Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şifremi Hackleyene Dava Açmak İstiyorum

alisinkay

Öne çıkan mesajlar

İyi günler arkadaşlar.Hayatım boyunca hiç oyun oynamadım.Oyunlarda merdiven bile çıkamazdım.Son zamanlarda knight empire adlı oyuna takıldım ve 58. levela geldim.Bu lvl da 1010 knight cashım.Kasamda 2 adet trina 25 günlük premium memberliğim ve pek çok scrolla değerli eşyalar bulunuyordu.

Eskişehir hack team denilen birisi şifremi almış.Mail adresimi ve şifremi değiştirmiş.Ve bana ait clanı dağıtmış.Ne yapabileceğimi bilmiyorum.Geri alınır mı onu da bilmiyorum.

Charımın ismi kendi adım ve soyadımdan oluşuyordu.Accountum da charımla aynı ad ve soyaddı.Knightonline ile ilgili bir Türk sitesine üyeyim.Orada da aynı şifreyi kullandığımı zannediyorum.

Webmastera durumu bildirir mail attım.Kredi kartı numaramı da verebilirim.Çünkü sadece kendi kredi kartımı kullandım.Ancak bunun da ötesinde ben avukatım.Bu durumda Türk Ceza kanununa göre hırsızlık suçunu oluşturur.Bilişim sistemleri kullanıldığı için ağırlaştırılmış bir suçtur.Ayrıca kişisel verileri değiştirme suçu işlendi.

Hem charım ve eşyalarım için ne yapabileceğimi.Hem de Mahkeme de dava açabilmem için bu kişilerin en azından mail adreslerini nerden öğrenebileceğimi bana anlatabilir misiniz.

Bu arada bu tür işleri yapmak, kosp kullanmak falan yasak deniliyordu.Ben derdimi nerede kime anlatabilirim.Knightın forumlarında hack ile ilgili soru ve şikayette bulunmayınız yazıyor.Ama ben bir hizmet satın aldım.Tüketici mahkemesinde de onları mı dava açsam acaba?

Bilgisayar konusunda cahilim.Şimdiden teşekkür ederim.[signature][hline]www.hukuki.net

[Bu mesaj alisinkay tarafından 03 Aralık 2005 20:44 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
raider2, 03 Aralık 2005 20:53 tarihinde demiş ki:
vallaha ko ya dava acamazsın çünki üye olurken kabul ettiğin sözleşmede oyundaki tüm charların ko ya ait oldugu yazıyor yani charım hacklendi diye dava acabileceginizi sanmıyorum(benim herjangi bir hukuki bilgim yok ama)
ama üzüçü bir durum :(

tam dicektim, sen soyledin :)

Evet malesef suçun unsurları oluşmuyor, bende avukatım, Master Yaparken siber suçlar konusuna da eğildim.

Bu tarz online oyunlarda, account oyunu yapan firmaya ait oluyor, sadece account da degil, itemler, paralar, tümü. sen sadece oyunu oynamak için süre, ve cdleri alıyorsun okadar.
edit: alıntı

[signature][hline]Set'th Valor
-Jedi Padawan-
MLS, Def 4240, Ench 3004, Heal 4000
Rebel Captain
FrF

[Bu mesaj SethValor tarafından 03 Aralık 2005 20:56 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

açıkçası ben daha hiç oynamadım ko, ama forumdan surekli takip ediyorum :) esasen çok ilgimi çekiyor, Ultima gibi, sade, basit ve eğlendirici, yoksa bukadar insan niye oynasın. o sebeple simdilik forumlardan takip ediyorum, belki ilerde bende oynayabilirim.[signature][hline]Set'th Valor
-Jedi Padawan-
Rebel Captain
FrF

[Bu mesaj SethValor tarafından 03 Aralık 2005 21:00 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Sayın raider 2,

Tüketiciyi koruma kanunu.Bu kanun ABD de daha da ağırdır.Ben premium üyeyim ve devam eden üyeliğim var.Tamam accountum hacklenmiş olabilir.Ama bu üyeliğimi ve kknight cashlerimi yeni accountuma aktarmak zorundalar.

Knight Online a bu şekilde dava açılabilir.Ancak benim asıl dava açmak istediğim.Hırsızlar.Onları şu anda nasıl bulabilirim?

Bilgisayar bilgim yok.O konuda yardım edebilir misiniz?

Tüketici hakları dışında çünkü o ABD ve Türkiye hukuğundan hangisine göre çözümleneceği belli olmayan ama her halde haklı olduğum bir konu.Diğeri aşağıda

MADDE 142. - (1) Hırsızlık suçunun;
e) Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle,
İşlenmesi halinde, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur

MADDE 243. - (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.[signature][hline]www.hukuki.net
Sosyal ağlarda paylaş

bence mükemmel olur k.o'un bundan 2 ay önce database'i hacklendi büyük hackten sonra 65+ bi cok kişi charini kurtaramadi burda hic kimsenin sucu olmamasina ragmen k.o müşterisini koruyamadi. ve hackerlar bu charlari satmaya devam ediyor buyuk olasilikla k.o'a ya dava açabilecegimiz bir cok konu var real parayla aldigimiz knightcashler dupe wipe da siliniyor nakit paralar gene buff kagidi scrooll satip yaptiginiz paralarla oyun icinde dupe itemi habersizce aliyorsunuz ve ertesi gün siliniyor. yani burda gene müşteri cezalandiriliyor bence k.o ya oyle bir dava acilmaliki oyunu kapatmak zorunda kalsin
Sosyal ağlarda paylaş

said:
alisinkay, 03 Aralık 2005 21:08 tarihinde demiş ki:
Sayın raider 2,

Tüketiciyi koruma kanunu.Bu kanun ABD de daha da ağırdır.Ben premium üyeyim ve devam eden üyeliğim var.Tamam accountum hacklenmiş olabilir.Ama bu üyeliğimi ve kknight cashlerimi yeni accountuma aktarmak zorundalar.

Knight Online a bu şekilde dava açılabilir.Ancak benim asıl dava açmak istediğim.Hırsızlar.Onları şu anda nasıl bulabilirim?

Bilgisayar bilgim yok.O konuda yardım edebilir misiniz?

Tüketici hakları dışında çünkü o ABD ve Türkiye hukuğundan hangisine göre çözümleneceği belli olmayan ama her halde haklı olduğum bir konu.Diğeri aşağıda

MADDE 142. - (1) Hırsızlık suçunun;
e) Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle,
İşlenmesi halinde, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur

MADDE 243. - (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

yukarıda belirttiğim üzere, malesef konunun muhattabı siz değilsiniz, Knight Online isimli oyunun yapımcı firmasının, size karşı sadece borçlar hukuku bakımından sorumluluğu var, sizde avuıkatsınız, takdir edersiniz ki, burada hırsızlık suçundan zarar gören Knight Online isimli oyunun yapımcı firması, siz değilsiniz, çünkü account size ait değil, şifresi kırılan Knight online isimli firmaya ait bir program, database i kurcalanan yine aynı firma, bilgileri değiştirilen yine aynı firma, yani size ait bir mal uzerinde yapılan bir tasarruf söz konusu değil. bunları Fikri Haklar Hukunda Master yapmış ve bu bağlamda bilişim suçları dersini de almış bir avukat olarak yazıyorum. Bence hiç bununla uğraşmayın, doğrudan yapımcı firmayla bağlantıya geçerek accountunuzun ve itemlerinizin iadesi talep edin.[signature][hline]Set'th Valor
-Jedi Padawan-
Rebel Captain
FrF
Sosyal ağlarda paylaş

Aşağıda premium üyelik var.Ancak mahkeme aşamasında bu durum dikkate alınacaktır.Çünkü yeni bir durum.Ben aboneyim.Ve abanolik ise oradaki accounta ait değil.Account gerçek kişi değildir.Madde f,

Benim bu üyeliğimi devam ettirmek zorundalar.

f) Tüketici : Bir mal veya hizmeti özel amaçlarla satın alarak nihai olarak kullanan veya tüketen gerçek veya tüzel kişiyi,

g) Satıcı : Kamu kurum ve kuruluşları da dahil olmak üzere tüketiciye mal ve hizmet sunan gerçek veya tüzel kişileri,

Süreli Yayınlar
MADDE 11. Süreli yayınlara abone olan tüketiciler,abonelik sözleşmesinde yer alan fiyat ve niteliğe ilişkin koşullara aykırı davranılması hallerinde,abone işlemlerini yapan sorumlu kişiye ya da yayın kurumuna isteklerini yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerine tek taraflı son vrebilirler.Yayıncı,abone ücretinin geri kalan kısmını hiçbir kesinti yapmaksızın 15 gün içinde iade etmekle yükümlüdür.

Tüketicinin aboneliğe son verme isteği;yazılı bildirimin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren günlük yayınlarda 15 gün, haftalık yayınlarda 1 ay,aylık yayınlarda 3 ay sonra yürürlüğe girer.Daha uzun süreli yayınlarda ise, bildirimden sonraki ilk yayını müteakiben yürürlüğe konulur.

( 15.01.1997 tarih ve 4226 sayılı Kanunla ek) Süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen ve her ne amaç ve şekilde olursa olsun,bilet,kupon,iştirak numarası,çekiliş ve benzeri yollarla süreli yayın dışında ikinci bir ürün verilmesinin taahhüt edildiği kampanyalarda; kitap,dergi, ansiklopedi, afiş,bayrak,poster,sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk gibi süreli yayıncılık amaçlarına aykırı olmayan kültürel ürünler dışında hiçbir mal ya da hizmetin taahhüdü ve dağıtımı yapılamaz.Her halükarda bu mal veya hizmetin piyasa değeri,tüketicinin ilgili kampanya süresince süreli yayını satın almak için ödediği toplam bedelin % 50’sini aşamaz ve bu şekilde kampanyaların süresi 60 günü geçemez.Kampanya konusu mal veya hizmet bedelinin bir bölümünün tüketici tarafından karşılanması,bu mal veya hizmetin ikinci ürün sayılmasına engel değildir.

( 15.01.1997 tarih ve 4226 sayılı Kanunla eklenen 1.madde.) Kampanya süresince,süreli yayının satış fiyatı,ikinci ürün olarak verilmesi taahhüt edilen mal veya hizmetin yol açtığı maliyet artışı nedeniyle arttırılamaz.Kampanya konusu mal veya hizmet taahhüdü ve dağıtımı bölünerek yapılamayacağı gibi,bu mal veya hizmetin ayrılmaz ya da tamamlayıcı parçaları da ayrı bir kampanya konusu haline getirilemez.Bu Kanunun uygulanmasında, ikinci ürün olarak verilmesi taahhüt edilen her bir mal veya hizmete ilişkin işlemler bağımsız bir kampanya olarak kabul edilir.[signature][hline]www.hukuki.net
Sosyal ağlarda paylaş

said:
alisinkay, 03 Aralık 2005 21:27 tarihinde demiş ki:
Aşağıda premium üyelik var.Ancak mahkeme aşamasında bu durum dikkate alınacaktır.Çünkü yeni bir durum.Ben aboneyim.Ve abanolik ise oradaki accounta ait değil.Account gerçek kişi değildir.Madde f,

Benim bu üyeliğimi devam ettirmek zorundalar.

f) Tüketici : Bir mal veya hizmeti özel amaçlarla satın alarak nihai olarak kullanan veya tüketen gerçek veya tüzel kişiyi,

g) Satıcı : Kamu kurum ve kuruluşları da dahil olmak üzere tüketiciye mal ve hizmet sunan gerçek veya tüzel kişileri,

Süreli Yayınlar
MADDE 11. Süreli yayınlara abone olan tüketiciler,abonelik sözleşmesinde yer alan fiyat ve niteliğe ilişkin koşullara aykırı davranılması hallerinde,abone işlemlerini yapan sorumlu kişiye ya da yayın kurumuna isteklerini yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerine tek taraflı son vrebilirler.Yayıncı,abone ücretinin geri kalan kısmını hiçbir kesinti yapmaksızın 15 gün içinde iade etmekle yükümlüdür.

Tüketicinin aboneliğe son verme isteği;yazılı bildirimin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren günlük yayınlarda 15 gün, haftalık yayınlarda 1 ay,aylık yayınlarda 3 ay sonra yürürlüğe girer.Daha uzun süreli yayınlarda ise, bildirimden sonraki ilk yayını müteakiben yürürlüğe konulur.

( 15.01.1997 tarih ve 4226 sayılı Kanunla ek) Süreli yayın kuruluşlarınca düzenlenen ve her ne amaç ve şekilde olursa olsun,bilet,kupon,iştirak numarası,çekiliş ve benzeri yollarla süreli yayın dışında ikinci bir ürün verilmesinin taahhüt edildiği kampanyalarda; kitap,dergi, ansiklopedi, afiş,bayrak,poster,sözlü veya görüntülü manyetik bant veya optik disk gibi süreli yayıncılık amaçlarına aykırı olmayan kültürel ürünler dışında hiçbir mal ya da hizmetin taahhüdü ve dağıtımı yapılamaz.Her halükarda bu mal veya hizmetin piyasa değeri,tüketicinin ilgili kampanya süresince süreli yayını satın almak için ödediği toplam bedelin % 50’sini aşamaz ve bu şekilde kampanyaların süresi 60 günü geçemez.Kampanya konusu mal veya hizmet bedelinin bir bölümünün tüketici tarafından karşılanması,bu mal veya hizmetin ikinci ürün sayılmasına engel değildir.

( 15.01.1997 tarih ve 4226 sayılı Kanunla eklenen 1.madde.) Kampanya süresince,süreli yayının satış fiyatı,ikinci ürün olarak verilmesi taahhüt edilen mal veya hizmetin yol açtığı maliyet artışı nedeniyle arttırılamaz.Kampanya konusu mal veya hizmet taahhüdü ve dağıtımı bölünerek yapılamayacağı gibi,bu mal veya hizmetin ayrılmaz ya da tamamlayıcı parçaları da ayrı bir kampanya konusu haline getirilemez.Bu Kanunun uygulanmasında, ikinci ürün olarak verilmesi taahhüt edilen her bir mal veya hizmete ilişkin işlemler bağımsız bir kampanya olarak kabul edilir.

Yılmaz Arslan hoca dan , tüketici hukuku dersini de aldım yazdığınız maddeleri bende biliyorum ,yukarıda soyledim zaten, knight online isimli oyunun yapımcı firmasının size karşı hukuken sorumlu olduğunu. Tabi sirkecideki tüketici mahkemesi hakimlerinden hangisi knight online oyununu bilir, veya Türkiye'de üreticisi, yayıncısı, şubesi bulunmayan bu firmaya, dış işleri bakanlığı aracılığı ile yazı gönderir bilemem.[signature][hline]Set'th Valor
-Jedi Padawan-
Rebel Captain
FrF
Sosyal ağlarda paylaş

Sayın seth Valor,
Benim asıl istediğim hırsızlık suçunu işleyen kişi.
Takibi şikayete bağlı bir suç değil.Bu durumda cumhuriyet savcısı öğrendiği anda harekete geçmeli.
İlla ki KO'nun suç duyurusunda bulunmasına gerek yok.Ceza Kanunumuzdaki gerekçelerimi yazdım.

Benim derdim bu olayı yapanı nasıl bulabilirim.Çünkü bilgisayar bilgim çok zayıf.Hackleyen kişiye dava açacağım.Diğer sorumluluk da önce gmlerle veya site yöneticileriyle irtibata geçip durumu düzeltmelerini istemek ve uygun bir süre tanımakla meydana gelecektir.[signature][hline]www.hukuki.net
Sosyal ağlarda paylaş

said:
alisinkay, 03 Aralık 2005 21:41 tarihinde demiş ki:
Sayın seth Valor,
Benim asıl istediğim hırsızlık suçunu işleyen kişi.
Takibi şikayete bağlı bir suç değil.Bu durumda cumhuriyet savcısı öğrendiği anda harekete geçmeli.
İlla ki KO'nun suç duyurusunda bulunmasına gerek yok.Ceza Kanunumuzdaki gerekçelerimi yazdım.

Benim derdim bu olayı yapanı nasıl bulabilirim.Çünkü bilgisayar bilgim çok zayıf.Hackleyen kişiye dava açacağım.Diğer sorumluluk da önce gmlerle veya site yöneticileriyle irtibata geçip durumu düzeltmelerini istemek ve uygun bir süre tanımakla meydana gelecektir.

bakın ben sizi çok iyi anlıyorum, ama malesef işleyişin böyle olduğunu biliyorum, Türkiye'de bilişim suçları pek gelişmiş bir konu değil, bu konuda iki kitap var elle tutulur, birisi Dönmezer hoca nın, diğeri ise Yılmaz Yazıcıoğlu nun. Hal böyleyken, hakimlerin "yahu avukat bey, siz bunlarla ugraştırma beni" (aynen bu cümle) demesi çok yüksek bir ihtimal.

Gelelim KO nun suç duyurusu meselesine, sizde biliyorsunuz CMUK bakımından yetki, ülkeler üstü durumlarda suçun sonuçlarının doğduğu yada failin yakalandığı(istisnai olarak failin ilgili ülkeye iadesi) , ülkesel olarak ise suçun sonuçlarının vukuu bulduğu yer mahkemesine aittir. İnternet üzerinden işlennen suçlarda ise, suçun neree işlendiği problemi doğar, ki bu olyda büyük bir ihtimal ilgili oyunun serverlerinin bulunduğu ülke Amerika dır. Yani TCK bakımından yapıcağınız şikayet üzerine savcı takipsizlik kararı verecektir.

Dediğim gibi, bence doğrudan knight online firmasına yönelerek hakkınızı arayın, durumu bildiren bir mail ile. talep ettikleri , account ile ilgili bilgileri verirseniz kolaylıkla iade ederler.[signature][hline]Set'th Valor
-Jedi Padawan-
Rebel Captain
FrF

[Bu mesaj SethValor tarafından 03 Aralık 2005 21:51 tarihinde değiştirilmiştir]

[Bu mesaj SethValor tarafından 03 Aralık 2005 21:51 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

bu sitenin , kngiht online oyunun yapımcı firmasının resmi sitesi olduğunu zannetmiyorum. Keşke kullanmasaydınız.

İnşallah bir an önce iade alırsınız, emeğinizin çalınmasını hiç istemem. :([signature][hline]Set'th Valor
-Jedi Padawan-
Rebel Captain
FrF
Sosyal ağlarda paylaş

Sayın seth Valor,Öncelikle İyi dilekleriniz için teşekkürler.Suçun işlendiği yer yurt dışı olsa bile Bu suç Türkiye'de kovuşturulabilir.14. Madde 13. maddeye atıfta bulunmuştur.

Size şu maddeleri hatırlatmak istiyorum.

MADDE 13. - (1) Suçun işlendiği yer belli değilse, şüpheli veya sanığın yakalandığı yer, yakalanmamışsa yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.
(2) Şüpheli veya sanığın Türkiye'de yerleşim yeri yoksa Türkiye'de en son adresinin bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.
(3) Mahkemenin bu suretle de belirlenmesi olanağı yoksa, ilk usul işleminin yapıldığı yer mahkemesi yetkilidir.
Yabancı ülkede işlenen suçlarda yetki
MADDE 14. - (1) Yabancı ülkede işlenen ve kanun hükümleri uyarınca Türkiye'de soruşturulması ve kovuşturulması gereken suçlarda yetki, 13 üncü maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre belirlenir.[signature][hline]www.hukuki.net

[Bu mesaj alisinkay tarafından 03 Aralık 2005 22:00 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada blackwinds sanırım gm.En azından bu adamı banlayıp bütün inventoryim silinsin. arkadaşlar üzerimde

+7 full plateler vardı

+7 dex itemler

+8 bow

herbiri 100 den fazla cristal safir ve opal

1000 den fazla goblin

birçok hp acc ve dex scroll ve aslanlı scrollar

2 adet trina

4 adet mirage +6 ve +5

en az 45 milyon para

ya bunun yanında bi sürü şey.Bari onlar hackera yar olmasın adam benim charımla girip oyun oynuyomuş.6 aylık emek yaklaşık 100 dolar gerçek para harcadım.

Şu anda cypherda alisinkay rogue ve elanur priest[signature][hline]www.hukuki.net
Sosyal ağlarda paylaş

Sayın usko teşekkürler,

Ancak K2ye ulaşabileceğim bir adres bulamadım [email protected] ve [email protected] adreslerine mail attım cevap yok.

Trinam kaybolduğunda bug report bildirmiştim hemen düzelmişti ancak şu anda accountumu açamıyorum ve bug report bildirme şansım da yok.o anki ip numarasından büyük ihtimalle bulunur ama önce iletişim kurmam lazım.[signature][hline]www.hukuki.net
Sosyal ağlarda paylaş

k2 yi gözünde fazla büyütmemeni tavsiye ederim. Her ne kadar bir şirket olsada müşteri ilişkileri, müşteri temsilciliği gibi bir şeyleri yok. Adamlara ulaşacaksın, derdini anlatacaksın, seni takacaklar, seninle ilgilenecekler, sana cevap verecekler. Bunları k2 mi yapacak ? hah hah hah

fazla ümitli olmasan iyi olur. k2 biraz sorumsuzdur. Seninle ilgilenecek vakti yoktur. (Tekelci zihniyeti ne yaparsın). 1 sene sonra onlarda myko gibi olur. Kendi kuyularını kendileri kazıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
alisinkay, 03 Aralık 2005 21:58 tarihinde demiş ki:
Sayın seth Valor,Öncelikle İyi dilekleriniz için teşekkürler.Suçun işlendiği yer yurt dışı olsa bile Bu suç Türkiye'de kovuşturulabilir.14. Madde 13. maddeye atıfta bulunmuştur.

Size şu maddeleri hatırlatmak istiyorum.

MADDE 13. - (1) Suçun işlendiği yer belli değilse, şüpheli veya sanığın yakalandığı yer, yakalanmamışsa yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.
(2) Şüpheli veya sanığın Türkiye'de yerleşim yeri yoksa Türkiye'de en son adresinin bulunduğu yer mahkemesi yetkilidir.
(3) Mahkemenin bu suretle de belirlenmesi olanağı yoksa, ilk usul işleminin yapıldığı yer mahkemesi yetkilidir.
Yabancı ülkede işlenen suçlarda yetki
MADDE 14. - (1) Yabancı ülkede işlenen ve kanun hükümleri uyarınca Türkiye'de soruşturulması ve kovuşturulması gereken suçlarda yetki, 13 üncü maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre belirlenir.

SAyın ali sinkay bende size şunları hatırlatırım, Evvela
MADDE 14. - (1) Yabancı ülkede işlenen ve kanun hükümleri uyarınca Türkiye'de soruşturulması ve kovuşturulması gereken suçlarda yetki, 13 üncü maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre belirlenir

denilmektedir.

Peki busuçlar nelerdir?

bunlar TCK nın 13. maddesinde sayılmıştır: buna göre

Madde 13 - (1) Aşağıdaki suçların, vatandaş veya yabancı tarafından, yabancı ülkede işlenmesi hâlinde, Türk kanunları uygulanır:

a) İkinci Kitap, Birinci Kısım altında yer alan suçlar.

Yani soykırım, , insanlığa karşı suçlar, örgütgöçmen kaçakçılığı, insan ticareti,

b) İkinci Kitap, Dördüncü Kısım altındaki Üçüncü, Dördüncü, Beşinci, Altıncı, Yedinci ve Sekizinci Bölümlerde yer alan suçlar.
Yani Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türklüğü, cumhurtiyeti, devletin kurum ve organlarını aşağılama,devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, düşmanla işbirliği yapmak,devlete karşı savaşa tahrik, temel milli yararlara hakaret, yabancı devlet aleyhine asker toplama,askeri tesisleri tahirpve düşman askeri hareketleri yararınaanlaşma,düşman devlete maddi ve mali yardım,anayasayı ihlal, yasmaa organına karşı suç, hükümete karşı suç,TC aleyhine silahlı isyan, silahlı örgüt, silah sağlama, askeri komutanlıkların gaspı,askerlikten soğutma, itaatsizliğe teşvik, yabancı hizmetine asker yazılma,savaş zamanında emirlere uymama, savaşta yalan haber yayma, bundan sonrasını sadece bolum başlıkları ile gecicem çok uzun surecek yoksa, yedinci bölğm başlığı : Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk.

sekizinci bolum: Yabancı devlet ile olan ilişkilere karşı sular.

c) İşkence (madde 94, 95).
d) Çevrenin kasten kirletilmesi (madde 181).
e) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti (madde 188), uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190).
f) Parada sahtecilik (madde 197), para ve kıymetli damgaları imale yarayan araçların üretimi ve ticareti (madde 200), mühürde sahtecilik (madde 202).
g) Fuhuş (madde 227).
h) Rüşvet (madde 252).
i) Deniz, demiryolu veya havayolu ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması (madde 223, fıkra 2, 3) ya da bu araçlara karşı işlenen zarar verme (madde 152) suçları.

dır[signature][hline]Set'th Valor
-Jedi Padawan-
Rebel Captain
FrF
Sosyal ağlarda paylaş

Haklısınız,
Bakın biz knight empire tutkunları için bu oyun gerçekten önemli.Ve bir anda pelerin görevini yapacağımız sırada (oynayan arkadaşlar bilir bu hedeftir) yeni bir patch ve carımın hacklenmesi beni biraz düşünce mahrumu yaptı.Ancak mahkeme konusunda Türkiye'de açılabileceğini düşünsem de ilgili maddeler de yanlışımı düzelttiğiniz için teşekkürler.

Mesela ben 6 ayımı ve 100 dolar kadar para harcadım.
Bir anda o şekilde düşünemedim.13 VE 14. maddeler uygulanamaz.

İşi sanırım tamamen bilişim suçları alanında düşünmek gerekli.Ancak her halde bu hırsızlık suçuna örnektir[signature][hline]www.hukuki.net
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...