değilim nitekim taa kaç kitap önce hbir gün harryyi öldürecek olursa çok uzaktan bir sniperla öldüreceğini söylemişti.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Changes

Archangel bildiğin baş melek değil ama. Summer Knight esnasında Red Court, Simon Pietrovich'i öldürmüşti. Pietrovich, Senior Council'in üyesiydi ve Archangel denen bir şehirde yaşıyordu. Vampirler oraya saldırıp çok fazla zarar vermişlerdi.

Ivy'nin Kincaid'e izin vereceğini sanmıyorum ama, bir nedeni de yok zaten Kincaid'in.

Sosyal ağlarda paylaş

ghost story

Kapak resmi güzelmiş.

Kincaid seni öldürcek olsam sniperla vururum diye Harry'yi korkutuyorduda bir nedeni yoktu yani vurması için Harry'yi.

Mab'dan kurtulmak için kendini öldü diye göstermeside mantıklı aslında. Yada Mab yanına alır Harry'yi ama Murphy ile diğerleri öldü biliolardır da olabilir.

Birde tam hatırlamıyorumda Harry galba iki kişinin konuşmasını duyuyordu tam ölürken onlar ile alakalı bir şeyde çıkabilir tabii.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Changes

O sesler aklında sadece Harry'nin. Bir Denarian'ı öldürdüğünde "Die alone" diye bir death curse almıştı üzerine. "Hush, now," diyen de olsa olsa annesidir diyorum, kolye hala boynunda.

Şu son cümlede bence olay. Ne demek istediği hakkında hiç bir fikrim yok ama: "The light rushed closer, and I distinctly heard the horn and the engine of an oncoming train."

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

O degilde ister Harry bilerek yaptırmış olsun, isterse başkası onu krutarmak içi nyapmış olsun, Mab bunu Harryden çok fena çıkarıcak. Ki önceki Winter Knighta yaptığı "torture with compassion" olayindan beri, açıkçası cidden psycho diyebilecegim nadir karakterlerden biri Mab.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...