Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rogue Guide - Rogue u Anlamak.

Moonsugar

Öne çıkan mesajlar

Rogueu anlamak ve Yaşanan Problemlere dair.

Burdaki problem şu aslında, çoğu oyuncu Rogueun ne işe yaradiğını, ne olduğunu bilmemesi. Eminim buradaki çoğu arkadaşımız Frp - Rpg ile ilgileniyor. İlgili olan insanlar aslında Rogueun ne olduğunu neler yapabiliceğini zaten biliyor. Ama rogue hakkında hiç bir fikri olmayan , onu yanlızca "warriorun dagger kullanan cinsi işte" diye algılayan çoğu insan bu classı oynamakta(anlamakta) zorluk çekiyor. İlk başlarda class çok eylenceli geliyor, stealth olup etrafta dolaşmak, insanlar tarafindan görülmemek ama aynı anda onlari izleyebilmek, vs. Ama karekterin levelı arttıkça tabiri caizse Guardlarin koruduğu o şirin arka bahçemizden çıkıp(lvl 1-20) , PvP ye açık bölgelere girdiğimizde problemler başlıyor. İlk defa bir düşman ile karşılaşmak, ölmek, düşman çeşitleri, classların özellikleri, onlara uygulanacak yöntemler-taktikler işin içine girince pembe dünyamızdan uyanıp , kendimizi bir mücadele içinde buluyoruz. Bu , kimilerini çok sıkıyor, taktikler geliştirmek , her classın özelliklerini çözmek, zayif noktalarini yakalayıp o dogrultuda bir saldırı/savunma yapmak daha doğrusu bunları "düşünüp planlamak" , bazilarina ise çok zevkli ve eylenceli geliyor.İnsan çözüm bulamadığı, anlayamadığı konularda çok zayıf ve acizdir. Hele bu gibi bir durumda ona yardım edecek kimse yoksa bu hal ona eylenceden çok stress, acı , sinirharbi olarak geri döner. Biz belki classlarimizi yapılandırırken daha önceden konuya hakimdik, yada bir yardım edenimiz vardı ama inanın çoğu oyuncu bu avantajlara sahip değil. Tabi bu şekilde devam edipte charimizi tamamladığımızda(60) ama gerçekte gerek oynadıgımız classın özelliklerini , gerek + ve - yönlerini anlamakta hala lvl 1 olduğumuzda o class bize cok eksik , zayıf ve yetersiz gelir. Burada aslında zayıf ve yetersiz olan class değil tamamen biziz. Çok ilkel bir örnek vermek gerekirse ; savaş meydanında size doğru namlusunu doğrultmuş ve tamgaz üzerinize gelen bir Tanka, süngünüzü çekip saldırmanız , süngünün acizliğinin değil sizin acizliğinizin kanıtıdır, çünkü süngüyü yanlıs yerde, yanlış hedefte ve yanlış yoldan kullanıyorsunuzdur.

Rogue classı (Nedir - Ne değildir)

*Not: Burdaki örnekler sadece "Wow" oyunundaki Rogue ile algılanmamalıdır çünkü arada çok büyük farklılıklar var. Bu örneklerde aksine Roguenin mantığını felsefesini anlatmak istedim. Yoksa burada Warriora cheapshot vurun yada combo puanlarinizi şöyle kullanın demiyeceğim.

- Rogue bir Warrior değildir. 3 kişinin üstüne atlayıp savaşamazsınız. Rogue bir "savaşçı" değildir".

- Rogue bir Warrior un aksine kaslari ve ona eşlik eden dev bir Axe ile değil, çabukluk-çeviklik, ve ani-sürpriz saldırılar ile hedefine saldırır.

- Rogue saldırısını planlar. Aniden saldırır. Düşmanının işini çok kısa sürede yara almadan bitirmek ister. Düşmanını en gafil anında yakalaması gerekir.(Assasination Talents) Mesela yatağında gece uyurken, yemek yerken, su içerken:) . Ama asla ve asla savaşın ortasında Full Plate set giymiş bi şekilde değil.

- Rogueun kendisini koruyacak kalın zırhları yoktur, genelde roguelar savaşçılar gibi iri kıyım , kas kütlesi değil, daha zayif ve daha kırılgandır. Bir savaşçının kas kütlesine, dayanma gücüne sahip değildir. Bu zayifligini karanlıklarda saklanarak, "stealth" olarak kapatır. Ve stealth olduğunuzda ses çıkartmak istemezsiniz. Dolayısı ile etrafta şangur - şungur plateler içinde stealth olmuş bir roguede göremezsiniz.

-Rogue diyer classlara göre daha kurnazdır(zeki değil o daha başka bir olgu:) Buda demek oluyorki Rogue ile etrafta dolaşırken biraz saksıyı çalıştırıcaksınız. Kurnazlık; bir düşmana arkadan, o farketmeden Ambush-Backstab atmak deildir, bu sadece bir saldırıdır, yaptıgınız hesaplara - çabuklugunuza - (klavyedeki el çabukluğunuza) göre başarı değişir. Kurnazlık tuzak kurmak, düşmanı tuzağın içine çekmek, aldatmaca kullanmaktır.

- Rogue bir iyilik meleği değildir. Etrafta çalıp çırpıp fakirlere dağitan yada yüzlerce kişi öldürüpte etrafa gülücükler ve iyilik saçan bir tip değildir. O soğukkanlı bir katildir, kötüdür , fırsatcıdır, düşmanın acizliği onun gücüdür, ucurumun kenarında bir dala tutunmuş birine rastlarsa ona yardım etmeyi değil kesesini boşaltıp ortadan sıvışmayı düşünür. Bir insanı düelloya davet edip suratına eldiven çarpmassınız, bu bir paladin işidir, siz onu izler yatagında öldürürsünüz, siz onur kazanmazsınız onura değil paraya ihtiyacınız vardır. Bilinmeye değil, bilinmemeye , tanınmamaya ortalıklarda gözükmemeye çalısırsınız. Bu yüzden Roguelar yüzlerini örterler. Yoksa karizmam olsun benim diye değil. Bu nedenle kötü olmaktan korkmayın ne kadar kötü ve kurnaz bir rogue iseniz o kadar hayatta kalırsınız.

Küçük not * Eski zamanlarda süikastçiler en çok korkulan insanlardı..Çok eski zamandan beri insanlar bu suikastçilerden korkmuslardır. Bu nedenle her Rogue tiplemesinde karanlık suratlar ve siyah giysiler dikkate çarpar. Yoksa hiç bir zaman bir Rogue s
Sosyal ağlarda paylaş

valla çok güzel yazmış kutlarım...[signature][hline]Yerde Cenx
World Of Warcraft Cenx

Ophelia Quel. Elven Sorcerer (Fifth Age)
Elastros Silverblade Moon Elf Arcane Archer (FR)
Lia Silverblade (Daughter of Elastros) Harper Agent (FR)
Kith-Karus Human Monk (FR)
Sithas-Silvanos CG/CE Darkelf (Ultima Online)
Sosyal ağlarda paylaş

bir insan classıyla birlikte yaşamalı,eğer başarılı olmak istiyorsa.

yani stealth olunca git nefesini tut,elini titretme.sen soğukkanlı ol,sen kazan.

mesela ben 1500+ms vurunca evde bağırıyorum YENDİM diye.
warrior bu işte,battle shoutum bu benim.[signature][hline]valandil ownz j0o!
çapkınım hovardayım,24 ayardayım.
WoW - Xrzug/The Maelstrom
Sosyal ağlarda paylaş

Roguedan çok memnunum birdaha hiçbir classla oynamak istemiyorum yanlız tek sizlere uymayan şey benim instancelarda grupta bekleyememe sorunum bu nedenle birkazkez kendini warrior sanan rogue konumuna geçtim, yani adamlar bana göre o kadar uyuşukki ben hep onlardan 1 adım ilerde kalıyorum ve ben saldırmazsam sanki hep durucakmışız gibi geliyor ve ben hep önden atlıyorum.Bu sorun nedeni ile warriorda açtım ama bana göre değil tek classım rogue benim ne yapıcaz?
Sosyal ağlarda paylaş

FFS move it diyicen,gazlican.

kimse kendine güvenmiyor ki,yanlış çekerim diye.
ubrs run yapıyoruz,her pack öncesi on saat rest yapıyolar.
rend'e 5-7 dakkada mı ne gittik,grup delirdi LAN DUR diye
ehhe. leader bendim tabii,bunu skipliyo muyuz,geçiyoruz bilmemne diye. lead etmek iyi bişey.[signature][hline]valandil ownz j0o!
çapkınım hovardayım,24 ayardayım.
WoW - Xrzug/The Maelstrom
Sosyal ağlarda paylaş

ama entreri memleketine geri dödüğünde adını tekrar duyurmak istemedimi :D
hehe şaka bir yana çok güzel yazı olmuş. Rogue u PVP de süper olm böle arkadan giriyon dan dun hooooppp kestin diye değil ruhla oynayanlara saygım sonsuz. Bu yazı direk onları anlatıyor. Ne zaman bir rogue bana arkadan dalsa adice kesse, veya canımın az olup olmadığına bakmadan gelip 1 vuruşta öldürse, AV gibi yerde canım azaldıında bandaj atmak için geri kaçtığımda inatla beni takip eden bir rogue beni gelip kesse sinirlenirim ama saygım her zaman sonsuzdur RUH la oynuyor adam derim içimden. Ama birde bana bodoslama koşan tipler var ki oluyor bazen başka şeyle ilgileniyorum gelip acemice kesiyolar sadece onlara sinirleniyorum. Rogue bana göre çabukluk, planlama ve zeka karakteridir.

BEn hunterım, her karakteri oynadım paladin haricinde, ama hepsiyle bir yere kadar, zevk alamıyorum. Denildiği gibi severek oynuyorum. Herhangi bir instance da, herkez birbirine girerken benim gözlerim, tüm alanda, hangi mob nerden kaçıyor, kim nerde ne yapıyor. Warriorun önündeki mobun agroyu kaybedip priesta gitmesini hissederek hemen warriorun yanına koşup giden mobu tekrar onun yanına geri yönlendirmek benim görevim. Tek bir hedefe odaklanmayı sevmediğim için ve tüm savaş alanını elimin altında görmek için hunterım. Pet in güçlü olması benim için hikaye, pet benim dağ başında yoldaşım bana bu yeterli.[signature][hline]WoW EU - Burning Legion
= Gaiseric Orc Hunter = Guild Hajnal
For The Horde!

Sosyal ağlarda paylaş

said:
- Rogue bir iyilik meleği değildir. Etrafta çalıp çırpıp fakirlere dağitan yada yüzlerce kişi öldürüpte etrafa gülücükler ve iyilik saçan bir tip değildir. O soğukkanlı bir katildir, kötüdür , fırsatcıdır, düşmanın acizliği onun gücüdür, ucurumun kenarında bir dala tutunmuş birine rastlarsa ona yardım etmeyi değil kesesini boşaltıp ortadan sıvışmayı düşünür. Bir insanı düelloya davet edip suratına eldiven çarpmassınız, bu bir paladin işidir, siz onu izler yatagında öldürürsünüz, siz onur kazanmazsınız onura değil paraya ihtiyacınız vardır. Bilinmeye değil, bilinmemeye , tanınmamaya ortalıklarda gözükmemeye çalısırsınız. Bu yüzden Roguelar yüzlerini örterler. Yoksa karizmam olsun benim diye değil. Bu nedenle kötü olmaktan korkmayın ne kadar kötü ve kurnaz bir rogue iseniz o kadar hayatta kalırsınız.

bu bölümde kendimden geçtim zaten. rp olarak düşünürsek mükemmel bir yazı olmuş. eline sağlık.[signature][hline]msn : [email protected]
[PS]Lightning Vortex Tutorialı
Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel yazı olmuş harcadığın vakte helal valla.

Bu tür yazıları seviyorum ben okuması hoş oluyor, bir arkadaş da warrior hakkında bu tür birşey yazmıştı o da çok güzeldi.[signature][hline]EU-Neptulon 60 NE Hunter (Ret), 60 NE Rogue (Ret), 51 Dwarf Paladin (Ret)
EU-Laughing Skull 42 Orc Hunter (Ret), 20 Tauren Warrior (Ret)
EU-Chromaggus 20 Human Female Warrior
Sosyal ağlarda paylaş

Hoş güzel iyi yazıda.Şimdi bunu bi yerden c/p ledin dimi?Sabırla bunu yazdığını düşünmek istemiyorum...(adam hakikaten sıyırdı)[signature][hline]At-Avrat-Silah-Pc-Mp3çalar-Kola...
Burda bir efsaneden bir an
Sorunlar matematik problemine benzer.İkisinin de cevap anahtarı vardır.Matematik için arka sayfaya,sorunlar için buraya.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla süper bi yazı özellikle salak rogue'lara 50 kere falan okutmak lazım, mesela hemen hergün 5-6 kere rastladığım bi olay var her seferinde çok gülerim ama inatla olmaya devam ediyor. Şimdi bir mage'im var ve xp kasarken yaratıkları şu combo'yla öldürüyorum fireball+fireball+fireblast+Frostnova+ geri çeklip fireball+Scorch+fireblast ve sürekli bu combonun frostnova kısmında bi Rogue yakalıyorum :D. yaaa salak adam bi bak demi nasıl kesiyorum yaratıkları, bi düşün yani. Hiç olmassa lootlarken falan saldır, gelipte tam frost nova'mın göbeğine düşme :D Bak adam yazı yazmış ne güzel oku onuda anla ne hata yaptığını.[signature][hline]Albert Einstain demişki
" 3. Dünya savaşında hangi silahlar kullanılacak bilmiyorum ama 4. sünde insanlar taş ve sopalarla savaşmak zorunda kalacaktır."
Sosyal ağlarda paylaş

eternal siteye eklencek dionda hala ses seda yok siteden =)[signature][hline]By blood and honor we serve
dogu, 11 Kasım 2005 23:12 tarihinde demiş ki:
şehit olmak heralde kutsaldırda.allah demiş şehitlerin yeri farklı(öyle duydum).o zaman hepimiz şehit olalım.hem onurlu ölüosun hemde bi işe yarıyosun tabi önce MİLLİ olmak lazım.(alay etmiyorum ciddiyim ama gencecikken ölmekte koyuyo insana)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...