Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sci -fi kitap istiyorum

senko

Öne çıkan mesajlar

Asimovun çok ilginç tarzı vardır özellikle robot serisi.Bilimkurgu polisiye gibidir,olaylar düğümlenir bitmeye yakın dedektif amcamız çıkar bütün taşları yerine koyar olayı çözer.Bi nevi Simenonun gelecekte geçen versiyonudur.Vakıf serisinde de bu olay vardır "prelue to fountation" olsun "second foundation" olsun çok beğenerek okuduğum kitaplardır.

Nedense Dune serisine hiç ısınamadım,zaten dune bilimkurgu değil fantastik bir yapım belki ondandır.

Hazzettiğim kitaplardan hiçi destanı vardır(heeche)4 cilt, ilk 3 ü türkçe olarak basılmıştı.Gene Brian Stablefort'a bakabilirsin asgard trilogy iyidir ilk 2 kitabı türkçe basıldı.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

bansheee said:
Nedense Dune serisine hiç ısınamadım,zaten dune bilimkurgu değil fantastik bir yapım belki ondandır.

yok artık...

.

.

Ne yok artık.Solucan dişinden bıçakla duel yapan insanların, Vücuduna solucan yağıştırıp süpermen ve sonrasında metamorfoz geçirip dev solucan olan karakterlerin olduğu romana fantastik demek bu kadar garip mi.

Düzeltiim o zaman çok fantastik bilimkurgu(haa ilk cildini severek okudum o başka)

Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

eheh hayvan kemiklerinden bıçak yapma fantastik bir olay değil ki...

da yani bunlar kitabı bilimkurgunun dışına nasıl itiyor ki?

Fantastik olması bıçak yapılması değil o bıçağın bir savaş silahı olarak kullanılması.Dk da 312423 mermi atan silahların kullanılmaması.Bi de bıçak olayına takılma romanda birsürü fantastik öge var.Poulun halasının Harkonnenin benliği tarafından ele geçirilmesi olsun mentatlar olsun ne biliim başka bir tarzı var(benim sevmediğim bir tarz)

Sosyal ağlarda paylaş

bansheee said:

fenris said:

Fantastik olması bıçak yapılması değil o bıçağın bir savaş silahı olarak kullanılması.Dk da 312423 mermi atan silahların kullanılmaması.Bi de bıçak olayına takılma romanda birsürü fantastik öge var.Poulun halasının Harkonnenin benliği tarafından ele geçirilmesi olsun mentatlar olsun ne biliim başka bir tarzı var(benim sevmediğim bir tarz)

e mermiyi engelleyen kalkan var da ondan. yine de kullanılıyor bazı yerlerde.

halası değil kız kardeşi.

mentat ların ne fantastik yanları var ki?

ya bunları fantastik görmeni anlarım da "dune bilim kurgu değil." biraz ağır kaçıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

bansheee said:

fenris said:

e mermiyi engelleyen kalkan var da ondan. yine de kullanılıyor bazı yerlerde.

halası değil kız kardeşi.

mentat ların ne fantastik yanları var ki?

ya bunları fantastik görmeni anlarım da "dune bilim kurgu değil." biraz ağır kaçıyor.

Düzeltme yapiim o zaman saf bilimkurgu değil.Fantastik ögelerin bolca kullanıldığı bilimkurgu.
Sosyal ağlarda paylaş

stanislaw lem

henüz okuyamadım çünkü bulamadım kitaplarını. internette bulamadım en azından. iletişim yayınları basmış zamanında ama tükenmiş heralde. tarkovski nin çektiği solaris'in yazırıdır mesela bu adam. ayrıca çok merak ettiğim "gelecekbilim kongresi" kitabının da konusu çok çekici.

bakınız:
Lem’in geleneksel kahramanlarından Ijon Tichy, uzun bir uzay yolculuğundan dönüşünde dünyanın cennete döndüğünü görür, şüphelenir. Tichy’nin araştırmaları, dünyada yaşanan asıl önemli değişimin bambaşka bir şey olduğunu ortaya çıkarır: Gerçek, hayal katmanları arasında kaybolmuştur. Kimyasal uyarıcılarla her türlü ruh haline sokulabilen insanlar, yeryüzü cennetinde değil “kemokrasi”nin egemenliği altında yaşamaktadırlar. Sonra...

internette bulabilen haber versin bu arada.idefix de tükenmiş kitapyurdunda da yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...