Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Habeşistan (Victoria AAR)

Farinal

Öne çıkan mesajlar

Habeşistan İmparatorluğu
1836-1837

İmparator Sahle Dengel tahta çıkalı pek olmamıştı... İmparator olur olmaz hemen orduya ayrılan bütçeyi minimuma çekti ve tüm dikkatini eğitime verdi. Ülkesi Avrupalılara karşı gelişmemiş, medeniyetden nasibini alamamış bir ülke gibi gözüküyordu ve İmparator'da bu imajı silmeye kararlıydı...

Demografiklere bakarsak aslında gelişmemiş bir topluma göre oldukça açık ve modern fikirli bir nüfus...

Savaş tehdidi altında olmayan ülke askeri bütçeyi minimuma indirmekte rahattı. Habeşistan Ordusu tek elden yönetiliyordu ve ordunun başınada deneyimli general Kasa getirilmişti...

Girişi yaptım şimdilik sadece bundan sonrakiler daha uzun olarak koyacağım =)
Sosyal ağlarda paylaş

Habeşistan İmparatorluğu
1837-1841 Meşrutiyet'in İlanı

1 Kasım 1837 tarihinde İmparator siyasi partilerin kurulmasına izin verdiği yasayı duyurdu ve 1 Kasım tarihi Habeşistan tarihinde Meşrutiyet'in İlanı olarak kutlanmaya başlandı.

13 Mart 1841 tarihinde İmparator Meşrutiyet'i iyice demokratikleştirmeye başladı ve partileri kendi ataması yerine seçimlere izin verdi. 41 Seçimlerinde sadece Toprak Sahipleri oy kullanabilecekti ama bu Habeşistan'ın demokratikleşme sürecinde atılmış ilk ve en önemli adımdı...

13 Aralık tarihinde gerçekleşecek seçimi kazanan parti ülkenin kaderini belirleyecek...

Bu sırada İmparator'un eğitime verdiği önem sonunda meyvalarını vermeye başlamıştı. 1836 yılında nüfusun sadece yüzde 2'si okuma yazma bilirken 1841 yılında bu oran yüzden 10'a çıkmıştı.

Sosyal ağlarda paylaş

Habeşistan İmparatorluğu
1841-1847 Habeş-Mısır Savaşı

Seçimlerde oyların neredeyse tamamını alarak Royal Faction iktidara gelmişti. Ekonomide bazı düzenlemeler yapıldı ve Osmanlı İmparatorluğu ile savaş halinde olan Mısır ekonomik olarak tamamen çöküp iflas ettiğinde Habeşistan Mısır'a savaş açtı.

Kuzeyde Osmanlı ile uğraşan ve ekonomisi çökmüş olan Mısır bu beklenmedik savaşa cevap veremedi ve Habeşistan amacı olan kıyı topraklarına ulaştı. Artık ticaret, çevre ülkelere olan etki ve daha bir çok konuda İmparatorluk güçlenecekti. Belki bir donanma bile kurulabilinirdi...

Ve Mısır 9 Ocak 1947'de Habeşistan İmparatorluğu'nun barış teklifini kabul ederek Massaua topraklarını Habeşlere bıraktı...

Sosyal ağlarda paylaş

yok bundan cok onceleri bi aar yazan baska bir arkadas vardi, odur ilk tamamlanan aar :) ama o harbiden guzeldi , boyle komutanlar-generaller arasinda konusmalar, taktikler il duceler felan (itaalya aariydi) hehe

bulamiyorum ama, silinmis galiba :/

edit:yoksa o da mi yarim kalmisti? bulamadim dsf
Sosyal ağlarda paylaş

Leopar said:
yok bundan cok onceleri bi aar yazan baska bir arkadas vardi, odur ilk tamamlanan aar :) ama o harbiden guzeldi , boyle komutanlar-generaller arasinda konusmalar, taktikler il duceler felan (itaalya aariydi) hehe

bulamiyorum ama, silinmis galiba :/

edit:yoksa o da mi yarim kalmisti? bulamadim dsf

O aar benimdi bayağı güzel yazmıştım.Silindi galiba daha bulamadım çok güzeldi yafs sonlarına doğru gelmiştim ama bitirememiştim pati kapanmıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

Habeşistan İmparatorluğu
1847-51
Anglo-Frank Savaşı

İngilizler Fransa'ya çıkartma yapmıştı ve Avrupa karışmıştı. Bu sırada Habeşistan'da devlet askeri bütçeyi sıfıra indirdi ve tekrar tüm önemi eğitime ve öğretime verdi. Hedef 50'li yıllarda nüfusun en az yüzde 20sinin okuma yazma öğrenmesiydi.

Tarihler 29 Aralık'ı gösterdiğinde Habeşistan tarihinde önemli bir gelişme yaşandı ve oy verme hakkı tüm yurttaşlara tanındı. Artık zengin yada fakir, kadın yada erkek farketmiyordu, Habeşistan'da köleler hariç herkes eşitti!

Seçimlerin sonucu değişmedi ve Royal Faction iktidara geldi tekrardan.

Bu arada Arap yarımadasında ileride bir karışıklık meydana gelirse dahil olabilmek için denizden komşusu olan Yemen'in bağımsızlığını garantilemeye başladı Habeşistan.

Aynı şekilde Mısır eğer Osmanlı'ya savaş ilan ederse dünya kamuoyunun önünde prestij kaybetmemek ve savaş yanlısı görünmemek için Osmanlı'nın da bağımsızlığını garantileyen Habeşistan artık Mısır savaş açtığı an topraklarını kuzeye doğru genişletmek için hazırdı.

Tarih 51 yılını gösterdiğinde artık nüfusun yüzde 20si okuma yazma biliyordu ve dünyadaki çoğu ülkeden çok ileri bir düzeydi ve neredeyse Avrupa standartlarına kavuşmaya başlamıştı Habeşistan.

İngiliz-Fransız savaşı ise hızını kesmeden sürüyordu...

Sosyal ağlarda paylaş

Oldukça güzel gözüküyor. Devamını bekliyoruz sabırsızlıkla.

Yanlız Habeşistan artık kullanılan kelime değil sanırım. Eski Osmanlıca'da "Köle diyarı" anlamına geldiği için (o zamanlar köleler oradan gelirmiş tabii) itiraz edip Etiyopya diye düzelttiler diye biliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...