Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Gün Atatürkçülerin Günüdür"

throne_eins_meister

Öne çıkan mesajlar

bizim düsüncelerimizin hepsinin yanlış olduğunu var sayalım
boşuna kuruntu yaptığımızı

aslında gerçekten ne din devleti kurmak , nede cumhuriyeti islamlaştırmak gibi bir gayesi olmasın akpnin ve çevresinin..

bu haldeyken bile söylediklerin karaktersiz ve çok şerefsizce jadelith , (kimse kusura bakmasın ama söylemek zorundaydım bunu forum yöneticilerinden özür dilerim.)

"Atatürk edebiyatı AHAHAH" şeklinde konuşmak ne bicim bişi?

way anasını ya nereye gelmiş bu memleket inanılır gibi değil. herşey ne kadar ucuzlamış , ne kadar da unutulmuş yazıklar olsun vallahi billahi yazıklar olsun senin gibi genclerin bu memlekette harcadığı havaya...
Sosyal ağlarda paylaş

Çok zorluyorsunuz insanları dinazor kafalılar.Yalayıp yuttuğunuzu sandığınız islam tarihinden biraz ders çıkarabilcek olsanız putperestlerin islama yaptıklarının şu an cumhuriyete yapıldığını işin sonunda da putperestler gibi yok olup gideceğinizi sürü psikolojisine bağlı islam yerine herkesin dinini bireysel bir biçimde yaşayabilecek düzeye geleceğini göreceğimiz günler gelecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyla alakası direk yok ama koymak istedim. Hasan Yalçın'ın 5 Nisan 1994 yılında Aydınlık dergisinde yayımlanan bir yazısı:

Halkın davranış yasaları konusundaki cehalet sadece sömürücü sınıflara ait değil. Ne garip, devrimci aydın da kitleler konusunda sömürücü sınıfla aynı bakış açısını sık sık paylaşır. Hele durgunluk dönemlerinde. Emekçileri uyandırmak için harcadığı çabaların boşa gittiğini düşündüğü durumlarda.

"Öğrenemiyorlar, anlayamıyorlar, harekete geçmiyorlar!"

Halkın, sömürü ve zulme ilelebet boyun eğeceği fikri, tarih boyunca daima egemen sınıfa ait olageldi. Köle sahipleri sınıfı, kendisi yıkılırken bu düşünceyi feodal sınıfa miras bıraktı. Feodalizm tarih sahnesinden çekilirken bayrağı burjuvaziye teslim etti. Bayrağın üstünde, "daima boyun eğeceklerdir" yazılıydı.

Fransız kralları da, Çin imparatorları da, Rus çarları da, Osmanlı padişahları da kendileri için birer "sonsuz hakimiyet" inancı oluşturmuşlardı. Kitleleri masala inandırmaları gerekiyordu. Bu nedenle önce kendileri inandılar. Hem de fazlasıyla!

Karamsarlığın kaynağı kitlelerin bilinçlenme ve harekete geçme yasaları konusundaki bilgisizliktir. Bir de baskı. Hakim sınıf, kendi "edebiyet yasasını" aydınına, baskı sayesinde kabul ettirir.

Bilinçlenme ve hareket yasaları?

Halk bilmediği için mi harekete geçmiyor? İtaatin temelinde bilgisizlik olduğunu sananlar, bilgiye haketmediği ölçüde önem veriyorlar. Halk sömürü ve zulmü, bilmenin öteisnde yaşıyor. Emin olabiliriz k, bir aydından daha fazlasını biliyor.

Öyleyse?

Halk öncelikle barışçıdır. Hele hele maceracılıktan son derece uzaktır. Bir aydının kafası kızınca her şeyi yakıp yıkabilir. Ama emekçi yığınları öyle değil. İçinde bulunduğu durumu, o durum ne kadar kötü olursa olsun tahammül sınırının sonuna kadar yaşamak ister. Daha kötüsünün gelmek ihtimali varsa, mevcut olana sarılır.

Sosyal ağlarda paylaş

Demek istediğimi pek açıklayamadım sanırım, halk özünde aptal değil, zaten aptal halk diye de birşey yoktur, sonuçta milli mücadele aynı insanlarla kazanıldı.

Halk dibe vurduğunun farkında olabilir ama şu dinsel tabuyu kıramıyoruz işte elinde avucunda hiçbirşey kalmasa bile, dini var işte ona sarılıyor, Çünkü başka bişeyi yok, dininden başka birşeyi olmayan insan onu da kaybetmek istemez tabii ki, ama bu insanlara nası anlatacaksın ki durumu, ben umudumu kaybetmeye başladım açıkcası, çabalamayı bırakmıyacağım orası ayrı ama böyle birşey de var...
Sosyal ağlarda paylaş

Halkın bir kısmı herşeyi görüyor ve yapacak birşeyleri yok elleri ayakları bağlı.Bu bağ ancak sağlam bir ekip+halk desteği ile çözülür.Diğer bir yandan kendisine tehdit i sadece savaş olarak algılayan insanlar daha var.Onlar için yapabilecek birşey yok eğitim almaları gerekirdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

bilgisayarlar kitlensin nedir ya, bu adamın her yazısı ayrı komik, ayrı yüzeysel..Atatürk'ü hemen her cümlenin içinde kullanmak yazıyı mübarek kılmıyo malesef, son derece tırt bi yazı, içinde de bi gram yeni fikir yok. siz yine hıncalla aynı gazetede yazan ünlü türk büyüğü engin ardıç'a kulak verin, bu iktidarı nası devireceğinizi çok güzel anlatıyo =)

Size bu hükümetten kurtulmanın yolunu göstereyim said:

Öğrendiğimize göre, birtakım karanlık adamlar, kapalı kapılar ardında "AKP hükümetinden nasıl kurtulmalı" diye tartışıyorlarmış...
Elbette okurlarımız arasında da bu hükümetten kurtulmak isteyenler vardır.
Dev bir kıyak yaparak size bunun yolunu göstereyim. (Ayrıca ücret alınmaz, servis ücreti gazete fiyatının içindedir.)
Önce, tersten gidelim, bu işin nasıl olamayacağına bakalım: Başbakanı öldürerek bu hükümetten kurtulamazsınız. Yerine başkası geçer.
Darbe yaparak kurtulabilirsiniz ama Amerika izin vermiyor.
Öyle yerli yersiz Atatürk'ün gençliğe hitabesini yayınlayarak, yani "ilkokul düzeyinde Kemalizm satarak" hiç kurtulamazsınız. "Ankaralı memur çocuğu Kemalizmi" artık kargaları bile güldürmüyor.
"Atatürk bugün sağ olsaydı" ya da "mezarından çıksa da gene Samsun'a gitse" türünden dangalak özlemleriyle de hiç mi hiç...
Mevcut muhalefet partilerinden de hayır hasenat beklemeyiniz. AKP bu gidişle 2011 seçimlerini de kazanacaktır.
Kurtulmanın bir tek yolu kalıyor:
Yeni bir parti kuracaksınız.
Ya da yeni bir parti doğacak, bir ucundan siz de tutacaksınız. Ama üye olarak, ama oy vererek, ama reklamını yaparak...
Bu parti, mecliste en az 276 koltuk kazanacak.
Bunu başarması için de "memleketi AKP'den daha iyi idare edebileceğini" seçmene anlatacak, anlatmak yetmez, ikna edecek.
Elbette bunun için de somut bir planı ve programı olması şart. "Kalkınmayı sağlayacağız" falan gibi enayi sloganlarını kimse yemez.
Yani, "kriz var, öldük bittik batıyoruz" diye bağırıp da ellerinde hiçbir "krizden çıkış planı" göremediklerimize benzemeyecek...
Bu parti halkçı bir parti olacak. "Memurcu" olmayacak.
Hem de özgürlükçü olacak. Hem de kapitalizmi geliştirecek. Hem de sosyal hakları çiğnemeyecek.
"Ufukta ne böyle bir parti var, ne onun lideri, ne kadrosu, ne de halkta böyle bir beklenti, böyle bir arayış" mı diyorsunuz?
O zaman AKP hükümetinden kurtulamayacaksınız.
Yazı bitti, başa döndük. Biletler yandı. İşin kötüsü, verdiğiniz parayı da geri alamazsınız.
Gelin de çay ısmarlayalım bari.
Engin Ardıç 18.01.2009
Sosyal ağlarda paylaş

Saçmalamış her zamanki gibi. Garip olan çoğu konuda donanımlı sandığım sir'ün bu adamın yazısından medet umması. Ama en çok şu bölümü beğendim:

said:
"Atatürk bugün sağ olsaydı" ya da "mezarından çıksa da gene Samsun'a gitse" türünden dangalak özlemleriyle de hiç mi hiç...
Sosyal ağlarda paylaş

donanıma gerek olan bi konu değil zaten, boş boş ideolojik söylemlerle (yani hıncalın yaptığıyla) bi milim ilerleyemediniz-ilerleyemezsiniz diyo. akp'nin yerine bi alternatif bulmadıkça da akp devam edecektir diyo, saçma bişey göremedim ben bu yazıda doğrusu =)
Sosyal ağlarda paylaş

pekaziz said:
Saçmalamış her zamanki gibi. Garip olan çoğu konuda donanımlı sandığım sir'ün bu adamın yazısından medet umması. Ama en çok şu bölümü beğendim:

said:

Saçamladığı yerleri bir kaç örnek vererek açıklasana. Bence adam akpye karşı olan kesimin çoğunluğunu güzel birşekilde tanımlamış. Merak ettim neresini saçma buldun?
Sosyal ağlarda paylaş

Rock said:
pekaziz said:

said:

Saçamladığı yerleri bir kaç örnek vererek açıklasana. Bence adam akpye karşı olan kesimin çoğunluğunu güzel birşekilde tanımlamış. Merak ettim neresini saçma buldun?

Şurasını burasını saçma buldum diye bir durum yok, tamamı saçma çünkü.

Latin Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede Amerikancı, işbirlikçi hükümetleri devirirken, kamucu yönetimlere geçerken, bunun Türkiye'de olmayacağını söylemek saçmalamaktır, halkına güvenmemektir.

Türk halkından bir cacık olmaz diyenler için de buralarda bir yerde başka bir mesajım olacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

hahah çok iyi ya, bizde de "renkli" devrim olucak yani öyle mi? olsa olsa yeşil devrim olur bizde fdsf halkımız da emin ol çok yakından takip ediyo latin amerikadaki sosyalist rüzgarı..az kaldı, bugün yarın kamucu oluveririz..

şaka bi yana ben halkıma gayet güveniyorum, kısa yoldan köşeyi dönmek için, kendini kurtarıp karşısındakini batırmak için geçmişte ne yaptıysa yine onu yapıcaktır. yükselen sermayenin peşine takılacaktır, global ekonomiye entegre olmak için var gücüyle uğraşacaktır.

hangi parti bunun alternatifini sunuyo? chp-mhp-akp arasında "ekonomik" açıdan bi fark var mı? bu partiler, seçmenin %85'ini falan temsil ettiğine göre, devrimi hangi halkla yapıyosunuz, hangi siyasi grup "öncü" olucak? oyları %0.2-%1.5 arasında gidip gelen bi avuç "antiemperyalist" parti mi? komik.

ayriyeten bu devlet NATO'ya girdiğinden beri bütün kurumlarıyla amerikaya göbekten bağlıdır. halkı, hani olmaz ya, bi şekilde galeyana getirebilsen bile, kurumlar var güçleriyle direnecektir. amerikancı olmayan bi darbe yapmaya kalkışanların başına neler geldi görüyoruz işte..kısacası bu devleti yıkıp yerine yeni bi devlet kuracak gücünüz varsa anca o zaman anti-emperyalist olma gururunu yaşayabilirsiniz.

bunlar da ütopya olduğuna göre, önümüzdeki en mantıklı alternatif AB'dir, hiç değilse oraya üye olarak biraz söz sahibi bi ülke haline gelebiliriz, oranın standartlarını buraya uygulayabilirsek de eli yüzü düzgün bi demokrasimiz ve finans sistemimiz olabilir. yoksa böyle ne batar ne çıkarız.
Sosyal ağlarda paylaş

elbette kişisel görüşlerim, seninkiler toplumsal görüşler mi sanki?

ama madem "hiçbi mantıklı yanı yok", o zaman düzelt lütfen yanlışlarımı, aydınlat beni. benim görmediğim bi devrimci potansiyel mi görüyosun bugünün türkiyesinde, veya ilerde amerikancı devlet politikasından bir sapma olacağını mı zannediyosun, çok merak ediyorum.

bak bu ülkede çeşitli yollardan herkes başa geldi, taşralısından askerine, liberalinden ülkücüsüne, gericisinden kemalistine, hangisi sapabildi bu yoldan? akla hemen 70lerin başındaki ecevit gelecektir, ama onun da bedelini fazlasıyla ödetmediler mi? bi daha da buna kalkışan oldu mu?

kısacası "işbirlikçi" değilsen anında alaşağı ediliyosun ve unutuluyosun. bu ülkenin gerçeği bu.

hayalperest olmayın bu kadar, hangi ülkede hangi halkla ve hangi devletle yaşadığınızı unutmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...