Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

En son okuduğunuz kitap

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Orhan Pamuk'un Cevdet Bey ve Oğulları'nı zamanında çok beğenmiş sonra Benim adım Kırmızı'ya başlamış ama yarısına bile gelemeden sıkılıp bırakmıştım. Bir 15 yıl sonra falan ilk defa Orhan Pamuk okuyayım diye Kara Kitap'a başladım, çok beğenecekmişim gibi geldi başında, Foucault Sarkacı'ndaki tadı almıştım ama sonradan zor ilerledi. 3 hafta gibi bir sürede bitirebildim kitabı. İyi bir kitap(bence benim adım kırmızı iyi değildi mesela), insanı etkileyecek kısımları var, ama bir kez daha Orhan Pamuk ne zaman okurum allah bilir.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 2: Şirketokrasi ve Ondan Kurtulmanın Yolları; The Secret History of the American Empire: Economic Hit Men, Jackals & the Truth about Global Corruption; John Perkins; 2007

https://www.goodreads.com/book/show/61117.The_Secret_History_of_the_American_Empire

Sonunu STKlara bağladığı için 7/10.

Yoksa 10/10 would bang.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Mossad - İsrail'in Gizli Servisi'nin İlk Kez Gün Yüzüne Çıkan Büyük Operasyonları, Nissim Mishal, Michael Bar-Zohar, 2012.

8/10.

İyiydi, çevirmen Ebru Sürmeli'nin türkçesi gayet güzel, çok akıcı.

Kitap, kapağındaki kadar iddialı bir konuya sahip değil. İfşa olmuş operasyonları, başarısız operasyonları ve başarılı operasyonları derleyip ustaca okuyucuya sunmuşlar. Eğer İsrail gizli servislerinin operasyonlarıyla ilgili filmleri seyretmeyi seviyorsanız, operasyonların sonuçlarını geçmişte gazetelerde-haber sitelerinde okuduysanız, zaten kitaptaki bölümlerden pek çoğundaki kişiler ve olayları daha önceden izlediğinizi/okuduğunuzu farkedeceksiniz. Bu kitap o olaylara ve sonuçlarına başka bir bakış açısıyla yaklaşmanızı sağlıyor. Taraflı bir anlatımı var ve kitabın kapağındaki isimlerden tarafı hemen anlayabiliyor okuyucu. Kitabın iyi olmasının sebebi iyi bir derleme olması.

https://www.goodreads.com/book/show/13623874-mossad

spacer.png

Mc_Lovin tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

select.php?imageid=9213791&isWatermarked

Franz Kafka, Babaya Mektup, Brief an den Vater

Yorum yapmayacağım. Kafka'nın yazdığı diğer tüm her şey gibi bu da bizim okumamız (gözlerimiz) için yazılmamış ve üstüne özel bir yazışma. Annesine teslim ediyor babasına iletilmesi için ancak annesi bunu yerine getirmiyor.

https://www.goodreads.com/book/show/998006.Brief_an_den_Vater?from_search=true

Mc_Lovin tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

The Lost City of Z : Benim icin epey bilgilendirici bir kitap oldu, hem amazon kulturu ve dogasiyla ilgili, hem de 1900 lerdeki kesif arastirmalariyla ilgili. Surukleyici epey. Oneririm. ****

220px-The-lost-city-z.jpg

We should all be feminist: Bir arkadasim gecen gun onerdi, yazarin TED konusmasi da var bununla ilgili. Cok kisa bir kitap zaten 60 sayfa. Cok carpici ornekler iceriyor cinsiyet ayrimciligiyla ilgili. Nijerya'dan Amerika'ya kadar uzanan orneklerle. Nijeryadaki ornekler, yasananlar Turkiye ile epey ama epey benzer. Yazarin bazi yerlerdeki cumlelerini okuyunca "Ya bu cumleler tanidik ama nerden?" demistim.

Beyonce' nin yeni albumundeki Run the world sarkisinin son 1 dakikasi bu yazardan alinti yapmis.

Bunu da herkese oneririm.

71GeC+Ss4NL.jpg

Next: Robert Jordan Wheel of Time serisine basliyorum! heyecanliyim.

zeper tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, zeper dedi ki:

The Lost City of Z : Benim icin epey bilgilendirici bir kitap oldu, hem amazon kulturu ve dogasiyla ilgili, hem de 1900 lerdeki kesif arastirmalariyla ilgili. Surukleyici epey. Oneririm. ****

220px-The-lost-city-z.jpg

We should all be feminists: Bir arkadasim gecen gun onerdi, yazarin TED konusmasi da var bununla ilgili. Cok kisa bir kitap zaten 60 sayfa. Cok carpici ornekler iceriyor cinsiyet ayrimciligiyla ilgili. Nijerya'dan Amerika'ya kadar uzanan orneklerle. Nijeryadaki ornekler, yasananlar Turkiye ile epey ama epey benzer. Yazarin bazi yerlerdeki cumlelerini okuyunca "Ya bu cumleler tanidik ama nerden?" demistim.

Beyonce' nin yeni albumundeki Run the world sarkisinin son 1 dakikasi bu yazardan alinti yapmis.

Bunu da herkese oneririm.

71GeC+Ss4NL.jpg

Next: Robert Jordan Wheel of Time serisine basliyorum! heyecanliyim.

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

Bir Ömür Nasıl Yaşanır - Yenal Bilgici (İlber Ortaylı)

ilber-bony.png

Birkaç sene evvel İlber Ortaylı söyleşiye bizim şirkete gelmişti. Değişik bir aurası, bir "her şeyin üzerinde" bakış açısı vizyonu var adamın, konuşurken belli ediyor. O yüzden merak edip aldım. Zaten bütün kitap söyleşi şeklinde, karşılıklı diyalog gibi yazılmış. Direkt İlber Ortaylı'nın sesi kafanızda yankılanarak okuyorsunuz.

Çok keyif aldım. Her görüşüne katılmıyorum, bazı yerlerde hatta çok zıt düşünüyorum, ama görüşünü anlamak açısından o kısımlar bile güzeldi. Bir de adamın daha çocuk yaştan tüm hayatını nasıl detaylıca planladığını, nasıl bambaşka bir bilinçle yaşadığını görmek gerçekten çok farklı. 

Karşıt da benzer de gittiğiniz yerler olsa tamamen keyifli okunacak kitap. Zaten kısa, 280 sayfa civarıydı galiba, büyük font, 2 günde bitiyor temiz. Vaktiniz olsa bi günde de biter.

Sosyal ağlarda paylaş

12 saat önce, Rewendor dedi ki:

Bir Ömür Nasıl Yaşanır - Yenal Bilgici (İlber Ortaylı)

ilber-bony.png

Birkaç sene evvel İlber Ortaylı söyleşiye bizim şirkete gelmişti. Değişik bir aurası, bir "her şeyin üzerinde" bakış açısı vizyonu var adamın, konuşurken belli ediyor. O yüzden merak edip aldım. Zaten bütün kitap söyleşi şeklinde, karşılıklı diyalog gibi yazılmış. Direkt İlber Ortaylı'nın sesi kafanızda yankılanarak okuyorsunuz.

Çok keyif aldım. Her görüşüne katılmıyorum, bazı yerlerde hatta çok zıt düşünüyorum, ama görüşünü anlamak açısından o kısımlar bile güzeldi. Bir de adamın daha çocuk yaştan tüm hayatını nasıl detaylıca planladığını, nasıl bambaşka bir bilinçle yaşadığını görmek gerçekten çok farklı. 

Karşıt da benzer de gittiğiniz yerler olsa tamamen keyifli okunacak kitap. Zaten kısa, 280 sayfa civarıydı galiba, büyük font, 2 günde bitiyor temiz. Vaktiniz olsa bi günde de biter.

nassi yasamamiz lazimmis?

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...