Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

dandik tasarım

Hagii

Öne çıkan mesajlar

Eralp said:

Arkadaşlar insanlar neye inanacağını veya neye inanmayacağını seçerken bi akıl süzgecinden geçirir ve düşünür değil mi? Siz söz gelimi ateistseniz birkaç dinle ilgili az biraz şey okuduktan sonra mantıksız olduğuna karar verip hiçbir şeye inanmamayı seçmiş oluyorsunuz. Kafa yormak derken kastettiğim şey o.

.

ya doğru diyosun da benim de kastetmek istediğim şey dünyada 23454 tane dini inanç var işlam hristiyanlık musevilik viking dinleri orta asya pagan inançları,eski roma eski yunan tanrıları papua yeni gine tanrısı mubumba......... vsvs bu işin sonu yok her birini okuyup da akıl süzgeçinden geçirmeye kalksa adam ömrü yetmez gibi geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Otrivine said:

Yahu çünkü yazıyor doğru bu herkesi doğruya çekmek zorundasın diye. Görevleri o.

nerde yazıomuş o ya :)

aksini söyler, hatta birini dine sokmaya çalışmak direk şirktir benim gözümde.

çok saçma yani kanıtlamaya falan çalışmak,

ulen zaten kanıtlasan bi esprisi kalmıo ki olayın :),

sorun şu, hadis kitapları vs vs yüzünden bir nesil - haklı olarak - ateist yetişior, adamlar gayet doğru yoldalar, puta onun bunun dediklerine veya sonradan kıçtan uydurulma islami gerçeklere inanmayıp sorguluyorlar.
ona sebep, benim gözümde ateist adamın değeri yüksektir, bilirim onun gerçekten bişilere inanmaya çalışıp düşündüğüne.

Şu salak herifler yüzünden islam 30 saniye içerisinde çürütülebilir bi mevzuata dönüştü,yazık yani.

@suark a katılmakla birlikte bisiler ekliyecegim.
mezhepler cıktı cıkalı din kur an boyutundan mezhep boyutuna indirgendi.
dolayısıyla farklılıklar ortaya cıkmaya basladı ve her grup kendi borusunun ötmesi icin hadis uydurdu ya da gercege dayanmayan hadislerle ictihat ortaya attılar.
böylelikle islam icerisinde ayrılıklar olustu.artık kur an ın ne dedigi degilde falanca hocanın ne fetva verdigi,fetvalarını hangi hadise dayandırdıgı önemli oldu,hal böyle oluncada din karma karısık bi hale geldi.
diger yandan kur an aklını kullanmayı ögütlerken,öyle bi hale getirdiler ki din diye hurafelere inanır olduk.
bunların tek nedeni insanların kur an okumaması,okuduklarına kafa yormamaları,incelememeleri,arastırmamaları.yahu düsünsenize ilk emri''oku'',böyle bir kitaba sahip olan insanlar ne halde.kur an okumaktan kasıt arapcasını okuyup ne dedigini anlamadan yatıp uyumak degil,mealini okuyup bütün kelimelerini didik edip,ayetler üzerinde kafa yormaktır.orada yazanları hayata uygulamaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Eralp said:

Arkadaşlar insanlar neye inanacağını veya neye inanmayacağını seçerken bi akıl süzgecinden geçirir ve düşünür değil mi? Siz söz gelimi ateistseniz birkaç dinle ilgili az biraz şey okuduktan sonra mantıksız olduğuna karar verip hiçbir şeye inanmamayı seçmiş oluyorsunuz. Kafa yormak derken kastettiğim şey o.

Aynı şekilde bu tür meselelere hiç kafa yormadan anne babadan gelerek dümdüz müslüman olanlar da var yani.

Din dedigin zaten aileden cocuga gecer. Hayatimda cih görmedim bi cocuga tercih sunuldugunu, önüne okusun diye 4 kitap konulup da mantik süzgecinden gecirmesi tercih etmesi beklendigini. Hepimizin dini anne babadan dümdüz geliyo yani.
Sosyal ağlarda paylaş

derFremdeSohn said:

Eralp said:

Aynı şekilde bu tür meselelere hiç kafa yormadan anne babadan gelerek dümdüz müslüman olanlar da var yani.

Din dedigin zaten aileden cocuga gecer. Hayatimda cih görmedim bi cocuga tercih sunuldugunu, önüne okusun diye 4 kitap konulup da mantik süzgecinden gecirmesi tercih etmesi beklendigini. Hepimizin dini anne babadan dümdüz geliyo yani.

Bana sunuldu. Annem inançlıdır, babam da inançsız. İkisiyle de uzun uzun konuşup kararımı verdim ben.

Ayrıca sonradan inanmaya başlamış çok insan var dünyada. Bütün inanlar anadan doğma inanıyor demek çok yanlış bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Vidar said:

Eralp said:

Şöyle bir durum da var yalnız, ateistlerin de bir kısmı bu işlere hiç kafasını yormamış adamlar.

inanca kafa yormak ne abi?

Eralp said:

inanca kafa yormak ne derken aslında kendimi de büyük ölçüde eleştiriyorum, senin de söylediğin gibi inanca 'kafa yordum' yıllarca, yok kuran oku yok şunu oku bunu oku, aklımız erdiğinde etrafımızda böyle şeyler vardı çünkü, ama şu anda inanç için kafa yormadan önce daha temel şeylere kafa yormak gerektiğini, o süreç sonunda inancın insan hayatında gerekli olduğu sonucu çıkarsa inanca kafa yormak gerektiğini düşünüyorum. ama etrafımdaki çöplükten dolayı bende bu süreçler yer değiştirdi, ve ilk olması gerekirken 2. olan süreçten inancın hayatımda yeri olmasının gereksiz olduğu sonucunu çıkarttım, o yüzden inanca 'kafa yormakla' geçen yıllarıma üzülüyorum şu anda, ve yine o yüzden inanca kafa yormanın da gereksiz olduğunu düşünüyorum. birçok kişinin katılmayacağı bir düşünce olsa da, böyle düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında dümdüz inanca kafa yormak değil de, hayatın anlamını sorgularken yanından geçilen bir yol gibi inanç olayı. Hani hiçbir şekilde böyle şeyleri sorgulamadan sadece hayatını en iyi seviyeye taşımak için çalışmayı da tercih edebilirsin sonuçta. Ama hayatın amacı konuları falan insanın kafasını fazla meşgul edince, hayatında yapması gereken bazı önemli şeylerden de soğuyor bir miktar. O kısım kötü tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

mezhepler cıktı cıkalı din kur an boyutundan mezhep boyutuna indirgendi.
dolayısıyla farklılıklar ortaya cıkmaya basladı ve her grup kendi borusunun ötmesi icin hadis uydurdu ya da gercege dayanmayan hadislerle ictihat ortaya attılar.
böylelikle islam icerisinde ayrılıklar olustu.artık kur an ın ne dedigi degilde falanca hocanın ne fetva verdigi,fetvalarını hangi hadise dayandırdıgı önemli oldu,hal böyle oluncada din karma karısık bi hale geldi.
diger yandan kur an aklını kullanmayı ögütlerken,öyle bi hale getirdiler ki din diye hurafelere inanır olduk.
bunların tek nedeni insanların kur an okumaması,okuduklarına kafa yormamaları,incelememeleri,arastırmamaları.yahu düsünsenize ilk emri''oku'',böyle bir kitaba sahip olan insanlar ne halde.kur an okumaktan kasıt arapcasını okuyup ne dedigini anlamadan yatıp uyumak degil,mealini okuyup bütün kelimelerini didik edip,ayetler üzerinde kafa yormaktır.orada yazanları hayata uygulamaktır.

ne de güzel yazmışsın.
Sosyal ağlarda paylaş

Göz berbat bir tasarımsa begenmiyorsan çıkart at o zaman. Sen şuurlu bir varlık olarak şuursuz evrimin tasarladığını düşündüğün bu gözden daha mükemmel bir göz pekala tasarlıyabilirsin o zaman bir göz tasarlada cümle alem görsün, bırak bir göz tasarlamayı bir hücresini tasarla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Eğer bir şeyin varlığını ortaya sürüyorsan bunu bilimsel metod ile kanıtlamalısın. Aksi halde, seni dinleyecek kadar ciddiye almak bile şaçmalığın önde gideni olur.

http://img.chan4chan.com/img/2010-02-09/1265681893215.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Eğer bir şeyin varlığını ortaya sürüyorsan bunu bilimsel metod ile kanıtlamalısın. Aksi halde, seni dinleyecek kadar ciddiye almak bile şaçmalığın önde gideni olur.

http://img.chan4chan.com/img/2010-02-09/1265681893215.jpg

ehh soyut kavramları nasıl bilimsel metod ile acıklıcaksın?
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...