Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Alkışlar Parsel Parsel Toprağımızı Satanlara

Passanger

Öne çıkan mesajlar

İETT arazisi ihalesini Sama Dubai kazandı...
İETT arazisi ihalesini Sama Dubai kazandı... Karayolları arazisini ya kaptıran Şeyh Maktumun şirketi Sama Dubai, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Garajı arazisinin satışı ihalesini kazandı. Sama Dubai, Zorlu ile 35 tur yarıştığı açık artırmada araziye 705 milyon dolar artı KDV teklif vererek, arazinin sahibi olmaya hak kazandı. Sama Dubai, KDV dahil 1 milyar 156 milyon YTL'yi peşin olarak ödeyecek

Karayolları arazisini Ahmet Nazif Zorluya kaptıran Şeyh Maktum;un şirketi Sama Dubai, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Garajı arazisinin satışı ihalesini aldı. Sama Dubai, Zorlu ile 35 tur yarıştığı açık artırmada araziye 705 milyon dolar artı KDV teklif vererek, arazinin sahibi olmaya hak kazandı.

Sama Dubai: 5 milyar dolarlık projelerimizin ilk adımını attık

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş;ın şirketten ricası ile dolardan Türk Lirasına yapılan çevrimde 977.7 milyondan yukarıya doğru yuvarlama yapılarak, ihale 980 milyon YTL artı KDV, yani 1 milyar 156 milyon 400 bin YTL ile sonuçlandırıldı. Ödemeyi peşin yapacak olan Sama Dubai, 46 bin 241 metrekarelik arazide istediği yükseklikte bina inşa edebilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirilen ihaleyi, Belediye Genel Sekreteri Mesut Pektaş yönetti. Pektaş, ihalenin başında yaptığı açıklamada, 46 dönümlük arazinin satışında 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun uygulandığını ifade etti.
Kanunda ihale yöntemine ilişkin yakın zamanda b.ir değişiklik yapıldığını anımsatan Pektaş, yasanın önceki halinde belli değer üzerindeki satışların sadece kapalı teklif usulü ile yapıldığını belirtti. İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaşın hükümet ve parlamentoya yaptığı başvuru ile yasada değişiklik yapıldığını kaydeden Pektaş, kıymetli arsaların değerlendirilmesinde kamu yararını daha yükseğe çıkarabilmek ve rekabeti artırabilmek amacıyla yöntemin değiştirildiğini söyledi.

ÖZELLEŞTİRME SATIŞINA ÇEVİRDİLER

Değişiklik ile kapalı tekliflerin verilmesi sonucundaen yüksek değeri teklif etmiş üç katılımcı ile açık artırmaya geçilerek, ihalenin sonuçlandırılmasına imkan sağlandığını vurgulayan Pektaş, "Bu değişiklikten sonraki, belli rakamın üzerindeki ilk ihaleyi yapmış oluyoruz" dedi. Değişiklik ile Özelleştirme Kanunu çerçevesinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığının Karayollarının İstanbuldaki arazisi için yapılan satış yöntemi benimsenmiş oldu.

12 ŞİRKET KATILMADI

İhaleye, şartname alan 19 şirketten 12&si katılmadı. Eren-Talu Mimarlık, Osmanlı Yapı 4 İnşaat, Pera Gayrimenkul, Soyak Yapı, Emaar Gayrimenkul, Yapı Merkezi, Garanti Gayrimenkul, Afken Gayrimenkul, Anadolu Gemi ve Savunma Sanayi, Tahincioğlu Gayrimenkul, İnanlar İnşaat, Demtaş İnşaat; şartname aldıkları halde ihaleye teklif vermediler.
İhaleye, Fiba Gayrimenkul-Nurol ortak girişimi, Zorlu Gayrimenkul, Biskon Yapı, Limak İnşaat, Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul, Toray İnşaat, Taşyapı İnşaat katıldı. Kapalı zarfla KDV hariç alınan ilk tekliflerde; Toray 401 milyon 500 bin YTL, Sama Dubai 840 milyon YTL, Biskon 440 milyon YTL, Zorlu 707 milyon YTL, Taşyapı 400 milyon YTL, Limak 310 milyon YTL, Nurol-Fiba 505 milyon 500 bin YTL önerisinde bulundu.
Bunun üzerine Toray, Biskon, Taşyapı, Limak ihaleden elendi.

AÇIK ARTIRMADA DOLARA DÖNÜLDÜ

En yüksek teklifi veren üç şirket ile geçilen açık artırmada, teklifler dolar üzerinden alınmaya başlandı. İhale Komisyonu Başkanı Pektaş, tapu devrinde sorun yaşanmaması için bedelin YTL üzerinden alınacağını, ancak açık artırmada kolaylık sağlanması amacıyla ihalenin bu bölümünün dolar üzerinden gideceğini belirtti.
İlk teklifi 505 milyon 500 bin YTL artı KDV olan Nurol-Fiba, açık artırmanın başında teklif vermeksizin çekildi. Ardından Özelleştirme İdaresinin Karayolları arazisi ihalesinde olduğu gibi Zorlu Grubu ile Sama Dubai arasında büyük çekişme başladı. KDV hariç yapılan tekliflere Zorlu 607 milyon dolar ile başladı. 1er milyon dolarlık artırımlarla 15 turda 637 milyon dolara çıkıldı.

AHMET NAZİF ZORLUNUN NEFESİ YETMEDİ

16ncı turda Zorlu 3 milyon dolarlık artış ile teklifi 640 milyon dolara çekti. Sama Dubai yine 1 milyon dolarlık artışlarla karşılık verdi. 19uncu turda 5 milyon dolarlık artış ile 650ye çıkan Ahmet Nazif Zorlu, 22nci tur geride kaldığında, "Biraz da biraz da arkadaş devam etsin" diyerek, sözü yanında bulunan şirket yetkilisine verdi.
Açık artırma bundan sonraki bölümlerde 1 milyon dolarlık artışlarla sürdü. 33üncü turda teklif Sama Dubai tarafından 689a yükseltilince Zorlu Grubu;nun isteğiyle ihalede mola verildi. Ardından 35inci turda Zorlu teklifini 701e yükseltti. Bunun üzerine Sama Dubai, 705 milyon teklif etti. Zorlu bu teklif karşısında, "Sama Dubai şirketine hayırlı olsun" diyerek çekildiğini açıkladı.

TOPBAŞ YUKARI YUVARLADI

İhalenin bitişiyle birlikte devreye giren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 705 milyon doların Türk Lirasına çevrildiğinde 977 milyon 764,50 YTL tuttuğunu belirterek, Sama Dubaiden yuvarlak hesap yapılması için teklifin 980 milyon YTLye çekilmesini istedi. Şirket kabul edince arazi 980 milyon YTL artı KDV, yani 1 milyar 156 milyon 400 bin YTL ile Sama Dubainin oldu.
Ödemeyi peşin yapacak olan şirket, 46 bin 241 metrekarelik arazide istediği yükseklikte bina inşa edebilecek.
İhale sonrası bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihalenin 980 milyon YTL + KDV olarak kesinleştiğini söyleyerek "hayırlı olsun" dedi. Başkan Topbaş, protokollerin kendi kalemi ile imzalanmasını istedi ve "bu kalemi özel olarak saklayacağım" dedi.
Kadir Topbaş, ihale öncesi yaptığı açıklamada "Karayolları arazisinin 800 milyon dolara satılması umutlarımızı artırdı. 1 milyar dolar civarı fiyat bekliyoruz" demişti.

VEZİROĞLU DOKUZ YIL ÖNCE 105 MİLYON VERMİŞTİ

Arazi için 1998 yılında yapılan ihalede Ali Haydar Veziroğlu, 105 milyon dolar teklif etmişti. Veziroğlu, bu parayı ödeyebilseydi, değeri vergi hariç 700 milyon doları aşan alanın sahibi durumunda bulunacaktı.
Daha sonraki süreçte araziye Ahmet San talip oldu ama alamadı. Aralık 2004te de Dubaililerin araziye gökdelen yapması gündeme geldi ancak eleştiriler nedeniyle proje gerçekleştirilemedi. Gelinen noktada arazi yine Dubai sermayesine gitti.
İstanbulun en değerli arazileri arasında gösterilen İETT Levent Garajı arazisi 265.8 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkmıştı. Arazi, 46 bin 241 metrekare ticaret ve konut olmak üzere, brüt parsel üzerinden bodrum hariç 3 emsal imara sahip bulunuyor. İETT Garajı arazisi; Boğaziçi Kanunu, Kültür ve Tabii Varlıklar Kanunu ve Hıfzısıhha Kanunundan etkilenmediği gibi, Boğaza hakim, en önemli ticaret, alışveriş ve şirketlerin yer aldığı konseptin içinde bulunuyor.

SAMA DUBAİ

Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul A.Ş., Dubai Şeyhi El Maktum'un kendi şirketi. El Maktum, Karayollarının Zincirlikuyu'daki arazisi için yapılan ihaleye de Sama Dubai ve Emaar şirketleri ile katılmış, Emaar, ihaleyi kazanan Zorlu Grubu ile son aşamaya kadar çekişmişti.
El Maktum'un Türkiye'de büyük yatırımlar yapmak istediği, İETT arazisiyle özel olarak ilgilendiği biliniyordu.

Sama Dubai'nin tamamı Dubai Şeyhi El Maktum'un...

ARAZİNİN ÖZELLİKLERİ VE İHALE YÖNTEMİ

46 bin 241 metre kare ticaret ve konut olmak üzere, brüt parsel üzerinden bodrum hariç 3 emsal imarı olan arazi, 265 milyon 885 bin 750 YTL artı KDV muhammen bedele sahip bulunuyor.
İETT garajı arazisi, Boğaziçi Kanunu, Kültür ve Tabii Varlıklar Kanunu ve Hıfzıssıhha Kanunundan etkilenmiyor.
Konum itibariyle İstanbul Boğazı'na hakim arazi, en önemli ticaret ve alışveriş merkezleri ile ana ulaşım hattı üzerinde yer alıyor.

kaynak:www.milliyet.com.tr
---------------------------------------------------------------------------

Aslında pek konuşmak istemiyordum ancak kimse bu konu hakkında yazı yazmamış.Ben 24 yaşındayım kendimi bildim bileli ülke ekonomik sıkıntı içerisinde.Ancak boyle inanılmaz şekilde topraklarımızın fabrikalarımızın satılmasıyla(!) ilk kez karşılasıyorum.Birde eğleniyorlar.Ülkenin dış borcu katlanmış.Gelen paraları faizlere yatırıyor yenı borclar alıyorsun.Satacak birşey kalmayınca ne olacak?

''...Ülkeyi yönetenler gaflet dalalet ve hatta hiyanet içerisinde olabilirler...''

Birde dün gazetede gördüm rte nin oğlu 3 mılyon dolarlık gemı almış.2 ortak görünüyorlarmış.

[ Mesaj 21 March 2007, Wednesday - 20:51 tarihinde, Passanger tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

uyeleriyle beraber paticigide ozellestirir bunnar

dubai seyhi alip paticik yerine buraya bole cafcafli bior ticaret sitesi acicakmis
patiler ise omur boyu urunlere yorum yapmak zorunda kalicak

elektronikleri belese verirse ben sicak bakiyorum bu olaya
epilasyon aletlerinden kosu bandina akdar herseyi test eder yazarim vallahulazim

kurtlar vadisinide yunanlilara satiolarmis
polat polatakis olucak yunanistani kurtaracak ulkemeze taze doviz giricek

seneyede TBMM yi satiyoruz
3 durum 1 litre ayran verene binayi veriyoruz
vekiller i almayi kabul eden biri olursa uste para vermeyede ragziyiz
belgesel cekimlerinde ise yarayabilirler (cok pis reklam yaptim)
Sosyal ağlarda paylaş

bıde bu var

''Fatih İstanbul'u alıp da alayla Ayasofya önüne geldiği zaman derinden derine bir inilti işitti. Sesin geldiği tarafa bir adam gönderdi...

Sakalları uzamış, hali perişan bir keşiş bulup getirdiler.. Huzura çıkardılar. Korktu, teskin ettiler...

Niçin hapsedildin diye sordular. Keşiş fala baktığını ve kuşatma hazırlıkları sırasında Konstantin'in kendisini çağırıp İstanbul'u Türklerin alıp almayacağını bildirmek için remil atmasını söylediğini, remilde İstanbul'un Türklerin eline geçeceğini söylemesi üzerinde de Konstantin'in kızarak onu zindana attırdığını hikâye etti. Ve şimdi karşınızda bulunuyorum, demek ki falım doğru imiş."

Bunun üzerine Fatih de İstanbul'un kendi elinden çıkıp çıkmayacağına dair remil atmasını ve doğruyu söylerse ödüllendirileceğini bildirdi.

Keşiş remil attı ve şöyle dedi:

"İstanbul Türklerin elinden harp ve darp ile çıkmayacak, lakin öyle bir zaman gelecek ki emlak ve arazileriniz satılacak, bu suretle İstanbul Türk malı olmaktan çıkacak."

Bu falın bildirdiği sonuçtan büyük üzüntü duyan Fatih ellerini kaldırarak, "İstanbul'da edindiğim yerleri ecnebilere satanlar, Allah'ın gazabına uğrasınlar!"diye beddua etti.

fatıhın bedduasını alan ne olur, fıtık olur.
Sosyal ağlarda paylaş

işte bu noktada Fatih Sultan Mehmet fal baktırdığı gerekçesiyle Allah'a (cc) şirk koşmak suçundan hüküm giymiştir. Bilakis O'ndan başka kimse gelecekten haber alamaz

(elbette böyle hikayeleri hiiiç ciddiye almıyorum! efenim benim büyük büyük dedemede konstatin istanbulu 2 tane cornetto'ya veririm demiş ama dedem eşine o kadar çok aşıkmış ki kornetlerin birini büyük büyük ananeme vermiş öteki de aşkından erimiş.. falan filan.. ya... işte o günden beri biz algidanın reklam müziğinden telif hakkı alırmışız..)

her neyse, sayın arkada kalmışlar.. bu globalleşme dediğimiz şeydir. böle bişi işte.. ha bir de ekonomi falan var. alım satım.. şimdi biz geçen gün kağıt para diye bişi buluverdik alışverişi takas yerine bunlan yapıyoz. süper! sen de denemelisin...

eheh.. yahu ekonomi budur beyler! adam parası neyse vermiş aldı. atıl durumda kalsaydı daha mı iyiydi? bu bir ikincisi de peşkeş çekme olayı olsaydı TÜrk firmaları giremezdi o ihaleye..
-İhale nedir bilir misin Emrah?
+... bilmem babacım... (+emrah bakışı)
-ihaleye katılan firmalar teklif verir ve en yüksek teklifi veren kazanır evladım
+..peki babacım..(emrah bakışı devam)

valla dübaililer (isterse dümbelekler olsun) parasını versin de bizim de iki üç arsa var onları alsın elimizde kaldı vallahi! atsan atılmaz satsan satılmıyor işte..
Sosyal ağlarda paylaş

said:
İnanamıyorum ya.Kimse dur demiyor.Baykal Atatürkün kemiklerini sızlatıyor.

Yeter artık ya her türlü pis işi tayyeep ve akepe yapacak bizde hala baykal'a sövecez,ne alakası var baykalla kardeşim,kanal d,atv,star gibi satılmış kanalları izlersen tabi görmessin Baykal'ı,Kanaltürk,avrasya gibi kanallarda anca göreyoruz Baykal'ı.CHP ve diğer partilere satılmış medya tarafından sansür uygulanıyor farkında değil misiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

ATV haberde hergün sağlıkla ilgili bi canli baglanti var :)

Bi hastane reklami falan.

-Ali Kırca:Şimdi Muhabirimiz xxxx xxxxx)bişey atacandi) Canli yayinda operasyonun detaylarini anlatacaz

Kanal D falan da ayni.

Hiç bişi göstermiyorlar.yapılan satımlari ülke için karmış gibi gösteriyorlar.İmza törenlerini falan.

Dogru düzgün kanal şuan sadece KanalTurk.

Gazete de ise hürriyet 5. sayfa sağ sütünü oku yeter.
Sosyal ağlarda paylaş

Su devlet ozellestirmeyi hala beceremiyor.

Satmayacaksin tayyibim satmayacaksin
kimse soylemedi mi sana
uzun vadede kiraya vereceksin orayi be gulum onun uzerine dikecekler gokdelenlerini alisveris merkezlerini.
offf offf!

Kismetse kendini ne zaman saticaksin tayyibim arabin tekine.Hosuna gider arap hem bak.
Sosyal ağlarda paylaş

A_R_E_S ilk once sunu belırtmek ıstıyorum cumhurıyet gazetesı okuyorum.Secımlerde oyumu CHP ya da İşçi Partisine vereceğim.
Yalnız CHP nın olanakları işçi partisinden daha mı az?Doğu Perinçek heryerde Türkiye için sesini çıkarırıken Baykal ne yapıyor?CHP nın yıllardır herhangi bir teoriksel çalışması var mı?Ya da Baykal hangi projesi ile ortaya çıktı?Benım hatırladıgım tek projesi var madenlerın işletilmesi ile ilgili.
Elbette en büyük suç rte nin fakat CHP de suçlu.Solda lider kalmadığı halde insanları birleştiremeyen Baykal da suçlu.

Ayrıca globalleşmeden bahseden sivri zeka arkadaş.Neden devlet atıl durumdaki araziyi kendi işletmiyor?Araplara eşe dosta peşkeş çekiyor?O arazi senindi benimdi şimdi arapların.Globelleşme dediğin sömürgeciliğin emparyalizmin yeni yüzü.Özelleştirme yapılmalı fakat en çok para getiren yerler değil.Zarar eden yerler.
Sosyal ağlarda paylaş

bLackcha0s +1

bi de

en büyük suçlu rte değil hergün etrafınızdaki insanların %40ı olarak görebileceğiniz kimiyle can ciğer kanka olabileceğiniz kişiler.. sorsanız akepe ye neden oy verdin diye gerçeğiyle alakasız cevaplar verirler.. ha şimdi verecekleri güzel cevaplar var, o ayrı......

bi de

perinçek, şu apoyla yanyana resmi çekilen adam mı? tam bilmiyorum o olayı ama başka herhangi birisi o adama benzemese daha iyi olur. ha geçen günkü gidip orada yargılanmasını falan takdir ettim, aferim ona. ben mhp den beklerdim böyle birşeyi ama kahraman oldu perinçek..

bi de

özelleştirme ile ilgili, yok israil şöyle kuruldu yok rte şunun piyonu bunun maşası amacı şu falan filan demeyeceğim. bunlar 'büyük' özelleştirmeler olduğu için görebildiklerimiz. bakın bakalım her yıl en kıymetli bölgelerimizden kimler 'küçük' arsalar alıyor, hektar hektar gidiyor topraklarımız! bir karış bile taviz vermezken geldiğimiz hal bu, yanlış yapıyoruz. adamlar işgal etse hak iddia edemeyecek hale geleceğiz rte ve halkı yüzünden...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Ayrıca globalleşmeden bahseden sivri zeka arkadaş.Neden devlet atıl durumdaki araziyi kendi işletmiyor?Araplara eşe dosta peşkeş çekiyor?O arazi senindi benimdi şimdi arapların.Globelleşme dediğin sömürgeciliğin emparyalizmin yeni yüzü.Özelleştirme yapılmalı fakat en çok para getiren yerler değil.Zarar eden yerler.

şimdi o sivri zeka (lol) benim (mauahahah)

her neyse, şimdi çok fazla vaktim yok dünya ekonomisinin nasıl işlediğinden falan bahsetmeden kısaca, yüzeysel ve hızlı geçicem.

1.Devletin o araziye ne yapmasını isterdiniz? (valla bak merak ettim çok)
2. İhale nedir biliyor musunuz? Yani ben oldukça açık bir şekilde peşkeş çekmek ile ihalede fiyatın tavan yapması arasındaki farkı belirttiğimi sanıyordum da o yüzden soruyorum bir daha. Ayrıca Zorlu ihalede fiyatı yüksek tutmasaydı daha ucuza da gidebilirdi.
3.Yasalardan haberiniz var mı? Valla bak, bunu da merak ettim şimdi. Bizim yaşadığımız ülkenin yasalarına göre bu yapılan iş kanun dışı değil. Gerçekten!
4. O arazinin önceden senin benim olduğuna emin misin? Mülkiyet hakkı, istihkak hakkı, el atma, zilyet falan duydunuz mu yoksa hariçten gazel mi okuyorsunuz?
5. Ve şu anda o arazinin bizim olmadığına emin misin? Yine yasalara göre oranın bilmem kaç metre altında kazı yapılırken su çıksa devlet konar hemen oraya.. Keza su onlarındır.

heh şimdi hızlıca geçme kısmısısına geldim;
öncelikle işçi partsine verceğiniz oy benim şimcik kurmuş olduğum Zeplin Olursam Rüzgar Tutarım partisine toplayacağım oy kadar etkili olacaktır. (kapitalist değil, romantik solcu da değil sadece gerçekçiyim desem anlarsınız herhal) Sonuçta işçi partside benim sıkış partim ZORT'ta baraj altında kalacaktır. Dolayısı ile AKp'den hoşlanmayan herkesin zorunlu adresleri CHP ve "ulan ben bu heriten hoşlanmıyorum" diyip CHP'ye oy vermeyeceklerin adresi de DYP olmalıdır. (hemen bir not girmek lazım, ben hiçbir zaman takım tutar gibi parti tutmadım. Durumun gerektirdiği kimse, hangisine oy vermek akıllıca ise oyumu ona veririm. Duygusal biri değilim, zerre kadar bile...) Ha ayrıca "bana ne, bana ne ben oyumu ZORT'a vericem (veya diğer bi sürü küçük partiye bi ara muhtarlar parti kurmuştu ne gereksiz hareketti öyle yahu ne oldu onlara)" diyen kardeşlerime ise diyeceğim şey AKP değil DTP (demokratik toplum olan) olacaktır.. Dikkatlice izleyin derim.. dikkatlice..

heh.. parti kısmısısısına da geçtikten sonra gelelim satışa... (ülke satışı değil hocam arazi satışı =)
Şimdi o araziler öyle yatıp duracağına üzerine iş merkezleri yapılacak, üzerinde bir sürü mühendis çalışacak ve elde edilen gelir bize gelicek, çalışanlar bizim mühendislerimiz, gelen malzemeler bizim malzemelerimiz olacak..yani boş durmasından daha karlı bir şey bu (detaya girmiyorum, sonuçta bunlar bile bir kulaktan girip diğerinden vııssst)

son olarak özelleştirme zarar eden yerlerde yapılmalı olayına takıldım.. işte burada ekonomiden damla anlamama olayı sezdim.. nedenleri mi?
1.Boş araziyi satıp para kazanıyorsun.. orası garajdı be! bi işe yaramıyordu.. etrafına bakım misal. açılamayan bi iş merkezi bile var. adam bu işe balıklama dalıyor. bu bi başarıdır (partisini falan sttr et şimdi)
2. zarar eden ve geleceği olmayan yeri kim ne yapsın yahu? herkes cazip olan yere yatırım yapar. kimse de bozuk domates almak istemez (taammı?) ha eskiden devlet kit'leri zarar etse bile sübvanse ederdi (zaten bu kitler "Neden devlet atıl durumdaki araziyi kendi işletmiyor?" sorusuna yanıttır.. ayrıca açık yanıtı yazmak gerekirse "bir daha mı? Allah muhafaza! Sizler enflasyonun %70-80 olduğu zamanları ve zırt pırt devalüasyon olduğu zamanları çabuk unuttunuz herhal") ama hiçbir özel sektör kuruluşu bu gibi şeylere bulaşmak istemez.

Sonuç olarak, kâr etmek akılla yapılır, gönülle değil. Belki de bu dingil hükümetin yaptığı en doğru yatırımlardan bir budur. Satış fiyatı yüksek (keşke Zorlu biraz daha zorlasaydı da biraz daha yükselseydi fiyat, ha ayrıca Zorlu'nun sadece fiyatı yükseltmek için kaldığınıda belirtelim)

Satış toprakla yapılmaz da ekonomi ile yapılır. O da böyle olmaz şöyle olur bankalar (işte buna söz söyleseniz makul olurdu) ve erdemir gibi lokomotif ve bir daha baştan kurulması imkansız olan sektörler (oyak almıştı hatırlarsanız, hatılar mısınız acep?)

yook bunun gibi şeylere takılıyorsanız işiniz zor valla. Ne diyim kolay gelsin.

(dediğim gibi detaya falan girmeden hızlıca ve yüzeysel.. şöyle üstten bi tozunu aldım sayın siz.. işler bitsin pazara vaktim olursa yazıcam bol ayrıntılı, civcivli bak. )

edit: du bak yanlış yazmılım enf. oranını 94'te 120,7 ye 106,3müş (tefe/tüfe)

[ Mesaj 22 March 2007, Thursday - 22:59 tarihinde, dasaaa tarafından güncellenmiştir ]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...