Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ışık hızını geçmek

Hagii

Öne çıkan mesajlar

ışık hızının üstüne çıkıldı bildiğim kadarıyla. ışık hızının üzerine çıkan ışınım hiç bir şeye çarpmadan geriye (aksi yöne-geldiği yöne) döndü diye okumuştum bir kaç yıl evvel bir gazetenin sitesinin bilim teknik bölümünde.

edit: Hatta "wtf back to the future mı olucaz lan?!" demiştim kendi kendime
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
lisanstayım ben daha boğaziçi genetik ve moleküler biyoloji. Genetiği küçük yaptım çünkü genetikten ziyade daha çok moleküler biyoloji ile ilgileniyorum

Alakası bile yok bunun ne okuduğunu kimse bilmiyor inanmayın.

herşeyi okuyor adam ne bulursa ders giriyor.

bizde tam çözemedik daha durumu :D
Sosyal ağlarda paylaş

Isaac Asimov'un "Dünya Dışı Yaşam" adıyla Türkçe'ye çevrilmiş bir kitabı var. Kitapta "ışık hızından hızlı yada ışık hızına yakın hızda giden bir uzay aracının kullanılabilir olmayacağını çünkü bu hızda karşısına mesela dev bir astreoid çıkarsa uzay aracındakilerin daha ne olduğunu bile anlamadan öleceğini" yazmıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
lisanstayım ben daha boğaziçi genetik ve moleküler biyoloji. Genetiği küçük yaptım çünkü genetikten ziyade daha çok moleküler biyoloji ile ilgileniyorum

Abim de o aynı yerden menzun onun zamanında Canbeyli diye bir hocalari vardi sizinde ayni mi nasil orada havalar şimdilerde? :D
Sosyal ağlarda paylaş

SturmVogel said:
Isaac Asimov'un "Dünya Dışı Yaşam" adıyla Türkçe'ye çevrilmiş bir kitabı var. Kitapta "ışık hızından hızlı yada ışık hızına yakın hızda giden bir uzay aracının kullanılabilir olmayacağını çünkü bu hızda karşısına mesela dev bir astreoid çıkarsa uzay aracındakilerin daha ne olduğunu bile anlamadan öleceğini" yazmıştı.

onun için uzay aracındakilere bol bol spice koklatıp kafalarını dumanlayacaksın. frank herbert'da öyle demiş :D
Sosyal ağlarda paylaş

ışık hızı geçilebilir. ışınlanma falan resmi olarak vuku bulmuş bir deney olarak gözlemlendi (rainbow'dan bahsetmiyorum. avrupa'da tuna nehri üzerinden veri ışınlaması yapıldı. öle insan falan daha girilmiyor resmi olarak çünkü maddenin geri dönüşü konusunda daha gizler var) ayrıca şu an ışık hızı zaten geçildi ama yapay maddeler ile ve teorik olarak.

ışık hızı geçilicek hocalar. ama bilindiği gibi böle bilim kurgu açısından bakmayın olaya :D aynı anda iki yerde olma olarak düşünün mesela olayı, bu da ışık hızından hızlı şekilde bir yere ulaşmış olmaktır. ayrıca herşey ulaşım değil ki, hız sadece ulaşım için kullanılmaz.

mesela bir örnek vercem patlatın az kafaları, yeni fikirler gelsin. buradan vega ya da sirius'a kadar sonsuz uzunlukta bir sopa var diye düşünün. bu sopa mükemmel şekilde, pürüssüz ve bütün atomları izotop yani atom dizilimi falan da mükemmel, dümdüz ve iletimi kusursuz bir tahta sopa :D biz bunun ucunu dünyadan hafifçe ittirdik, aynı anda diğer ucu hareket eder mi. ederse bu ne demektir ;)
Sosyal ağlarda paylaş

muzcu said:

mesela bir örnek vercem patlatın az kafaları, yeni fikirler gelsin. buradan vega ya da sirius'a kadar sonsuz uzunlukta bir sopa var diye düşünün. bu sopa mükemmel şekilde, pürüssüz ve bütün atomları izotop yani atom dizilimi falan da mükemmel, dümdüz ve iletimi kusursuz bir tahta sopa :D biz bunun ucunu dünyadan hafifçe ittirdik, aynı anda diğer ucu hareket eder mi. ederse bu ne demektir ;)

Oha baya güzel bir örnek oldu bu gerçekten
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...