Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Afrika Bir Uzak Ülke..

xwhiplashx

Öne çıkan mesajlar

Afrika Bir Uzak Ülke..
satırlarıma şair cemal süreya dizeleriyle başlamak istedim..

"afrika dediğin bir garip kıta
el bilir alem bilir
ki şekli bozulmasın diye akdeniz’in
hala eskisi gibi çizilir
haritalarda"...
İsmini uzak bir afrika ülkesi olarak duyduğum ve hep birgün görürüm umuduyla hayal ettiğim bu ülkeye gitme kararı aldığımda içimden bir ses
bu ülkeden güzel anılarla döneceğim daha önce yaşamadığım ilginç deneyimler edineceğim konusunda uyarmıştı.açıkcası hem
heyecanlı bir kadar da merak içindeydim..beni nelerin beklediğini sadece dergiler televizyon belgeselleri ve internet
aracığılı ile tahmin edebiliyordum..Kafamın içinde gittiğm ülkenin bir şeriat ülkesi olduğu gazetelerden okuduğum haberler
doğrusunda kuralllara uyulmadığı taktirde kırbaç cezası vb benzeri ağır cezaların verildiği gibi endişeler vardı.bir bayan
olarak nasıl giyineceğim konusunda epeyce paniklemiştim.Antalya-istanbul-khartum arası yaptığımız yaklaşık 4 saatlik keyfli
bir THY yolculuğu sonrasında Sudan'ın başkenti Khartum havalimanına indik.yanımdaki arkadaşlarım ve ben geldiğimiz ülkenin
hem bir afrika ülkesi olması hem nelerle karşılaşacağız neler görüp nasıl deneyimler edineceğiz konusunda oldukça
heyecanlıydık.Uçaktan iner inmez bizim ülkemze göre yaz bu ülkeye göre kışa giriş mevsimi olan ağustos ayıydı..Yüzümüze vuran
afrika sıcağını sevdik..yaklaşık 48 derece olan hava sıcaklığında sıcak havaya alışık olan biz antalya insanları açıkcası
bunalmadık..Etrafıma şöyle bir göz gezdirdim hemen..ilk gözüme çarpan güleryüzlü siyahi insanların yavaş hareket etmesiydi.
dikkatimi
çeken bu durum daha sonra aramızda espri konusu bile oldu.Bizler kendi memleketimizde günün telaşı içinde ordan
oraya yetişme telaşındayken
siyahi kardeşlerimizin tam tersine en yavaş şekilde hareket etmesi bizi burada mı yaşamalı acaba sorusunu sordurdu..
İç savaşa ve gözle görülür fakirliğe rağmen insanların güler yüzlü olması açıkcası beni düşündürdü..Khartum yani Sudan'ın
başkenti..geniş ve ışıklı caddeler..hız sınırını asla aşmayan sakin sürücülerin trafikte yol aldığı biraz modern biraz ilkel
kocaman bir şehir..siyahi insanların bile birbirine benzemediğini; yakından gözlemlendiğinde aradaki farkı anlayabildiğiniz
insanın kafasını karıştıran bir kalabalıkta gündüz ve gece kalbi atan büyük bir başkent..nüfusun yüzde ellisini oluşturan
Sudan arapları dil olarak arapça konuşuyorlar ve bunların yüzde 99 u müslüman..diğer yüzde 11 likbölüm ise dinkalar..
bunlarda
yerel dinlere mensup yada hristiyanlar.Bunun dışındaki diğer kesim ise etnik gruplar olan siyahiler..
sokak aralarında tek katlı beyaza
yakın renkte mutlaka bahçeli göze hoş görünen konutlar..akşamdan yağan yağmurun minik göletler oluşturduğu bastığınızda
kum olduğunu anladığınız evet büyük çöle çok yakınım diyerek heyecanlandığınız ...yaşadığım şehirle kıyasladığımda gözlerimin
yeşili aradığı ve yer yer egzotik ağaçların yeşile boyadığı rüya şehir..mavisine bakmaya doyamadığım akdenizin bu şehirde
yerini alan
uçsuz bucaksız Nil nehri..beyaz nil, mavi nil ve atbera olmak üzere üç ana kolu olan. doğu afrika'daki göller bölgesinden
doğup sudan, burundi, ruanda, demokratik kongo cumhuriyeti, tanzanya, kenya, uganda, etiyopya gibi ülkeleri aşıp son olarak
mısır içlerinde güneyden kuzeye doğru akan ve kahire yakınlarında nil deltası ile son bulup akdeniz'in tuzlu sularına karışan
havzası 3,400,000 km^2'muhteşem Nil nehri..
Kıysındaki çay bahçelerinde tıpkı bizim ülkemizdeki gibi semaverle yapılan çay servisi nargile keyfi ve egzotik meyve
karışımları tadılmaya değer..Khartum gezimiz mübarek ramazan ayına denk geldi.ilgimi çeken görüntülerden biride
dayanılmaz afrika sıcağında oruçlu insanların iftara doğru gözle görülür bir telaş içinde olmasıydı..kadın-erkek-çocuk
herkesin başlarının üzerinde taşıdıkları iftarlıklarıyla evlerinin önünde uzun iftar sofraları kurmaları..gelenek
üzerine yer sofrasında açılan oruçlardan önce cemaat oluşturulup kılınan akşam namazları`;yine toplu olarak yenilen iftar
yemekleri;sofraların yakınından geçen insanların ısrarla davet edilmeleri bana eski ramazanları hatırlattı..dostluk kardeşlik
bir lokma ekmeği paylaşmanın verdiği kaybetmekte olduğumuz o derin duyguya şahit olmuştum.4 gün boyunca arabayla
yaptığımız şehir
turunda etrafı seyretmekten keyifli bir yorgunluk hissettim.Bizde bir tabir vardır hepimiz biliriz.yediğin içtiğin
senin olsun gördüklerini anlat diye;keyifle gidilen şık fransız restaurant ının bonfilesini içtiğimiz nane limon buz karışımı
mintlemon nı ve daha önce ismini bile duymadığım egzotik sütlü meyve kokteylerinden bahsetmeden geçemeyeceğim.Bir bayan
olarak
medyadan öğrendiğim kadarıyla kıyafet konusunda zorluk çekeceğimi düşündüğüm bu şehirde bayanların top ismini verdikleri
yaklaşık
7 metrelik kumaştan dikişsiz hazırlanan kıyafetlerle dolaştığını erkeklerin ise cellabi diye adlandırılan uzun elbiselerle
dolaştığını gözlemledim.ülke dışından gelen insanların modern kıyafetletlerle sokaklarda dolaştığını khartum halkının
özellikle türklere karşı çok samimi ve sıcak davrandığına şahit olunca başta yaşadığım paniği çoktan unutmuştum.Bayanların
şehirdeki genel huzurdan dolayı gecenin bir yarısı rahatca dolaşabldiğini taciz yada rahatsız edici davranışlarla
karşılaşmadığını bu şehiri çok seven ve orada yaşayan arkadaşlarımdan öğrendim.
Şehirde esen insanın içine huzur veren o sıcak havayı ciğerlerime çektikçe ayrılırken üzüleceğim konusunda kendimi
uyarmıştım açıkcası.ilginç deneyimlerden biride şuydu..umdurman bölgesindekiİngilizlerden kalma demir köprüden geçerken
gece yarısından sonra
sürücülerin araba farlarını kapatması karatma gecelerini gelenek olarak hala devam ettirmesiydi.birçeşit eğlenceli oyundu
sanki.
Uzak Afrikanın bu şehrine önyargılarımızla bakmamamız gerektiğini düşünüyorum.Şehri gezip yaşayan halkla sohbet etme olanağı
bulunursa Hartumun Sudan demek olmadığını da unutmamak gerekiyor.Geçmişteki önyargılarla hemen kuzeyindeki mısırın turistik
anlamda ilgi görmesi hem konumu hem tarihi yapısıyla popüler olan diğer afrika şehirlerini aratmayacak hartum
değişik bir yer göreyim diyen türistlerin ilgisini mutlaka çekecektir.
tekrar geldiğimde kendime çöl gezisi yapma sözü verdiğim huzur şehri hartum hoşcakal...

Güler Acarlıoğlu
http://businessakdeniz.com olarak dergi de köşe yazarlığına adım atan annemin yazısını sizlerle de paylaşmak istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...