Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

En son okuduğunuz kitap

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Tesekkurler! guzel bir aciklama oldu ! bu karsilastirmalar benim de aklimdan gecmisti var midir Biz'de acaba diye, okuycam!
Mc_Lovin said:

Bu kitabın 1984'e esin kaynağı olduğunu okuduktan sonra kitabı okumaya başladığımda bir takım beklentiler oluştu. Kitabı okurken iki kitap arasında benzerlikler aramaya başladım ve karşıma çıktı da.

*Kitabın günlük şekilde yazılmış olması, bu kitapta her entry "kayıt" olarak adlandırılmış

*İnsanların hayatlarının her anını planlayan bir devlet

*Üniformaların rengi

*İnsanların tamamen şeffaf duvarlar arkasında sürdürdükleri hayatları sayesinde gizli saklı hiçbir şeyin olmaması, sadece cinselliğin perdeler arkasında yaşanması fakat onun da kayıt altında olması

*"Velinimet" adında Büyük Birader (Bu kitaptaki "Velinimet" 1984'teki gibi hayali, kimsenin görmediği birisi veya efsane değil, baş kahramanımız bu adamla karşılıklı oturup konuşuyor)

*Kitabın sonunda devletin bireyleri yenilgiye uğratması

*1984'te Winston Smith'in başına gelen "duygusuzlaştırma"nın daha başka bir şekilde burada gerçekleştirilmesi. Bu kitapta işkence yoluyla ve telkinle değil ama tek bir seferde ameliyatla gerçekleştiriliyor bu. Toplumun tamamını kapsayan bir proje.

*Halka açık idamlar vasıtasıyla hainleri idam etme, hatta bu idam mahkumlarının buharlaşarak yok olması, bu buharlaşma olayı Winston Smith'e yapılan işkence sırasında kendisine anlatılıyor 1984'te, "senden geriye hiçbir şey kalmayacak, havaya karışıp gideceksin" gibisinden bir söylemde bulunuyordu işkencecisi orada, Biz'de hainin birinin idamında buharlaşarak yok olduğunda ilk aklıma gelen bu oldu mesela

*Kahramanımızın eski bir evde bir gönül ilişkisi yaşaması

Böyle pek çok benzerlik var iki kitap arasında, aklıma gelenler bunlar oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
On 11.03.2019 at 11:36, Auril dedi ki:

Locke-Lamoranin-Yalanlari.jpgcentilmen piç serisine başladım ilk kitap bi oturuşta yarılandı, akıyor mübarek

kitabin ikinci kismi epey heyecanliydi. Arkadasimla okumustuk, o simdi ikinci kitabi okuyor, epey iyi dedi, sanirim ben de basliycam yakinda.

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada, patricin ruzgarin adini ingilizce okumayi denedim...olmadi ? sarmadi, biraz fazla cetrefilli kelimeleri. Ama iste Brandon da olmuyor, tugla gibi kitaplarini bitirdim ingilizce, akiyor gidiyor. Basit bir dille de yazmiyor ama neden bilinmez. 

Ruzgarin adini turkce ebook indirip okuycam, cok duydum adini.

Liste icin de tesekkurler! Terry Pritchardi uzun zamandir tutuyordum aklimin bir kosesinde, listede gorunce okuyasim geldi.

Sosyal ağlarda paylaş

aaa cok ilginc hikaye o! Universitedeyken Philpshopy of English dersi almistim, hikaye okuyarak ve tartisarak ingilzice gelistirme tadinda bir dersti. bu hikayesini de derslerin birinde okuyup, oykunun felsefesini ve topluma uyarlamasini filan tartismistik. Buram buram distopya...ve for the greater good iceren eser. Urlusa ❤️ ben.

Ben de yeni su kisa kitabi bitirdim: On Tyranny

7/10 calisir. Guzel bir derleme.

41kCcJh70DL._SX353_BO1,204,203,200_.jpg

zeper tarafından düzenlendi
typo
Sosyal ağlarda paylaş

On 03.04.2019 at 05:52, zeper dedi ki:

Bu arada, patricin ruzgarin adini ingilizce okumayi denedim...olmadi ? sarmadi, biraz fazla cetrefilli kelimeleri. Ama iste Brandon da olmuyor, tugla gibi kitaplarini bitirdim ingilizce, akiyor gidiyor. Basit bir dille de yazmiyor ama neden bilinmez. 

Ruzgarin adini turkce ebook indirip okuycam, cok duydum adini.

Liste icin de tesekkurler! Terry Pritchardi uzun zamandir tutuyordum aklimin bir kosesinde, listede gorunce okuyasim geldi.

Terry Pratchetta ben basladim bu listede gorunce. Douglas Adamsin fantastik versiyonuymus, sevdim baya. 

Sosyal ağlarda paylaş

askerde (bedelli) üç kitap bitirdim

9414_0bU9B_1499378638.jpg

Sissoylu: Kanun Alaşımı - Branden Sanderson (Mistborn: The Alloy of Law)

ilk üçlemeden sonra garip gelse de yine de kendine göre bir albenisi var. şu an ikinci kitabını okuyorum, o da güzel başladı.

Big.png

İroni - Max Barry

ranza arkadaşımdan aldım bunu, macera filmi gibi bi kitap okuyorsun bitiyor bir anda. şaheser değil ama eğlendirdi yine de yoklukta ^^

102_Olasiliksiz-Adam_Fawer324.jpg

Olasılıksız - Adam Fawer (Improbable)

bunu da ranza arkadaşımdan ödünç almıştım, hatta ikimiz aynı anda okuduk gibi bişey oldu, öyle bi yokluk. İroni'den daha iyiydi, seviyorum böyle alakasız gibi görünen hikayelerin sonunda birleşmesini.

Saeros tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

evrim ağacı sayfasını bayadır takip ediyordum. çok güzel şeyler yapıyolar ya bu ülkede hiç olmayan şeyler. evrenin karanlığında evrimin ışığını daha bitiremedim ama baya güzel bi kitap hazırlamışlar. evrimin diğer bilimlerle olan bağlarını inceliyor.

bu konularla ilgilenenlere oluşuma da destek olmak açısından ikisini de tavsiye ediyorum. alttaki ilk çıkardığı kitap, evrim 101 gibi birşey. yine de çok güzel anlatıyor eleman ikisini de öneririm.

0001723188001-1.jpg

Evrim-Kuram%C4%B1.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Uydurulan kelimelerin ne anlama geldiğini bilmemek ya da daha doğrusu Almanca dilini anlamadığımdan dolayı uydurulan kelimelerin çevirisini okumak zorunda olmak baya bir eksik bırakıyor metni. Tabii Heidegger'i de ilk defa kendisinden okuyor olmam da ayrı bir sorun. Neticesinde benim için baya zor bir süreç oluyor. sfd

Big

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...