Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Uludağ çıkış

lmarion

Öne çıkan mesajlar

4x4 bir aracımız var
aracımızda kar lastikleri mevcut (esasında kış lastiği ama ebat büyük olduğu için normalinden kocamanca duruyor)

Jandarma kontrol noktasında kesin zincir taktıracaklarmı ?
İkna etmemiz mümkün mü ? (zinciri yanımızda götürüp gidemez ise takarız desek?)
Daha önce ikna edip devam edebilmiş olan varmı ?

İkna edemezsek yol ileride daralıyormu hatırlamıyorum fakat ileride sağda çekip çıkarabileceğimiz bir boşluk mevcutmudur ?
Sosyal ağlarda paylaş

matama said:
yolda kar varsa zorunlu olarak taktiracaklar

su an bayag var uludagda yollari ne kadar actiklarina bakar

bir ikinci ben kartepeye gittimki uludagdan bayag bayag kolay yoldur range rover sportla bayag kaydim sonunda zincir taktim. O yuzden al bir zincir ucuzda birsey

kış lastiğiniz varmı ?
bir önceki topicte kar paleti baktığınızı duydum

araç sizin aracınızdaki gibi terrain response sistemine sahip ve kış lastikleri ile karda kaydıramadım aracı. Çizgisinden çıkmıyor.

Bence kış lastikleri takıp yeniden deneyin , bu kadar yüksek maliyetli araçlara kar paleti biraz küçük düşürücü görünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:
Selam,

Neden sınırları zorluyorsunuz ki?

Eğer jandarmayı atlatmak istiyorsanız; zinciri takın önceden, jandarma kontrol noktasını geçin, sonra ilerde sökün gitsin.

Saygılar.

Evet esasında mantıklı =)
kontrol noktasına gelmeden zinciri takıp daha sonrada çıkarmak. Yolun sağ tarafında ezilmeden 2 dakika şipşak çıkarabileceğimiz bir yer varmı acaba?

Daha önce hep kış lastiği kullandığımızdan zincir takma derdimiz şu ana kadar hiç olmadı. O yüzden ne kadar çabuk sökülen takılan birşey bilmiyorum gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

çıktındı çıkmadındı tartışması yapmayacağım burada
ama yanıtımı aldım en azından paramecium un dediği gibi yapılabilir.

Arazi araçlarının düzgün lastikler takıldığında neler yapabileceğini görmek için youtube dan birkaç video izleyin derim. Milyonlar sayıp zincir takmak gerçekten çok komik.
Sosyal ağlarda paylaş

off off :)

ulan omrumu daglarda harcadim desem yalan olmaz ama millete anlatamiyorsun:) Uludag dedigin yerin yolunda ben yillarca oturdum:)

kar paleti akilli insanin alicagi malzeme kar paletidir, kis lastikleri daglara cikis icin yapilmamistir. Bugun uludagdaki taksicilerle bir konusun ne tur lastik takiyorlar. Civili vakum lastikler var onlari kullaniyorlar.

Sonra kis lastigine gayet guzel zincir takilir elma ve armutlar cunku ikisi. Neyse arkadasim uzatmayalim kis lastigi ilede olsa jandarma sana izin vermez. Sen al bir zincir tak, baktin istemiyorsun cikartirsin. Tartisacak birsey yok bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

google da biraz arama yaptım
jandarma 4x4 araçların lastiğine bakıyor
jandarma bilgili kar lastiği olanlara izin veriyor diye yazmışlar

bazılarıda önümde 4x2 araca izin verdi bende kış lastiği olmasına rağmen bana izin vermedi gibisinden stemlerde okudum

galiba o an nöbetteki kişilere göre değişiyor
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu lastik konusunda pek bilgim yok ama şunu diyebilirim ki Uludağa 2 kere gittim ve hususi olarak arabaların lastiklerine baktım. neredeyse 4te 3ünde zincir yoktu.

birde minibüs var mesela uludağa çıkan. onlarda zincir kullanmıyo. yani zincir takmadan güvenli tekerler olabilir. tabii sadece gördüklerimden dolayı yorumum bu.

ama yinede tak :)
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Çivili kar lastikleri zincire en güzel alternatif ama onunla da asfaltta gitmek lastiğe hakaret resmen.

Kar lastiği buzda işe yaramaz. Buzu kıracak ve/veya saplanıp tutunma sağlayacak donanım gerekli. Bunlar da;
a. zincir/palet
b. çivili lastik

Buz ise ezilen karlar neticesinde oluşabiliyor veya bazen yoıldan akan suların donmasıyla ciddi boyutta olabiliyor.

Karda 4 mevsim lastik ile benim araç da sorunsuz(kar kalınlığı 10cm'e kadar falan, sonrasında aracın yüksekliği el vermiyor :P) ilerliyor.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...