Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kitap Tavsiyeleri

Drall

Öne çıkan mesajlar

3 yıl önce Kabalcı'nın Humanitas serisinden Başkalaşımları okudum, Antik Yazar Apuleius'un efsanevi eseri. Asinus aureus (Altın Eşek) diye geçiyor. Niyeyse bugün aklıma düştü tavsiye edeyim dedim, Franz Kafka'nın etkilendiği eserdir aynı zamanda.

Latince - Türkçe beraber yer alıyor. Çiğdem Dürüşken çevirisi, gayet düzgün yani ingilizce'den değil latince orjinalinden çeviri.

Eserin konusu aslında basit, ana karakter lanetlenip eşeğe dönüşüyor ve bir eşek olarak Roma dünyasında oradan oraya sürükleniyor. İnsanların eşeğe olan davranışlarını ve çevre izlenimlerini o kadar güzel vermiş ki göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor kitap. Kitabın kalınlığı korkutmasın bu arada, 663 sayfa kaynak bölümü hariç ama yarısı latince yarısı Türkçe olduğu için böyle yani 333 sayfa civarı ediyor. İleride Latince öğrenmek isterseniz de işinize yarayacak bir kitap.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Centilmen piçler serisi ve ilk kitabı Locke Lamora'nın Yalanları çok beğendim bu kitabı serinin ikinci kitabını da bugün yarın okuyup bitireceğim. Tavsiye ederim.

kitap hakkında yazılan yorumlar

"Locke Lamora'nın Yalanları en sevdiğim on kitap arasında bulunuyor. Belki de ilk beştedir. Kitabı okumadıysanız, okumalısınız. Okuduysanız, muhtemelen yeniden okumalısınız…"
-Patrick Rothfuss-

"Canlı, orijinal ve çekici. Muhteşem bir şekilde yazılmış." 
-George R.R. Martin-

"Boğazında kanayan bir kesik olsa ve bir hekim o kesiği dikmeye çalışsa Lamora iğney­le ipliği çalar ve kahkahalar atarak geberip gider. Çocuk… çok fazla çalıyor." Camorr şehri, tarihi boyunca pek çok soysuzluğa, yolsuzluğa, uğursuzluğa, hırsızlığa tanıklık etmiş, büyülü atmosferinde her birini tek tek sindirebilmiştir; Camorr'un Belası'nın ismi şehrin nemli duvarlarında yankılanana dek… Camorr'un Belası'nın yenilmez bir silahşor, usta bir hırsız, duvarlardan geçebilen bir hayalet ve fakirlerin dostu olduğu söylenir. İşte o efsanevi "Bela" narin yapılı, gözü kara ve becerikli Locke Lamora'dır. Locke kimsenin beceremediği bir ustalıkla zenginleri soymasına rağmen, bir başka efsanedeki büyük okçunun aksine çaldıklarından fakirlere tek bir kuruş bile koklatmaz. Locke'un tüm kazancı kendisi ve isimlerinin hakkını fazlasıyla veren hırsızlar çetesi Centilmen Piçler içindir.

Onların sahip olduğu tek ev olan ve her türlü dümen, hile ve numaralarını gerçekleştirdikleri kadim Camorr şehrinin kaprisli ve renkli yeraltı dünyası, içten içe çürümekte ve gizli bir savaş yüzünden parçalanmaktadır. Tek ayak üzerinde onlarca yalan söyleyen Locke ve çetesi, bu büyülü dünyada bu kez tek ayaklarını bile yere basamadan içerisine düştükleri ölüm oyunundan kurtulmak zorundadır. Yarattığı dünya ve kuvvetli kalemi sayesinde Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson gibi isimlerle adı sık sık anılan Scott Lynch, çarpıcı romanı Locke Lamora'nın Yalanları'ında bir macera kitabının sürükleyiciliğini, bir fantastik kitabın yaratıcılığıyla birleştirip üzerine George R. R. Martin'in okuyucuyu beklemediği yerden vurmayı başaran anlatımını katıp, bizlere eşsiz bir hayal dünyası sunuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Arkadasim da soyliyip duruyordu "gentlemen bastards okuuu gentlemen bastards oku" diye... epey begenmisti hemen e-readere indiriyorum ...

aQuelleris said:

Centilmen piçler serisi ve ilk kitabı Locke Lamora'nın Yalanları çok beğendim bu kitabı serinin ikinci kitabını da bugün yarın okuyup bitireceğim. Tavsiye ederim.

kitap hakkında yazılan yorumlar

"Locke Lamora'nın Yalanları en sevdiğim on kitap arasında bulunuyor. Belki de ilk beştedir. Kitabı okumadıysanız, okumalısınız. Okuduysanız, muhtemelen yeniden okumalısınız…"
-Patrick Rothfuss-

"Canlı, orijinal ve çekici. Muhteşem bir şekilde yazılmış." 
-George R.R. Martin-

"Boğazında kanayan bir kesik olsa ve bir hekim o kesiği dikmeye çalışsa Lamora iğney­le ipliği çalar ve kahkahalar atarak geberip gider. Çocuk… çok fazla çalıyor." Camorr şehri, tarihi boyunca pek çok soysuzluğa, yolsuzluğa, uğursuzluğa, hırsızlığa tanıklık etmiş, büyülü atmosferinde her birini tek tek sindirebilmiştir; Camorr'un Belası'nın ismi şehrin nemli duvarlarında yankılanana dek… Camorr'un Belası'nın yenilmez bir silahşor, usta bir hırsız, duvarlardan geçebilen bir hayalet ve fakirlerin dostu olduğu söylenir. İşte o efsanevi "Bela" narin yapılı, gözü kara ve becerikli Locke Lamora'dır. Locke kimsenin beceremediği bir ustalıkla zenginleri soymasına rağmen, bir başka efsanedeki büyük okçunun aksine çaldıklarından fakirlere tek bir kuruş bile koklatmaz. Locke'un tüm kazancı kendisi ve isimlerinin hakkını fazlasıyla veren hırsızlar çetesi Centilmen Piçler içindir.

Onların sahip olduğu tek ev olan ve her türlü dümen, hile ve numaralarını gerçekleştirdikleri kadim Camorr şehrinin kaprisli ve renkli yeraltı dünyası, içten içe çürümekte ve gizli bir savaş yüzünden parçalanmaktadır. Tek ayak üzerinde onlarca yalan söyleyen Locke ve çetesi, bu büyülü dünyada bu kez tek ayaklarını bile yere basamadan içerisine düştükleri ölüm oyunundan kurtulmak zorundadır. Yarattığı dünya ve kuvvetli kalemi sayesinde Patrick Rothfuss, Brandon Sanderson gibi isimlerle adı sık sık anılan Scott Lynch, çarpıcı romanı Locke Lamora'nın Yalanları'ında bir macera kitabının sürükleyiciliğini, bir fantastik kitabın yaratıcılığıyla birleştirip üzerine George R. R. Martin'in okuyucuyu beklemediği yerden vurmayı başaran anlatımını katıp, bizlere eşsiz bir hayal dünyası sunuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

Kitap baya başarılı. Alper Oysal'ın sınunuşu da fevkalade güzel ve kuvvetli. "Üzerie düşünceler" konseptli kitapları okumak baya bi 'ötekini dinlemeyi' gerektiriyo yalnız. Yoruluyo insan. Kendimi durmuş tartışırken buluyorum sürekli, sonra du bakalım dinlemeye devam ediyim diyip okumaya dönüyorum.

Fakat ingilizceyi akademik düzeyde öğrenmeyi istedim ya, böyle kitapları ingilizce okumak güzel olurdu
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
Seneler sonra biraktim teknik kitaplari, biyografi ve romanlara geri dondum. Kendimin bile inanmadigi kadar da hizli okuyorum.

Ilk sunla basladim;

Kevin Mitnick, Ghost in the Wires.

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51ea%2BdRJcvL.jpg

Kabaca Kevin Mitnick'in hayatini kendi agzindan anlatiyor. Baya guzel, surukleyici. Arada bir tekrarliyo gibi oluyor ama sonra yine toparliyor. Haliyle 4/5.

Turkcesi de mevcut bu arada.

http://www.goodreads.com/book/show/10256723-ghost-in-the-wires

The Martian

Andy Weir'in kitabi. Filmden sonra gaza gelip aldiydim, bayagi bi yatti, sonra iki hafta dayanmadi kitap.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/c/c3/The_Martian_2014.jpg

Film guzeldi diyorsaniz, hele hele filmde detaya doyamadiysaniz kitabi mutlaka okumalisiniz cunku kitap filmden bi 100-125 kat iyi. Cok fazla sey kirpmislar filmde ve cok fazla detay yontmuslar. Gereksiz denilebilecek bir suru degisiklik yapmislar. Haliyle 5/5.

Sirada Chris Hadfield'in An Astronaut's Guide to Life on Earth var, verdim siparisi geliyor ama onu beklerken World of Warcraft'in Chronicles of War'una baslamis bulundum. Bundan sonraya kaldi artik.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/42/Terror_simmons.jpg

dan simmons - the terror (teror-turkcesi var)

su gercek olayin

https://en.wikipedia.org/wiki/Franklin%27s_lost_expedition

korku ogeleri ile super anlatilmis hali. cok begendim tavsiye ederim.

bu olaydaki iki gemi 2014 (erebus) ve 2016 (terror) da bulunmuslar. kitabin sonu haric bulunduklarini bilmesem %100 tutturmus diyecektim. cok iyi arastirmis ve anlatmis dan.
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
http://i.dr.com.tr/cache/600x600-0/originals/0000000576929-1.jpg

çok iyi kitap. açıkçası çok okudum ettim bu konuda, bana beginner kalır falan diye artislik yaparak alıp okudum yine de bilmediğim bir sürü şey öğrendim.

konuya merak duyan direk alıp okusun. evrim ağacı sayfasını kuran adamın kitabı zaten, sayfayı bilmeyen varsa takip edin derim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
  • 10 ay sonra ...
On 20.09.2017 at 17:50, µh dedi ki:

bilimkurgu-sosyoloji-felsefe-aşk-ihanet ne ararsan var 10/10

Bende şu anda bunu okuyorum. Asimov'a giriş yaptım. İlk bu kitapla başlanması tavsiye ediliyor. Sonra "Ben Robot" ile mi yoksa "Vakıf"la mı devam etmem lazım? Karar veremedim daha.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...