Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum Tutorial

Fistan

Öne çıkan mesajlar

clear cam olanlardan bulabilirsen güzel olur. o camlar pahalı olduğu için yapılırken doğru ve düzgün yapma olasılıkları daha yüksek. diğer normal camlı olanları camcılar falan yapıyor, hangi silikonu kullanıyor, kuşağı kayıt’ı var mı doğru yapılmış mı biraz risk. marka olarak bakınca düzgün akvaryum yapan firma yok gibi bişey türkiyede. cam oldugu için akvaryum halinde ithalat baya masraflı ki, camcı fiyatının 10-15 katı falan fiyat çıkıyor.  ithal hazır akvaryum bence sokağa para atmak olur çünkü gereksiz pahalı oluyorlar. firma olarak bilmiyorum ama bi kaç balık forumu gezip akvaryum hobisinden anlayan akvaryum yapan camcı araştırmak lazım. kendin de yapabilirsin ama  ustası varken bence gerek yok.  iyi balıklar ?

Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Bir tanıdıktan 100x38x50cm'lik bir akvaryum buldum. Altının dolabıyla verecek. Kum, motor, elek(her ne ise) her şey var dedi. En azından ilk etapta ne deneyebileceğim.

Ama daha küçük 50x25x30cm'lik bir akvaryum ile daha küçük balıklarla işe girişmek daha mı mantıklı olur Fistan?

Saygılar.

Sosyal ağlarda paylaş

küçük akvaryum, büyük akvaryumdan daha fazla bakım ister, su dengesini koruyabilmek için daha sık müdehaleler gerekir, en az 100lt lik akvaryumla başlamak daha iyi olur, küçük akvaryum=dert. hem balıklar için hem bakım yönünden. tutoriali okumanı tavsiye ederim bu konularda ? 

o arkadaşından aldığın malzemelerle başlayabilirsin daha sonra ısındıkça, elindeki malzemelerin yeterliliğini anlar ve geliştirirsin yavas yavas. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

tam 3 sene önce ofiste bakımsızlıktan ölmesin diye eve getirdiğim balık son 1 aydır artan sürelerle dibe yatmaya başladı, yüzerken de resmen zorlanıyor artık. çok da büyük olmayan fanusunda 3 sene boyunca güzel yaşadı, bir hastalığı vs. yoksa yaşlandı diye düşünüyorum böyle görmek üzüyor yahu balık alt tarafı diyorsun ama tatillere falan bile götürdüm yanımda gezdi durdu hayvan yanımda. hala cinsini öğremedim bir türlü foto, video atayım da bir yorum yapın bari

Sosyal ağlarda paylaş

On 12.02.2021 at 14:24, Liebe dedi ki:

bende bir tane böyle balık var fanusta 2019 nisan ayı gibi ofiste genel müdüre hediye gelmişti sdsfds bayram zamanı kimse ilgilenemeyecek ofiste diye ben aldım eve götürdüm kaldı öyle bende. ölür zaten çok yaşamaz dedim 2 sene oldu bakıyorum daha yeni öğrendim cinsini tetra imiş. azaldıkça biraz su ekliyorum üstüne, 2-3 haftada bir suyunu değiştirip fanusu güzelce temizliyorum, gayet sağlıklı gözüküyor kıpır kıpır hala nasıl yaşadı bu kadar anlamıyorum. 

enee yazmışım ben buraya zaten, tetra diye düşünmüştüm ama tetra değil demişti bir akvaryumcu arkadaş

Liebe tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
On 31.03.2022 at 20:12, paramecium dedi ki:

Selam,

Bir tanıdıktan 100x38x50cm'lik bir akvaryum buldum. Altının dolabıyla verecek. Kum, motor, elek(her ne ise) her şey var dedi. En azından ilk etapta ne deneyebileceğim.

Ama daha küçük 50x25x30cm'lik bir akvaryum ile daha küçük balıklarla işe girişmek daha mı mantıklı olur Fistan?

Saygılar.

Selam canım modum. Şu akvaryumu kesinlikle tavsiye ederim bu fiyata harika. Youtube dan inceleyebilirsin. 

https://www.hepsiburada.com/tetra-duo-waterfall-globe-beyaz-6-8-lt-p-hbcv00000oh4rk   

kesinlikle https://www.sakuraakvaryum.com/index.php?route=common/home burayı tavsiye ederim inanılmaz iyi bir dükkan. Ve çok iyi akvaryumunu süsleyebileceğin bitkilerin yanında enfes kaliteli çok iyi renklerde karidesler satıyorlar damızlık. 

Bu akvaryumla içine bir kaç renkli desenli salyangozla karideslerini koyarak şahane bir seyir zevkine vararsın sana da çok yakışır. 

Saygılar modum. 

akirafes tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

tamam agalar kirletmeyin konuyu.

sen de 7 litrelik fanus önerme dayı. elinzin altında internet var, yıllar önce yazdık biz bunları. ufak bi aramada karides türlerinin birey başına 2 litrede yaşadığını öğrenebiliyoruz. bu demek değildir ki 7 litre fanusta rahatça yaşayabilir. neden? karidesler koloni halinde yaşar, kolonileri de 20-25+ bireyden oluşur, bu demek değildir 3 karides 7 litrede yaşayamaz tabi ki. buradan yine hobinin amacına geliyoruz, sen akvaryumda hayvan beslerken beklentin nedir? görsel şov mu? hayır ya da evet. hayır ise evet’e cevap; görsel şovdan beklentin nedir? rengarenk balıkların bi onyana bi bu yana gezinmesi mi? yoksa doğal ortamında gibi davranması ve mutlu yaşamasını izlemek mi? ilki bildiğin işkence, ölümünü bekleyen köleler gibi olur, sağlıklı olmaz yemini yiyor sıçıyor diye o birey doğal ortamındaki davranışlarını sergileyenez sadece yetersiz koşullarda survivor yapar. sen işkence gören bi hayvan izlemek ister misin? seni ailenle banyoya kapatsalar hayatın boyunca nasıl olur? 7 lt lik bir fanusta doğal ortamındaki davranışlarını sergileyen bir karides göremezsin, gerçek rengini bile bilemezsin.

Sosyal ağlarda paylaş

14 dakika önce, Fistan dedi ki:

tamam agalar kirletmeyin konuyu.

sen de 7 litrelik fanus önerme dayı. elinzin altında internet var, yıllar önce yazdık biz bunları. ufak bi aramada karides türlerinin birey başına 2 litrede yaşadığını öğrenebiliyoruz. bu demek değildir ki 7 litre fanusta rahatça yaşayabilir. neden? karidesler koloni halinde yaşar, kolonileri de 20-25+ bireyden oluşur, bu demek değildir 3 karides 7 litrede yaşayamaz tabi ki. buradan yine hobinin amacına geliyoruz, sen akvaryumda hayvan beslerken beklentin nedir? görsel şov mu? hayır ya da evet. hayır ise evet’e cevap; görsel şovdan beklentin nedir? rengarenk balıkların bi onyana bi bu yana gezinmesi mi? yoksa doğal ortamında gibi davranması ve mutlu yaşamasını izlemek mi? ilki bildiğin işkence, ölümünü bekleyen köleler gibi olur, sağlıklı olmaz yemini yiyor sıçıyor diye o birey doğal ortamındaki davranışlarını sergileyenez sadece yetersiz koşullarda survivor yapar. sen işkence gören bi hayvan izlemek ister misin? seni ailenle banyoya kapatsalar hayatın boyunca nasıl olur? 7 lt lik bir fanusta doğal ortamındaki davranışlarını sergileyen bir karides göremezsin, gerçek rengini bile bilemezsin.

Haklısın Fistan bu gözle bakmamıştım. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...