Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

diş

copry

Öne çıkan mesajlar

arkadaşlar dişle ilgili sorunlarınıza elimden geldiğince yardım etmek için açıyorum bu topiği.
yönlendirmek ve bilgilendirmek amacıyla. hani özel mesaj kutum dolmasın, mesajlar dağınık dağınık olmasın . forumdaki diğer diş hekimi arkadaşların da desteklerini bekliyorum.
bembeyaz gülüşler sağlıklı dişler dilerim ^_^
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

konu çogzel ehehe

Şimdi, sağlıklı sayılabilecek dişlerim var. Hiç tel kullanmadığım halde dizilişleri de çogzel maşallah amin. Fakat kafamı kurcalayan bi şey var. Böyle parmağımla dıştan dilimle içten şey yapınca herhangi bi dişimi üst çenedeki (öndeki dişler ama) sallanıyo böyle diş. Çok değil ama sanki sağlam değillermiş gibi. 1-2 mm ileri geri oynuyo böyle.

nedendir.
Sosyal ağlarda paylaş

@ xaty normal ve güzel fırçalamaya devam. nazar değmesin

@ babacum maalesef minimal de olsa zarar verir diş minesine. taş temizletmek ama çok gerekli bir işlem. aksi taktirde diş eti hastalıkları gelişir , çekilmeler olur, kemik miktarı azalabilir v.s.
beyazlatma ise mineyi aşındırır . şöyle ki beyazlatıcı diş macunları dahi mineyi aşındırır bir miktar. çok sık kullanılmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

@escape diş macunu değiştirilerek kullanılmalı. hassas dişler için sensodyne öneririm. ama devamlı kullanmayın sensodyne i ara vererek kullanın. onun dışında 1 ay çürük korumalı 1 ay beyazlatıcı 1 ay hassas dişler için şeklinde değiştirerek kullanın.
fırçaya gelince orta sertlikte olsun oral b nin be banatınkiler güzel.
Sosyal ağlarda paylaş

@longhanks

hayır mutant diiilsin böyle anamoliler olabilir..belli bir hastalığa bağlı olabilceği gibi normal kabul edilebilir..

@aket

normalde plak temizliğinde kürdan kullanılabilir..aslında iyidir ama çok uğraşmak dişlerinde hassasiyete sebep olabilir..ayrıyetten dişetlerinede dikkat etmeni öneririm
Sosyal ağlarda paylaş

@pascal

piyore genel bi isimdir bu arada tam şikayetini anlamadm ama =) hassasiyetten bahsediosan copry nin dediği gibi syn blabla hassasiyet için olan diş macunlarının belli bi süre düzenli kullanımı etkili oluyo..onun dışında maalesef bitkisel birşey bilmiyorum

edit: ayrıyetten piyore için şöyle bir tavsiyem var..ağız hijyenine çok daha dikkat et..eğer dişlerini sıkıyosan yapmamaya özen göster..gece diş sıkma gibi (bruksizm) problemin varsa gece plağı yaptırmanı öneririm..
Sosyal ağlarda paylaş

ahamda başlık açmaya gelmiştim ben de.

şimdi ben 1 sene kadar önce 3 dişime dolgu yaptırdım. 3'ü de arkadaki dişlerden.

-birindeki dolgu komple düştü, onu başka bir yerde yaptırdım.
-bir diğerinde ise yandaki çok ufak dolgu düştü, fakat başlarda can sıksa da sonradan hiç acı/ağrı vermediği için oraya birşey yaptırmadım. birşey yapmalı mıyım?
-diğer kalan dolguda sorun yok fakat bu akşam zaman zaman şiddetlenen bir ağrıdır aldı gidiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

@senko

dişeti çekilmeleri gözle görülür olur genelde.. diş yüzeyinde ve dişeti ceplerinde biriken bakteriler sebebiyle olur..fakat yanlış fırçalamada dişeti çekilmesine sebep olabilir..

belli periyodlarla hekiminize temizlik yaptırırsanız,ağız hijyenine daha dikkat ederseniz..durdurabilirsiniz.

sağlıklı dişeti açık pembe böle pütür pütür ve parlak oluyo işte =)

doku kaybı çok ileri düzeyde ise bi periodontoloji uzmanına gidip greftlerle ilgili bilgi almanızı tavsiye derim..
Sosyal ağlarda paylaş

@reyou

ağızda bol miktarda bulunan staphylococcus aureuslar kan dolaşımına katılırsa kalp kapakcığına yerleşip burda kolonize olarak endokardite sebep oluyolar..buda kalp krizi riskini arttırıo..

kalp kapakcıkları protez olanlarda daha dikkat edilmesi gereken bir durum kolonizasyon daha kolay olucağı için
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...