Jump to content

Merhaba patiler. Yeni sisteme hosgeldiniz. Hemen BURAYI okuyun.

Masquerade

En son okuduğunuz kitap

Öne çıkan mesajlar

Tesekkurler! guzel bir aciklama oldu ! bu karsilastirmalar benim de aklimdan gecmisti var midir Biz'de acaba diye, okuycam!
Mc_Lovin said:

Bu kitabın 1984'e esin kaynağı olduğunu okuduktan sonra kitabı okumaya başladığımda bir takım beklentiler oluştu. Kitabı okurken iki kitap arasında benzerlikler aramaya başladım ve karşıma çıktı da.

*Kitabın günlük şekilde yazılmış olması, bu kitapta her entry "kayıt" olarak adlandırılmış

*İnsanların hayatlarının her anını planlayan bir devlet

*Üniformaların rengi

*İnsanların tamamen şeffaf duvarlar arkasında sürdürdükleri hayatları sayesinde gizli saklı hiçbir şeyin olmaması, sadece cinselliğin perdeler arkasında yaşanması fakat onun da kayıt altında olması

*"Velinimet" adında Büyük Birader (Bu kitaptaki "Velinimet" 1984'teki gibi hayali, kimsenin görmediği birisi veya efsane değil, baş kahramanımız bu adamla karşılıklı oturup konuşuyor)

*Kitabın sonunda devletin bireyleri yenilgiye uğratması

*1984'te Winston Smith'in başına gelen "duygusuzlaştırma"nın daha başka bir şekilde burada gerçekleştirilmesi. Bu kitapta işkence yoluyla ve telkinle değil ama tek bir seferde ameliyatla gerçekleştiriliyor bu. Toplumun tamamını kapsayan bir proje.

*Halka açık idamlar vasıtasıyla hainleri idam etme, hatta bu idam mahkumlarının buharlaşarak yok olması, bu buharlaşma olayı Winston Smith'e yapılan işkence sırasında kendisine anlatılıyor 1984'te, "senden geriye hiçbir şey kalmayacak, havaya karışıp gideceksin" gibisinden bir söylemde bulunuyordu işkencecisi orada, Biz'de hainin birinin idamında buharlaşarak yok olduğunda ilk aklıma gelen bu oldu mesela

*Kahramanımızın eski bir evde bir gönül ilişkisi yaşaması

Böyle pek çok benzerlik var iki kitap arasında, aklıma gelenler bunlar oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Locke-Lamoranin-Yalanlari.jpgcentilmen piç serisine başladım ilk kitap bi oturuşta yarılandı, akıyor mübarek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum eklemek için lütfen giriş yapın

Giriş yaptıktan sonra yorum ekleyebilirsiniz

Hemen giriş yap

• Yeni Oluştur...