Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İsveç vizesi ve oturma izni

Cd-

Öne çıkan mesajlar

Ello,

Ocak gibi erasmus ile İsveçe gideceğim, kabul kağıdım gelmediği için daha vizeye başvuramadım bayramdan sonra başvurucam inşallah. Okulun newsgrouplarında bi' şeyler okudum da kafam karıştı.

Benim ikametgahım Ankara olarak gözüküyor bunun için Ankara'daki konsolosluğa/büyükelçiliğe başvurmam gerekiyor diye bi kural yok di mi? İstanbul'da okuyorum çünkü.. Tekrar Ankara'ya gitmem baya zor olur bu dönemde. Konsolosluğun internet sitesinde de ikametgahla ilgili bi' şey yazmıyo zaten ama kızın biri sormuş merak ettim.

Sitede şu yaziyo doğal olarak:
said:
Başvurumu nereye yapapağım?
Başvurunuzu İsveç Başkonsolosluğu’na ve İsveç Büyükelçiliği’ne yapıcaksınız.

Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Cons said:

avusturya için ankaraya gitmen gerekiyodu isveçte öyle değildir inşallah. baya kötü ortamlar.

Daha önce aramıştım. Belgeler falan filan onla ilgili bi' şeyler sormak için Ankara lafı hiç geçmedi telefonda buraya gelebilirsiniz şu saatler arası felan dedi kadın ama işte böyle ikametgahla ilgili bi şey var mı bilmiyorum?

Senin Ankara'da başvurma sebebin öyle bir şey miydi cons yoksa sadece ordan mı yapıyolarmış?
Sosyal ağlarda paylaş

Yok tabi =)
Kızın sorduğunu yazıyorum aynen:
said:
Merhabalar,
Benim ikametim Zonguldak'ta görünüyor şu an ancak onu Nüfus Müdürlüğü'ne ve sonra da muhtarlığa giderek İstanbul'a aldırma imkanım varmış. Bunu yaptığım takdirde vizemi Ankara değil de İstanbul'dan alabiliyor muyum?
Zonguldak İsveç için Ankara'ya bağlı...
Bilgisi olan ya da daha önce böyle bir şey yapmış olan varsa yardımcı olabilir mi?
Teşekkürler şimdiden,
Gizem

Böyle bi şehre bağlı olma olayı felan mı varmış neymiş anlamadım nerden duyduysa..?
Sosyal ağlarda paylaş

Ya yok , öyle birşey olduğunu sanmıyorum . Rahat ol =) Bi yerde bi liste çıkardı öyle olsaydı , kim nereye bağlı diye .Sen herşeyini ayarla , salı günü gidersin işte , olmuyosa da basar 4 saatte Ankaraya gidersin napalım :=) Taa 4000 km İsveçe gidicen , 400 km Ankara'dan mı kaçıcaksın :D
Sosyal ağlarda paylaş

Cd- said:

Cons said:

avusturya için ankaraya gitmen gerekiyodu isveçte öyle değildir inşallah. baya kötü ortamlar.

Daha önce aramıştım. Belgeler falan filan onla ilgili bi' şeyler sormak için Ankara lafı hiç geçmedi telefonda buraya gelebilirsiniz şu saatler arası felan dedi kadın ama işte böyle ikametgahla ilgili bi şey var mı bilmiyorum?

Senin Ankara'da başvurma sebebin öyle bir şey miydi cons yoksa sadece ordan mı yapıyolarmış?

marmara bolgesinde oturanlar istanbuldan onun harici butun iller ankaradan basvuruyodu avusturya icin
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Istanbul'daki buyukelcilikten aldim. Tek problem ABD konsoloslugundaki gibi saat gun alma olayi yok, sabahin korunde gidiyosun ya 7 ya 8 gibi siraki insanlari yazmaya basliyorlar sonra yaklasik bu saatte gel diyorlar, yarim saat oncesinde gelir beklersin, sonra girersin. Eger 7-8'den gec gidersen siraya, sana gelmez direk. Ve liste her gun resetleniyor.

Ikametim de Izmir'de, yalan yani o Marmara zart zurt olayi.

Bu arada, resmin arka planini beyaz yaptirt cektirirken. Diger turlu maksimum 5 ay vize veriyorlar, cok enteresan bir kural.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de Ocak ayında İsveç'e gideceğim, Jönköping'e. Sen nereye gidiyosun?

Ben Ankara'da okuyorum, direk Ankara'dakine başvurayım dedim. İstanbul'daki çok zor oluyormuş, Penth'in dediğine göre. Ankara'da numara sistemi yok diye söylediler bana. 10.30 gibi gittim konsolosluğun önüne, numara aparatı vardı aldım bi numara. Fakat çok kalabalıktı, ve bilgisayar sistemleri bozulmuştu. Saat 8.30-11 arası demelerine rağmen, ben vizeye başvurduğumda 3'e geliyodu saat. İstanbul'dakine başvurucaksan da, artık geceyi istiklaldeki mekanlarda geçiriceksin. :)
Vize için para yatırmıyosun bu arada onu söyleyim. Ben bankada az kalsın yatırıcaktım parayı. 190 lira az değil. Ve yanıyor paran direk. Her belgenin fotokopisi olsun. Sadece pasaport ve kimlik fotokopisiyle gittim ben. Kadından fırça yedim, geri bile yollayabilirdi beni.
Sosyal ağlarda paylaş

Oturma izni > Schengen

Heryere gidersiniz Schengen'le gidilen , zaten kimse vize kontrolu bile yapmıyor adam gibi =) Hele de arabayla , trenle falan gezerseniz hiç bakılmıyor nerdeyse .
-------------------------------------

@Penth :

Aynen dediğin gibi vize sırası işkence , sabah 4.30 yola çıkmıştım , yolda arabayla önümü kestiler , gasp olayları , koşturmacalardan sonra 5.15 te anca konsolosluğa gitmiştim , 9 .ncuydum sırada :D

Sonra sıra öğlen 12-1 gibi gelmişti , 7-8 saat , çay kahve börek ve gazete ile geçti :)

Ama artık randevu sistemine geçmişler diye duydum , son eziyet çekenler bizi yani. Alman usulü tel ile randevulaşmaya geçmişler sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

cok ucuz, danimarka norvec falan yapacaksaniz araba kiralayip yapin kesin, biz oyle yaptik.

bensiz oyle cok ucuz degil, hatta turkiye'ye yakin yani, ama Hertz'den falan bildigin sudan ucuza son model Volvo kiralayabiliyorsun.

aklin varsa kirala arabayi, bastir Oslo'ya, orayi bir gun gez kal o gun, ertesi gun yuruyun Bergen'e fyordlara. Hayatimin en efsane 3 gunuydu, cennet gibiydi her yer.
Sosyal ağlarda paylaş

son bir soru, ehliyet sorun oluyor mu peki? yani en az 2 yıllık olacak diye şartları var mı? Benimkisi oraya gittiğimde 1.5 yıllık olacağı için. :D
baktım demin ocak ayı için. kışın sürülür mü kar buz sakatlık olmasın da. 3 günlük 1000 sek'e volvo s40 var. 3-4 kişi olsan, kişi başı hiç bi şey.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...