Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

dandik tasarım

Hagii

Öne çıkan mesajlar

abi iş niye evrim vs din oldu ki..

bu iş bi paradoxdur.. şimdi evrimcilere dinciler der ki ;

dinci : o nerden geldi
evrimci: maymundan vs..
dinci : peki o nerden geldi
evrimci: sundan bundan..
evrimci: .....
evrimci: peki tanrı neereden geldi
dinci : ..... (genelde böyle kalmaz dindarlar yaradan sonsuzluktur vs.. der ama pek argüman sayılamaz)

varacağınız nokta budur... inanırsak ne olur inanmazsak ne oluru filan tartışmanız daha yararlı bence..
Sosyal ağlarda paylaş

Coder said:

abi iş niye evrim vs din oldu ki..

bu iş bi paradoxdur.. şimdi evrimcilere dinciler der ki ;

dinci : o nerden geldi
evrimci: maymundan vs..
evrimci: .....
evrimci: peki tanrı neereden geldi
dinci : ..... (genelde böyle kalmaz dindarlar yaradan sonsuzluktur vs.. der ama pek argüman sayılamaz)

varacağınız nokta budur... inanırsak ne olur inanmazsak ne oluru filan tartışmanız daha yararlı bence..

paradoks yok ortada aslında, kanıtlanamazlık var sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba ben buraya arada uğrarım konu hep aynı şekilde devam ediyor ,fakat bu gidişle bir sonuç ortaya çıkacağa pek benzemiyor ortada Yaratıcıya inananlar ve inanmayanların tartışması bu tartışma yeni değil belki ilk insanlar zamanından beri var.İnsan sorguluyor ne zamandan beri kendisi ilk av aletini yaptığından beri ,belki ilk evini yaptığından beri sorguluyor.İlk evini yaptığı zaman işte benim evim diyor sahipleniyor sonra bir gece yalnız yıldızların altında kendi yaptığı ilk eserine hayran hayran bakarken birden aklına bir şey takılıyor bu evi bu cam içinde yanan lambayı ben yaptım peki bu gökte yanan koca lambayı kim yaptı bu koca gökü kim yaptı? benim yaptıklarım benim ben yaptım peki ya bu koca gök yüzündeki lambayı kim yaptı bunlarıda bir yapan olmalı diye düşündü ve bir yaratıcının olması gerektiğine inandı evet işte insanın Yaratana inancı başladı kimisi kendi kendine olmuştur dedi kafa yormak istemedi.İnanan inandı inanmayan inanmadı bu iş böyle gitti gidecek , sakaryali fikrinde sabit, cücede sabit bu yüzden ne sakaryalı fikrinden vazgeçer nede cüce bu işin sonu gelmez, uzlaşma sağlanmaz tartışmak manasız bana sen ne taraftasın diye sorarsanız şu kadar söyliyeyim , şu gerçekki zamandan etkilenen hiç birşey kendi kendine var olmaz sizin " her şeyi Allah yarattı Allah nasıl oldu "sorunuza sakaryalının şu cevabı hoşuma gitti uzun zamandır aklıma bu soru arada geliyordu ,işin içinden çıkamayıp düşünmek istemiyordum fakat sakaryalının verdiği şu cevap çok net ve bu konuyu açıklayıcı: sakaryalı "Yaratılmak, sonradan var olmak hep zaman içinde var olan şeyler zamanın yaratıcısı hakkında ondan önce kim vardı diye düşünmek saçma olur, çünkü zaman sonradan madde ile beraber yaratıldığı için öncelik ve sonralık gibi kavramlar zaman ile ilgili olduğu için zaman yokken onlarda yoktu.Ezel ve Ebed vardı bu yüzden Allah'tan önce veya sonra gibi kavramlar çok yanlıştır"
Evet bu satırları okuduktan sonra soruma gayet net cevap buldum, aklımdada herhangi bir soru işareti kalmadı teşekkürler sakaryalı, inanıyorumki Allah var ve inanıyorumki Ezeli ve Ebedidir.
Sosyal ağlarda paylaş

ALm1La said:

Merhaba ben buraya arada uğrarım konu hep aynı şekilde devam ediyor ,fakat bu gidişle bir sonuç ortaya çıkacağa pek benzemiyor ortada Yaratıcıya inananlar ve inanmayanların tartışması bu tartışma yeni değil belki ilk insanlar zamanından beri var.İnsan sorguluyor ne zamandan beri kendisi ilk av aletini yaptığından beri ,belki ilk evini yaptığından beri sorguluyor.İlk evini yaptığı zaman işte benim evim diyor sahipleniyor sonra bir gece yalnız yıldızların altında kendi yaptığı ilk eserine hayran hayran bakarken birden aklına bir şey takılıyor bu evi bu cam içinde yanan lambayı ben yaptım peki bu gökte yanan koca lambayı kim yaptı bu koca gökü kim yaptı? benim yaptıklarım benim ben yaptım peki ya bu koca gök yüzündeki lambayı kim yaptı bunlarıda bir yapan olmalı diye düşündü ve bir yaratıcının olması gerektiğine inandı evet işte insanın Yaratana inancı başladı kimisi kendi kendine olmuştur dedi kafa yormak istemedi.İnanan inandı inanmayan inanmadı bu iş böyle gitti gidecek , sakaryali fikrinde sabit, cücede sabit bu yüzden ne sakaryalı fikrinden vazgeçer nede cüce bu işin sonu gelmez, uzlaşma sağlanmaz tartışmak manasız bana sen ne taraftasın diye sorarsanız şu kadar söyliyeyim , şu gerçekki zamandan etkilenen hiç birşey kendi kendine var olmaz sizin " her şeyi Allah yarattı Allah nasıl oldu "sorunuza sakaryalının şu cevabı hoşuma gitti uzun zamandır aklıma bu soru arada geliyordu ,işin içinden çıkamayıp düşünmek istemiyordum fakat sakaryalının verdiği şu cevap çok net ve bu konuyu açıklayıcı: sakaryalı "Yaratılmak, sonradan var olmak hep zaman içinde var olan şeyler zamanın yaratıcısı hakkında ondan önce kim vardı diye düşünmek saçma olur, çünkü zaman sonradan madde ile beraber yaratıldığı için öncelik ve sonralık gibi kavramlar zaman ile ilgili olduğu için zaman yokken onlarda yoktu.Ezel ve Ebed vardı bu yüzden Allah'tan önce veya sonra gibi kavramlar çok yanlıştır"
Evet bu satırları okuduktan sonra soruma gayet net cevap buldum, aklımdada herhangi bir soru işareti kalmadı teşekkürler sakaryalı, inanıyorumki Allah var ve inanıyorumki Ezeli ve Ebedidir.

1dk 1dk 1dk NEY?
Sosyal ağlarda paylaş

Zamanın tanımına bakarsan anlarsın
Zaman, iki hareket arasındaki süredir. Hareket ve maddenin nesnel hali zamanla belirir. Zamanın olmadığı yerde , nesnellikte (maddede)yoktur! Bu nedenle zaman cismin kesinlikle belirleyici faktörüdür. Hareketin hızı zamanın da hızıdır. Görelilik ve kuantum varsayımlarına göre zaman ile uzay birbirleriyle doğrudan ilişkili ve bağlantılıdır. Zaten zaman ile uzay birlikte anlamlıdır. Biri olmadan diğerinin olması mümkün değildir. Bunu şöyle özetleyelim : elektrik yükünün çevresindeki elektrik alanı , o elektrik yükünün bir bağlantısıdır. Tıpkı bunun gibi geometri ile kinamatik 'den oluşan eğri yada düz uzay-zaman metrik alanı da özdeğin (maddenin) bir bağlantısıdır. Elektrik yükü olmadıkca, elektrik alanı nasıl olmaz ise ; maddesiz bir '' metrik alan'', eş anlamıyla '' uzay-zaman '' da varolamaz. uzayla zaman, düşünsel tasarımlar değil , maddesel nesnenin içinde bulunan nesnel zaman-uzay madde somutluğundan oluşmuş bir bütündür. Böylece uzayın boyutları kadar zaman boyutunun kendiside uzay boyutlarının bir devamı niteliğinde bir nesnel uzam boyutu olarak varolmaktadır. Madde özünde ışıma kuatlarından oluşma bir yapıdır. Bu ışıma kuantları kendilerini özde zamansal bir varoluş olarak, bir frekans olarak bir zaman yapısı olarak ortaya koyarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet zamanın tanımını yıllardır bir yığın bilim insanı kesnleştirememişken patinin 1 numaralı Allah savunucusunun getirdiği dini tanımı hemen kabullenelim imana gelelim sdfsdf

Ayrıca hala mı abi? Bu kadar sayfa yani.. Hadi sakaryalı sıkılabilir harun yahya c/p olayı falan var onda yada başka siteden de c/p sonuçta. Karşı taraftakiler nasıl wot döşemekten baymaz bu kadar süre? Ben baydım mesela düşünn nilep fikrini savunmaktan baydı yani :D
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Ayrıca hala mı abi? Bu kadar sayfa yani.. Hadi sakaryalı sıkılabilir harun yahya c/p olayı falan var onda yada başka siteden de c/p sonuçta. Karşı taraftakiler nasıl wot döşemekten baymaz bu kadar süre? Ben baydım mesela düşünn nilep fikrini savunmaktan baydı yani :D

farklı zamanlarda çalışıyoruz,dönüşümlü. Misal ben 100 sayfa hiç yazmadım.Cüce yoruldu gitti bi 100 sayfa sonra gelir
Sosyal ağlarda paylaş

sakaryali said:

Zamanın bir tanımı bu benim ve bilim dünyasının çoğunun savunduğu bu tanım sizde bir kaç tanım söyleyin nedir bu zaman?

Oturup bi sürü teoriyi bulmakla uğraşmayacağım da zaman ve maddenin birbirine bağlı olması nasıl Tanrı'nın varlığını kanıtlar onu anlamadım :) zamanı yaratan bir varlığın başı sonu sorgulanmaz demek de çok kolaya kaçmak oluyor yani onu da belirteyim. Bu kadar kolaya kaçıp kabullenerek mutlu olabilmek güzel olmalı
Sosyal ağlarda paylaş

Coder said:

bu konu 115 değil 555 sayfada da çözülmez... mümkün değil

çözülmez, amacımız konuyu çözmek değil ki zaten. ortada problem yok ki çözülsün zira. hani sözüm meclisten dışarı, bu biraz sidik yarışı da deil de attırma yarışı gibi bişi. kim daha uzağa attırcak falan gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

o da doğru, ama bu konunun açılışı bile provakasyon bu dinsizlerin acayip provakasyonu var paticikde

"beyler allah varmış"
"dandik tasarım"

gibi başlıklarda resmen ağır provake yapılıyor..

dindarların "dinsizlerin g.tüne ahirette job sokacaklar" gibi bi başlığını göremedim ben pek :)
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...