Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Mandalorian (2019) - Disney+

Devokai

Öne çıkan mesajlar

Abi 01x06 için konuşuyorum, karakterler iyi nasıl diyosunuz ya? Bölüm zaten klişe, onu geçiyorum da karakterlere takıldım Twi'lek ve kırmızı hem karakter olarak inanılmaz abartılı karakterlerdi, hem de oyunculuklar resmen yerlerde sürünüyordu. Bu açıdan sezonun en zayıf bölümüydü bu bölüm. Ha, klişe olmasına rağmen hikaye ve akış gayet keyifli, aksiyon yine güzel. Ona lafım yok, ama klişe karakterler iyice göz tırmalamaya başladı. Bu diziden zaten müthiş bir hikaye örgüsü ve kurgu beklemeyi çoktan bıraktık, klişe hikayeyi de güzel soslayıp önümüze koyarlarsa yine yeriz sıkıntı yok, SW evrenine göndermeleri zaten müthiş yapıyorlar. Ama biraz uğraşsınlar, biraz oyunculuk, sadece bir tık klişeden uzaklaşsınlar istiyorum. Hikayenin klişeliğine itirazım yok, gayet keyifli ve akış açısından belki zirve bi bölümdü. Ama karakterlerin karikatürizeliği batırdı resmen bir çuval inciri.

Ama dizi genel itibariyle Herkül ve Zeyna'nın maceraları kafasına yerleşti iyice.

Göndermeler, SW evreni yine güzel, space western ve hafif hikaye motifi hala keyifle izletir. Ama dünyanın en klişe karakter tiplerinin karikatürize hale gelecek kadar aşırı abartılı halde sunulup bir de kötü oyunculukla birleştirilmesine karakterler iyiydi demeyin lütfen. Zeyna klasmanında.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

abi young adult'ların da anlayacağı bir hikaye karakter akışı gerekiyor. o twistleri gözüne sokması gerekiyor o yüzden. bizim için klişe olan şeyi ilk kez buralarda tecrübe eden çok var. o yüzden normal karşılamak lazım. ha ben de sığ buluyorum tabi ama yapması gerekeni yapıyor dizi gayet.  yetişkinler de vasatın üstü nostaljisiyle yetiniyor işte.

Sosyal ağlarda paylaş

valla zeyna/herkül hiç izleyemedim, o kıvamda iddiasına şahsen katılmıyorum. 10/10 değiller ama iyiler, iyi karakter demek için fuhgedaboutit spamleyen skorses gangasteri olmasına gerek yok. karikatürize veya stereotip olmak da otomatik kötü anlamına gelmiyor, twilek zayıftı biraz ama onların racial'ı sayılır lol, o kafaya ne oynasan kurtarmıyor yani.

neyse aman, dizi keyifli ama uğruna ölüm dövüşü yapacağım kadar büyük hayranı değilim yani. ymmv.

Sosyal ağlarda paylaş

20 dakika önce, goldbären dedi ki:

abi young adult'ların da anlayacağı bir hikaye karakter akışı gerekiyor. o twistleri gözüne sokması gerekiyor o yüzden. bizim için klişe olan şeyi ilk kez buralarda tecrübe eden çok var. o yüzden normal karşılamak lazım. ha ben de sığ buluyorum tabi ama yapması gerekeni yapıyor dizi gayet.  yetişkinler de vasatın üstü nostaljisiyle yetiniyor işte.

Abi buna itirazım yok zaten, tamam hedef kitlesi ergenler, klişe normal. Ama tutup karakterler iyiydi diye özellikle yorum yapılmasına laf ettim ben. Ben binlerce kez anlatılmış western hikayelerini SW soslu, eski filmlere göndermeli, nostaljili ve bol aksyou güzel efektli izlemeye tamamım. Arada klişeler de kaçıyor, kaçsın. İlla süper komplo teorileri, müthiş olay örgüleri, süper derin karakterler, epik savaş sahneleri beklemiyorum. Şu saydıklarımı veriyo zaten dizi, sıkıntı yok. Ara ara karakterde ya da senaryoda klişeden faydalanıyo, onda da bu problem yok.

Ama bu kadar kötü ve zayıf yazılmış karakterlerin bu kadar kötü oyunculukla birleştirilmesi ergen hedef kitlesinin ötesinde bir umursamazlık gibi geliyor bana.

Hele bi sahne var, baştan sona resmen tiksinerek izledim:

Spoiler

Gemiye ilk bindiklerinde twilek manyak olduğu için elinde bıçak dengede tutuyo, kırmızı davar gibi dolanıyo. Twilek otur diyo, bu da tavana vurup gürültü yapıyo. Twilek buna tısslıyo, bu da hahahaha diye gülüyo.

Yani bu kadar kötü çekilmiş bu kadar rezil bir sahne nasıl olabilir? Hani "bak bu karakter böyle" diye izleyicinin gözüne sokmak için çekmişler tamam da yani o kadar ağza beslemelik olmuş ki tiksindirdi resmen.

Neyse ki aksiyon sahneleri bol ve güzeldi, kurtardı. 

Önceki bölümlerde de klişe karakterler vardı ama rahatsız etmiyordu, çünkü bu kadar karikatürize, bu kadar beceriksizce yazılmış değildi.

@Sam: Karikatürizeden kastım Burhan Altıntop gibi olması değil, karikatürize iyi karakter yazılabilir. Burada karikatürizeden kastım tamamen tembellik ve beceriksizlik sonucu resmen dünyanın en basit en sığ bi iki satırını birleştirip en ufak bi uğraş bile vermeden sunmaları.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...