Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Önemli okullara Master başvurusu

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

okul başına 80~100 dolar vermeyi göze alıyorsan en zor kısmı aşmış sayılırsın. ama daha sonra bir sürü belge falan toparlaman lazım, hepsinin başvuru formlarını doldurman lazım 10-15 okula başvuracaksan hayatın cehenneö azabına dönebilir ama 4-5 okulsa sorun olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

hmm şimdi alan göre çok değişiyor o. misal deneysel doğa bilim alanlarında genelde hocalar öğrencinin masraflarını proje için aldığı paradan karşıladığından dolayı iyi bir yere girmek için amerikada okumadıysan ağzınla kuş tutman lazım. kötü bir transkriptle o durumda 50. üniversiteye girersen iyi. misal bizim bir arkadaş, hem çap yaptı, hem ortalaması 3.98 gibi bir şeydi, hem başvurduğu bir okula değişim programına gitti, hem çalışmak istediği alanda dünyadaki en iyi merkezlerden birinde 3 ay staj yaptı. bu iki yerden 3 referans aldı. Yine de o az önce bahsettiğim okul onu kabul etmedi. Düşün başvuracağı okuldan 2 referans aldı ama yine de kabul etmediler onu. Bu ekstrem bir durum mu? amerikanın içinde bulunduğu kriz durumunda değil.

ama hukukta farklı ise durum onu bilemem.
Sosyal ağlarda paylaş

Hukuk konusunda paranin olmasi cok bi sey degistirmiyo cunku burs zaten vermiyolar. Harvard'tan birilerinin rec.'i, Harvard'a basvurunda sana buyuk avantaj saglar, ama transcript'inin kotu olmasi her zaman icin sorun yaratacaktir. Hukukta asil onemli olan lsat skorun. Eger ondan guzel bi puan alirsan, girersin mutlaka iyi bi yerlere.
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:
Şimdi istediğim hukuk masterı ve diyelim ki maddi sıkıntım yok. Transcriptim kötü, yine de 4 yılda okul bitmiş. Fakat recommendationlarım iyi. Harvard Uni. prof.undan recommendation letterım var. İlk 10 daki okullarda şansım olabilir mi ?
Okuluna gore degisir, birinci elden Ivy League'de 3 okula basvurmus biri olarak cevap vereyim.

Harvard'da GPA saplantisi var, ortalaman 3.5 uzeri degilse pek kolay degil.
Benim Harvard'da gidersem beraber calisacagim hocadan cok iyi referansim vardi, hoca ve ozellikle hoca'nin altindaki en yetkili kisi olan bi post-doc cok ugrasti kabul edilmem icin ama ortalamam 3.30 oldugu icin kabul edilmedim.

Ama Harvard'dan aldigim referansla, girmemin cok daha zor oldugunu dusundugum Brown CS'e kabul aldim. Zaten basvuru oncesi Brown'a gittigimde de kabullerden sorumlu kadin bizim icin GPA'den cok referans onemli, senin alaninda iyi olan ve bize de daha once ogrenci gondermis bi hocadan guzel bi referansin olursa buyuk ihtimalle girersin demislerdi.

edit: Hukuk icin degil CS ve genel olarak okulun tutumuyla ilgili konusuyorum tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:
Giovanni said:
Şimdi istediğim hukuk masterı ve diyelim ki maddi sıkıntım yok. Transcriptim kötü, yine de 4 yılda okul bitmiş. Fakat recommendationlarım iyi. Harvard Uni. prof.undan recommendation letterım var. İlk 10 daki okullarda şansım olabilir mi ?
Okuluna gore degisir, birinci elden Ivy League'de 3 okula basvurmus biri olarak cevap vereyim.

Harvard'da GPA saplantisi var, ortalaman 3.5 uzeri degilse pek kolay degil.
Benim Harvard'da gidersem beraber calisacagim hocadan cok iyi referansim vardi, hoca ve ozellikle hoca'nin altindaki en yetkili kisi olan bi post-doc cok ugrasti kabul edilmem icin ama ortalamam 3.30 oldugu icin kabul edilmedim.

Ama Harvard'dan aldigim referansla, girmemin cok daha zor oldugunu dusundugum Brown CS'e kabul aldim. Zaten basvuru oncesi Brown'a gittigimde de kabullerden sorumlu kadin bizim icin GPA'den cok referans onemli, senin alaninda iyi olan ve bize de daha once ogrenci gondermis bi hocadan guzel bi referansin olursa buyuk ihtimalle girersin demislerdi.

edit: Hukuk icin degil CS ve genel olarak okulun tutumuyla ilgili konusuyorum tabi.

"Yazar bu metninde..." isimli çalışmam.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de bu yazı nasıl yazılabilirdi adlı bir çalışma yapacaktım vaz geçtim ama henüz ivy league ile üniversitelerin iyiliğinin arasındaki direk bağı kurabilmiş değilim zira ivy league bir spor organizasyonu değil mi? sonuçta amerikanın 1. üniversitesi de orda, 50. üniversitesi de
Sosyal ağlarda paylaş

e tabi princetonu içinde bulundurarak otomatikman +10 avantaj puanı ile başlıyor ama orda ilk 10da olmayan okul sayısı da oran olarak oldukça fazla hatta yarısı ilk 10da yarısı değil gibi gözüktü ilk bakışta sdf. ivy league'e başvurdum sözü oldukça muallak o sebeple, bi princetona başvurmak var bir de cornelle
Sosyal ağlarda paylaş

abi hadi kaanin takildigini biliyorum da ciddilestirmeyin.

amerika'da prestijli okul dediginiz zaman Ivy League der herkes. Onemli okullar hakkinda bisey sormus, ben de 3 Ivy League okuluna basvurmus biri olarak, ikisinde zaman gecirmis biri olarak yardim etmek istedim.

(Ivy => Onemli okul) demisim
(Onemli okul => Ivy) degil.

Stanford, MIT ve CMU mesela. Ivy de degiller, CS bolumleri de cok da iyi Brown'dan da Harvard'dan da. Ben hicbirine basvurmadim. Basvursam alinir miydim, Stanford basvuruma bile bakmazdi, CMU'yu hic sanmiyorum, MIT de olabilirdi Harvard'daki hocam ve post-doc'um orada da fakulte uyesi / arastirma gorevlisi oldugu icin. Cok sukur ne yapmak istedigini bilen bi insan olarak ben Ivy'de bi okulun bana daha uygun olacagini dusundum. Bilimle falan isim olsaydi baska yerlere basvurur, buyuk cogunlukla redlerimi, belki de bir iki kabulumu alir oralarda okurdum. Gidip de Stanford-CMU-MIT kotu okullar mi demisim de boyle bi cevap veriliyo postuma yani. Muhendislik ve doga bilimlerinde te her Ivy okulunun eline verirler

Ivy League'de 1. okul da var 50. okul da lafina gelince, lutfen birisi bana Ivy League'in 8 okulundan hangisi onemsiz soylesin. Spor organizasyonudur Ivy League evet, fakat artik o 8 okulun olusturdugu grubu temsil eder ve bu grubun her uyesi de Amerika'nin en onemli unileri arasindadir.

Dartmouth ve Brown'da hukuk yok.
Harvard Law, Yale Law, Princeton Law, UPenn Law, Cornell Law, Columbia Law.

Giovanni sence kotu okul var mi abi bunlarin arasinda, varsa ozur dilerim kendimi ovmek icin yardim etmeye calismisim.

Bu ne ak ya, yapmayin artik bu muhabbeti. Ayrica Amerika'nin 50. okulunu begenmiyosaniz helal olsun, ama lutfen bu sozu lutfen 101. okuluna girebildikten sonra sarfedin.
Sosyal ağlarda paylaş

ciddileşmedik öylesine geyik yapıyoruz cornell'e ben de başvurmayı düşünüyorum zaten doktorada sdf

Penthesilea said:

Ivy League'de 1. okul da var 50. okul da lafina gelince, lutfen birisi bana Ivy League'in 8 okulundan hangisi onemsiz soylesin. Spor organizasyonudur Ivy League evet, fakat artik o 8 okulun olusturdugu grubu temsil eder ve bu grubun her uyesi de Amerika'nin en onemli unileri arasindadir.

zaten önemsiz demedim ki sadece ivy leaguede giovannini tarif ettiği "ilk 10daki okul" kriterine uymayan bazı okullarda var dedim (gerçi bölüme göre değişiyor o yüzden hukuk bazında değerlendirmekte fayda var) niye bu kadar savunmaya geçtin ki ivy league'i sdf
Sosyal ağlarda paylaş

ya bölümüne göre bakmak lazım ona aslında misal brown moleküler biyoloji ve genetik muhtemelen ilk 50de dir anca diye düşünüyorum. ama tabi ben akademisyen olacak insan gözüyle bakıyorum çok diplerde olmadığı sürece benim için en büyük kriter iyi bir hoca ya da grup olması. şu an belki 50-100 arasında olmasına rağmen çok güzel bir symplectic geometry and mechanics grubu olması sebebiyle california santa cruz en çok düşündüğüm üniversitelerden. bir de rusyadaki klenkow matematik enstitüsü var ama rusça öğrenmeden o hayal sdf. neyse çok saptırdık konuyu.

ama bunlar akabinde merak ettim hukukta nasıl bir hocanın yanında yaptığının önemi ne kadar? yoksa en önemli olan okulun prestiji mi
Sosyal ağlarda paylaş

Hukukta hocalar iyiyse öğrenciyi kanırtıyorlar, sonra o öğrenci mezun olduktan sonra ortalığı kanırtınca okul prestij yapmış oluyor.
Bilgi böyle yaptı prestiji mesela ama neredeyse tamamen avukatlığa oynuyorlar, bizden savcı hakim dönem başına toplasan 10 tane çıkmaz. Ona göre yetiştirmiyorlar çünkü. O yüzden İÜ mezunu bir hakime zinhar Bilgi Hukuk iyi dedirtemezsin ama bilmem ne hukuk bürosunun sahibi dayı eskisi gibi burun kıvırmıyor.

İyi hocaların öğrenciyi döve döve eğitmesi getiriyor prestij kısacası hukukta.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
o da benim merak ettiğim sorulardan biri açıkçası. çap gibi durumlarda çok sallamıyorlar ama diğer şekilde bilemiyorum

Cooook uzun cevap yazdim ama salakligimdan silindi gitti. Her neyse...
- Kac senede bitirdigin cok da dert degil ama niye uzattigin onemli bi konu. Dedigin gibi cap yuzunden uzamissa sorun olmaz. Ya da ne biliyim erasmus falan sorun olmaz. Yalniz bi dersten F almissan, ortalamani acaip dusurecegi icin sorun olur; ama tabi bu daha cok "not ortalamasinin dusuk olma" sorunu.
EK: Uzulerek belirtiyorum, cap yeterli prestiji getirmiyo master basvurularinda. Her ne kadar seni bir adim one tasisa da, referans gibi bir sey. Soyle dusunun, herkes herkese referans mektubu yaziyo ve herkesin mektubu baya iyi, hepsi yazdigi kisiyi ovup duruyo. Sonuc olarak cok buyuk bi etkisi olmuyo ogrencinin okula alinmasinda. Ha referans mektubunu yazan daha once o okulda okumussa bu o mektubu one cikariyo, ama onun disinda etkisi az. Bu noktada referans mektubunda ogrenciyi tanitanlar daha iyi islev gormus oluyo...
- Ivy'lerden bahsedip de egitimin iyi olmasini yanina koymak pek mantikli degil. Ortak nokta yok cunku. Soyleki ivy, okulun prestijli oldugunu, destek aldigini, piyasada cok adaminin oldugunu soyler sana, egitimin iyi oldugunu degil. Eger bir insan piyasaya girecekse, o zaman ivy'de master yapmasi cok daha iyidir. Cunku cevre edinir. Obur taraftan eger amac phd yapip akademisyen olmaksa okul secimi ivy'ye dahilmis, degilmis seklinde yapilmaz, Ardeth'in de dedigi gibi okulun departmaninin iyiligine gore yapilir. CMU bu konuda guzel bir ornektir mesela. Overall'da yukaridadir ama "en iyi" degildir. Obur taraftan CS'le baglantili bolumleri akan suyu durdurur. Okulun bolumunun iyi olup olmadigi da prof'larina gore belli olur. Eger sizin beraber calisacaginiz prof'un uluslararasi konferanslardaki makaleleri hosunuza gitmisse o zaman o departman iyidir. Sevmemisseniz; 4 sene dalkavukluk edeceginiz adamin agiz kokusunu cekemezsiniz; bu nedenle o okul size gore degildir. Yalniz akilda tutulmasi gereken bir husus var, daha iyi seviyedeki okullar, dusuk seviyedeki okullardan mezun olanlari exception olmadigi surece ise almaz. Misal UConn'dan mezun olan adam normal sartlarda MIT'de prof olamaz. Bunun sonunda da kendinizi bi 10 sene sonra nerede gormek istediginize gore hangi okula gitmeniz gerektigini belirler.
- Konuyu acan arkadasin konusuna donecek olursak... Daha once de soyledigim gibi hukuk diger bolumlerden farkli. Soyleki diger alanlarda egitim seviyesi ve prestij ayri kavramlarken, hukukta olay tamamiyle prestije bakiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...