Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Enjoy the Silence

Asteroth

Öne çıkan mesajlar

Daha önce açılmamış bu şarkıya bir konu, garibime gitti ben açayım dedim.

Depeche Mode konusu da değil bu, sadece Enjoy the Silence'a özel bi başlık, açılışının özel bir amacı da yok aslında, sadece şarkıya saygıdan yazıyorum.

Oldukça basit bir müziği olmasına rağmen, sözlerle (ve de tabii ki Gahan'la) birleştiği zaman, dinleyen herkesi, sözlerini anlasalar da anlamasalar da, bir şekilde etkileyecek bir parça. Onlarca remix'i, cover'ı yapılmış -hiçbiri bende orjinalinin etkisini bırakmasa da- muhteşem bir eser. Hatta bir adım daha ileri giderek, dünya müzik tarihinin en etkileyici parçalarından biri diyebilirim. (bkz: IMHO)

Klibini izlediyseniz o da ayrı alemlere taşır götürür insanı. Elinde portatif sandalyesi, başında tacıyla Gahan halksız kral , kulsuz tanrı misali diyar diyar dolaşır, sessizliğin keyfini çıkarır adeta. Aslında insanın iletişim için kullandığı sözcüklerin, hangi dilde olursa olsun, sadece gereksiz, zarar verici olgular olduğunu vurgular sürekli. Çözüm ise sessizlikte huzur aramaktır, tıpkı onun yaptığı gibi...

Hiç yoktan yere, durup dururken insanı çarpar şarkının anlattıkları, birden ağlayasınız gelir. Anlayamazsınız önce, mantıksız gelir bu düşünce, savaşmaya kalksanız ama o kadar güçlüdür ki, bir anda kendinizi anlam veremediğiniz derin bir keder içinde bulursunuz. Tam o anda, içiniz burkulmuşken, gözyaşlarınızı artık tutamayacak duruma gelmişken, şarkı birden sizi teselli etmeye başlar...

Ve tam da şarkı bitti derken, sizi kimbilir hangi düşüncelere derincesine batırmışken son darbe hiç beklemediğiniz anda gelir;
Tüm enstrümanlar susmuştur, karanlıkta çıplak bir ses adeta size hayatın anlamını sunar "Enjoy the Silence"

Bilmiyorum, belki gecenin bi vakti benim melankolikliğimin bir ürünüdür bu yazı, belki çoğunuz "Aman altı üstü bir şarkı, amma çok anlam yüklemişsin sen" diyebilirsiniz. Birisi çıkıp "Onun anlamı aslında o değil bu" da diyebilir hepsine saygı duyarım, ama önce de söylediğim gibi, bu şarkıdan şu veya bu şekilde etkilenmeyecek insan yoktur kanımca. En azından benim hayatımı etkiledi ve yalnız olmadığımı biliyorum...[signature][hline][b]Hayatım hayatın için
Hayatım ölümün için
Ölümüm hayatın için
Ölümüm ölümün için
Sosyal ağlarda paylaş

kankamdan ögrendigim 2 müthiş şarkıdan bi tanesidir (digeri radiohead-creep). eşi benzerini bulamadım şuana kadar. fakat dedigin gibi farklı bir havası var. her şarkıyı kafamda bi görüntüye oturturdum fakat nedense o şarkı için uygun görüntü gelmezdi hiç aklıma. hani olur ya soundtrack kıvamında hayal ettiginiz görüntüler yaratırsınız şarkıları dinlerken işte o tür bi hadise. 15 senelik kankamı trafik kazasında kaybettikten sonra buldum o aradıgım görüntüyü ve lanet okudum o şarkıya. meger o aradıgım görüntü aslında kankamın ebedi uykuya daldıgında ona veda ettigim görüntüymüş . dinleyemiyorum o şarkıyı artık sadece ara ara çaldıgında gözlerim doluyor şimdi bile tutamıyorum kendimi gözlerimden yaşlar boşalıyor. bu olayıda anlatmam vesile oldu çünkü o günden sonra 1 kere kendi istegimle dinlemiştim, onuda paticikfmde istek yaparak dinlemiştim. o zor günümde beni kırmayıp o şarkıyı çalan dj arkadaşada tekrar teşekkür etmek istiyorum.[signature][hline]unholy ownz u
*dont throw rocks when u r living in a house of glass.

[Bu mesaj HasMez tarafından 12 Kasım 2005 04:54 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...