Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Darkfall'a başlamak isteyen bir oyuncunun merak ettikleri...

Mortiis

Öne çıkan mesajlar

Selam, ben Darkfall'a başlamayı düşünüyorum fakat aklıma takılan bir kaç hususu oynayan arkadaşlara danışmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

1)1998 yılından beri ister OSI de ister yerli server larda UO oynayan birisi olarak Darkfall da benzer özellikler bulmayı ümit ediyorum. Ben ve bir grup arkadaşım aynı özgürlüğü burada bulabilecek miyiz? PVP bizim için ilk sırada değil, daha çok gezmek, keşfetmek, rp yapmak ve pve yapmak istiyoruz. Bu konuda görüşleriniz neler?

2)Darkfall da dünya ile etkileşim ne durumda? Mesela Ultima'da ağaç kesip ateş yakıp etrafına oturup kamp yaparken yemeğimizi yiyebiliyorduk veya koyunun yününü kesip kumaşa çevirip gömlek dikebiliyorduk. Ayrıca herhangibir binaya girip sandalyelere oturmak ve benzeri etkileşimlerde bulunabiliyorduk. Darkfall da bu ne seviyede? Yani ben arkadaşlarımla bir handa ateş başında oturup bira içebilecek miyim?

3)Darkfall resmi sitesinde pek çok büyü çeşidi bulunduğu yazmasına rağmen, izlediğim videolarda hep aynı büyüyü görmekteyim (mavi küre), acaba neden çeşitli büyüler tercih edilmiyor? Farklı efektlere ve etkilere sahip dişe dokunur işe yarar büyüler var mı? (örneğin Summon)

4)Oyunun şehirleri (Player şehri olmayanlar) kullanışlı mı, binalar girilebilir ve kullanılabilir mi, genel tasarım nasıl, oyuncular arası ticaret ne seviyede, kalabalık mı?

5)Dünyadaki yaratık spawn dağılımı nasıl? Gezerken çeşitli yaratıklar çıkıyor mu? Bunların sıklığı nasıl? Yani yarım saatte bir mi bir yaratığa denk geliniyor?

6)Dünyada gezmek ne kadar tehlikeli? Ben arkadaşlarımla dünyayı keşfederken bir takım pvp nin ajanı olmuş kaşarlaşmış pk gelip bizi tekrar tekrar kesip oyunu kabusa çevirir mi?

7)Crafting sistemi ne kadar keyifli? Ultima'da olduğu gibi çeşit var mı? Burada da hammadde toplama şekli Ultima'da olduğu gibi mi? Örneğin, ağaç kes, kuş öldürüp tüy topla, odunları shaft yap, sonra hepsinden ok yap gibi gibi. Ayrıca çeşitli madenler veya hammadde türleri ve onların yapılan item larda etkileri var mı?

8)Yeni açılan player housing ne seviyede? Evi dekore etmek veya yeni eşya alıp koymak gibi bir şansımız var mı? Evler çeşitli mi yoksa tek tip bina mı var?

Tekrar teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Mortiis said:

Selam, ben Darkfall'a başlamayı düşünüyorum fakat aklıma takılan bir kaç hususu oynayan arkadaşlara danışmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

1)1998 yılından beri ister OSI de ister yerli server larda UO oynayan birisi olarak Darkfall da benzer özellikler bulmayı ümit ediyorum. Ben ve bir grup arkadaşım aynı özgürlüğü burada bulabilecek miyiz? PVP bizim için ilk sırada değil, daha çok gezmek, keşfetmek, rp yapmak ve pve yapmak istiyoruz. Bu konuda görüşleriniz neler?

Dunya cok buyuk ve beni tatmin ediyor. Ozgurluk son derece mevcut. Ama PVP cok zor, ve pvp'den uzak durmak pek mumkun degil. PVE sistemini sevdigimi soyleyemem. UO'daki benzer bir PVE var, cok basit. Bana eglenceli geliyor, niye eglenceli geliyor soyle aciklayalim.. Son zamanlardaki butun oyunlarda PVE tank, healer ve dps turlerinden olusan classlarin mobu "target"layip belli skilleri ust uste kullanmasindan ibaret, DFO'da ise iyi bir sekilde oynayan bir oyuncu ile kotu oynayan bir oyuncu arasinda cok buyuk bir fark var. Hedef almani gerek. Atilan buyulerden kacmaniz gerek. Yeri geldiginde parry yapip, geri geldiginde ok atip yeri geldiginde buyu yapmaniz gerek. Gerektirirse healersiniz, gerektirirse dps, gerektirse tank. Yani rutin degil, her zaman sizi uyanik tutuyor. Diger oyunlarda solo pve'nin veya alisala geldik end-game oncesi pve'den benim icin cok daha canli ve eglenceli. Ama AI cok iyi degil ve cok rahat bir sekilde ezilebiliyor. (PVE tutkunuysaniz, sizi tatmin etmiycektir gibime geliyor)

2)Darkfall da dünya ile etkileşim ne durumda? Mesela Ultima'da ağaç kesip ateş yakıp etrafına oturup kamp yaparken yemeğimizi yiyebiliyorduk veya koyunun yününü kesip kumaşa çevirip gömlek dikebiliyorduk. Ayrıca herhangibir binaya girip sandalyelere oturmak ve benzeri etkileşimlerde bulunabiliyorduk. Darkfall da bu ne seviyede? Yani ben arkadaşlarımla bir handa ateş başında oturup bira içebilecek miyim?

Dunya ile etkilesim su an piyasada olan butun oyunlardan daha iyi oldugunu soyleyebilirim. Her gordugunuz agaci kesebilir, her tasi kazabilir veya her madeni cikarabilirsin, ot gordugunuz mu bicebilirsiniz. Sayet, anladigim kadariyle RP yapicak ortamlar ariyorsunuz. Ne yazik ki bu konuda sizi UO kadar tatmin olabiliceginizi zannetmiyorum. NPC sehirleri buyuk ve eglenceli. Publari mevcut. Ama sehirler bos. Insanlar clan sehirlerinde yasiyorlar. Yani sehirlerde canlilik yok. Ozgurluk namina aklima gelen en guzel sey, bir gemi yapip yelken acip yolculuga cikabilir, ilerlerken balik tutabilirsiniz :)

3)Darkfall resmi sitesinde pek çok büyü çeşidi bulunduğu yazmasına rağmen, izlediğim videolarda hep aynı büyüyü görmekteyim (mavi küre), acaba neden çeşitli büyüler tercih edilmiyor? Farklı efektlere ve etkilere sahip dişe dokunur işe yarar büyüler var mı? (örneğin Summon)

Summon buyuleri yok. Bunun yaninda cok genis bir buyu yelpazesine sahip. Ayni buyunun kullanildigi pek dogru degil. Fire, earth, water genellikte kullaniliyor. Air son zamanlarda degistirildi ve insanlar memnun degil. Sizin gordugunuz buyu buyuk ihtimal mana missile. Oyuna basladiginiz newbie buyu. Reg istemeden atiliyor ve coz az bir AOE'ye sahip. Reg'siz oldugu icin genellikle newbieler veya yeni reslenmis kisiler kullanir. Bunun disinda speller birbirine benziyor. Ornek veriyorum, butun okullarda belli skillerde "ray" nukeleri geliyor, sonra "bolt"lar geliyor, sonra "aoe" ler geliyor ve ilerledikce "greater aoe" ler geliyor. Bunun yaninda butun okullarin verdigi bufflar ve debufflar farkli.

4)Oyunun şehirleri (Player şehri olmayanlar) kullanışlı mı, binalar girilebilir ve kullanılabilir mi, genel tasarım nasıl, oyuncular arası ticaret ne seviyede, kalabalık mı?

2 de yanit verdim.

5)Dünyadaki yaratık spawn dağılımı nasıl? Gezerken çeşitli yaratıklar çıkıyor mu? Bunların sıklığı nasıl? Yani yarım saatte bir mi bir yaratığa denk geliniyor?

Dagilim gayet guzel. Yolda bineginiz ile ilerlerken her 3-5 dakika da bir onunuze farkli bir spawn cikabiliyor. Sikligi haritayi doldurucak kadar degil. Bence daha fazla olmali. Ama oyunun pvp oyunu oldugunu dusundugumuzde insanlari tatmin edicek seviyede.

6)Dünyada gezmek ne kadar tehlikeli? Ben arkadaşlarımla dünyayı keşfederken bir takım pvp nin ajanı olmuş kaşarlaşmış pk gelip bizi tekrar tekrar kesip oyunu kabusa çevirir mi?

Clan sehirlerinin etrafinda dolasirsaniz kimse garantisini veremez. Kesilebilirsiniz, nasil binek biniceginizi ogrenirseniz sorun yasamazsaniz, tabii 3 kisiden fazla kovalarsa her turlu bineginizi oldurup sizi dismount edip keserler.

7)Crafting sistemi ne kadar keyifli? Ultima'da olduğu gibi çeşit var mı? Burada da hammadde toplama şekli Ultima'da olduğu gibi mi? Örneğin, ağaç kes, kuş öldürüp tüy topla, odunları shaft yap, sonra hepsinden ok yap gibi gibi. Ayrıca çeşitli madenler veya hammadde türleri ve onların yapılan item larda etkileri var mı?

Craft sistemi biraz UO'a benziyor. Keyifliden anladiginiz seye gore degisir kesinlikle. Ben yillarca UO oynamis biri olarak memnun oldum. Hammadde toplama UO'da oldugu gibi dogada oluyor. Ilk mesajda bahsettigim gibi gordugunuz herseyi gatherlayabiliyorsunuz. Kotu olan noktalari:

1) Skill cap yok, herkes kasabiliyor, marketi olduruyor.
2) Rare materyaller sadece clan sehirlerinin madenlerinde cikiyor, bu durum yakinda buyuk ihtimal degisicek. Ne kadar set coklugu olsa da "iron" dan ote setleri yapmak clan sehrinde kazmayan insanlar icin nerdeyse imkansiz
3) Refine ve craft sureleri cok uzun, ve turluluk gerektirmiyor. Blacksmith'i 1'dan 100'e kadar 1 skill istiyen bir item ile kasabiliyorsunuz. Refine = Ore to Ingot gibi.

8)Yeni açılan player housing ne seviyede? Evi dekore etmek veya yeni eşya alıp koymak gibi bir şansımız var mı? Evler çeşitli mi yoksa tek tip bina mı var?

Ev sistemi UO'dakini cok andiriyor. Beklenmedik bir sekilde cok estetik ve itemlar ile dekore edilebiliyor. Sayet bu itemlar chestlerden dusuyor ve gayet rare, yuksek fiyatlara gidiyor. Bunun yaninda 3 tur var, cottage, house ve villa. Cok fark ediyorlar ama RP icin mukemmel ortamlar sunabilir kisilere. Can alici kotu nokta ise, UO'dakinin aksine evleriniz "safe zone" degil. Yani kapiyi "private" yapip herkesi disarda tutma gibi bir seceneginiz yok. Bunun nedeni oyun mekaniklerine ters olmasi. Oyunda her zaman "hicbir yer guvenli olmiycak" denildi. Bu yuzden, evlere kendiniz kapi insa ediyorsunuz ve bu kapilar 10-15 dakikalik saldirilar karsisinda kiriliyor ve disardakilerin iceri girmelerine olanak sagliyor.

Tekrar teşekkür ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

Mortiis said:

Oyunda her şey serbest, bir grup insanla çok eğlenceli deneyimler yaşayabilirsiniz. Gezip tozabilir, değişik değişik yaratıklar görebilirsiniz. World design gayet güzel, sürekli her yer birbirine benzemio, her bölgenin kendine has yaratıkları bitki örtüsü vs var. RP kısmı şu şekilde, UO'da izometrik bi görüntüden RP her zaman daha güzel oluodu, ayrıca konuşmalar kafanın üzerinde gözüküodu. Fakat Darkfall da karakterlin üstünde nick yazmadığı için ve FPS görüntüsünde olduğu için aynı hissi vermeyebilir. Ayrıca konuşmalar karakterlerin kafasında çıkmıyor. Altta public chat kısmına yaziosun bulunduuğunuz yere seslenmek için. Detaylı açıklamaları dier sorularına cevaplarken vericem.

Mortiis said:

Darkfalldaki dünya etkileşimi UO'dakinden daha az. Evler mekanlar sandalyeler masalar vs var fakat onlara oturamiosun. Veya kamp ateşi yakıp etrafında oturamiosunuz. Kamp ateşi kurma die bi olay yok Yani bi Sandleyeye çıkıp rest yaparsan yere çöküp üstüne oturabilirsin ama özellikle Sandalye ile etkileşime giremiosun. UO ddaki gibi kamp ateşi etrafında toplanıp biralara tıklayıp *hic* modunda takılamiosun ne yazık ki. RP öğeleri daha zayıf Darkfall'un. Ha ilerde ne olur bilemiorum ama şu an oyun yeni olduğu için daha çok olayın büyük PVP dir Siegedir class dengesidir vs tarzı şeyleri ile ilgileniolar tahminen.

Mortiis said:

Çok fazla büyü var, bir sürü school var. Lesser Magic, Greater Magic, Spell Chanting(heal/support), Arcane, Necromancy, Witchcraft, Fire, Earth, Water, Air. Her schoolun da bir sürü büyüsü var. Buffı olsun saldırı büyüsü olsun. Çok keyifli büyüler var. Mesela Wall of Force var ARcane de bi grup insanı belli bi görünmez bariyerin içersinde hapis edebiliorsun. Veya Lesser Magicde Launch var, yere atıp bi insanı havaya fırlatabiliosun. Bi yerlere çıkmak için kullanılıo vs. Videolarda gördüğün Mavi küre, Mana Missle. Sana ilk başta Heal SElf ile birlikte gelen lesser magic büyüsü. Herkesin o büyüyü kullanio olmasının nedeni şu: Çok az mana harcio ve reg istemio. Oyun full loot olduğu için çoğu insan birbirine mana missle spamlio . Hafif bi splash damage ı var fakat çook az damage koyuo. Fakat iyi büyücler asla o tarz şeyler kullanmaz. Fakat güçlü aoe büyüleri de reg istio ve fazla reg isteyebilio. Summon yok oyunda. Herhangi bi pet tarzı bişey yok. Çünkü UOdaki veya dier oyunlardaki gibi bi target sistemi yok. Senin adamı seçip petini yollayabilecein. FPS modunda olduğu için öle pet controlu zor olacağından hiç o işe girmediler summon tarzı şeylere. Ama güzel çok büyü var.

Mortiis said:

Oyun şehirlerinin player şehirlerinden bir farkı yok. Her türlü vendor var, banka var. HAtta artı olarak NPCler quest verio. İstediğin binaya girebiliosun çatısına çıkabiliosun vs. Fakat Player şehirlerini genellikle oyuna yeni başlayan clani olmayan veya şehir sahibi olmayan clanler oluşturuyor. Bir player şehrine göre çok daha az kişi oluyor. UO da insanlar ev kurar şehir kurar orda sosyalleşir takılırdı fakat. Brit gibi şehirler çok dolu olurdu çünkü vendorlar bankalar vs hep ordaydı. Darkfallda player şehirleri kendi kendine yetebildiği için ve uodaki gibi Recall/gate sistemi olmadığı için insanlar şehirlerinde takılıo. Öle dur ana şehire gidiim iki saniye die bişey yok. Çok büyük harita saatler sürebilio oraya koşturmak etmek şehirin yerine bağlı olarak. Ticaret'e gelecek olursam da Trade chat var, insanlar genellikle örnek veirorum 1000 tane ok satıyorum. Dwarf topraklarındayım dio. sen ona whisper atiosun ben alırım die bi yerde buluşuosunuz şehirde alışverişi yapıp gidiosunuz. Wowdaki Auction House gibi bi sistem yok ama Uo'daki Vendor koyup itemlarını satma gibi bi pazar sistemi de yok. Tamamen ticaret öle yerlerde trade chatteki konuşmalar sonucu gerçekleşiyor.

Mortiis said:

Dünya fazlasıyla büyük. Yaratık davranışları bilinen mmorpglerden çok farklı. Yani belli bi aggro rangeine girince yaratıklar dalıyor die bişey yok. Çok daha gerçekçi bi aggro sistemişne sahip yaratıklar. Dielim bi goblin köyü var uzakta. Sen oraya yaklaşınca goblinler senin sesini duyup köyünün evinden çıkıp sana doğru gelmeye başlıyorar. Yani sen bi spawna gidip teker teker mobları çekip kesemiosun. Böle olunca da sistem adamlar her yere mob spawnı koymamışlar. Belli yerlerde mob spawnları var. Genellikle sen o bölgeye yaklşaınca spawnlaniolar. Yani bi troll kampı görünce öle uzaktan trolleri göremiosun sen oraya yaklşaınca troller spawn olup sana geliolar. En büyük eksiklerinden biri vahşi yaşam yok oyunda. Yani saldıran yaratıklar dışında, tavşandır geyiktir kedidir köpektir bu tarz şeyler dolaşmıo ormanda. Böle olunca büyük ve boş arazide saatlerce koşturuomuş gibi oluoson ormanların içersinde.

Mortiis said:

Dünyada gezmek tehlikeli, her an bi PK'ya rastlaman mümkün her yerde. Hele son gelen Chaos Chest sistemi ile insanlar random etrafta chest aramaya çıkıolar. Eğer agresif bi grupa rastlarsan. Dalıp kesip seni lootlayabilirler. Fakat ölünce tekrar bindlandığın mekanda başladıın için öle çoğu insan gidip corpse camp yapmio. Fakat dikkat etmek gerekio. Oyunda sesler çok önemli, her yürüyüş sesi, ağaça balta ile vurma sesi, zıplama sesi kılıç savurma sesi uzaklardan duyulabilio. Sen koşarken etraftan gelen seslere göre hareket etmen lazım. Etraftan at sesi duyuosan durup bi nerden gelio kontrol etmen gerkeio. Aynı şekidle tehliekli mekanlarda öle zıplaıyp atlayıp koşturmaman lazım eğer önemli bişey taşiosan dielim cebinde. İnsanlar seni duyup o sese doğru gelip kesebilirler.

Mortiis said:

Crafting sistemi açıkcası çok keyifli değil. Yani İtemlar belli malzemeler istio, şu kadar metal şu kadar deri vs yapiosun. Fakat oyunda CAp olmadığu için çoğu insan kaynak ve malzeme kendisi toplayabilo ve clanlarında arkadaşlarına yaptırabilio. Yine ağaç kes bilmemne ile ok yapiosun fakat Uodaki gibi bir sürü maden türü yok. Bi metal var bi de rare metaller var onlar clan şehirlerinde madenlerden çıkıo. O madenlerle daha kaliteli zırhlar yapiosun. Ama uodaki gibi normal bi yerden black rock yok valorite falna çıkarmiosun. Bunun dışında construction tarzı skiller var. Şehir kurmada bina yapımında baya faydalı oluo. Bunun hammedesi de her yerden çıkan taş oluo genellikle. Bütün clanın taş toplayıp sana verio sen binaları inşaa ediosun. Repair edebiliosun vs. Bunun dışnda gemi yapma skilli , siege araçları yapma skilli gibi pahalı daha büyük çaplı skiller de var. Alchemy ile staff potion vs yapiosun, Tailoring ile cloth bone armor vs yapiosun. Armorsmith ile zırh weaponsmith ile silah vs. , woodcutting ile de ok yay, ilerde de gemi vs yapiosun. Ama dediğim gibi skill cap olmayışı seni özel yapmio crafting de yani uodaki gibi bi evim olsun vendor koyiim itemlarımı yapiim sırf craftingden geçiniim crafter oyniim gibi bişey yok. Çünkü item çok bo letrafta. Çok rare ore la yapılan zırhlar çok yok. Herkes normal scale padded vs set giyio onlar da moblardan da ddüşüo etrafta bir sürü öle set var. Kıscası ya çok bulunan itemlar ya da çok rare itemlar olduundan. Ya çok ii crafter olucan ya da olmana gerek yok gibi bi durum oluo.

Mortiis said:

Evi istediğin yere koyamiosun. Villagelar var buralara koyuosun evi, villagelar bi clan tarafından ele geçiiliro Ev başına vergi aliolar. Sen de her 3 gün vergi vermek zorundasın vs. Bir sürü ev tasarımı var evler güzel gayet. İçini dekore edebiliosun bir sürü şey ile evinin kapısını yapabiliosun evi çünkü düşmnanlar basabilio kapını kırıp vs. Ama evi ele geçirme gibi bişey yok. Fakt daha eve vendor koyma gibi bişey yok. İlerde gelicektir tahminen.
Sosyal ağlarda paylaş

Bingildak ve Mortis, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, oldukça doyurucu olmuş. Çok beğendim, piyasada herhangibir alternatifi olmayan bir oyun olduğu için ilk fırsatta başlamayı düşünüyorum. Mortal Online o kadar çekici gelmedi ve geri kalan MMORPG leri de biliyorsunuz... herşeyleriyle wow klonu oyunlar.

Ağustosun ortası gibi geliyorum büyük ihtimalle Mortiis isimli cüce olarak :) Yardımlara açığım. İyi oyunlar...
Sosyal ağlarda paylaş

D@rkwish said:

Eskiden 10 günde bir patch çıkıyordu fakat en son çıkan free expansiondan sonra henüz pek ciddi bi patch gelmedi bekliyoruz ses seda yok şu ara.

hocam neleri bekliyo şuan oyuncular..

eklenti olarak beklenen özellikler / eşyalar veya sistemler nedir..?

şu an oyuncuları doyurmayan ne var..?
Sosyal ağlarda paylaş

arundel said:

D@rkwish said:

Eskiden 10 günde bir patch çıkıyordu fakat en son çıkan free expansiondan sonra henüz pek ciddi bi patch gelmedi bekliyoruz ses seda yok şu ara.

oyunun ilk baştaki zorluğu Solo oyunu hiç bi şekilde kolaylaştırmaması. Yeni başlayanlar ilk başta o yüzden bırakiolar dier mmorpgler gibi elinden tutup questten queste atmadıı için çoğu insan eğer sosyalleşmiosa insanlrla tek başına b iyere kadar oynayıp bayıp bırakio.

ama clane girip onların clan şehrine taşınıp insanlara ventte muhabete girip onlar bi yere giderken peşlerine takılıosan çok keyifg aliosun. Veya arkadaların varsa oyncak
Sosyal ağlarda paylaş

Mortiis said:

Kulağa çok hoş geliyor, zaten bıkmadık mı piyasadaki diğer level bazlı mmo larda her bölgede 20 quest yapıp bi sonraki bölgeye taşınacak level a gelmeyi. Single player oyun gibi questten queste koşmaktan ibaret iş gibi. Özgürlük sıfır...

ha bi de çok skill var

skill cap de olmadığu için 4-5 aylık charlar baya kasmış oluo

tabi instant kill indirmiolar ama sana karşı bariz avantajları oluo sen onlara 10 vuruosn onlar sana 25 vuruolar vs

ve skill artışı gerçekten yavaş UO Gibi bi haftada 7x gm oliim de sonra full pvp yapiim mantığı olmasın asla. Yani skillerini casual kasacağın hep aklında bulunsun. PVP dönüosa dielim şehirinde öncelik pvp olsun şehir defansı olsun vs. Sonra skill kas. Eğer yok ben skillerimi ii yapiim sonra pvp yaparım diosan. Günlerce haftalarca skill kasıp oyundan soğuyabilirsin. Çünkü para kasmak da kolay değil. NPCLEr kolay ölmüo hpleri yüksek çok da güzel bi PVE sistemine sahip değil oyun. Yani tamam zor dier oyunlar gibi giriim şunları farmliim yok ama öbür türlü de çok zorluo bi kaç arkadaş bleli bi spotu kapatıp para kasabilirsiniz tabi gank e de maruz kalabilirsiniz vs. Böle olunca ha şu daily quest yapiim para kasiim iki saniye wowdaki gibi bişey yok. Parayı böle atiorum bi mob kesiosun farmliosun reg düşürüo 20-30 altın düşürüo falna farmiliosun sonra şansına bi tane Treasure Chest keyi düşürüo, 3k gelio. Veya atları summonlamak için steedgrasslar var 5 tane ondan düşürüo tanesi 300gp oh diosun 1.5 k da burdan bu şekilde şanslıysan birden ii paran olabilio. Ama şansızsan 30-40 gp reg falna uzun sürüo.
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

arundel said:

D@rkwish said:

oyunun ilk baştaki zorluğu Solo oyunu hiç bi şekilde kolaylaştırmaması. Yeni başlayanlar ilk başta o yüzden bırakiolar dier mmorpgler gibi elinden tutup questten queste atmadıı için çoğu insan eğer sosyalleşmiosa insanlrla tek başına b iyere kadar oynayıp bayıp bırakio.

ama clane girip onların clan şehrine taşınıp insanlara ventte muhabete girip onlar bi yere giderken peşlerine takılıosan çok keyifg aliosun. Veya arkadaların varsa oyncak

üstad zaten bunlardan sıkıldık..dayatma sistemlerden sıkıldık..ben level 5 isem gold shiredan çıkamam..nerde özgürlük..?

ultima'da kimse bize questler vermedi..ordada sosyalleştik guildler kurduk öyle zevk aldık..

level bazlı oyunların hemen hemen hepsi sana dayatma getiriyor ve belli sınırların dışına asla çıkamıyorsun..
Sosyal ağlarda paylaş

Tam olarak aradığımız sistem işte bizim de. Ultima gibi...benim biran önce karakteri tamamlamak gibi bir hevesim yok aksine rahat takılmak, gezmek tozmak ve macera yaşamak istiyorum. Yani PVP de herkesi ezeyim veya para babası olup hemen ev/gemi alayım gibi bir hevesim yok. Ölüp item kaybetmekte bence hoş bir özellik, uyuz olacağım veya oyundan soğutacak değil oyuna bağlayacak bir risk unsuru bence. WoW u hiç sevmemiş birisi olarak şu söylediklerin beni daha çok oyuna bağlıyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...