Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

En son okuduğunuz kitap

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Şu versiyonu okudum ben

http://www.dr.com.tr/Kitap/Vathek-Babil-Kitapligi-3/William-Beckford/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000039200

Sonunda verdiği mesajla gençlere kitap okumanın neden her zaman güzel olmayabileceğini anlatacak bir yapıttı hatırladığım kadarıyla.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Law said:

https://www.kitapsahaf.net/u/italiksahaf/img/b/y/e/yenilmezc8dd2386eaf97ac12748e0bb5415d5f4.jpg

Solaris'in yazarından gayet güzeldi.

Başlaması biraz zor bir kitap, en azından benim için öyle oldu. İlk defa Stanislaw Lem okuduğumdan dolayı sanıyorum bir iki haftadır başlayıp başlayıp bir iki sayfa sonra bıraktım her seferinde. Fakat biraz azmedip bir 10 sayfa okuduktan sonra elimden bırakamadım. Nitekim dün başladım ve bugün bitti. Diğer eserlerini de okuyacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51D-qGmHGgL._SX323_BO1,204,203,200_.jpg

Hugo ve Nebula kazanmis diye okudum.

Hugo ve Nebula odullerine olan guvenim sarsildi sdfsd

Hikaye ortalama, anlatim cok iyi degil, aralarda ne world buildinge ne de hikayeye etkisi olmayan betimlemeler cok var. Cinsiyet kismi zaten cok gereksiz, herkese she deniliyor derinligi bu kadar. Sonradan baktim sjw tayfasi yerlere goklere sigdiramamis.

Bunu okuyacaginiza Asimov'un herhangi bir kitabini tekrar okumak daha iyi olur.

4/10
Sosyal ağlarda paylaş

zeper said:

distopia kitap sevenlere onerilir, ama cok fazla bu tarz kitap okuyunca, sanki ne olacagini tahmin eder gibi oluyorsun. Ilk 50 sayfasi benim icin acayip heyecanlydi ama.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41l%2B4UobkRL._SX325_BO1,204,203,200_.jpg

biz ve fahrenheit dışında ne önerirsin
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ikinci okuyusum ve gercekten inanilmaz etkilendim. Muhtemelemen pek kendimi vermemistim ilkinde, 3/5 vermisim, simdi cok net 5/5.

Kitabin baslarindaki akicilik ve immersion'in tamamina yayildigini soyleyemicem ama buna ragmen cok iyi kitap. Gidilen restoranlara gazete birakir gibi her onume gelene bu kitabi hediye ediyorum, cunku:

said:
Wisdom is not communicable. The wisdom which a wise man tries to communicate always sounds foolish... Knowledge can be communicated, but not wisdom. One can find it, live it, do wonders through it, but one cannot communicate and teach it.

https://mademelani.files.wordpress.com/2012/06/siddhartha.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

https://i1.wp.com/sulisinternational.com/files/2017/07/xocer-three-body-problem.jpg
Inanilmaz. Konusunu soylemek bile buyuk spoiler olur, ne olup bittigini anlama calismak kitabin onemli parcalarindan biri.

Türkçe çevirisi çoook kötüydü. İlk basımını almıştım sonradan hatalarını düzeltmişlerdir belki.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi rastlantiya bak, yeni bitirdim buraya koymaya gelmistim three-body problem'i.

Spoiler vermeden elestireyim;

Hugo almasinda cinceden ingilizceye cevrilen ilk sf olmasi onemli etken deniliyor. Bence de dogru, cunku kitapta karakterler tamamen odun. Hepsi yapay, hicbiriyle bir bag kuramiyorsun okurken. Yasamis mi olmus mu hicbiri umrumda olmadi.

Diger bi olmamis kismi da alakasiz subplotlariydi. Hicbir yere varmayan, gereksiz, uzatilmis sacma sapan subplotlara gozlerimi devirmekten kitabin %30unu yukari bakarak okumusumdur. Hele o anlamsiz video game kisimlari kitaptan cok sey goturmus.

Kitabin sonlarina dogru yazarin anlatmaya basladigi yeni teknolojiler beraberinde cok plot hole ve sorunlar getirdi. Ileriki kitaplarda bunlar yanitlaniyor mu bilmiyorum ve devam edecek kadar da merak etmiyorum. Ozellikle o kisimlarda kitap hard sci-fi olmaktan bayagi uzaklasip spekulatif sci-fi olmus sdfsdf

Gemiye yaptiklari operasyondan hic bahsetmiyorum bile, direkt facepalm...

Malesef ancillary justice'den sonra ikinci hayal kirikligi oldu.

3/10 hype'a kapilip okumak istiyorsaniz buyrun, yoksa vaktinize yazik.

edit; hirsimi alamadim spoiler vererek de vuracagim, okumadiysaniz acmayin;

abi kitabin yeni ve ilgi cekici olarak algilanacak tek yani dunyayi isgale gelen trisolarislilerin 400 yilda geliyor olmasiydi.

Kitaptaki tek parlak fikir bu.

Vr game ne icin vardi, kim yazmis o oyunu, nasil bir oyundu hicbir duzgun input yok, kim baglaniyor oyuna ne oluyor o kadar havada kalmis ki koptum gittim oralari okurken.

Kitabin sonunda protonu boyutlardan boyutlara tasiyan, 11 boyuta getirip uzerinde artificial intelligence yapabilen teknolojideki alienlarimiz ne hikmetse dunyadan gelen radyo sinyaline kapilip hemen isgale geliyorlar. Olm bu kadar teknolojin varsa mal misin, neyi bekliyorsun onca zamandir, biz bile exoplanet kesfettik onlarca git birine kur kolonini !?

Gemi kanaldan gecerken gorunmez tel gerip keselim, adamlar olsun, gemideki bilgisayarlara bisey olmasin. breh breh breh. Bu gorunmez telin yapildigi nano malzemeyi yeni arastiriyoruz, ama elimizde yuzlerce metre ag orecek kadar var, direge baglar gereriz, diregi de kestirmeyiz, onun da deus ex machina ilaci var hemen arka cebimdeki plotta. Bunu da war-room'da lise mezunu detektife anlattiririz, ooh degmeyin keyfe. Ayni detektifimiz bi de sirf boceklerle insanlarin savasinin hala bitmedigini gostermek icin karakterlerimizi alip arabayla bi saat yol gitsin, iki cumle etsin onlar da ibret alsin, aman ne devrimsel anlatim.

Ya sktirsin gitsin buna hugo odulu veren de, su kitap ingilizce yazilmis olsa 3. sinif yayinevinin elinde heba olur 3000 kisi okurdu maksimum. sinirim bozuldu aksam aksam.

Sosyal ağlarda paylaş

Hahahahaha çok içten olmuş yorum.

Ben kitabı okumadım, şimdi buradaki mesajları bakıp Wikipedia'sını okudum, eğitimli sallaması olmuş.

İkinci kitapta Fermi paradox'unun sebeplerini netleştirip, üstüne bir de çözüm üretmiş abimiz, aferin.

Son kitapta Fatih Sultan Mehmet varmış, asın bayrakları.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

https://i1.wp.com/sulisinternational.com/files/2017/07/xocer-three-body-problem.jpg
Inanilmaz. Konusunu soylemek bile buyuk spoiler olur, ne olup bittigini anlama calismak kitabin onemli parcalarindan biri.

neutrino said:

Abi rastlantiya bak, yeni bitirdim buraya koymaya gelmistim three-body problem'i.

Spoiler vermeden elestireyim;

Hugo almasinda cinceden ingilizceye cevrilen ilk sf olmasi onemli etken deniliyor. Bence de dogru, cunku kitapta karakterler tamamen odun. Hepsi yapay, hicbiriyle bir bag kuramiyorsun okurken. Yasamis mi olmus mu hicbiri umrumda olmadi.

Diger bi olmamis kismi da alakasiz subplotlariydi. Hicbir yere varmayan, gereksiz, uzatilmis sacma sapan subplotlara gozlerimi devirmekten kitabin %30unu yukari bakarak okumusumdur. Hele o anlamsiz video game kisimlari kitaptan cok sey goturmus.

Kitabin sonlarina dogru yazarin anlatmaya basladigi yeni teknolojiler beraberinde cok plot hole ve sorunlar getirdi. Ileriki kitaplarda bunlar yanitlaniyor mu bilmiyorum ve devam edecek kadar da merak etmiyorum. Ozellikle o kisimlarda kitap hard sci-fi olmaktan bayagi uzaklasip spekulatif sci-fi olmus sdfsdf

Gemiye yaptiklari operasyondan hic bahsetmiyorum bile, direkt facepalm...

Malesef ancillary justice'den sonra ikinci hayal kirikligi oldu.

3/10 hype'a kapilip okumak istiyorsaniz buyrun, yoksa vaktinize yazik.

edit; hirsimi alamadim spoiler vererek de vuracagim, okumadiysaniz acmayin;

abi kitabin yeni ve ilgi cekici olarak algilanacak tek yani dunyayi isgale gelen trisolarislilerin 400 yilda geliyor olmasiydi.

Kitaptaki tek parlak fikir bu.

Vr game ne icin vardi, kim yazmis o oyunu, nasil bir oyundu hicbir duzgun input yok, kim baglaniyor oyuna ne oluyor o kadar havada kalmis ki koptum gittim oralari okurken.

Kitabin sonunda protonu boyutlardan boyutlara tasiyan, 11 boyuta getirip uzerinde artificial intelligence yapabilen teknolojideki alienlarimiz ne hikmetse dunyadan gelen radyo sinyaline kapilip hemen isgale geliyorlar. Olm bu kadar teknolojin varsa mal misin, neyi bekliyorsun onca zamandir, biz bile exoplanet kesfettik onlarca git birine kur kolonini !?

Gemi kanaldan gecerken gorunmez tel gerip keselim, adamlar olsun, gemideki bilgisayarlara bisey olmasin. breh breh breh. Bu gorunmez telin yapildigi nano malzemeyi yeni arastiriyoruz, ama elimizde yuzlerce metre ag orecek kadar var, direge baglar gereriz, diregi de kestirmeyiz, onun da deus ex machina ilaci var hemen arka cebimdeki plotta. Bunu da war-room'da lise mezunu detektife anlattiririz, ooh degmeyin keyfe. Ayni detektifimiz bi de sirf boceklerle insanlarin savasinin hala bitmedigini gostermek icin karakterlerimizi alip arabayla bi saat yol gitsin, iki cumle etsin onlar da ibret alsin, aman ne devrimsel anlatim.

Ya sktirsin gitsin buna hugo odulu veren de, su kitap ingilizce yazilmis olsa 3. sinif yayinevinin elinde heba olur 3000 kisi okurdu maksimum. sinirim bozuldu aksam aksam.

bu kitabin devaminda iki kitap daha var eger haberiniz yoksa.

Remembrance of Earth's Past serinin ismi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...